Copy

Dobrý den,

vítejte u newsletteru Respektu o politice. Nejdůležitějšími událostmi vás tentokrát provede Andrea Procházková.

I když už známe výsledky sněmovních voleb, jedna proměnná na politické scéně zůstává nadále neznámá: jak je na tom zdravotně hlava státu? Obavy o stav Miloše Zemana se ještě zvětšily, když v neděli po sečtení výsledků do Lán dorazil premiér Babiš na „neformální schůzku“. Ta ale musela – i k překvapení premiéra – skončit předčasně. Novináři zachytili Andreje Babiše, který v sobotu skončil až druhý a ztratil většinu ve sněmovně, jak odjíždí z prezidentského sídla po pár desítkách minut zadním vchodem bez tradiční tiskové konference. O několik minut později z Lán odjížděla také sanitka Vojenské ústřední nemocnice převážející prezidenta Zemana. Zeman, jak zachytily novinářské záběry, zřejmě v době převozu do nemocnice nebyl při plném vědomí. Při transportu ze sanitky měl zavřené oči. Spolu s ním do nemocnice přijeli i jeho rodinní příslušníci.
 


„Dovolte mi, abych vám oznámil, že jsme přijali k hospitalizaci prezidenta na mé doporučení. Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen,“ uvedl ošetřující lékař prezidenta a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral a dodal, že nemá svolení prezidenta k tomu, aby mohl veřejnosti sdělit jeho diagnózu. Podrobnosti popisuje Ondřej Kundra, se kterým jsme také do nového čísla Respektu napsali článek na téma „co může udělat v povolebních jednáních nemocný prezident a co se stane, kdyby nemohl kvůli zdraví dělat nic“.

V neděli odpoledne tisková mluvčí VÚN bez dalších podrobností ještě uvedla, že stav prezidenta republiky je stabilizovaný. Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu hlavy státu se příští úterý 19. října sejde senátní ústavní komise. Jednu zásadní informaci však situace kolem českého prezidenta přinesla. I kdyby se jeho zdravotní stav zlepšil, premiér Andrej Babiš bude ve snaze sestavit jakoukoliv vládu tentokrát pravděpodobně bez aktivní podpory samotného prezidenta, který byl v nejvyšších patrech politiky jeho dlouholetým spojencem.
 

Opozice už jedná o nové vládě. Lepší vyhlídky se v porovnání s šancí Andreje Babiše sestavit vládu rýsují u vyjednávacího stolu dvou opozičních koalic – SPOLU a PirSTAN. Piráti se stále chtějí podílet na společné vládě, což nebylo vůbec tak jisté poté, co v sobotu odpoledne zjistili výsledky voleb a především počet jejich zvolených poslanců (získali jen 4 mandáty, v odcházející sněmovně jich přitom mají 22). Předseda Starostů Vít Rakušan jim chce fakt, že voliči Starostů vykroužkovali většinu pirátských kandidátů ze sněmovny (k tomu doporučuji facebookový příspěvek Jana Kulveita), vykompenzovat, a to tak, že s největší pravděpodobností dostanou více než jedno ministerstvo. Obě koalice si hlídají, aby se o společném vyjednávání veřejnost a novináři zatím příliš podrobností nedozvěděli. V kuloárech už sice zaznívají jména potenciálních ministrů a ministryň - Rakušan vnitro, Jurečka zemědělství, Stanjura finance, Černochová obrana. Vše se ale zatím pohybuje v rovině spekulací a nikdo z aktérů přidělené resorty nepotvrdil.
 

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš po sobotní porážce tvrdil, že „ho porazila Praha, protože ho nesnáší“. Jak ale vysvětluje v rozhovoru iRozhlasu olomoucký politolog Jakub Lysek, o vítězství koalic rozhodly hlasy ve středně velkých městech o několika desítkách tisíc obyvatel. Ti ocenili ekonomická témata a místní osobnosti u obou koalic. Podle Lyska se klíčový příběh těchto voleb odehrál na dvou místech. „Na vnitřních periferiích krajů, kde došlo k poklesu volební účasti, a na druhé straně ve středně velkých městech, ve kterých se dobře žije a volební účast v nich vzrostla,“ popisuje a jako konkrétní příklady uvádí Litomyšl, Uničov nebo Litovel.

Kromě toho, že výsledek letošních voleb do sněmovny výrazně ovlivnilo kroužkování (Piráti i ODS by mohli povídat), byly to také volby, ve kterých propadl téměř každý pátý hlas. Příčinou jsou špatné výsledky menších stran včetně české levice a nejstarší ČSSD, které nedokázaly získat víc než pět procent potřebných pro vstup do sněmovny. Citelná ztráta to bude především pro levicové voliče. K tomuto tématu doporučuji text kolegy Petra Horkého na webu Respektu.
Sdílejte tento
e-mail s přáteli
Přihlaste se k tomuto
newsletteru


Copyright © 2021

Tento e-mail jste dostali na základě svého přihlášení na 
www.respekt.cz/newslettery/ provozovaném Economia, a.s.

Odhlásit se z newsletteru / aktualizovat nastavení • Odhlásit se ze všech newsletterů Respektu