Copy
Dobrý den z Hospodářských novin.

Vláda Andreje Babiše udělala maximum a zařídila, že dnes máme hezké počasí. Desetkrát teplejší než v lednu. Je to absurdní sdělení, že? Ale to je úplně jedno. Funguje skvěle. 

V neděli v podvečer se na facebookovém profilu Andreje Babiše, jeho nejmocnějším médiu, které sleduje čtvrt milionu lidí, objevilo: „Pro levnější mobilní data jsme dělali maximum. Oproti roku 2011 jsou desetkrát levnější.“ K tomu palec nahoru a graf. A je to prostě fascinující. Ta drzost, s jakou tuhle větu Andrej Babiš či některý z jeho cvičených marketérů napsal.

Můžeme si teď tady procvičit naše kognitivní dovednosti a uvést věc na pravou míru. Můžeme tu popsat snadno ověřitelný fakt, že mobilní data v Česku opravdu zlevnila, ale ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi jsou stále nadprůměrně drahá. Za 30 eur dostanou Češi u tarifů s rychlostí připojení alespoň deseti megabitů za sekundu 10 GB dat, zatímco většina ostatních obyvatel kontinentu data neomezená. Můžeme tu napsat, že ve většině Evropy šly ceny za mobilní data v posledních letech dolů násobně rychleji než zde. Mohli bychom tu napsat, že v Maďarsku lidem stačí odpracovat jen čtvrtinu našeho času, aby si mohli dovolit mobilní internet. Lidem v Polsku prý dokonce pouze jednadvacetinu. Můžeme tu dlouze dokládat, že pro snížení cen za data udělal mnohonásobně víc ten Babišem proklínaný „Brusel“ a že to byla právě Babišova vláda, která je mohla srazit ještě níž, kdyby nezpackala aukci 5G kmitočtů. Právě ta mohla přivést silného čtvrtého operátora, kterého kdysi Andrej Babiš sliboval. Operátora, který by mohl pomoci vybudovat konkurenční prostředí na českém telekomunikačním trhu. A mohli bychom tu premiérovi také třeba připomenout, že pokud jde o kvalitu datového připojení, jsme skoro nejhorší v Evropě.

To všechno bychom mohli, ale je to nepodstatné. Bohužel. Na Facebooku Andreje Babiše je napsáno něco jiného. A desítky tisíc fanoušků populistického premiéra země jsou vděčny a jen se utvrdí, že teď v říjnu je třeba znovu volit jeho hnutí. Nikdo jiný lidu nedá tolik jako on. Nic se tu nešíří tak snadno jako jeho lži. Lež se tu zase stala pravdou.

Dobrý víkend a dobré čtení našich Názorů přeji.

Jan Kubita, redaktor HN

Luděk Vainert: ČNB pořádně dupne na brzdu. S razancí, jakou nepamatujeme od roku 1997

Centrální banky jsou z podstaty velice konzervativní instituce. Když to jen trochu jde, drží se osvědčených receptů. K nezvyklým postupům sahají o to neochotněji, když z nich veřejnost může vyčíst, že nastal mimořádný problém. Česká národní banka není výjimkou. Přesto se chystá ke kroku, který za více než dvacetiletí, kdy provádí politiku inflačního cílení, ještě neudělala.

To nejlepší z Názorů HN za tento týden:

Julie Hrstková: Cihly a malta? Miliony stojí nově už i pouhý papírový příslib

Tomáš Sedláček: Revoluce dětí aneb děti jako další emancipační jednotka

Jan Kubita: Váš hlas chce i „Nevolte Urza.cz“ s číslem patnáct. Tak je opravdu nevolte

Filip Rožánek: Příliš zázračný vynález, příliš snadné zisky, novinářské omluvy a čeští vykukové

Petr Honzejk: Kdyby prezident nyní nebyl, bylo by hůř

Martin Ehl: Odchod z EU se ve střední Evropě plíživě stává volebním tématem. Do britské pasti může spadnout i Česko

Sledujte naše účty na  Facebook Twitter 

 

Copyright © 2021 Economia, a.s., Hospodářské noviny, HN.cz, All rights reserved.
Tento e-mail vám zasíláme na základě vaší registrace k odběru novinek na hn.cz/news (viz Obchodni podminky).

Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.

Nechcete tento e-mail dostávat? Stačí odhlásit odběr tohoto newsletteru.
Sdílet Sdílet
Twítnout Twítnout
Linknout Linknout
Poslat Poslat