Copy
ČBA NEWS
15/2021 – For English version please click here
Milé kolegyně,
milí kolegové,

doba dovolených je v plném proudu, ale my v České bankovní asociaci máme napilno. Koncem měsíce zveřejnila Česká národní banka svá pravidelná data, která zanalyzoval a okomentoval hlavní poradce ČBA - Miroslav Zámečník. Jeho komentáře si můžete přečíst v tomto vydání
nebo na našich stránkách. Na výsledky čtvrtečního měnověpolitického jednání bankovní rady zase napjatě čekal náš hlavní ekonom Jakub Seidler, ale i další přední ekonomové, kteří se ve čtvrtek 12. srpna zúčastní již třetí letošní makroekonomické prognózy České bankovní asociace. Ekonomickou budoucnost z pohledu bankovního sektoru vám tentokrát představí ekonomové Petr Dufek, analytik ČSOB, Michal Skořepa, makroekonomický analytik České spořitelny, a Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA. Prognózu můžete sledovat živě od 10:00 na YouTube kanále ČBA.
Kromě toho nám vrcholí kampaň na kyberbezpečnost, kterou asociace realizuje ve spolupráci s Policií ČR, firmou ESET, a podílí se na ni i naše členské banky, společnost Zásilkovna, Hospodářská komora ČR a další. Za necelý měsíc stránky
kybertestu navštívilo více než 100 tisíc lidí. Jsem ráda, že naše společná osvětová kampaň funguje, a doufám, že díky ní zabráníme úspěšným útokům na finance klientů bank.
Přeji vám pohodové léto.
Monika Zahálková Monika Zahálková,
výkonná ředitelka ČBA
Monika Zahálková, výkonná ředitelka ČBA
AKTUÁLNĚ

ČNB dle očekávání zvýšila úrokové sazby

Česká národní banka na svém jednání minulý týden zvýšila podle předpokladu úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Tento krok trh již očekával. Zejména po nedávných mediálních komentářích představitelů ČNB, kteří avizovali ochotu úrokové sazby dále postupně zvyšovat. Proto nebude mít na trh příliš výrazný dopad. Trend dalšího zvyšování sazeb potvrdila i nová makroekonomická prognóza centrální banky. Ta nově očekává sazbu 3M Pribor v posledním čtvrtletí letošního roku na úrovni 1,6 %, zatímco v minulé jarní prognóze centrální banka předpokládala hodnotu 1,2 %. To znamená, že zvyšování sazeb by mělo letos pokračovat nepatrně rychleji. Bankovní rada ČNB však naléhavost růstu sazeb nevnímá tak silně, jako prognóza připravovaná expertním aparátem. Proto se nakonec přiklonila na svém srpnovém jednání ke zvýšení sazeb o tradiční „čtvrtku", zatímco prognóza doporučovala růst o půl procentního bodu.
„Pokud s příchodem podzimu nenastane nečekaně nepříznivý pandemický vývoj, zdá se být téměř jisté, že úrokové sazby bude centrální banka zvyšovat i na dalších jednáních – koncem září, začátkem listopadu a patrně i koncem prosince. V letošním roce by se tak základní sazba ČNB mohla pohybovat až na úrovni 1,5 % a v příštím roce by se mohla postupně dostat k úrovni 2 %, kde se pohybovala před příchodem pandemie," komentoval vývoj sazeb Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace. Nová prognóza ČNB také revidovala směrem nahoru vývoj inflace, v závěru letošního roku až poblíž 4 %, korunu naopak předpokládá na mírně silnější úrovni, viz tabulka.
Z TRHU

Jak se bude vyvíjet česká ekonomika? Sledujte další makroekonomickou prognózu už tento čtvrtek!

Jak silné hospodářské oživení očekávají banky ve zbytku letošního roku a v roce příštím? Jak výrazná konsolidace veřejných financí bude v postcovidové éře zapotřebí? A jak rychle a do jaké výše ještě porostou úrokové sazby? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte při sledování již třetí letošní makroekonomické prognózy České bankovní asociace. Ekonomickou budoucnost z pohledu bankovního sektoru vám tentokrát představí ekonomové Petr Dufek, analytik ČSOB, Michal Skořepa, makroekonomický analytik České spořitelny, a Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA. Makroekonomickou prognózu ČBA můžete sledovat ve čtvrtek 12. srpna od 10:00 dopoledne živě na YouTube kanále České bankovní asociace.

Monika Zahálková členkou správní rady GSFT
Ministryně financí Alena Schillerová jmenovala novou členku správní rady Garančního systému finančního trhu. Stala se jí Monika Zahálková, výkonná ředitelka České bankovní asociace. Její funkční období potrvá až do roku 2024. Garanční systém finančního trhu hospodaří s celkovou částku 58,1 miliard korun. Z toho ve Fondu pojištění vkladů je momentálně 37,1 miliard korun a ve Fondu pro řešení krize 21,0 miliard korun.
Hypotéky opět lámou rekordy

Zní to už trochu jako otřepané klišé, ale hypotéky v červnu opět prolomily rekord. Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen totiž dosáhly podle statistik ČNB v červnu 2021 celkového objemu 39,5 mld. Korun. To je o 8,6 miliardy korun více než v předchozím měsíci. Z hlediska „nového byznysu" jde o měsíční rekord od začátku časové řady ČNB (tj. od roku 2014), s velmi silným meziročním nárůstem o více jak 20 miliard.
Zájem o hypotéky tedy nepolevuje ani přes pozvolna rostoucí úrokové sazby. IndexRPSN podle statistiky České národní banky totiž v červnu opět stoupnul, a to o 0,05 procentního bodu na 2,26 % p. a. Úroková sazba rovněž vzrostla, a to o 0,06 p. b. na 2,12 % p.a. „Postupně se naplňují předpoklady, že RPSN a úrokové sazby hypoték půjdou mírným tempem nahoru. ČNB bude ve svém úsilí o snížení inflačních očekávání sazby dále zvedat. Otázkou je, kolikrát tak ještě letos učiní, a jaké tempo zvolí," uvedl Miroslav Zámečník, hlavní poradce ČBA.

Podíl nevýkonných úvěrů patří v ČR k nejnižším v Evropě
Dle statistik České národní banky se v červnu u firemních úvěrů oproti květnu nepatrně zhoršil podíl nevýkonných úvěrů na celkové sumě úvěrů. U spotřebních úvěrů se naopak lehce zlepšil, stejně tak jako u hypoték. "Vývoj nevýkonných úvěrů dělá ekonomům radost už několikátý měsíc v řadě. Je podstatně lepší, než se před rokem očekávalo. Zvlášť po skončení moratoria na splátky v říjnu loňského roku a vypuknutí druhé vlny covidu-19 panovaly určité obavy. Pokud se tento trend potvrdí i v následujících měsících, bude to dobrá zpráva pro firmy, obyvatelstvo i pro banky," komentoval vývoj nevýkonných úvěrů Miroslav Zámečník, hlavní poradce ČBA. Nevýkonné spotřební úvěry, sice meziročně stouply o 1,13 procentního bodu, nicméně meziměsíčně vykázaly zlepšení a stále jsou hluboko pod úrovní, jíž dosáhly v minulém desetiletí. Excelentní je kondice hypotečního portfolia, které je pod hladinou 1% podílu. Podstatně příznivější než očekávání je i situace u podnikových úvěrů. Zde podíl nevýkonných úvěrů sice meziročně o více než jeden procentní bod stoupl, nicméně nijak dramaticky. Stále platí, že podíl nevýkonných úvěrů u nás patří v celoevropském srovnání k nejnižším v Evropě.
Vklady obyvatel rostou výrazně pomaleji než úvěry: hmatatelné potvrzení důvěry je na světě

Měsíc co měsíc potvrzovaly bankovní statistiky vysoké nárůsty úspor domácností, především těch s vyššími příjmy, které skončily na bankovních účtech. Tak jako jinde v Evropě, obyvatelstvo odkládalo útraty a šetřilo. Ekonomové do značné míry doufali, že otevření ekonomiky a podstatně lepší epidemiologická čísla se promítnou do ochoty utrácet, což by pro hospodářské oživení znamenalo velkou vzpruhu. Jak vyplývá z bankovní statistiky ČNB za červen, vklady v korunách a cizí měně sice nadále rostou, ale dynamika zpomaluje. Zatímco v květnu vzrostly vklady o necelých šest miliard korun, v červnu to bylo již jen o 3,6 miliardy. Oproti dubnovým 40 miliardám je to výrazné snížení tempa, a tedy dobrá zpráva. Nicméně od vypuknutí covidu-19 jde o kumulovaný vzestup vkladů o celkových 413,6 miliard korun. Není třeba zdůrazňovat, že úspory jsou v populaci rozloženy velmi nerovnoměrně.

EBA: Banky v EU jsou po pandemii lépe připraveny na krize

Banky v Evropské unii jsou po pandemii lépe připraveny na vážné hospodářské krize než před třemi lety, a to i v případ nejhoršího scénáře. Vyplývá to z nejnovějších zátěžových testů Evropského bankovního úřadu (EBA). Testy zkoumaly výkon 50 bank v regionu. Výsledky ukázaly, že banky se přiblížily k obnovení vyplácení dividend. Ukazatel kapitálové přiměřenosti bank CET1 na konci loňského roku činil 15 procent. Byl tak nejvyšší od začátku testování. Při nepříznivém scénáři tento ukazatel klesl na 10,2 procenta, což je o něco lepší výsledek než při předchozím testu před třemi lety.

Když centrální banka investuje do akcií
Některé centrální banky při správě obrovských devizových rezerv cílí i na jejich dlouhodobé zhodnocení. K nim patří i Švýcarská národní banka (SNB), která investuje do akcií. Díky jejich růstu tak objem rezerv SNB poprvé překročil hranici jednoho bilionu švýcarských franků, což je v přepočtu téměř 24 bilionů českých korun. Ke konci června se investice do akcií podílely na celkových devizových rezervách SNB 23 % (ČNB v souladu s aktualizovanou strategií správy hodlá zvýšit podíl akcií na 14%). Akciové portfolio je v SNB spravováno čistě pasivně, kopíruje složení indexů a jejich váhu na celkové tržní kapaitalizaci. A do jakých akcií Švýcarská banka nejvíc zainvestovala? Zde je první desítka těch amerických: Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Alphabet (Google), Tesla, Johnson and Johnson, Visa, Procter and Gamble, United Health.
ČÍSLO TÝDNE
Z LEGISLATIVY
Z legislativy

Do Senátu míří novela zákona ZPOZE

V polovině července schválila Poslanecká sněmovna ve třetím čtení novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (ZPOZE). Nyní putuje do Senátu. Ve třetím čtení nebyl přijat žádný z pozměňovacích návrhů, který se týkal výše intervalu vnitřních výnosových procent investic (IRR). Zůstává proto pro fotovoltaické elektrárny (FVE) na 6,3 %, což je oproti diskutovaným pozměňovacím návrhům novely snížení o minimálně dvě procenta. Sněmovna neschválila ani návrhy týkající se aukcí, zavedení podpory pro elektřinu z nových FVE či změny uvedení do provozu pro fotovoltaické elektrárny z počátku roku 2011. Schválen byl ale pozměňovací návrh na 10 % solární odvod pro fotovoltaické elektrárny. Solárním elektrárnám uvedeným do provozu v letech 2009 a 2010 se, pokud Senát zákon schválí, zvýší solární daň o deset procentních bodů a současně se sníží jejich podpora. Elektrárny z roku 2009 dosud odvodu nepodléhaly, nově na ně dopadne odvod u výkupní ceny ve výši deseti procent a u zeleného bonusu ve výši 11 procent. Lze předpokládat, že snahou Senátu bude takto vzniklou situaci alespoň zčásti napravit, např. ve formě podpory pro návrh stanovující IRR pro všechny obnovitelné zdroje v intervalu IRR 8,4 - 10,6 % s tím, že konkrétní výši IRR by stanovovala vláda nařízením.

Informace ke schváleným ČBA kodexům a standardům najdete zde.
FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

ČBA EDUCA jede na plno, covid necovid

Zkoušky u ČBA EDUCA běží nepřetržitě na plné obrátky, a to i přes všechna vládní omezení a opatření. Díky možnosti distančních zkoušek, se kterou Česká bankovní asociace přišla na trh jako první, byla ČBA EDUCA schopna i v druhém čtvrtletí letošního roku vyhovět všem zájemcům o zkoušky z pojištění, kapitálových trhů, penzí i spotřebitelských úvěrů. Celkem se za druhý kvartál 2021 u ČBA EDUCA uskutečnilo 9458 zkoušek, z toho bylo 7806 provedeno distančně. Vzhledem k tomu, že k poslednímu květnu skončilo prodloužené přechodné období pro zkoušky z pojištění, tak není divu, že právě tyto zkoušky výrazně převažovaly a tvořily téměř dvě třetiny všech zkoušek. Úspěšnost se standardně pohybuje nad 60 %, nejtěžšími zkouškami jsou stále ty z kapitálových trhů. Statistiky nejen za ČBA ale za všechny akreditované osoby najdete na stránkách ČNB.
TÉMA

Dlužníci v exekuci mají od července větší ochranu. Banky začaly nabízet chráněný účet.

Od začátku července si lidé v exekucích mohou zřídit u bank takzvané chráněné účty. Ty dlužníkům zajistí, že nepřijdou o tu část příjmů, kterou zákon označuje za nezabavitelnou nebo exekučně nepostižitelnou. Exekutor na tyto prostředky nedosáhne. Kdo si může účet zřídit, co je k tomu potřeba, a jak účet funguje jsme se zeptali Filipa Hanzlíka, náměstka výkonné ředitelky České bankovní asociace.

Kdo si chráněný účet může nechat zřídit?
Chráněný účet je speciální účet pro fyzické osoby v exekuci. Aby ochránily před exekutorem nepostižitelnou část svých příjmů, mohou si zřídit svůj chráněný účet. Na něj si mohou převést jednorázovou výplatu trojnásobku životního minima či nezabavitelné částky ze mzdy či jiných příjmů. První podmínkou pro zřízení chráněného účtu je přitom exekuce na klasický běžný bankovní účet žadatele o chráněný účet. Pokud dlužník žádný bankovní účet nemá, musí si ho nejprve založit a požádat exekutora, aby ho obstavil. Tento proces může trvat i několik týdnů. Další podmínkou je, aby bylo bance, ve které má dlužník obstavený běžný účet, soudem doručeno usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí přikázáním pohledávky z účtu dlužníka. Dále musí dlužník oslovit toho, kdo mu vyplácí příjem, tedy například zaměstnavatele nebo příslušné pracoviště ČSSZ v případě například starobních důchodů. Ti musí vyplnit potvrzení na speciálním formuláři, který lze stáhnout ze stránek ministerstva spravedlnosti. Potvrzení je pak nutné zaslat exekutorovi, aby možnost chráněného účtu potvrdil. Exekutor pošle bance informace, kolik činí chráněné příjmy dlužníka včetně například výživného či dávek sociální podpory, a teprve pak může chráněný účet vzniknout. Banka má na zřízení účtu pět dní od podání žádosti a dodání všech potřebných potvrzení a dokumentů. 

Jak funguje chráněný účet v praxi?
Zaměstnavatel, tak jako doposud, provádí srážku ze mzdy u zaměstnance, na kterého je vedena exekuce na mzdu. Poté odešle na zaměstnancův bankovní účet nezabavitelnou část mzdy (totéž pak obdobně platí u plátců jiných chráněných příjmů). Ovšem, a to je jistý paradox, zaměstnavatel neposílá nezabavitelnou část mzdy přímo na chráněný účet, jak předpokládala senátní verze chráněného účtu, nýbrž na exekučně postižený bankovní účet zaměstnance. Banka, která tento účet vede, musí takto došlou platbu „odfiltrovat" a odeslat ji na chráněný účet. To je poněkud zvláštní konstrukce, která banky postavila před nemalé technologické a organizační výzvy v procesu implementace. Především z toho důvodu bylo nakonec nutné odložit účinnost chráněného účtu z 1. dubna na 1. července, aby se banky mohly alespoň v nezbytné míře na administraci chráněného účtu připravit.

Může si zájemce účet zřídit do budoucna „pro jistotu"?
Chráněný účet nelze zřídit takříkajíc „do zásoby", tedy například spolu se zřízením klasického běžného účtu. Důvodová zpráva uvádí, že „navržená právní úprava nevylučuje, aby byla žádost povinného o zřízení chráněného účtu podána před tím, než bylo peněžnímu ústavu doručeno usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí přikázáním pohledávky z účtu povinného“.  Nicméně samotná žádost o zřízení chráněného účtu neznamená pro banku povinnost chráněný účet skutečně zřídit. Spouštěčem takové povinnosti je kromě žádosti o zřízení chráněného účtu také doručení usnesení o výkonu rozhodnutí, tedy informace od soudu.   

