Copy
Dobrý den,

vítejte u předvolebního newsletteru Respektu, nejdůležitějšími politickými událostmi vás tentokrát provede Tomáš Brolík.

Senátoři chtějí korespondenční volbu

Výsledky tuzemských voleb by výrazně ovlivnilo, kdyby mohli snadno volit čeští občané, kteří žijí v zahraničí. Proto také snadno volit nemohou - častěji volí liberální a okolnímu světu vcelku otevřené strany, což nejsou partaje, které v Česku obyčejně vládnou. Ty se ke změně volebních pravidel logicky nemají. Kdo taky chce, aby o našich věcech rozhodovali odrodilci, zní podtón.

Senátoři nyní navrhují zavést korespondenční volbu, aby nebylo v cizině nutné dostavit se na ambasádu a celý proces volby byl snazší. O úpravě volebního zákona bude rozhodovat sněmovna nejspíš až v novém, povolebním složení.

Ano, ANO

V současné sněmovně by beztak neměl návrh šanci na úspěch - a poslední průzkum agentury Median naznačuje, že ji nebude mít ani v té příští. Babišovo ANO v něm vede před před oběma opozičními koalicemi, pak by se do sněmovny dostaly už jen vládní a v praxi provládní ČSSD, KSČM a SPD. A samozřejmě velká neznámá letošních voleb (a pravděpodobně i povolebních jednání), Šlachtova Přísaha.
 
Snad je nás EU nakonec hodna

Zůstaneme-li u průzkumů, náhled do uvažování tuzemského voliče nabízí šetření agentury STEM, která zjišťovala, jak Češi a Češky hodnotí řešení epidemické krize. Evropská unie může mít radost - za užitečnou ji považuje skoro čtyřicet procent lidí, když se výzkumníci ptali před rokem, byla to necelá třetina. Šedesát procent lidí si také myslí, že členství v Unii výrazně napomohlo při nákupu vakcín (čtyřicet procent má tedy za to, že bychom to sami zvládli lépe). A také šedesát procent lidí by Unii dalo ve chvílích nouze (jako je třeba pandemie) víc pravomocí.
Provládní strany se těší na Zemana

Ve své pravidelné anketě serveru Seznam zprávy se redakce tentokrát ptala vrcholných politiků na prezidentův plán nejmenovat premiérem vítěze voleb, ale šéfa “nejsilnější strany”, jinými slovy ignorovat ústavu a dělat si, co chce. Šéfové obou opozičních koalic mluví o tom, že je potřeba vyhrát volby a vůle voličů nakonec převáží, naopak možní budoucí koaliční partneři Babišova ANO, komunisté a Okamurova SPD, s prezidentem zcela souzní a popření smyslu ústavy považují za jeho naprosté naplnění.

Baterie možná, eutanazie ne

Dva důležité zákony leží ve sněmovně a jejich osud je velmi nejasný. Téma eutanazie do debaty vrátila sociální demokracie, která jej zahrnula do svého předvolebního programu. Návrh takového zákona už ve sněmovně je, napsali jej zástupci vládního ANO a Pirátů, ale nepanuje na něm shoda ani ve vládě, ani v opozici. Počet zemí, jejichž občané mají možnost ukončit svůj život pod lékařským dohledem - a nemuset vyrážet za asistovanou sebevraždou do Švýcarska - pomalu roste. Česko se k nim ale v dohledné nepřidá. Dobré by jistě bylo, naplnila-li by se předsevzetí odpůrců či nepřesvědčených, že je třeba investovat do paliativní péče. To bezpochyby je (i když by k tomu samozřejmě neměl být potřeba strašák eutanazie).

Horlivější debata čeká poslance u novely energetického zákona. Opoziční poslanci do zákona chtějí vlepit udělování licence pro provozovatele bateriových úložišť. To je klíčová infrastruktura budoucnosti, protože energii z obnovitelných zdrojů je třeba skladovat pro užití v době, kdy nesvítí či nefouká. V Česku je ale zatím obor v legislativním vzduchoprázdnu. Pro je i Energetický regulační úřad, proti jsou například komunisté a část ANO.
Sdílejte tento
e-mail s přáteli
Přihlaste se k tomuto
newsletteru


Copyright © 2021

Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu