Copy
Ak sa vám obsah mailu nezobrazuje správne, otvorte si ho v prehliadači.
TLAČOVÁ SPRÁVA
: Pohár Slovenského krasu v orientačnom behu 2021 
KOŠICE/Soroška, 30. júl 2021  – Na prelome júla a augusta ožije Gemer opäť orientačnými bežcami. Po ročnej prestávke spôsobenej Covidom sa v termíne 31. 7. - 2. 8. 2021 uskutoční tradičné 4-etapové podujatie Pohár Slovenského krasu v orientačnom behu. Tentokrát aj s výdatnou podporou Košického samosprávneho kraja v rámci programu Terra Incognita. Podujatie sa medzi podporené projekty dostalo aj vďaka preloženiu veteránskeho svetového šampionátu z roku 2020 na rok 2023. V neposlednom rade kraj podporil podujatie aj pre potenciál, ktorý predstavuje v oblasti rozvoja cestovného ruchu. 
Vyznávači behu s mapou a buzolou v neznámom teréne majú podujatie Pohár slovenského krasu, ktoré sa koná vždy počas letných prázdnin, v mimoriadnej obľube. Okrem atraktívnych terénov Silickej, či Plešiveckej planiny organizátori z Klubu OB ATU Košice v posledných rokoch zaraďujú do programu aj preteky v najkratšej disciplíne, a to v orientačnom šprinte. Spolu s možnosťou návštevy prírodných, či kultúrnych krás regiónu, tak majú účastníci skvelé možnosti na prežitie nezabudnuteľnej letnej dovolenky. A často tieto možnosti naozaj aj celé rodiny využívajú.

„Silická a Plešivská planina sú na takéto bežecké zážitky ako stvorené. Aj preto niet divu, že Pohár Slovenského krasu napíše tento rok už svoju 18. kapitolu. Teší ma, že vďaka tomuto podujatiu môžu spoznať krásy Gemera návštevníci z rôznych kútov Slovenska aj zo sveta. Tento rok bude lákadlom napríklad jedna z etáp, ktorá povedie cez obec Hrhov. Účastníci počas pretekov uvidia jedinečný Hrhovský vodopád, ktorý sa nachádza v strede obce. A verím, že lákadlom budú opäť aj športové výkony účastníkov,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Pre orientačný beh sú planiny Slovenského krasu zaujímavé hlavne pre svoj neobyčajný reliéf. Veľké krasové jamy-závrty, spolu s typickou krasovou vegetáciou a terénnou podložkou vytvárajú pre orientačný beh ideálne podmienky.

Tohtoročný Pohár Slovenského krasu, podobne ako mnohé iné hromadné podujatia, zostane účasťou v tieni svojich predchodcov. Opatrenia proti šíreniu Covid-19 nechávajú výraznú stopu na počte prihlásených pretekárov aj na tejto akcii. Organizátori v súčasnosti evidujú necelé 3 stovky prihlásených, čo nie je zďaleka ani polovica z účasti predchádzajúcich ročníkov. Napríklad v roku 2019 štartovalo viac ako 850 pretekárov z 28 krajín sveta, dnes sú zo zahraničia prihlásení len jednotlivci z Česka, Maďarska, Švajčiarska, Ukrajiny a Rakúska. Prevažnú časť štartovného poľa budú tvoriť domáci pretekári. Tí okrem početnej prevahy budú tvoriť aj výkonnostnú presilu v elitných kategóriách mužov a žien. Na štart sa postavia viacerí reprezentanti štartujúci na nedávnych majstrovstvách sveta v Česku. V mužskej elitnej kategórii by im mohol konkurovať Švajčiar Lauenstein.

 
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok
Tri etapy podujatia (lesné) sa uskutočnia na Silickej planine, na Soroške. Tretia etapa sa bude bežať v dedine Hrhov pod Soroškou a povedie okolo unikátneho Hrhovského vodopádu.
 
,,Je naozaj obdivuhodné vidieť orientačných bežcov, ktorí týmto športom žijú a za podobnými pretekmi cestujú naprieč celým Slovenskom, či dokonca aj do iných krajín. Pohár Slovenského krasu je presne tým podujatím, ktoré láka do nášho kraja nových, dokonca aj zahraničných športových nadšencov. Aj naše minulé skúsenosti s medzinárodnými športovými podujatiami v Košickom kraji potvrdzujú, že práve športový zážitok je pre mnohých bránou do turistickej destinácie, v ktorej sa podujatie koná. Preto dávame organizátorom veľké plus za rodinnú kategóriu, do ktorej sa môžu prihlásiť spoločne bežecké skupiny a rodiny. Takto môžu práve oni počas športového výkonu zdieľať nielen zážitok zo súťaženia, ale aj z prekrásnej prírody národného parku Slovenský kras, do ktorého sa, verím, neskôr radi vrátia," vyjadrila sa k podujatiu výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.

Prihlásení pretekári sú rozdelení do vekových kategórií, ktorých trate sa navzájom líšia. Organizátori majú pripravené na každú etapu aj trate pre začiatočníkov, ktorí by si chceli vyskúšať čaro tohto zdravého, prírodného športu. Nenáročnú, začiatočnícku trať, zvyčajne dlhú okolo 2km, môžu dokonca absolvovať aj v skupinke, či ako rodina spolu. Takíto záujemcovia sa môžu prihlásiť aj priamo v cieli hociktorej etapy.

Program podujatia:
  • 30. júl (piatok),     
    • tréning, Soroška, 10:00-18:00 hod
  • 31. júl (sobota),     
    • preteky - 1. etapa, Soroška, štart 11:00 hod 
  • 1. august (nedeľa),     
    • preteky - 2. etapa, Soroška, štart 9:30 hod
    • Preteky - 3. etapa, Hrhov, štart 16:00 hod
  • 2. august (pondelok)
    • preteky - 4. etapa, Soroška, štart 9:30 hod
 
Web
Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
SoundCloud
LinkedIn
sa zaoberá destinačným manažmentom pre región Košického kraja. Členmi krajskej organizácie cestovného ruchu sú Košický samosprávny kraj a oblastné organizácie cestovného ruchu Slovenský raj a Spiš, Zemplínska oblastná organizácia cestovného ruchu a KOŠICE Turizmus.