Copy

Milí čtenáři, milé čtenářky, 

máme necelé tři měsíce do voleb a začíná to být skutečně zajímavé. Věděli jsme, že kampaň bude vyostřená, možná dokonce opravdu ošklivá, nyní ovšem zjišťujeme, že bude také značně... bizarní. Ze záplavy pozoruhodných informací tentokrát vybírá Silvie Lauder.

Alzák a disident

Je možné rámovat člověka, který je desítky let členem establishmentu, osm let ve vládě a čtyři roky premiérem, jako novou politickou sílu a názorového disidenta? Samozřejmě je to možné. Dělá to Andrej Babiš se svým týmem v knize Sdílejte než to zakážou!. V pátek byla komplet zveřejněna na internetu, chystá se do tisku. Marek Švehla pozoruhodné dílo rozebral. „Je zjevně určená hlavně těm, kterým se nechce o ničem přemýšlet, chodu státu nerozumí a ocení primitivně demagogické asociace typu uprchlík = znásilnění našich žen," píše. Nepochybujeme, že u cílové skupiny to bude trhák.

Spolu v běhu

Koalice SPOLU sahá po mnohokrát vyzkoušeném volebním autobusu (a není v tom sama), letní kampaň doplní promítání filmu Ženy v běhu v letních kinech - a v off-line i on-line prostoru také vystoupení a videa mladých i méně mladých stand-up komiků: Kateřinu Haškovou, Jaroslava Cermana a Nikolu Džokiče doplní veterán scény Petr Čtvrtníček.

Nešlo to s Marxem, zkusíme Ježíše

Pozoruhodným jevem těchto voleb bude bezesporu prolínání katolické církve a tuzemské krajní pravice - jak oznámila SPD, bude za ni kandidovat spolupracovník kardinála Duky Josef Nerušil. Přesněji - prolínání církve a českých fašistů. Jak píše šéfredaktor Respektu v editorialu aktuální čísla, které právě vychází, řeč je o fašistech, protože se přece se nebudeme starat o politickou korektnost. A řeč je o lidech, kteří zkrátka hledají novou cestu k moci a ideologicky se při tomto hledání vyvíjejí. „Čeští extremisté objevili Boha, když selhaly jiné cesty k politické moci. Nešlo to s Marxem, půjde to s Ježíšem, řekla si nepochybně Bobošíková, která kdysi kandidovala za KSČM," píše.

Dosazený Onderka

Kandidátky představují také jiné strany a také jinde to vyvolává pnutí. Třeba u sociální demokracie řešili stejný problém jako SPD - místní buňka si poskládala kandidátku, centrum ji hodilo do koše a dosadilo si vlastní lidi. U SPD se tyhle výměny odehrály na Vysočině, kde byl do čela listiny instalován ex-ministr Zemanovy vlády Jaroslav Bašta. V ČSSD se do čela jihomoravské kandidátní listiny dostal befelem stranického vedení bývalý brněnský primátor, statutární místopředseda strany a blízký spolupracovník Jana Hamáčka Roman Onderka. Jeho spolustraníci jej ovšem na kandidátce nechtěli, nechali mu původně až místo posledního náhradníka.

Volná Csáková

A při představování kandidátek dochází na klasickou zábavu každých voleb - rozhodnout se, který kandidát z nepolitického světa představuje největší bizarnost. Letos je zatím favoritkou této soutěže zpěvačka Ilona Csáková, která na jižní Moravě kandiduje za uskupení Volný blok. Těleso založené ex-poslancem SPD Lubomírem Volným pak mimochodem boduje i v soutěži o to, kdo vytáhne politika ze vzdálenějšího politického pravěku - radost nad kandidaturou Csákové tak projevuje předsedkyně Volného bloku Jana Volfová. 

Sdílejte tento
e-mail s přáteli
Přihlaste se k tomuto
newsletteru


Copyright © 2021

Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu