Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči

 

Drahá mobilní data: Jak nedělat politiku z tématu, které politikou hýbe roky

Za mobilní připojení k internetu platí paradoxně nejvíce ti, kdo mají nejhlouběji do kapsy, a neplatí si proto paušál. Zatímco ceny dat v rámci vyšších tarifů v posledních letech klesly a ani „neomezené“ balíčky už průměrně vydělávajícího Čecha nezruinují (zvlášť když si nechá přiškrtit rychlost připojení), lidé sázející na předplacené karty zaplatí operátorům za gigabyte často stovku i víc. Čím menší porci dat si zájemce může dovolit (a třeba ji opakovaně dokupuje), tím dráž ho vyjde. Nepomohou ani virtuální operátoři, protože těm ti s vlastní sítí diktují zcela nekonkurenční podmínky.

Ovšem to se má brzy změnit. Slibuje to šéfka Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková, která chce velkoobchodní ceny zastropovat a virtuálům tak dát šanci uspět na trhu. Prvním krokem k tomu má být průzkum trhu a zveřejnění analýzy mapující postupy velkých hráčů. Podle Továrkové se máme dočkat už za pár týdnů.

Což se přesně shoduje s nejžhavější částí volební kampaně.

Náhoda? No, kdo by si mohl myslet něco jiného! Doufám, že z toho nikdo v kampani dělat téma nebude. Politiku v tom opravdu nehledejme,“ řekla Továrková HN. Aha! Prostě to tak vyšlo.

Téma vysokých cen mobilních dat hýbe českou politikou roky. Už jako ministr financí útočil Andrej Babiš na svého vládního kolegu Jana Mládka, který tehdy řídil ministerstvo průmyslu a obchodu, aby s účty za datové služby něco udělal. V roce 2017 chtěl kvůli tomu svolávat koaliční radu a dostat problém na jednání vlády. V předvolební kampani pak sliboval, že ceny sníží účinnou regulací.

Jenže když se o pár měsíců později sám stal premiérem, udělal ministryni průmyslu z dámy, která se zapsala do historie nezapomenutelnou myšlenkou, z níž plynulo, že za vysoké ceny si mohou Češi sami, protože mobilní data moc nevyužívají a radši se připojují k wi-fi. Šanci na prudší pokles cen díky posílení konkurence pak padla kvůli tomu, že dražba frekvencí pro 5G nepřilákala žádného velkého hráče, takže opravdový čtvrtý operátor je stále jen chimérou.

Podmínky aukce, které všechny firmy schopné a ochotné budovat vlastní celoplošnou síť odradily, vznikaly už podle připomínek Havlíčkem řízeného ministerstva průmyslu a pod taktovkou Továrkové – ženy, kterou Babišova vláda do čela ČTÚ protlačila docela bezohledně. Šéfka ČTÚ je ve funkci 19 měsíců, tedy nějakých 400 pracovních dní. Ovšem analýzu (se kterou se navíc nezačínalo od nuly) dodá právě včas, aby se dalo voličům názorně ukázat, že vláda a hlavně její šéf nemluví o levných datech jen tak do větru, ale opravdu makají a chrání jejich peněženky.

Do voleb se přitom regulace samozřejmě nestihne ani projednat s EU, natož zavést. A co bude po nich, to je ve hvězdách. Velké operátorské trojce jde o velké peníze a bránit své pozice umí dokonale.

Výběr týdne

 

Daně, volby a (milosrdné?) lži

Parlamenty historicky vznikly proto, aby panovníkům odsouhlasily daně. Dalo by se tak čekat, že otázka daní bude velkým tématem nadcházejících voleb. S jakými sliby strany přicházejí, najdete přehledně shrnuto v článku Zvyšování daní je zakázané slovo. A jak to nakonec dopadne?

Obzvlášť velký sváteční průvan v peněženkách

Že nás letos vyjdou vánoční nákupy draho, se nečte lehce – ale bohužel všechno do sebe zapadá.

Zdaněný „sdílený“ byznys

Není dnes palčivější otázka než ceny bydlení a to ve velkých městech hodně ovlivnil i boom Airbnb. Ještě před pandemií, samozřejmě. S návratem turistů se tento faktor zákonitě znovu projeví. Proto je soudní rozhodnutí komplikující pronájmy bytů přes Airbnb podstatnou zprávou i pro ty, kdo „sdílené bydlení“ neprovozují.

Arca Capital pohledem insidera

Větší kolaps, než jaký předvedla společnost Arca Capital spojená se „žralokem“ Pavlem Krúpou, česko-slovenský finanční rybník už dlouho nezažil. Jak to v Arce chodí, veřejnost moc neví. O to cennější jsou informace opatrně dávkované mazákem kapitálového trhu, kterého Krúpa před lety zlanařil – a který se s ním včas rozloučil.

LeoExpress napůl státní

Dravý soukromý železniční dopravce Leo Express má silného partnera. Španělské ministerstvo financí totiž povolilo tamní státní železniční firmě Renfe Operadora, aby v české soukromé železniční společnosti koupila 50procentní podíl. Jde o další krok v transakci dohodnuté už na jaře. Teď ještě zjistit, jakou sumu Španělé za zadluženého dopravce zaplatili. Proč o Leo Express stáli, je naopak poměrně jasné.

Nová Tesla už i v Česku

Pokud chcete vůz od Elona Muska a současně požadujete SUV, bude vás zajímat nový Model Y. Zatím se k nám vozí z Číny, ale kvalitě to spíš prospělo.

Nejsou lidé! Ani v Chorvatsku

Jak to vypadá, když byznys zápolí s nedostatkem zdatných rukou, vědí čeští podnikatelé už dlouho. Ovšem co se stane, když v zemi turistům zaslíbené chybí číšníci, kuchaři, pokojské, recepční, uklízečky i zahradníci?

S vodkou do hlubin ruského byznysu

S „národními nápoji“ je spojeno hodně emocí, ale vždy jde především o peníze. U vodky v Rusku to platí dvojnásob – a jde často o hodně divoké příběhy.

 

Přeji hezký víkend
Luděk Vainert
ludek.vainert@economia.cz


Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.