Copy
PODPORA UDRŽITELNÉ DEMOKRACIE OBČANSKOU SPOLEČNOSTÍ

Přehled událostí v prioritních oblastech sítě NeoN

Newsletter č. 18/2021 (4.10. - 19.10.2021)

Milé čtenářky a milí čtenáři,

demokracie si u volebních uren připsala na své konto sice křehké, ale důležité vítězství. Vidíme v něm především výzvu a šanci, jak stmelit stále rozdělenější společnost. V povolebním vydání proto nastíníme, co si z výsledků voleb  bere Glopolis a platformy NeoN. Velmi přivítáme Vaše pohledy na povolební výzvy pro advokační NNO!

Jednou z nejdůležitějších výzev pro novou vládu bude Spravedlivá transformace. Od nynějška proto budeme sledovat, jak podpořit zelenou a digitální transformaci, aby dále nezhoršovala práva a sociální problémy, zejména většiny společnosti, která pro ni (opakovaně) nevolí.

Volby zdůraznily především rozdíly mezi kraji a mezi městy a venkovskými oblastmi. Jak se menší a chudší žadatele chystají podpořit  dotace EU  na proměnu uhelných krajů a Národní plán obnovy? Téma o to důležitější, že od klimatického summitu ve Skotsku (COP26) za 2 týdny se očekává navýšení závazků velkých zemí a rychlejší omezování globálních, tedy i českých emisí.  Více než vlažný zájem českých politiků se zatím snaží vyvážit neziskovky...

I v přístupu k EU by měl po volbách nastat obrat. V sekci České předsednictví a EU jsme zaostřili na jeho priority, plány na jaderné spojenectví Francie a Česka a stále tužší boj o právní stát v Polsku a Maďarsku. Mohly by české volby být dodatečnou motivací a inspirací i pro spojení opozice proti V. Orbánovi? 

Milé čtenářky a čtenáři, výsledky voleb jsou nepochybným úspěchem i NNO a jejich sítí, jež se po celé volební období 2017-2021 zasazovaly za dodržování demokratických principů, odpovědnou veřejnou správu a kulturu širší, hodnotové spolupráce. 

Díky za to Vám všem, kdož jste nabízeli konstruktivní řešení a mobilizovali pro ně podporu daleko za horizontem neziskového světa! I Vám, kdož jste tyto aktivity podporovali!

Přejeme Vám přínosné čtení a mnohem více radosti a uspokojení z práce v příštím volebním období! 

Lucka, Jana, Tomáš a Petr z Glopolisu 🙂

VOLEBNÍ VÝSLEDKY 

 

Vítězství dvou demokratických bloků bylo nečekanou porážkou populistických a radikálních stran ve Sněmovně kulturou demokratické spolupráce. Je však třeba k němu přistupovat s pokorou a vidět v něm především šanci obrousit dlouhodobé důvody jejich podpory, která je ve společnosti (její volící i nevolící části) stále většinová. 

 

 

Na rozdělení české společnosti - podle socioekonomické i kulturní osy -  tyto volby nic nezměnily. Střed se opět posunul směrem ke konzervativní demokracii, nahlodávané radikálnější starou levicí - novou kulturní pravicí s odporem k ještě širšímu okruhu změn než demokratičtí konzervativci. Většina už přes dekádu dává konzistentně najevo, že  liberální demokracii buďto nechce vůbec, anebo ji aspoň nechce víc (kulturně) liberální. Nová vláda tak s sebou nese nejen rizika pro liberální proudy, ale i pro legitimitu demokratických principů a institucí. Pro advokační NNO z toho usuzujeme min. 3 velké úkoly:

 

NEZIŠTNĚ POMÁHAT STRÁDAJÍCÍM - hlídat vládu a státní správu, aby udržitelně zlepšovala kvalitu jejich života a zohledňovala adaptací na nevyhnutelnou transformaci (bez nároku na jejich posun po kulturním ose).

ROZŠIŘOVAT DŮVĚRU STŘEDU - udržovat a rozšiřovat středostavovské komunity, města a obce, kde se dobře žije (i bez potřeby velké podpory státem) a nabízet jim postupné posílení důvěry a širší zapojení do občanského života. 

ZVĚTŠOVAT ZODPOVĚDNOST LÍDRŮ - na bohatém, vzdělaném a otevřeném konci společnosti, ve veřejné správě, u koaličních politiků a v sítích NNO apelovat na postupné rozšiřování funkčních komunit  o skupiny s odlišnými pohledy na život a svět.