Kolik založení a vedení chráněného účtu stojí?
Právní úprava chráněného účtu obsahuje cenovou regulaci v tom smyslu, že bankám přikazuje, aby chráněný účet zřizovaly bezúplatně, tedy zdarma. Ohledně vedení tohoto účtu je pak interpretace znění zákona poněkud matoucí.  Zákon na jedné straně říká, že banka nemá právo si účtovat poplatek za jeho vedení. Hned v další větě ale zákon říká, že banka vede účet za stejných podmínek, jako klasický běžný účet, na který je vedena exekuce. Po rozsáhlých debatách s Ministerstvem spravedlnosti ČR a Českou národní bankou se ustálil výklad, podle kterého se zakazuje zpoplatnit zřízení a vedení chráněného účtu, nicméně cenové podmínky poskytování platebních a dalších služeb na chráněném účtu musí být stejné, jako tomu je u účtu, který je předmětem exekuce. To znamená, že banky mají právo zpoplatnit stejným způsobem jako u dlužníkova běžného účtu všechny produkty a služby, které se k účtu pojí – například platební karta, internetbanking apod.  Konkrétní cenová politika je ovšem ve výlučné kompetenci jednotlivých bank.

Jaké produkty a služby lze v rámci chráněného účtu využívat?
Chráněný účet nabízí podobné možnosti jako klasický běžný účet. Nelze na něj ovšem vkládat hotovost ani na něj přijímat jiné platby než ty, o kterých to výslovně říká zákon. Jediné, co si na něj lze (bezhotovostně) převést je jednorázová výplata trojnásobku životního minima, a dále částky výslovně aprobované zákonem, tedy především pohledávky, dále pak nezabavitelné částky v souvislosti s výplatou mzdy nebo jiných příjmů.

Kdy je chráněný účet zrušen?
Pokud přestane být dlužníkův obstavený účet postižen exekucí, přestává být chráněný účet „chráněný“. Banka majiteli účtu tuto skutečnost potvrdí a ten by měl informovat všechny subjekty, které mu vyplácí chráněné příjmy. Často se stává, že má dlužník více obstavených účtů. V takovém případě by měl banku informovat o tom, ze kterého obstaveného účtu budou nově převáděny na chráněný účet nezabavitelné příjmy.  Pak samozřejmě zůstává účet chráněným i nadále. Číslo nově určeného obstaveného účtu musí dlužník exekutorovi sdělit co nejdříve. Ten pak informuje další subjekty, které dlužníkovi vyplácí chráněný příjem.
 
Může mít dlužník víc chráněných účtů?
Zákon stanoví, že každý může mít pouze jeden chráněný účet. Dlužník, který žádá o zřízení chráněného účtu, je povinen prohlásit, že k datu podání žádosti nedisponuje jiným chráněným účtem. Banka bohužel nemá žádnou zákonnou možnost ověřit si, zda dlužník již nemá tento typ účtu zřízený u jiné banky. Zákon tedy pracuje s dobrou vírou na straně dlužníka. Pamatuje nicméně i na situaci, kdy se ukáže, že dlužník má ve skutečnosti chráněných účtů více: pokud banka zjistí, že dlužník má více chráněných účtů, je povinna učinit o tom do 7 dnů oznámení všem soudům, které nařídily výkon rozhodnutí přikázáním pohledávky z účtu vedeného v okamžiku zřízení chráněného účtu u téhož peněžního ústavu, ze kterého jsou na chráněný účet převáděny peněžní prostředky. Podle zákona pak platí, že vyjde-li v řízení najevo, že bylo pro dlužníka zřízeno více chráněných účtů, rozhodne soud, který z těchto účtů zůstane účtem chráněným. Také může rozhodnout o tom, že účet není chráněný, vyjde-li najevo, že dlužník uvedl úmyslně nepravdivé údaje bance v prohlášení o tom, že žádný jiný chráněný účet nemá.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Odhlásit se z odběru novinek.