Copy

Dobrý den,

vítejte u předvolebního newsletteru Respektu, aktuálním děním vás tentokrát provede Tomáš Brolík.

Rozhodný Babiš

Ve velké části Evropy se vede debata o tom, zda by očkování mělo být povinné, nebo jak nastavit systém výhod pro očkované. Úřady tvrdí, že v srpnu už by jednoduše nebylo koho očkovat - zbyli by pouze lidé, kteří vakcínu odmítají, nebo kteří ji považují za zbytečnou, například žijí v přesvědčení, že mají silnou imunitu. Což je podle expertů problém. Pokud se počet nakažených na podzim opět zvedne, starší a nemocní lidé budou opět v ohrožení.

Andrej Babiš tuhle ožehavou věc - hrozí křížek nejen s ústavou a zákony, ale i se zhruba čtvrtinou populace, což před volbami není optimální - řeší tak, jak ožehavé věci v posledním roce a čtvrt řešívá. O povinném očkování podle něj rozhodne příští vláda, on o tom debatovat a přemýšlet nechce.

Havlíček stavitel

Ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) má chuť dostavovat jaderné bloky. Příští vláda - ve které doufá, že usedne, a jistě by se mu nepříčilo ji i vést - by podle něj měla rozhodnout o dostavbě Temelína. K dukovanské anabázi, kdy stále není zřejmé, zda se celá stavba může vyplatit (odborníci říkají, že ne) a zda na ni vůbec dojde, by se například napřesrok mohla přidat i temelínská. Při příležitosti Havlíčkovy předpovědi přidal svou premiér Babiš svou analýzu energetiky státu: „Náš problém je, že jsme nikdy neměli dávat ČEZ do privatizace. Tím, že jsou tam minoritní akcionáři, omezuje nám to rozhodovací možnosti a komplikuje všechno, i soutěž na Dukovany, protože minoritní akcionáře nezajímá soběstačnost elektrické energie, oni chtějí jenom prachy a velké dividendy," řekl Babiš.
 

Kontroly s ministryní budou

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) slibuje, že bude výjezdy inspektorů úřadu práce dál využívat ve své kampani. Zda bude balancovat na hraně zákona, jako u toho prvního se svým podřízeným Matějem Stropnickým, což se podle právníků dělo, nebo zda proběhnou jinak, zatím neřekla. Podle ministryně mají její návštěvy v podnicích smysl. „Zvyšují zájem o dané téma,” řekla Maláčová. Oním tématem jsou porušování zákoníku práce a často odpudivá praxe agenturního zaměstnávání - něco, s čím mohla ministryně v posledních čtyřech letech něco udělat.

Do švestek je někdo v BIS

O tom, kdo povede tuzemskou kontrarozvědku BIS, rozhodne vláda až v srpnu, tedy na poslední chvíli. Premiér Babiš to vysvětluje tím, že momentálně „řeší očkování”. Podle zákona má vláda šéfa služby jmenovat po projednání na bezpečnostním výboru Sněmovny. Má tedy zhruba ještě tři týdny času. Nyní vede BIS Zdeněk Koudelka, podle opozice a většiny bezpečnostních expertů v tom má pokračovat. Spokojený je s jeho prací, dle vlastních slov, i sám Babiš. Prezident Zeman, komunisté a SPD Koudelku kritizují. Proč premiér s extrémně důležitým personálním rozhodnutím váhá, není jasné.

Přečtěte si i komentář v aktuálním vydání Respektu.



„Jakmile jsme se začali v průzkumech pohybovat kolem čtyř pěti procent, zájem o hnutí hodně zesílil. Tím více jsme museli kontrolovat, aby se nám na kandidátku nedostaly takzvané živly.”


Robert Šlachta popsal serveru SeznamZprávy, čemu jeho hnutí v poslední době čelí. Podle Šlachtova vyjádření se ale Přísaha může opřít o zkušenosti jejího šéfstva z vedení policejní jednotky. Výběr kandidátů probíhá „tří až čtyřstupňovým způsob výběru a kontroly”, říká Šlachta. Jaký je třetí a čtvrtý stupeň jsme se nedozvěděli, ale první dva vypadají následovně: zájemce pošle životopis a motivační dopis a experti hnutí na Facebooku zkontrolují, jestli údaje mohou sedět.
Sdílejte tento
e-mail s přáteli
Přihlaste se k tomuto
newsletteru


Copyright © 2021

Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu