Copy

Biuletyn Informacyjny URBACT
nr III/2021

Facebook
Twitter
Website
Email
W numerze:
Czym tak naprawdę jest Carbon Literacy? W jaki sposób miasta mogą prowadzić szkolenia z zakresu "umiejętności węglowych"? Czy kiedy Covid-19 uderzył w małe katalońskie miasto Igualada, jego doświadczenia z programu URBACT pomogły mu lepiej zareagować? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w numerze Biuletynu nr III/2021.

Szkolenie z węglowego abecadła - inspirujące podejście dla miast

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/carbon-literacy-training-%E2%80%93-inspirational-approach-cities


Jak budować zrozumienie jako punkt wyjścia do lokalnych działań w zakresie zmian klimatu.

Wielu z nas obserwowało wybory w Stanach Zjednoczonych i być może zastanawiało się nad ich potencjalnymi konsekwencjami dla przyszłości paryskiego porozumienia klimatycznego Narodów Zjednoczonych (między innymi!). Tymczasem miasta europejskie kontynuował w ostatnich latach opracowywanie praktycznych rozwiązań w celu poprawy ich wydajności klimatycznej na szczeblu lokalnym.

Taka zwiększona równowaga środowiskowa jest kluczową częścią zrównoważonego rozwoju miejskiego, który URBACT stara się promować. Program wspiera szereg sieci pracujących bezpośrednio nad kluczowymi i innowacyjnymi zagadnieniami środowiskowymi, takimi jak terytoria o zerowej energii netto i miasta zero emisyjne. Angażuje się również w poprawę wyników środowiskowych we wszystkich swoich miastach i sieciach.

W tym kontekście, przedstawiamy tutaj koncepcję szkolenia Carbon Literacy (Węglowe Abecadło) - praktyczne i elastyczne ramy budowania zrozumienia i informowania o lokalnych działaniach w zakresie zmian klimatycznych - które zwróciły naszą uwagę dzięki pracy i wymianom sieci URBACT C-Change.

Czym tak naprawdę jest Carbon Literacy?

Założona w Wielkiej Brytanii organizacja charytatywna The Carbon Literacy Project - która zapoczątkowała tę koncepcję, definiuje Carbon Literacy jako: „Świadomość kosztów emisji dwutlenku węgla i wpływu codziennych czynności oraz zdolność i motywacja do ograniczania emisji na poziomie indywidualnym, społecznym i organizacyjnym.” Innymi słowy, chodzi o zrozumienie naszego śladu węglowego oraz naszych zdolności i poziomu zaangażowania w jego redukcję, indywidualnie i zbiorowo.
Projekt oferuje proces rozwijania wiedzy o węglu dowolnej osoby lub grupy na pięciu ogólnych poziomach zrozumienia:

  1. Czym jest globalne ocieplenie i skąd o nim wiemy - budowanie zrozumienia „ogólnego obrazu” zmian klimatycznych.
  2. Czym są zmiany klimatyczne i jakie mają skutki - budowanie zrozumienia, dlaczego zmiany klimatyczne są ważne.
  3. Co ludzie z tym robią - budowanie zrozumienia, że działania na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla są możliwe.
  4. Co ludzie tacy jak Ty mogliby z tym zrobić - budowanie zrozumienia, że działania mające na celu redukcję emisji dwutlenku węgla są możliwe w każdym konkretnym sektorze.
Badanie tego, co możesz zrobić - budowanie zrozumienia, jak mierzyć swój własny ślad węglowy i realistyczne, praktyczne kroki w celu jego zmniejszenia.

Czy mówisz po węglowemu? Projekt dotyczący węglowego abecadła

Podejście to opiera się na głębokim przekonaniu, że działania na szczeblu lokalnym mogą mieć i rzeczywiście mają znaczenie, a pogłębiona wiedza i zrozumienie emisji dwutlenku węgla mogą zmienić kultury wewnątrz organizacji. To z kolei, opierając się na zasadach słuszności i uczciwości, przyczyni się do budowy lepszego świata i lepszego stylu życia.
Koncepcja Carbon Literacy zyskała coraz większe zainteresowanie międzynarodowe w ostatnich latach, zwłaszcza gdy prace projektu Carbon Literacy zostały zaprezentowane w ramach programu działań transformacyjnych ICLEI (TAP) na szczycie ONZ poświęconym zmianom klimatycznym COP21 w Paryżu w 2015 r. miało już miejsce w całej Europie, a nawet poza nią.

Zainteresowane strony z różnych sektorów dostrzegły wartość współpracy z innymi nad inicjatywami zwiększającymi świadomość emisji dwutlenku węgla i że poprawa umiejętności węglowych może uczynić cię liderem w swoim sektorze.


W jaki sposób miasta mogą prowadzić szkolenia z zakresu umiejętności węglowych?


Kluczem do zrozumienia szkolenia Carbon Literacy jest to, że nie jest to uniwersalny kurs dla wszystkich, ale podejście (zdefiniowane przez publicznie dostępny standard), które można dostosować i stosować konsekwentnie w bardzo różnych kontekstach. Dlatego też podejście to opiera się na elastyczności. Szkolenie jest dostosowane tak, aby było odpowiednie dla konkretnego sektora, z którego pochodzą uczestnicy i w którym pracują.

Praktyczne narzędzia - w tym narzędzia do pomiaru śladu węglowego - i inspirujące przykłady, które mogą naprawdę napędzać zmiany, muszą być zakorzenione w praktycznym codziennym doświadczeniu uczestników szkolenia i mieć w nim zastosowanie. W przeciwnym razie ludzie mogą być zmotywowani do poprawy swoich wyników w zakresie ochrony środowiska, ale być zniechęceni brakiem sprawczości - brakiem wiedzy i zrozumienia, jak mogą to zrobić w praktyce.

Z tego powodu partnerskie uczenie się jest kluczowym aspektem udanego szkolenia Carbon Literacy. Usłyszenie o tym, co osoba pełniąca podobną rolę była w stanie zrobić, może doprowadzić do bardziej znaczącej zmiany niż przykłady wysokiego poziomu lub abstrakcyjne, do których trudno się odnieść. Inne kluczowe aspekty metody uczenia się wymagane przez Carbon Literacy to „lokalne” uczenie się, grupowe dociekanie i pozytywne nastawienie! Jest przeznaczony do pracy w środowisku społecznym, miejscu pracy i edukacji.

Wreszcie, uczestnicy muszą sformułować lub podjąć działanie w ramach kontrolowanego przez nich obszaru oraz działanie, które obejmuje szerszą grupę osób - tak aby Carbon Literacy nigdy nie było odbierane biernie. Na podstawie dowodów przedstawionych przez każdego uczestnika, ci którzy pomyślnie przejdą szkolenie, otrzymują certyfikat Carbon Literacy, niezależnie od sektora działalności.

W praktyce miasta mogą opracować własne szkolenia w zakresie świadomości emisji dwutlenku węgla, znaleźć dostawców usług, którzy będą je wspierać lub współpracować z innymi w celu wymiany narzędzi, materiałów lub zasobów. Jeśli miasto chce formalnie przyjąć podejście Carbon Literacy, Carbon Literacy Project sprawdza i akredytuje program szkoleniowy i materiały dowolnej organizacji w celu utrzymania jakości i oferuje zasoby, wsparcie i połączenie z innymi miastami i organizacjami w celu przyspieszenia działań i zmniejszenia kosztów.
 

Historia dobrych praktyk URBACT: Manchester


Projekt Carbon Literacy w Manchesterze (Wlk. Brytania) powstał jako bezpośrednia odpowiedź na pierwszą strategię Manchesteru w zakresie zmian klimatycznych z 2009 roku.  
Od tego czasu koncepcja ta zyskuje coraz większe uznanie i jest obecnie wymieniana przez Manchester Climate Change Agency jako działanie dla „każdego mieszkańca i organizacja w Manchesterze, aby pomóc w osiągnięciu naszych celów związanych ze zmianami klimatycznymi”, wspierając nowe ramy zmian klimatycznych w Manchesterze, które obejmują cel redukcji bezpośrednich emisji CO2 miasta o co najmniej 50% w latach 2020-2025.

Jednym z wielu sektorów zaangażowanych w projekt Carbon Literacy jest sektor sztuki i kultury, od muzeów i galerii po opery i centra sztuki. Tutaj dużym katalizatorem był MAST, zespół Manchester Arts Sustainability Team, sieć ponad 40 organizacji kulturalnych, która powstała w 2011 roku w celu badania, w jaki sposób sektor może przyczynić się do wdrożenia pierwszej strategii miasta w zakresie zmian klimatycznych. W 2016 r. wielu członków MAST przeprowadziło pilotaż szkoleniowy Carbon Literacy we współpracy z Manchester Metropolitan University i wspólnie opracowali wersję szkolenia specjalnie dla sektora sztuki i kultury.

Niektórzy członkowie MAST przeprowadzili następnie szkolenia dla całej organizacji lub działu. Na przykład HOME - miejsce multidyscyplinarne - ma teraz dwóch akredytowanych trenerów, którzy prowadzą szkolenia dla całego zespołu HOME, a także dla korporacji i organizacji sektora prywatnego w ich sąsiedztwie, którzy z kolei przyjęli Carbon Literacy, a następnie opracują i rozpowszechnią materiały Carbon Literacy dla innych.

„Zmiana klimatu czasami wydaje się niesamowicie zniechęcająca, a naszą rolą jest umożliwienie ludziom odegrania swojej roli. To najmocniejsza rzecz, jaką możemy zrobić, ponieważ potrzeba nas wszystkich razem, aby dokonać zmiany”- mówi Przewodniczący MAST, Simon Curtis. „Szkolenie Carbon Literacy było dla nas niesamowitym narzędziem pomagającym budować działania w organizacjach. Przemawia do naszego sektora w naszym własnym języku, używając rozpoznawalnych przykładów”.


MAST osiągał średnią redukcję emisji CO2 o 6% każdego roku począwszy od 2011-2012, podczas gdy główna grupa 13 członków osiągnęła 16% redukcję emisji zużycia energii w ciągu trzech lat. W 2017 roku model MAST zdobył nagrodę URBACT Good Practice.
 

Adaptowalne narzędzie stosowane w różnych kontekstach europejskich

Dzięki udanemu zgłoszeniu projektu do URBACT, model dobrych praktyk MAST inspiruje teraz pięć innych miast do podjęcia podobnych działań za pośrednictwem C-Change Transfer Network. Z niecierpliwością czekamy na udostępnienie na początku 2021 r. większej ilości szczegółów na temat pełnego zakresu ekscytujących inicjatyw opracowanych przez tę i inne sieci transferowe URBACT.

W tym artykule interesujące jest zwrócenie uwagi na możliwość adaptacji podejścia szkoleniowego Carbon Literacy do różnych krajowych i lokalnych kontekstów miejskich. Jak wyjaśnia główny ekspert C-Change, Claire Buckley (z „Julie's Bicycle”, organizacji charytatywnej wspierającej działania na rzecz klimatu i środowiska w sektorze kreatywnym): „Miasta partnerskie w dużym stopniu przyjęły zasady podejścia Carbon Literacy z Manchesteru. Każde miasto dostosowało szkolenie do swoich potrzeb i lokalnego kontekstu, ale żadne z nich nie skorzystało z dokładnie takiego samego modelu”.

We Wrocławiu (PL) trenerzy z czterech organizacji artystycznych i kulturalnych przeprowadzili dwie oddzielne sesje dla pracowników administracji i utrzymania kultury oraz dwie dodatkowe sesje szczegółowe dla osób zajmujących się programowaniem i produkcją. Uczestnicy zaprojektowali kreatywne, branżowe rozwiązanie dla konkretnego wyzwania, takiego jak ‘zielony jeździec na imprezę’ lub pomysł na lokalny projekt kulturalny dotyczący zmian klimatycznych. W sumie przeszkolono do tej pory 48 pracowników wszystkich 27 miejskich organizacji kulturalnych.

W Mantui (IT), gmina wraz ze stowarzyszeniami kulturalnymi poprowadziła warsztaty dla około 30 przedstawicieli władz lokalnych i sektora kultury, a ich gospodarzem była ekologiczna organizacja pozarządowa. Przyjrzano się, jak odczuwany jest kryzys klimatyczny we Włoszech, podkreślając powodzie w Wenecji i pokazano film przedstawiający czołowego włoskiego klimatologa. Uczestnicy sporządzili mapę „stref wpływów” i omówili wpływ zmian klimatu na życie ludzi teraz i za 5–10 lat, ujawniając szeroki wachlarz perspektyw.

W Sibeniku (HR) biblioteka miejska przeprowadziła półdniowe szkolenie w październiku 2020 r., zaczynając od udostępnienia szeregu książek i czasopism o tematyce środowiskowej. Trener, lokalny aktywista, przedstawił ćwiczenie „kolaż klimatyczny” jako kluczowy element interaktywny. Wywołało to duże zainteresowanie dalszym kształceniem - na przykład w miejskim Wydziale Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego - i biblioteka stara się oferować tego rodzaju szkolenia jako usługę dla szkół i ogółu społeczeństwa.

W Agueda (PT) pierwsze szkolenie w lutym 2020 r. obejmowało wizytę w lokalnej organizacji kulturalnej w celu zapoznania się z ich dobrymi praktykami. Drugie szkolenie w lipcu 2020 r. Obejmowało wizytę w dzielnicy SmartLab w mieście, podczas której uczestnicy badali skalowalne rozwiązania, takie jak ławka solarna do ładowania telefonów. W październiku 2020 r. szkolenie w zakresie zmian klimatu było częścią dnia otwartego w Smart City Lab firmy Agueda na temat praktycznych rozwiązań w zakresie dekarbonizacji.

Więcej informacji


Interesuje Cię certyfikacja i wsparcie Carbon Literacy? Zobacz www.carbonliteracy.com lub wyślij e-mail na adres info@carbonliteracy.com.
 
Oprócz zwykłego budowania zdolności i wsparcia tematycznego zapewnianego sieciom, URBACT zapewnia każdej sieci szczególne dodatkowe możliwości uzyskania wsparcia w wysokości 2000 EUR w celu przeprowadzenia działań kompensujących emisję dwutlenku węgla. Wykorzystanie tego budżetu powinno być uzgodnione ze wszystkimi partnerami i może obejmować takie działania, jak: podnoszenie świadomości społecznej i działania edukacyjne, inicjatywy sadzenia drzew, szkolenie w zakresie umiejętności węglowych i projekty społecznościowe.

Posłuchaj także wystąpień partnerów Sieci Transferu C-Change podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2020.

Dzięki wsparciu rządu Wielkiej Brytanii wszystkie brytyjskie władze lokalne i placówki edukacyjne mają teraz dostęp do bezpłatnych zestawów narzędzi Carbon Literacy. Już pilotażowe zestawy narzędzi dla brytyjskiej National Health Service (NHS), policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, a nawet brytyjskiego Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) są w drodze. Glasgow, które jest gospodarzem COP26, udostępnia swoim pracownikom i Członkom Rady Carbon Literacy, w ramach przygotowań do tego wydarzenia.

Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
+1 +1
Share Share

Igualada: testowanie metod w stylu URBACT podczas kryzysu 

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/igualada-putting-urbact-style-methods-test-during-crisis

 

Czy kiedy Covid-19 uderzył w małe katalońskie miasto Igualada, jego doświadczenia z programu URBACT pomogły mu lepiej zareagować? Aby się tego dowiedzieć, rozmawialiśmy z burmistrzem miasta i doradcą ds. sportu i promocji miasta. 

Miasto Igualada, 65 km na północny zachód od Barcelony, było jednym z pierwszych w Katalonii, które poważnie ucierpiało w wyniku pandemii koronawirusa. O północy 12 marca 2020 r., po tym, jak borykający się z problemami miejscowy szpital Igualady został zidentyfikowany jako ognisko epidemii, która rozprzestrzeniała się w Hiszpanii, miasto zostało otoczone przez kataloński rząd wraz z trzema sąsiednimi miastami. Policyjne punkty kontrolne wpuszczały i wypuszczały tylko najważniejszych pracowników i towary. 

„Byliśmy w naprawdę trudnej sytuacji, kiedy kataloński rząd nakazał całkowite zamknięcie miasta” - wspomina Patrícia Illa, trzeci Zastępca Burmistrza i doradca ds. sportu i promocji miasta. „Sytuacja na początku była naprawdę złożona i miała ogromny wpływ na całe miasto”. 

Miasto Igualada zostało całkowicie zamknięte, a policyjne punkty kontrolne wpuszczały i wypuszczały tylko najważniejszych pracowników i towary. 

Izolowana od reszty kraju przez 24 dni, a następnie zamknięta do 21 czerwca, Igualada stanęła w obliczu nie tylko kryzysu zdrowotnego, ale także społecznego i gospodarczego, kiedy setki ludzi z renomowanego sektora tekstylnego i kaletniczego miasta wysłano do domu a wiele firm zostało zamykaniętych w całej gminie. Miasto musiało działać szybko, aby pomóc 40 000 swoim mieszkańców. 

 „Sytuacja w Igualadzie była niespodziewanana i bardzo skomplikowana. Jednak nadal pracowaliśmy nad strategicznym i zintegrowanym planowaniem oraz stymulowaniem innowacji, aby poradzić sobie z kryzysem” - Marc Castells, burmistrz Igualady 

Igualada po raz pierwszy uczestniczyła w europejskim programie URBACT na rzecz zrównoważonego rozwoju miejskiego w 2013 roku, kiedy została Partnerem Wiodącym sieci URBACT 4Dcities. Wraz z siedmioma miastami partnerskimi z siedmiu krajów UE, Igualada badała, jak mniejsze miasta mogą prosperować, promując innowacje w sektorze zdrowia. Postępując zgodnie z metodologią URBACT i korzystając z porad ekspertów, Igualada zebrał różnorodną grupę interesariuszy w celu stworzenia tak zwanego „Lokalnego Planu Działania”. Obejmowało to wyposażenie symulacyjnego szpitala dla lekarzy praktykantów, który został otwarty w lipcu 2015 r. 

Miasto stało się liderem sieci URBACT RetaiLink obejmującej 10 średnich miast w latach 2016-2018. Ponownie obejmowało to zebranie odpowiednich interesariuszy w Lokalnej Grupie URBACT (ULG) w celu przetestowania rozwiązań i współtworzenia strategii rewitalizacji sektora handlu detalicznego w mieście. 

Te doświadczenia zmieniły sposób myślenia w mieście i zapoczątkowały nowe sposoby pracy. Według Patrícia Illa: „W projekcie URBACT należy wdrożyć zintegrowane podejście partycypacyjne w różnych sektorach miasta oraz we współpracy z innymi władzami lokalnymi i wyższymi. Tak więc, chociaż URBACT nie wnosi już bezpośredniego wkładu, to, czego dokonał URBACT, to zakorzenienie trwałej filozofii współpracy w mieście”. 


Udział Igualady w dwóch sieciach URBACT ugruntował trwałą filozofię współpracy w mieście.

Testowanie dziedzictwa URBACT 

Władze miejskie twierdzą, że doświadczenia i sposoby pracy wypracowane w ramach URBACT poprawiły współpracę międzyresortową w gminie, a także współpracę z sąsiadującymi władzami lokalnymi, organami regionalnymi i krajowymi oraz interesariuszami społecznymi. 

W kontekście kryzysu Covid-19 te sposoby pracy pomogły miastu w poszukiwaniu nowych rozwiązań w wielu obszarach, w tym w opiece zdrowotnej, wsparciu biznesowym, usługach socjalnych i poradnictwie obywatelskim - zarówno w zakresie krótkoterminowych reakcji „awaryjnych” jak i z myślą o dłuższej perspektywie. 

Już w marcu 2020 r. pracownicy różnych wydziałów miejskich połączyli siły, aby stworzyć dwie infolinie: jedną dla firm i pracowników oraz drugą dla reszty mieszkańców. Pracownicy ratusza wspólnie rozmawiali na wszystkie tematy związane z Covid, z wyjątkiem zdrowia, od zasad eksportu towarów po wskazówki dotyczące wniosków o zwolnienie lekarskie. 

Gmina ściśle współpracowała również z rządem Katalonii i sąsiednimi gminami, a także z lokalnym biurem porad obywatelskich, w celu rozpatrzenia 710 wniosków o regionalne dotacje i pożyczki w wysokości 1000–1500 EUR na firmę. 

Utrzymano również podejście partycypacyjne. „Przed kryzysem COVID utworzyliśmy lokalne grupy podobne do lokalnych grup URBACT wokół strategicznych priorytetów planowania innych polityk publicznych” - mówi Illa. Jedną z takich grup była Rada ds. Innowacji Igualada, utworzona w listopadzie 2019 r. przy wsparciu Rady Prowincji Barcelony i rządu Katalonii. Grupa obejmowała stowarzyszenia lokalnych projektantów, Uniwersytet w Lleidzie, ośrodki szkolenia zawodowego i technologii, MŚP i inne instytucje publiczne. 

Kiedy uderzył Covid-19, grupa członków Rady ds. Innowacji szybko zajęła się opracowywaniem rozwiązań. Wspólnie uruchomili platformę, wzywającą projektantów, inżynierów, informatyków i wolontariuszy do „współpracy z systemem opieki zdrowotnej w walce z Covid-19” poprzez produkcję wizjerów, otwieraczy drzwi, respiratorów i pasków maskujących. Korzystając z drukarek 3D, „Malla” poinformowała, że dostarczyła ponad 300 elementów ochrony i zebrała 6000 EUR w pierwszym tygodniu działania. 


Rada Innowacji Igualada rozpoczęła współpracę z systemem opieki zdrowotnej w celu opracowania rozwiązań w walce z Covid-19. 
 

Solidna podstawa do planowania poza kryzysem 

Igualada była nawet w stanie przyspieszyć plany długoterminowe podczas kryzysu, opierając się na swoich doświadczeniach URBACT w zintegrowanym i zrównoważonym planowaniu rozwoju miejskiego. 

Na przykład, władze lokalne opracowały już zintegrowaną strategię, aby stać się miastem uniwersyteckim dla wyższych studiów medycznych - współpracując z rządem Katalonii i lokalnymi agentami. Obejmowało to nowy kampus opieki zdrowotnej, który jest już w budowie, oraz propozycję przekształcenia lokalnego szpitala w szpital uniwersytecki, w którym szkoliliby się pracownicy służby zdrowia. Propozycja ta została zatwierdzona przez rząd Katalonii 20 września 2020 r. 

Ostatnie słowo dajemy radnej Illi: „Ostatecznie URBACT umożliwia władzom lokalnym przyjęcie lepszego planowania strategicznego, często opartego na wielu metodach URBACT. Ten sposób działania pomógł nam zareagować, teraz gdy stoimy w obliczu kryzysu pandemicznego i kryzysu międzynarodowego”. 

„Mimo że zostaliśmy mocno dotknięci, samo miasto jest teraz bardziej odporne niż kilka miesięcy temu. Myślę, że jesteśmy teraz lepiej przygotowani do stawienia czoła przyszłym kryzysom”. 

Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
+1 +1
Share Share
URBACT i Nowa Karta Lipska

Dziesięć europejskich miast łączy siły w ramach nowej sieci "Dobrze prosperujących ulic" (‘Thriving Streets’). 

Ich cel: przekształcić ulice, aby stworzyć bardziej przyjazne dla ludzi miejsca, zachęcić ich do chodzenia pieszo i jazdy na rowerze oraz zmniejszyć zależność od samochodu. W ten sposób pracują nad zdrowszą, bardziej atrakcyjną, dostępną, integracyjną i kwitnącą przyszłością swoich miast.

 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim:
https://urbact.eu/urbact-warmly-welcomes-new-leipzig-charter
URBACT i brytyjskie miasta

Działania zgodne z porozumieniem paryskim i podejściem opartym na budżetowaniu emisji dwutlenku węgla 

Brytyjscy decydenci są gotowi na wzięcie większej odpowiedzialności

 
Ruchy obywatelskie takie jak Piątki dla Przyszłości lub demonstracje ruchów takich jak Extinction Rebellion, wywierają nacisk na władze krajowe i lokalne, które doprowadziło do tego, że wiele rządów krajowych i miejskich ogłosiło stan zagrożenia klimatycznego. Jak więc możemy ekscytować się tym, co oczywiste? Jak uniknąć sytuacji, w której pozostaną one jedynie deklaracjami? W rzeczywistości  deklaracje te, jak również przygotowywanie planów bez natychmiastowych działań, mogą być postrzegane jako zwykłe greenwashing (po polsku rzeklibyśmy ‘malowanie trawy na zielono’). 


Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim:
https://urbact.eu/urbact-and-uk-cities
W poszukiwaniu współtworzenia i współpracy w ramach rozwoju organicznego - historia centrów organizacji pozarządowych w Dubrowniku, Chorwacja 

W czasach ograniczeń finansowych łączne wydatki rządowe na usługi publiczne maleją, podczas gdy obywatele oczekują coraz większej ich liczby i coraz bardziej efektywnych usług. Obligacje społeczne mogą być narzędziem zapewniającym fundusze i pozwalającym przezwyciężyć krótkoterminowe skupienie, fragmentację usług i brak innowacji. 

Bardzo często firmy starają się rozszerzyć swoją odpowiedzialność pro-społeczną. W rezultacie coraz większa liczba inwestorów poszukuje form inwestycji o realnym wpływie jako sposobu na uzasadnienie swojej działalności, a także na osiągnięcie zysku. 


Zapraszamy do lektury w języku angielskim:
https://urbact.eu/search-co-creation-and-collaboration-through-organic-grow-%E2%80%93-story-ngo-centres-dubrovnik-croatia

Tłumaczenie i redakcja biuletynu:
Aldo Vargas-Tetmajer – koordynacja
Karol Bury
Przemysław Antkowiak
URBACT to europejski program wymiany doświadczeń i wyników badań, promujący zrównoważony rozwój miast.

URBACT umożliwia miastom współpracę na rzecz opracowywania rozwiązań głównych problemów miast, podkreślając rolę, jaką odgrywają miasta w stawianiu czoła coraz bardziej kompleksowym problemom społecznym. Program pomaga miastom w szukaniu rozwiązań pragmatycznych, nowych i zrównoważonych oraz integrujących aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

URBACT umożliwia miastom wymianę przykładów dobrej praktyki i wniosków z wdrażania projektów w środowiskach wszelkiego rodzaju fachowców, zaangażowanych do realizacji polityki miejskiej w całej Europie.

W programie URBACT uczestniczy 550 miast, 29 krajów i 7.000 aktywistów.

urbact.eu/urbact-polska
www.urbact.pl
Copyright © 2021 Krajowy Punkt URBACT, All rights reserved.


usuń subskrypcje    ustawienia subskrybcji

Email Marketing Powered by Mailchimp