Copy
PODPORA UDRŽITELNÉ DEMOKRACIE OBČANSKOU SPOLEČNOSTÍ

Přehled událostí v prioritních oblastech sítě NeoN

Newsletter č. 19/2021 (20.10. - 16.11.2021)

Milé čtenářky, milí čtenáři,

nová vláda všech 5 stran je posvěcena 888 hlasy Pirátů. Co na jejím prvním programu potěšilo sítě neziskovek více a co méně, rozebíráme v anaýze koaliční smlouvy.

Vedle telegrafického přehledu toho, co se i během povolebních jednání posunulo na poli demokracie a státní správy a co hýbe prostředím pro NNO, jsme se podrobněji zaměřili na:

Přínosné čtení, sledování i poslech Vám přejí

Lucka, Jana, Tomáš a Petr z Glopolisu :)

KOALIČNÍ SMLOUVA

První programový dokument nové vlády ukazuje k politické shodě na prozápadní orientaci, podpoře demokracie a vyšší politické kultuře, ale též na rychlejší modernizaci a digitalizaci státní správy i rychlejším, ale sociálně citlivém přechodu k větší udržitelnosti než u předchozí vlády. Až detailnější programové prohlášení a praxe ale ukáží, co se skrývá za mnoha povzbudivými, byť převážně obecnými formulacemi.  


Pětikoalice se konstruktivně vztahuje k agendám EU ve většině z 15 oblastí i k předsednictví. Vymezuje se proti některým opatřením Zelené dohody a trvá na řešení migrace striktně mimo EU, obojí bez jasného příspěvku ČR, ale se silným zájmem o eurofondy. Přesvědčivý není ani příklon k větší mezinárodní spolupráci, ani náznak lepší koordinace resortních politik.

 

Nepřekvapivým zklamáním pro organizace hájící ekonomická, sociální a kulturní práva (v kontrastu se silnou podporou pro “havlovskou” lidskoprávní politiku navenek) je minimum opatření pro rovnější postavení žen a menšin. Nerovnosti reflektuje jen kapitola o vzdělávání, kromě sociálních služeb je podpora ohrožených skupin velmi neadresná. 

 

Neziskový sektor je popsán spíš jako doplňkový nástroj v práci s mládeží, zalepování bílých míst v ochraně přírody nebo zdravotní osvětě než partner k systematičtější spolupráci. Nepřátelské omezování prostoru NNO nejspíš nehrozí, ale větší zapojení nabízí koalice jen při digitalizaci a změně stavebního zákona a víceleté financování jen v prioritních oblastech.

Více v analýze Glopolis.

 

📣 Co konkrétně chybí v programu koalice ekologickým, protikorupčním a vzdělávacím organizacím? 

📣 Koaliční smlouva zdaleka neobsáhla všechny ekologické předvolební sliby.

📣 Přijme vláda rekordní počet protikorupčních opatření?

DEMOKRACIE A STÁTNÍ SPRÁVA
 

📣 Senát schválil korespondenční volbu prezidenta a poslanců - novela zákona čeká na zelenou od Sněmovny. 

📣 Prezident M. Zeman souhlasil s návrhem jmenovat F. Dienstbiera předsedou Nejvyššího správního soudu.

📣 Čerpání Národního plánu obnovy je podmíněno zamezením podvodů - začíná vytvářet tlak na reformu oznamování a sledování korupce, pravidel pro lobbování a nezávislosti justice.

📣 Kromě toho má nová PSP příležitost dotáhnout již připravené návrhy novelizace zákonů o střetu zájmů, veřejnoprávních médiích a infozákona, na reformu ÚOHS a ÚDHPSH a na rozšíření působnosti NKÚ.   

📣 Experti nabízí 15 prioritních kroků pro rozjezd digitalizace státu, včetně sběru potřeb, definice standardu, začlenění do RIA či efektivnějšího sdílení informací uvnitř státní správy. 

📣 Rekonstrukce státu shrnula doporučení pro efektivní a moderní státní správu do následujících 3 hlavních oblastí

PROSTŘEDÍ PRO NEZISKOVKY
 

Výzva k nominaci nových členů a jejich náhradníků z řad NNO do odborných platforem Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) je otevřena do 24.11. Nominace se přijímají do Monitorovacího výboru OP JAK, Plánovací komise programu hlavní a Plánovací komise programu pro Prioritu 2. 

Metodika participace NNO v poradních orgánech a při tvorbě dokumentů bude představena k diskusi na zasedání RVNNO 25. 11. Konsolidovaná verze by mě být na začátku roku předložena k veřejné konzultaci. Metodika je určená pro ministerstva a ústřední správní úřady.

Odvaha žít svobodně je společné prohlášení kampaně “Takoví jsme” a desítek organizací k 17. 11. Poukazuje na rozmanitost a užitečnost neziskového sektoru a vyzývá ke vzájemnosti, soudržnosti a propojení sil pro společnou práci. Bude představeno během Festivalu svobody 17. 11. na Václavském náměstí. 

KLIMATICKÁ KONFERENCE COP 26 (31. 10.-12. 11. 2021, Glasgow)

 

Pařížská dohoda zavazuje všechny země udržet nárůst teploty pod 2 stupně Celsia, ideálně jen o 1,5. V současnosti je planeta teplejší již min. o 1,1 stupně. Avšak výsledkem dobrovolných národních závazků z roku 2015 by bylo katastrofální, více než 3-stupňové oteplení. Každých 5 let se proto musí závazky na konferencích zúčastněných stran - COP - navyšovat.

 

COP26 přinesl následující hlavní závazky: 

📣 Do roku 2030 má EU cíl snížit emise CO2 o 55 % (oproti 1990), USA na 1/2 (oproti 2005).  EU i USA chtějí být do roku 2050 uhlíkově neutrální.

📣 Čína plánuje dosáhnout emisní vrchol v roce 2030 a uhlíkovou neutralitu do 2060, což by vedlo k nárustu o 2,4 stupně. Čínský prezident do Glasgow nepřijel.

📣 Indie oznámila, že zajistí 1/2 energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 a uhlíkovou neutralitu do 2070.

📣 USA a EU se zavázaly k omezení emisí metanu (80-krát škodlivějšího než CO2) o 30 % do roku 2030. 

📣 Lídři EU, USA a Kanady podepsali dohodu o odvrácení úbytku lesů do roku 2030.
 

UNPCC. Dle doporučení vědeckého panelu OSN by ale do roku 2030 bylo třeba omezení globálních emisí o 45 % oproti 2010 (tedy o 7 % každý rok této dekády) a nulové (netto) emise do roku 2050 - každý zlomek stupně se počítá. Před summitem obnovené národní závazky více než 100 zemí však stále znamenají 16-procentní nárůst emisí!

Klimatické finance na podporu chudých zemí byly v Glasgow vedle definitivní stopky pro uhlí a podpory přirozených úložišť uhlíků klíčovým tématem. Dlouhodobý závazek bohatých zemí poskytnout do Zeleného fondu OSN 100 mld. USD ročně se nedaří plnit. Nový závazek slibuje od 2025 až 1 bilion dolarů na pomoc chudším státům v přechodu na čistší energii a podporu klimatu. 

Emisní obchodování je klíčový, ale sporný mechanismus pro firmy i státy, na němž zkolaboval poslední COP v Madridu. Umožňuje snižovat emise dříve tam, kde je to levnější, ale je zneužívaný a sám o sobě nestačí. Po 6 letech byl v Glasgow schválen nový systém obchodování s emisními kredity v podobě tun uhlíku stažených z atmosféry. Zvýší investice do projektů zachycujících uhlík jak ze strany “offsetujících” firem, tak vlád. 

Česká republika mj. stále nerozhodla - na rozdíl od jiných evropských států - o příspěvku do Zeleného fondu OSN. ČR do fondu přispěla částkou 110 mil. Kč jen jednou v období 2014-2018. V době konání summitu Senát odmítl balíček EK Fit for 55 o snížení emisí v EU o 55 % oproti roku 1990.

ČESKÉ PŘEDSEDNICTVÍ A EU

 

P. Fiala má ambice přesunout některé předsednické akce zaměřené na vědu a výzkum do Brna. Vláda A. Babiše však již vyjednala smlouvy k pronájmu konferenčních prostor, např. v pražském Kongresovém centru a hotelu Diplomat. Nová vláda bude muset také čelit skeptickému přístupu a výrokům A. Babiše (nejen) o předsednictví. 

 

České předsednictví se zaměří na tři hlavní oblasti - bezpečnost, energetiku a vnitřní trh. Aktuální rozpočet 1,44 mld. Kč je stále o poznání nižší než v roce 2009 (3,75 mld. Kč) a také nižší než rozpočet menších států, např. Estonska nebo Slovinska. 

📣 Dle posledního průzkumu STEM se povědomí Čechů o předsednictví zvýšilo z 19 % na 38 % během 5 měsíců.

📣 5. 11. vláda projednala pět dokumentůinformaci o postupu příprav předsednictví. 

📣 A. Babiš se zatím nevyjádřil ke kritice právního státu v Polsku.

📣 EU posílí hraniční ochranu a připraví další sankce vůči vládě A. Lukašenka. 

📣 V rámci boje proti kartelům plánuje EK další kontroly firem a zaměří se na ilegální dohody.
📣 Za přerušením pražského zahájení Konference o budoucnosti Evropy v červnu stáli hackeři.

PRAKTICKÉ TIPY

 

📌 Nová epizoda Stošestky je na téma lobbingu. V podcastu se zástupcem ředitele TI N. Aiossou se dozvíte víc o celém mechanismu, roli lobbisty a o lobbingu v EU.

 

📌 Hnutí Duha publikovalo výzvu ke zlepšení stavu zemědělství a krajiny. Dále také sepsalo otevřený dopis nové vládní pětikoalici za účelem urgovat lídry, aby dodrželi své předvolební programové ambice týkající se klimatu a přírody. 

 

📌 MŽP pořádá 24. 11. od 9h kulatý stůl k prioritám CZ PRES 2022 v oblasti životního prostředí a ochrany klimatu. Účast (i online) můžete nahlásit do 16. 11. na gabriela.rihova@mzp.cz

📌 Zajímavá Vás budoucí směr české zahraniční politiky po uplynulých volbách? Poslechněte si rozhovor s ředitelem AMO V. Dostálem, kde se budou mimo jiné řešit priority nadcházejícího českého předsednictví.  

Seznam použitých zkratek:
AMO - Asociace pro mezinárodní otázky
EHSV - Evropský hospodářský a sociální výbor
EK - Evropská komise
EU - Evropská unie
IPCC - Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu
MPO - Ministerstvo průmyslu a obchodu

MZV - Ministerstvo zahraničních věcí

NKÚ - Nejvyšší kontrolní úřad
NNO - Nestátní nezisková organizace
NPO - Národní plán obnovy
OSN - Organizace spojených národů
RVNNO - Rada vlády pro nestátní neziskové organizace
SDGs - Cíle udržitelného rozvoje
TI - Transparency International
ÚOHS - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
ÚOOÚ - Úřad pro ochranu osobních údajů

Archiv všech předchozích čísel najdete zde.
K odběru se můžete přihlásit prostřednictvím tohoto odkazu.
Newsletter pro Vás připravuje tým Glopolis.
Kontakt: Lucie Škopková, skopkova@glopolis.org

Copyright © 2021 Glopolis, o.p.s.

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp