Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči

 


Havlíček chystá zvýšit pobídky pro velké firmy
 

Ministerstvo průmyslu pod vedením Karla Havlíčka tento týden přichází se štědřejšími pobídkami pro velké firmy. A to zhruba dva roky poté, co stejná vláda podmínky pro investiční pobídky zpřísnila. 

Společnosti, které se v Česku rozhodnou postavit továrnu, by od státu mohly získat „na ruku“ částku až do výše pětiny veškerých nákladů. Teď jim úřady slibují přímou dotaci nejvýše deset procent. Změna přichází jen pár týdnů poté, co Havlíček podepsal s ČEZ memorandum o podpoře výstavby obří továrny na baterie do elektromobilů za více než 50 miliard korun.

Aby dnes firma kromě slevy na dani a dalších úlev mohla získat také přímou dotaci, musí u nás zaměstnat alespoň 500 lidí a utratit minimálně půl miliardy korun. Od příštího roku se tyto limity změní – stačí vytvořit 250 pracovních pozic, minimální výše investic naopak naroste na dvě miliardy. Navíc úplně zmizí strop přímé dotace, kterou stát může na jeden projekt vyplatit a který dosud byl 1,5 miliardy korun. 

Zároveň se zvětší okruh firem, které získají dotaci i bez splnění všech požadavků. Dosud tomu tak je jen u výrobců zdravotních pomůcek, nově má jít i o společnosti zabývající se výzkumem nebo vývojem umělé inteligence, 3D tisku, autonomních vozidel či nanomateriálů.

Je pravda, že zájem o pobídky podle přísnějších pravidel klesl, otázkou je, jaký podíl na tom má pandemie koronaviru. Navíc pro firmy je čím dál těžší sehnat pracovníky, občas při rozhovorech slyším nářek představitelů firem, že by měli peníze na pořízení výrobní linky nebo stroje, ale nemají k nim koho postavit. Firmy v Česku hledají přes 350 tisíc zaměstnanců, situace je jako před covidem. Zároveň je Česko i přes nízkou nezaměstnanost a stále nedostavěnou dopravní infrastrukturu pro zahraniční výrobní podniky a logistické firmy velmi atraktivní. V aktuálním žebříčku společnosti Cushman & Wakefield má ze všech evropských zemí nejlepší podmínky pro umístění výrobního závodu. V celosvětovém žebříčku 47 států nabízí investorům lepší prostředí jen Čína, Indie, USA a Kanada. To vše jsou argumenty proti zvyšování pobídek pro velké společnosti. Na druhou stranu silně průmyslovou ekonomiku stojící na výrobě aut a strojírenství čeká v následujících desetiletích velká obměna, která si vyžádá obrovské investice.

Výběr týdne


 

J&T koupila už třetí zemědělskou farmu

Další těžká investiční váha naskakuje do českého zemědělství. Investoři z J&T během půl roku koupili už třetí zemědělský podnik na Klatovsku v Pošumaví. Dohromady to dělá 6 tisíc hektarů půdy a cílem je mít na Klatovsku 10 tisíc. To by znamenalo jednu z dvaceti největších agroskupin v Česku. J&T je zároveň jedním ze zájemců o české zemědělské podniky britské skupiny Spearhead, což je přes 26 tisíc hektarů, jedná se tedy o českou dvojku v agrobyznysu. Jde o ojedinělý prodej tak velkého zemědělského podniku, jaký tady téměř deset let nebyl a roky patrně nebude.

O investicích J&T do zemědělství se v ojedinělém rozhovoru rozmluvil Dušan Palcr, jedna z předních tváří skupiny, dlouhá léta její hlavní lobbista a v současnosti člověk, který řídí její developerské projekty v Česku. V rozhovoru také mluví o tom, že ho láká budovat studentské koleje a v čem vidí byznysovou budoucnost v současné těžbě kryptoměn. 



Vlna čínských regulací pokračuje

Čína tvrdě utahuje šrouby v ekonomice. Peking téměř každý den zveřejní nové předpisy, které silně zasáhnou technologický sektor. Akcie reagují poklesem. Ekonomický růst Číny zpomaluje. Akcie Alibaby ve čtvrtek klesly na své historické minimum. 

V průběhu posledních několika měsíců Čína zregulovala hraní videoher, představila masivní fitness program nebo začala znárodňovat soukromé školy. Vláda také převzala kontrolu nad technologickými firmami ByteDance, která vlastní sociální síť TikTok, a Weibo, jež vlastní stejnojmennou sociální síť a patří mezi největší v Číně.



Zajímavý soudní spor o svobodě podnikání

Může si hoteliér dovolit zakázat ubytování dětí? Je to diskriminace, nebo svoboda podnikání? Takový spor nyní řeší české úřady a soudy. Wellness hotel na Jablonecku dostal pokutu od České obchodní inspekce. Majitelka se proti pokutě odvolala ke krajskému soudu. Tvrdí, že děti nediskriminuje, ale že wellness není pro děti uzpůsobeno. Soud dal nyní majitelce za pravdu. Tím to nekončí, obchodní inspekce podala stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu a tento zajímavý spor o svobodě podnikání v Česku patrně skončí až u Ústavního soudu.



Solárů na střechách přibývá

Solárů na rodinných domech přibývá rychleji než dřív. Za letošní první půlrok jich přibylo víc než za celý rok 2019. A lze čekat další růst, stát na solární panely na střechách domů nově přispěje až 200 tisíc korun.



Banky jednají s ČNB o obnovení vyplácení dividend

Banky v Česku chtějí akcionářům poslat dividendy pozastavené kvůli covidu. V současnosti vyjednávají s Českou národní bankou, za jakých podmínek to proběhne. Jasně je, že půjde o desítky miliard korun.



Povšík: Octavii teď v čipové krizi obětujeme kvůli ostatním modelům

„Jsme v naprosto obráceném gardu. Když byla krize – zoufale jsme hledali kupce. Nyní máme spoustu kupců – ale nemáme auta.“ Dlouholetý odborářský šéf ve Škodě Auto Jaroslav Povšík v rozhovoru pro HN docela otevřeně popisuje současnou situaci v automobilce.



Zkrachovalému Ticket Artu hrozí žaloby

Za zkrachovalým prodejcem vstupenek Ticket Art se kupí pohledávky, které půjdou do desítek milionů. A brzy mohou přicházet i žaloby. Firma nedluží peníze jen divákům, ale i producentům a divadlům. „Reálně sáhli do peněz, které jim nepatří. Do odehrání představení jde o peníze diváků, po odehrání patří divadlu,“ říká v textu ředitel Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg.



Ott chce miliardový hotelový fond

Jean-Francois Ott chystá nový realitní fond, který se zaměří na hotely ve střední a východní Evropě. Ty by po nákupu pronajímal jejich provozovatelům, z toho by fondu plynuly výnosy. Ott a jeho lidé by chtěli, aby fond měl v majetku nemovitosti za 500 milionů eur, tedy přes 12 miliard korun.

Přeji hezký víkend
Milan Mikulka
milan.mikulka@economia.cz

 

 

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 

Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, IHNED.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz
Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.
Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů

Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.ihned.cz.