 

Podrobnější analýzu socio-kulturních posunů a pracovní strategická východiska pro advokační NNO si můžete přečíst na sdíleném disku v článku Glopolis. Budeme rádi za Vaše komentáře a pohledy na to, kam bychom po volbách měly v NeoN směřovat!

POVOLEBNÍ ÚKOLY

Nerealistické volební programy. Dle D. Klimeše jsou mnohé volební programy nejasné, nebo dokonce místy lživé. Proto ve svém “povolebním programu” nabízí poctivá řešení 8 klíčových problémů ČR. Např.: daně se budou zvyšovat, stát se nevyhne snížení výdajů, národní plán obnovy nesmí jen rozšiřovat betonové skanzeny, či řešení exekucí je na dosah ruky, ale je třeba ho dotáhnout.

Pandora Papers - kde daně pořád utíkají. S poctivými řešeními je ale vždy třeba začít na vlastním prahu. V neděli 3.10.2021 byla zveřejněna data o daňových únicích veřejných osobností z celého světa. Jednou z hlavních tváří se stal A. Babiš, který si poslal přes své offshorové firmy téměř 400 milionů Kč. Celou kauzou premiéra i dalších Čechů se bude zabývat NCOZ

Předělat služební a stavební zákon? Česko přijalo v roce 2014 služební zákon. Z jeho hodnocení vychází, že měl pozitivní efekt na zvýšení transparentnosti a stability státní správy. Naopak negativní dopad má na efektivitu a výkonnost. Hejtmani napříč politickým spektrem se shodli na nutnosti úprav stavebního zákona a budou požadovat, aby se jím zabývala nová sněmovna. 

K cirkulární ekonomice. Přechod od lineárního k cirkulárnímu hospodářství vyžaduje investice. Tuzemsko na něj připravuje již 3 roky strategie Cirkulární Česko 2040. Z NPO má na recyklační infrastrukturu jít 1,6 mld. Kč a celkem na opatření 4,4 mld., což ale na skutečný přechod stačit nebude. Odborníci plánu vyčítají nedostatek financí a skutečně inovativních projektů a celkově netečný přístup vlády k cirkulární ekonomice. 

EURACTIV vydal podcast na téma jak NPO pomůže českým občanům a firmám. 

POVOLEBNÍ VYHLÍDKY 
 

Milion chvilek pro demokracii byl jedním z klíčových faktorů mobilizace ve prospěch demokratických koalic. Po volbách vidí tyto priority: nová vláda 5 stran, která se udrží a bude ctít výsledky voleb, další role prezidenta, nadcházející klíčové volby (senátní, komunální a prezidentské) a spojování roztříštěné společnosti.
 

Heslovitým pohledem platforem NeoN 

👍🏼 Boj proti korupci a za kvalitní státní správu: Naděje, že nebudeme bojovat o základní demokratické principy, zlepší se opatření pro vyšší transparentnost a efektivitu státní správy i úroveň diskuse, šance dotáhnout, co v minulém období neprošlo (zákon o lobbování, novela zákona o střetu zájmů, atd.). Obě koalice mají propracované programy, jsou otevřené konzultacím s NNO, ale záleží na pozici ministra vnitra.

👍🏼 Média a mediální rady: u obou koalic naděje na prosazení legislativy veřejnoprávních médií, upravení voleb do mediálních rad, soudní přezkum jmenování rad, možná i ambicióznější cíle jako rozdělení státní inzerce mezi média, uzákonění přístupu k informacím a tiskovým konferencím pro média, možnosti systematické podpory pro média (jako u kinematografie či kulturních časopisů).

🤔 Rozvoj neziskového sektoru: s velkým otazníkem, kdo převezme post zmocněnkyně, jaký bude mít přístup na vládu. Je třeba zajistit akceschopnou RVNNO a realizaci Strategie spolupráce veřejné správy s NNO do roku 2030.

👍🏼 Školství a vzdělávání: Úleva, že MŠMT nespadne pod SPD. Jinak dlouhodobě dobrá spolupráce s většinou stranických expertů, mají zájem o konzultace s NNO, střechami a metodu kolektivního dopadu vůbec.

😰 Agenda lidských práv (LP): Obavy o přístup pravice k vybraným právům (gender, LGBT, romská a další menšiny), jejich financování z rozpočtu i k ochotě ponechat  odbor LP pod Úřadem vlády a rozdělit zodpovědnosti za dílčí agendy mezi další koaliční strany. Záleží na pozici vedoucí/ho oddělení i nové/m zmocněnci/kyni pro LP.

🤔 Ekologická témata: Konsensus koalic na klimatické politice, potřeba zejména ochrany přírody, rozvoje domácích obnovitelných zdrojů a nakládání s odpadem, ale také vazby na řešení pandemie a lepší obhajoba sociálně slabších, srozumitelně  a pozitivně vysvětlovat opatření přicházející z EU a mezinárodní politiky. Riziko konzervativních skeptiků, otázka osobnosti na pozici ministra ŽP a obavy, aby se ani další resorty nezapouzdřily u jedné politické strany. 

🤔 Zahraniční politika a transformační spolupráce (TS): očekávání, že váha MZV vzroste i kvůli CZ PRES, očekává se příklon k havlovské zahraniční politice s šancí udělat z TS její vlajkovou loď, i větší konzultování s NNO. Stále ale hrozí snižování rozpočtu. 

🤔 Zahraniční rozvojová spolupráce (ZRS): MZV bude muset v EU i doma facilitovat debatu k zásadním tématům jako klima a migrace. Vloni masivní snížení rozpočtu na ZRS o 100 mil. Kč, je zásadní zabránit dalším škrtům a nezůstat na posledním místě v EU.

🤔 Migrační politika: obě koalice zlepšily své porozumění i slovník, zejména vůči pracovní migraci, jak MV, tak MPSV by měly být otevřené konzultacím s NNO. Je třeba navázat na Národní program azylové a migrační politiky a dostat domáci programy do rozpočtu (nejen pro ZRS).
 

SPRAVEDLIVÁ TRANSFORMACE 
 

Dotace ve prospěch velkých žadatelů. V rámci dotací EU pro spravedlivou transformaci na proměnu uhelných regionů se částka 41 mld. Kč rozdělí např. mezi Karvinsko, Ústecko a Sokolovsko. Překvapivé však je, že nejúspěšnějšími žadateli jsou kraje a ne velké firmy. Z hlediska korupce sklidil postup kritiku od AMO a TI, jelikož má tento fond pomoci hlavně malým a středním žadatelům. 
 

 

Transformace bez měst a regionů nebude fungovat. Svaz měst a obcí ČR se plánuje aktivně zapojit do transparentního zajištění a efektivního zužitkování peněz z NPO pro města a obce. Nedostatečnému zapojení regionů do implementace NPO čelí i zbylé členské státy EU, jelikož role regionů není dostatečně definovaná. V mnoha případech NPO členských států návrhy měst a regionů dokonce vůbec neobsahují. 

Vzestup českých krajů. V unijní kategorizaci rozvoje jednotlivých regionů si ty české polepšily, což se ale odrazí v nižších dotacích od EU. EURACTIV zpracoval průvodní infografiku shrnující kategorizaci českých regionů a odvíjejících se dotací. 

KLIMATICKÝ SUMMIT

 

Ve dnech 31.10 - 12.11. 2021 proběhne 26. Konference OSN o změně klimatu (COP26). Během prvních dvou dnů se na summitu sejdou světoví lídři, kteří budou prezentovat cíle svých zemí v boji proti změnám klimatu. Následných vyjednávání se již budou účastnit převážně ministři životního prostředí či jejich úředníci. Českou politickou scénu tato konference prozatím nechává chladnou. Tématu se věnují zástupci neziskových organizací, kteří o něm debatovali v rámci Prague Climate Talks. Očekávají, že největší pozornost bude zaměřena na USA a Čínu, které by měly zaujmout aktivnější postoj, než dřívěji.

Přípravné debaty na COP26. Podle účastníků Prague Climate Talks bude tato konference důležitá, jelikož zde mají státy představit své navýšené závazky pro snižování emisí. Ve dnech 30.9 - 2.10. 2021 proběhlo v Miláně oficiální předsummitové setkání, kde se řešila důležitá témata, která by neměla na konferenci zapadnout. Vystoupil zde také čerstvý držitel Nobelovy cenu za fyziku Giorgio Parisi, který mluvil o nekompatibilitě růstu HDP a boje proti klimatickým změnám. 

EU A ČESKÉ PŘEDSEDNICTVÍ

 

Priority českého předsednictví. K posunu debat, na které oblasti by se Česká republika měla zaměřit, vydal EURACTIV policy brief, v němž poukazuje na důležitost silného, liberální vnitřního trhu, dekarbonizaci energetiky, začlenění znevýhodněných osob a na posílení strategické komunikace nápomocné v boji proti hybridním hrozbám. Doporučení se v mnohém shodují se sektorovými prioritami na CZ PRES 2022. Mezi vládní priority patří také ochrana spotřebitele nebo ochrana klimatu v rámci světelného znečištění a průmyslových emisí. 

Evropská komise zveřejnila návod, podle kterého mohou členské země bojovat proti vysokým cenám energií. V České republice se nejvíce mluví o snížení DPH na energie, na kterém se ale neshodnou současná vláda s nastupující.  Ceny energií mohou mít vliv i na úpravy Zelené dohody pro Evropu. Francii a Českou republiku (ve trojce ještě se Švédskem) čeká v roce 2022 předsednictví Rady EU. Společně se obě země shodly na přípravě spojenectví států, které by chtěly prosadit jadernou energii jakožto cestu k nízkouhlíkové budoucnosti.

Boj o právní stát v EU se stupňuje. Polsko a Maďarsko zahájilo soudní spor s institucemi EU. Protestují proti tomu, aby čerpání evropských dotací bylo vázané na dodržování principů právního státu, jako např. nezávislého soudnictví. Definice právního státu je prý pro Polsko a Maďarsko nejasná. Evropský hospodářský a sociální výbor však publikoval databázi dostupných dat jednotlivých prvků právního státu členských zemí včetně způsobů, jak je daná země zajišťuje. Dále také proběhne 4.11. online konference na téma právního státu v justici, médiích, boji proti korupci a systému kontrol a protivah. 

svého kandidáta na předsedu vlády. Viktora Orbána ve volbách, konajících se na jaře, vyzve konzervativní politik Péter Márki-Zay.zvolila roli ČR jako evropského aktéra.. Změny mohou nastat také v Maďarsku, kde spojená opozice v otevřených primárkách posílit prohru A. Babiše za symbol měnící se politiky středovýchodní Evropy. Dle bruselských pracovníků může výsledek voleb označiloMnoho západních médií, např. New York Times, České volby jako inspirace proti populismu?

PRAKTICKÉ TIPY

 

21.10 se na Masarykově univerzitě v Brně uskuteční Česko-německý den, který se zaměří na krizi etablovaných stran ve střední Evropě a zejména vzestupu populistických stran. Programu se můžete bezplatně zúčastnit osobně nebo online po předchozí registraci

21.10 se uskuteční kurz zaměřený na volání dárcům určený pro fundraisery, pracovníky PR a vedoucí NNO. Kurz provede účastníky efektivní postupem v rámci telefundraisingu.

22.10. se uskuteční online debata pro firmy v rámci NPO. Debata účastníky informuje o projektech v rámci NPO a dále také o příležitostech, jak a kdy mohou zažádat o vyhrazené peníze.

27.10 se uskuteční webinář na téma Fosilní plyn: most do klimatického kolapsu pořádaný platformou Re-Set. Webinář proběhne v 18:30-20:00 a zaměří se na různé postoje k plynu a s ním spojené klimatické výzvy a možné alternativy. 

Do 11.1.2022 máte možnost podat žádost o grant v rámci Active Citizens Fund. Výzva se týká projektů zaměřených na Občanskou participaci, Advokační a watchdogové aktivity, Zmocnění znevýhodněných skupin, Občanské vzdělávání a mediální gramotnost a Posílení neziskových organizací. Žádat můžete až o 2 mil. Kč.

Seznam použitých zkratek:
AMO - Asociace pro mezinárodní otázky
BIS - Bezpečnostní informační služba
CVVM - Centrum pro výzkum veřejného mínění
ČT - Česká televize
ČRo - Český rozhlas
EHSV - Evropský hospodářský a sociální výbor
EK - Evropská komise
EP - Evropský parlament
EU - Evropská unie
FORS - České fórum pro rozvojovou spolupráci
IPCC - Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu
LGBT+ - Zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby
MK - Ministerstvo kultury
MPO - Ministerstvo průmyslu a obchodu

MZV - Ministerstvo zahraničních věcí

NCOZ - Národní centrála proti organizovanému zločinu
NGO - Non-Governmental Organization
NFNŽ - Nadační fond nezávislé žurnalistikyNKÚ - Nejvyšší kontrolní úřad
NNO - Nestátní nezisková organizace
NPO - Národní plán obnovy
NSZ - Nejvyšší státní zástupce
OSF - Nadace Open Society Fund
OSN - Organizace spojených národů
ReSt - Rekonstrukce státu
RRTV - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
RVNNO - Rada vlády pro nestátní neziskové organizace
SDGs - Cíle udržitelného rozvoje
TI - Transparency International
ÚOHS - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
ÚOOÚ - Úřad pro ochranu osobních údajů
ÚS - Ústavní soud

ÚV - Úřad vlády

Archiv všech předchozích čísel najdete zde.
K odběru se můžete přihlásit prostřednictvím tohoto odkazu.
Newsletter pro Vás připravuje tým Glopolis.
Kontakt: Lucie Škopková, skopkova@glopolis.org

Copyright © 2021 Glopolis, o.p.s.

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp