Copy
Това е бюлетинът на Red Paper Plane - програми за деца, родители и учители, базирани на дизайн мислене.
Вижте този имейл в браузъра
Weekly Wonders
от Цвети Камова

идва всеки уикенд.

Здравейте, всички!

Това е Weekly Wonders с избрани от мен текстове, линкове и интересни неща, които да споделите с децата у дома или в клас. Идва всеки уикенд, директно в пощата ви.

Месец юни започна с дъжд и продължава така. Имаме малко чувството, че сме в Англия - по-добре е да излезеш с чадър и да не си със сандали. От една страна ни е хубаво, че не е прекалено топло (както през юни започва да става), но от друга се замисляме, че това време не е нормално. Ще трябва да свикнем с промяната на климата - нито един от сезоните ни няма да е такъв, какъвто беше преди. Дори и истински да се опитаме да променим това, че затопляме планетата, вече няма да ни е възможно да се върнем назад и да сме спокойни, че всеки един сезон е това, което пише в детските книжки. И да се надяваме, че екстремното време няма да е ежедневие... 

Ето ги моите пет фаворита за тази седмица, а в края на бюлетина са и препоръките ми за книги за този месец за малки и големи.
 
1.  Европейското започна. Вчера започна Европейското по футбол, което трябваше да се случи миналата година, но поради пандемията го отложиха с една година. И така, вече можем да се наслаждаваме на цял месец футбол. Това първенство се случва веднъж на всеки 4 години и в него се състезават всички национални отбори от Европа, които са се класирали. Важно е да уточним, че Европейският съюз и Европа не са едно и също нещо, нищо че в учебника по "Човекът и обществото" за 3-ти клас на някои места не правят разлика. Европа е целият ни континент и включва всички държави на картата, заедно с Русия и Турция, което са 50 държави и 6 региона, които не са съвсем държави. Европейският съюз се състои от 27 държави, които са в Европа (Бяха 28, докато Великобритания не реши да напусне). България е и в Европ,а и в Европейския съюз, но това не й помогна да се класира за европейското първенство по футбол :) Затова си избираме друг фаворит и гледаме докъде ще стигне в класацията. А до тогава можем да прегледаме 10-те най-най-впечатляващи голове от миналото европейско.

2. Творец. Тази дума означава толкова много неща! Като цяло кои са творците? Всеки, който създава неща, които имат някакъв смисъл за хората и променят живота им по някакъв начин. Най-често казваме творци на художници, музиканти и като цяло хора, които създават изкуство. Как те променят живота на хората? И докато търсим отговор на този въпрос, ето един творец на име Михаел Йохансон, който създава интересни арт инсталации от групирано заедно неща. На мен много ми хареса иглуто от хладилни чанти :)

3. Към звездите. Ad Astra означава "към звездите" на латински език. Аз много харесвам израза и когато преди няколко години Илън Мъск създаде собствено и независимо училище за своите и децата на останалите от компанията си, защото установи, че "хората не учим така, както днес се преподава в училище", малко му завидях, че е използвал това име :) Сега и ние ще отправим поглед нагоре, за да видим най-впечатляващите кадри на Млечния път в света. Знаете ли, че всички можем да видим Млечния път, ако отидем на малко по-тъмно място и отправим поглед към небето? Ще открием с изненада колко много звезди има, колко са ярки те и как май виждаме част от Млечния път. Или Голямата мечка. Или колана на Орион. Всъщност можем да видим много неща, стига да сме по-далеч от светлия град.

4. Истинската карта на света. Толкова сме свикнали с картата на Земята, че ни е трудно и даже мъчно, като си представим че е изцяло невярна като размери. А и ние сме свикнали да я виждаме с Европа и Африка в средата. Ако я завъртим и пред нас е само Тихият океан, все едно сме се загубили :) Но за да можем да покажем картата обла, както е планетата ни, много от държавите и териториите по нея са с променени размери, за да пасват. Тези към полюсите са уголемени, а към Екватора - смалени. Затова Гренландия изобщо не е толкова голяма, когато я сравним с други места по Земята. Ето тук една прекрасна страничка, на която можете да си сравнявате цял ден държавите и да видите, че Русия и Канада не са почти цялата Земя, както принципно изглеждат :)

5. Гоненица. Вие знаете ли, че има Световен шампионат по гоненица? Аз не се шегувам и даже съм сериозна - изглежда велико и задължително трябва да го има във всяко едно училище, гимназия и университет, за да се държим във форма и да учим добре! Замислете се колко ще е хубаво, ако във всеки двор или салон, а защо не и на двете места, да има съоръжения за професионална гоненица? И ей така във всяко междучасие :)

Весели празници! И се пазете!

Цвети
Искате да разглеждате още интересни неща от бюлетина? Ето линк към произволен брой.

Важно е да се чете - и за големите, и за малките юнаци. Ето какво препоръчвам за този месец април:
  1. За големите - Темата за щастието присъства в ежедневието на по-големите всеки ден. Замисляме се, чакаме го, търсим го, откриваме го, после се опитваме да го задържим, след това разбираме, че можем да го създаваме сами. И колкото повече минаваме напред в житейския си опит, толкова повече осъзнаваме колко е важно и неабстрактно е то. И колко много зависи от нас. Осъзнаваме, че има нужда да се променим, ако действително искаме да сме щастливи, защото това е едно от нещата, които не сме учили в училище, за които не сме говорили у дома и не знаем съвсем как става. И в този смисъл, "Кривата на щастието" на Иво Иванов е една лека за четене, но заедно с това задълбочена, смислена и показателна книга, която може да прелистите през юни.
  2. За деца над 8 г. - "Керстин и аз" на Астрид Линдгрен. Ние сме се потопили в света на Астрид Линдгрен и не ни се излиза оттам. Керстин и аз е великолепен разказ за две близначки тийнейджърки, които се местят от големия, спокоен и скучен град в една ферма в далечната провинция, където баща им е прекарал цялото си детство. Случват им се много неща, животът е различен, но хубав, срещат интересни други младежи на тяхната възраст и като цяло се чете на един дъх. Преживяват и своята първа, наивна, даже детска и красива любов. А Астрид Линдгрен знае как да говори за тези неща - леко, свежо, весело и почти неуловимо. Препоръчвам я за всички тийнейджъри от всеки пол! Не смятам, че е подходяща за деца на и под 8 г., защото няма да могат да разберат хумора и действието пълноценно. 
  3. За деца под 7 г. - Коронавирусът отключи странни термини към един малък свят за децата, който те не виждат, но с който се борим. Една от най-новите енциклопедии на Издателство Фют - "Микробите" е по тази тема и я обяснява чудесно. Книжката ни съпътстваше по време на път, заинтригува децата и видимо даде светлина по темата.
Приятно четене на всички!
 
Някой ви препрати този имейл?
Регистрирайте се тук, за да го получавате и вие всяка събота.
Цвети Камова е създател на Red Paper Plane. Тя адаптира метода за креативност и решаване на проблеми "дизайн мислене", като създава готови проекти (мисии) за директно прилагане у дома с децата, както и в клас от учителя. Те се играят в семейства из целия свят и се правят от повече от повече от 330 учителя с 6500 деца в 90 учебни заведения в 45 населени места в страната. Майка е на две прекрасни деца, има куче и коте у дома, обича да пътува и ценѝ много времето със семейството си.
🌿
Желаете да опитате нещо различно за вас и детето ви? Опитайте семейната ни програма "Дизайн откриватели" за деца 4-10 г.
🌼
Искате да развивате уменията на децата в клас? Кандидатствайте за програмата ни "Дизайн шампиони" за учебна среда.
Website
Facebook
Twitter
Instagram
Medium
© 2021 Red Paper Plane, всички права запазени. 

Получавате този имейл, защото сте се абонирали за нашия мейлинг лист от сайта на Red Paper Plane. Можете да промените настройките или да прекратите абонамента си.