Copy
View this email in your browser
Není nic lepšího, než se uprostřed parného léta koukat na YouTube na to, jak někdo kousek od Berlína uprostřed zimy renovuje zahradní chatku. Koukat se na cizí práci je vždycky příjemná zábava  a YouTube má takového obsahu tisíce hodin. Kromě zábavy je to také zdroj informací, podle kterého se dá naučit udělat skoro cokoliv, od správného sestavení bazénu až po přestavbu Tesly model S na pick-up.
 
Zjistit můžete také to, že asi jedno procento lidí jsou pořád pokrytečtí maloměšťáčtí upjatí …. To, že jde jen o jedno procento, je vlastně dobrá zpráva. Přibližně takový podíl lidí se odhlásil z odběru videí německého kutila, který už rok renovuje malý socialistický montovaný domek Bungalow 34, když v asi 37. díle před kamerou ukázal svého manžela.
 
900 lidí, co se odhlásilo, protože nechtějí sledovat homosexuála, jak sám vyměňuje stará okna za nová, vyvážilo nějakých 1 600 pozitivních komentářů, ale nejlepší zprávou podle mě je ta mlčící většina čítající skoro devadesát tisíc lidí, kterým je jedno, s kým ten člověk žije. Jen je smutné, že jedno procento kreténů může zkazit většině náladu a někdy celý život.
 
Možná si říkáte, co to má co dělat s technologiemi, možná si odhlásíte odběr newsletteru, protože takhle ulítává, ale stalo se to na YouTube a zkoumání vlivu sociálních sítí a moderních médií na lidstvo je vážná věc. Podle aktuální studie vědců ze státní univerzity v New Jersey by se vliv nových médií na lidské chování měl zkoumat jako krizová disciplína, podobně jako globální klimatické změny. Podle vědců mají právě klimatické změny a sociální sítě podobné vlastnosti v tom, že malé skupiny bez regulace optimalizují zisky, zatímco tím poškozují obecné blaho. To je sice hrozně znějící pojem, ale říká v podstatě, že když budou sobci jednat bez omezení, tak dopadneme špatně. Nemusíte být levicový extrémista, aby se taková argumentace dala pochopit.
 
Bez Facebooku a Twitteru by to měli politici jako Trump nebo Babiš mnohem těžší. Sociální sítě jim za peníze utracené za propagaci příspěvků nabízí neomezený prostor oslovovat bez korektivu miliony lidí. Nejde ale v zásadě o nic nového. Problém se snadno manipulovatelným plebsem a sobeckými elitami měli už ve starověkém Římě. Jen je dobré si připomenout, že to tehdy nedopadlo úplně dobře. A že tehdy neměli možnost oslovit za pár denárů milion lidí najednou. Technologie jsou sice jen nástroj, ale když se s ním naučí zacházet psychopat, je to těžké.
 
Dočetli jste až sem? To mě těší, vážně si toho cením. A už se budu držet jen technologií. Intel například zvažuje koupi výrobce GlobalFoundries s cenovkou kolem 30 miliard dolarů. GlobalFoundries fungují podobně jako tchajwanský TSMC – jako výrobce čipů na zakázku. Firma je zatím soukromě vlastněná, zprostředkovaně ji ovládá vláda Abú Dhabí, a zvažuje vstup na burzu, takže je teoreticky ještě k mání, pokud bude cena dost zajímavá. Pro Intel jde o logický krok – posílil by trochu své postavení proti TSMC, které má velké kapacity i pokročilejší výrobní technologii.
 
Apple zase vyhrožuje tím, že by mohl v Británii přestat prodávat své telefony. Uvedl to právník v rámci patentového soudního sporu se společností Optis Cellular Technology, která koupila několik patentů vztahujících se k LTE sítím. Jde o patenty spojené se standardy, které musí majitelé poskytovat za přiměřené poplatky. Soudce se vyjádřil k takové možnosti skepticky, Apple se ostatně raději dohodl v minulosti i s Qualcommem. V USA nicméně Apple v podobném sporu nejprve prohrál, ale při odvolání soud půlmiliardové odškodné zrušil.
 
Nyní se v UK Optis soudí o 7 miliard a jádro sporu je v tom, že britský soud může rozhodnout o poplatcích pro všechny vyrobené iPhony, nejen pro ty prodávané ve Velké Británii. O tom, kolik má Apple platit, se má rozhodnout až za rok. Představa, že by Apple opustil jeden ze svých nejsilnějších trhů je ale docela zajímavá, i když fandit firmě vydírající úspěšné firmy patenty svázaný s technologickými standardy může jen šílenec.
 
Herní průmysl také nespí. Společnost Valve, která provozuje největší digitální obchod s hrami Steam, představila svou reakci na veleúspěšné Nintendo Switch – přenosný počítač Steam Deck, který má 7" dotykovou obrazovku a integrovaný ovladač, který ale není oddělitelný od obrazovky. Deck s cenou od 11 tisíc korun za základní model by měl mít výrazně vyšší výkon než Switch díky čtyřjádrovému procesoru od AMD s architekturou ZEN 2. AMD dodá i grafický čip.
 
Deck nebude obsahovat Windows, jeho operační systém staví na Linuxu, ale obsahuje nástroje, které umožní i spouštění her pro Windows. K zařízení bude možné připojit i myš a klávesnici a externí monitor prostřednictvím USB-C konektoru v dokovacím režimu. Firma bude prodávat i dokovací stanici. Valve už jednou zkusilo vyrábět herní počítače bez Windows, ale nedopadlo to dobře. Téměř kapesní zařízení jako reakce na Switch ale má minimálně teoretickou šanci na úspěch. První objednávky začíná firma přijímat v pátek 16. července, k zákazníkům by se Deck měl dostat už v prosinci. Rozhodně to vypadá zajímavě. Kolegové z IGN už si mohli pohrát s prototypem.
 
Týden na Techu se nesl ve znamení skvělého obrazu a zvuku. Vyzkoušeli jsme letošní nejvyšší model OLED televize od Sony s vynikajícím obrazem i solidním zvukem. Nejvíce nás ale zaujala vlastní streamovací služba Bravia Core, která je v ceně televize.
Skvělý zvuk jsme přidali z reprosoustav AQ Labrador 39. Malé regálové reprosoustavy s netradičním lichoběžníkovým půdorysem překvapily schopností hrát velmi nízké tóny od 35 Hz, to u regálovek opravdu není běžné. Odemykáme.
 
Nakonec jsme se vrátili k OLED obrazovkám, tentokrát v notebooku od Asusu. ZenBook Flip 13 váží jen 1,3 kilogramu, a i když je extrémně tenký, vydrží s plným jasem displeje pracovat i devět hodin, což je skoro zázrak.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2021 Economia - Newslettery, All rights reserved.


Chcete změnit příjem těchto e-mailů?
Můžete změnit nastavení případně odhlásit jejich odběr.