Copy
Zobrazit e-mail v prohlížeči

Milé čtenářky, milí čtenáři,
 
právě jsme s kolegou Matějem Stránským na cestě z místa činu. Časně ráno (v takových případech si pro jistotu chystám hned několik budíků za sebou) jsme vyjeli do Jablunkova za autorem detektivní trilogie zvané Trujkunt Petrem Sagitariusem. Výraz Trujkunt bývalý starosta obce vymyslel coby metaforu pro nejvýchodnější cíp naší země, trojmezí Česka, Polska a Slovenska. Do kulis a atmosféry svého domácího prostředí dosadil i zápletky série kriminálních příběhů rozplétaných svérázným vyšetřovatelem Romanem Saranem. Sešli jsme se v Hotelu Bullawa, který je rovněž klíčový pro schůzky jeho hlavní postavy. Odsud to zabere jen několik minut chůze ke klidnému místu u řeky, kde vrah ukončí život jedné z postav. A obdobně může každý čtenář obejít většinu míst v ději zmíněných, protože na rozdíl od postav jsou všechna reálná. I tak se ale prý někteří autorovi známí do čtení pouští se zatajeným dechem a s očekáváním, zda se v některém z hrdinů nakonec nerozpoznají. 

 
Petru Sagitariusovi mají na konci léta a v zimě vyjít další dvě pokračování jeho série. A už pracuje na dalších. Sám sebe přesto nazývá spisovatelem jen velmi nerad. Psaní pro něj znamená především zábavu a jistou formu terapie. Takže úspěch své prvotiny zatím stále vnímá jako překvapivý. Více o jeho cestě přes redakci podnikových novin Třinecký hutník až do regionální politiky, pohledu na město a celý region po šestnácti letech na jablunkovské radnici a osvobozujícímu vymýšlení kriminálních příběhů ve velmi dobře známém prostředí si brzy budete moct přečíst na našich stránkách. 
 
Okolo debutů, ovšem režisérských, se v aktuálním čísle točí i výborný text Jindřišky Bláhové. Je mimo o tom, proč cesty filmových prvotin bývají v českém prostředí tak svízelné a proč se někteří režiséři jako nyní Šimon Holý se svými Zrcadly ve tmě nakonec přiklánějí k variantě „udělej si sám“ namísto bezvýsledného žádání o dotace od Státního fondu kinematografie. Ostatně svou knihu, než zaujala známé nakladatelství, si sám v elektronické podobě vydal také Petr Sagitarius. Mladí tvůrci se pak po dostudování FAMU často střetávají s realitou, na níž nebyli tak úplně připravení. A souvisí s ní i dnes již nezbytná schopnost umět si pro svůj projekt zajistit dostatečný rozpočet.
 
Minout byste určitě neměli ani článek Poprask na DAMU od Silvie Lauder zachycující bouřlivou debatu, kterou na škole rozpoutala performance studentské iniciativy Ne!Musíš to vydržet. Ta shrnula výpovědi studentů DAMU a JAMU zahrnující škálu nepříznivých zkušeností, například: „Měla jsem od začátku jasný cíl – režírovat. S námi holkami se však od začátku mluvilo jako s dramaturgyněmi. Byly jsme tak oslovovány, na hodinách nám byly kladeny dramaturgické otázky a nikdo od nás po režijní stránce nic nečekal.“ Podporu iniciativě vyjadřují jak současní, tak bývalí studující a školy se snaží přijít se systémovým řešením, kdy by měl na obou zmíněných fakultách vzniknout post obusmana/ky, tak aby se podobnými vzorci chování a dalšími případy někdo zabýval.
 
Tomáš Brolík a Milan Jaroš přivezli z Budapešti důležitý rozhovor s Lucou Dudits, mluvčí největší maďarské organizace LGBT Háttér. „Když se o vás mlčí, když vaše orientace není součástí veřejné debaty, je těžší o svém životě otevřeně mluvit. Druhá možnost, jako teď, je, že o vás každý pátek ráno v rádiu premiér země mluví jako o riziku. To je pak ještě horší,“ vykresluje v něm atmosféru, kterou v polovině června nastolilo schválení kontroverzního zákona, který v zemi zakazuje propagaci homosexuality ve školách a v médiích. 
 
V hledáčku kolegů je neustále i dění kolem blížícího se volebního klání. Jednak pro vás na našem webu nebo přímo do schránky vždy v pondělí a čtvrtek chystáme volební newsletter, nejnovější připravila Silvie. Barbora Chaloupková s Tomášem Brolíkem se v obálkovém tématu soustředí na to, proč dosavadní lídr voleb, tedy koalice Pirátů a Starostů, začíná ztrácet voličskou přízeň. Debatu kolegů společně s naším šéfredaktorem Erikem Taberym si poslechněte také v podcastu Hany Řičicové.

Pohodové léto!
Klára Zajíčková

PS: Na prázdniny s sebou doporučuju přibalit ke čtení nebo i poslechu náš poslední speciál zvaný Svět po pandemii, který by měl být stále k dostání. Provede vás změnami nejen v hudebním, filmovém či módním průmyslu…
 
 
 
 

Sdílejte tento
e-mail s přáteli.
Přihlaste se k tomuto newsletteru.
Bude vám chodit každý týden.
Facebook
Twitter
Instagram
Copyright © 2021 Respekt (Economia, a.s.)
Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu