Copy
View this email in your browser
Milí příznivci Czexpats in Science,

přinášíme vám několik novinek a především vás srdečně zveme na čtvrtý ročník naší tradiční Konference pod stromeček – letos s ústředním tématem Otevřenost české vědy. Předvánoční setkání proběhne v pátek 10. prosince a vzhledem k vývoji koronavirové pandemie pouze online.

Více informací naleznete na webu kps2021.czexpats.org

Registrace

Těšit se můžete na keynote přednášku Jana Kulveita, který působí na Institutu budoucnosti lidstva Oxfordské univerzity, kde se zabývá sladěním umělé inteligence s lidskými zájmy, globálními riziky či strategiemi pro budoucnost. Druhou keynote přednášku na téma Teorií her k lepší léčbě rakoviny? přednese Kateřina Staňková z Delft University of Technology. Na programu je také například panelová diskuze na téma Otevřenost české vědy nebo inspirační příběhy czexpatů. Představíme vám i první výsledky našeho průzkumu Kdo jsou čeští vědci v zahraničí a co chtějí?

Czexpats in Science má nové partnery!

Naším generálním partnerem je
Diana Biotechnologies. Více o spolupráci se dozvíte na našem webu

 




Hlavním partnerem se stalo Contipro

Děkujeme! Finanční podpora nám umožní strategický rozvoj a start nových projektů.

Z našich aktivit:

  • V Praze proběhlo Czexpats pivo – neformální setkání vědců a vědkyň se zahraniční zkušeností. Sešlo se nás zhruba čtyřicet a v podobných setkáváních plánujeme pokračovat, jakmile covid dovolí. 

  • V září na MUNI v Brně proběhl první workshop z cyklu #sharingCzexpats s tématem Cesta tam a zase zpátky. Své zkušenosti ze zahraničí i návratu sdílela bioložka Eliška Koňaříková, demografka Ivana Kulhánová, geolog Martin Margold a chemik Adam Pecina. 

  • Další workshop ze série #sharingCzexpats bude na téma: Dobrá výzkumná skupina – jak poznat dobře fungující výzkumnou skupinu a vedoucího, který vám pomůže vědecky vyrůst? Workshop určený zejména pro studenty proběhne 10. prosince online. Registrace a více informací.

Z našeho blogu: 

  • Jakub Tomek popisuje, jak získal Sir Henry Fellowship od Wellcome Trust. Jedná se o čtyřletý osobní grant, který dává výzkumníkovi plat a určitou částku na výzkumné výdaje. Jakubovi umožní věnovat se výzkumu arytmií u diabetiků, což je zásadní, ale překvapivě málo prozkoumané téma. S Jakubem a Markétou Tomkovými také vyšel rozhovor na webu UK Forum v rámci seriálu Czexpats z UK.

  • Bára Cihlová sdílí svoji cestu na Oxford, kde studuje obor molekulární a buněčné biochemie (M.Sci.). Od 15 let trávila čas v laboratoři Evžena Bouři na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde se učila mnohým biochemickým metodám a postupně se zapojovala do tamějšího výzkumu virových enzymů. V budoucnu by se chtěla věnovat virovým mechanismům v buňce a souvisejícím enzymatickým procesům. 

  • V rámci seriálu Czexpats z UK také vznikl rozhovor s Dianou Apetauerovou, která vede kliniku extrapyramidových onemocnění na Lahey Hospital (společné klinické, výukové a výzkumné centrum Harvardovy a Tuftsovy univerzity), kde se zabývá neurodegenerativními onemocněními, jako je Parkinsonova choroba a další. Již po několik let je nositelkou ocenění Top Boston Doctors, které získala jako první žena z neurologického oddělení na Lahey.

Úspěchy czexpatů:

  • Profesor Josef Prchal, který byl loňským keynote řečníkem naší konference (záznam), obdržel Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě. V listopadovém Vesmíru s ním vyšel rozhovor. 

  • Cenu Neuron získala i Lenka Zdeborová, která měla keynote přednášku na Konferenci pod stromeček 2019, kde s ní také vznikl rozhovor. Oceněna byla  například i Jitka Palich Fučíková, která se zabývá výzkumem nádorové imunologie, bioložka Zuzana Musilová, matematik David Preiss nebo ekonom Petr Sedláček. Profily všech oceněných a záznam přenosu najdete na webu NF Neuron.  

  • Akademie věd ČR udělila Prémii Otto Wichterleho mladým vědeckým pracovníkům. Jednou z oceněných je i Zuzana V. Harmáčková z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, která o svých zkušenostech s návratem do české vědy promluví na Konferenci pod stromeček. 

  • Byly vyhlášeny výsledky GAČR Junior Star grantů 2022. Těší náš, že mezi úspěšnými projekty je mnoho czexpatů. 

  • Anna Durnová byla jmenována profesorkou politické sociologie na Vídeňské univerzitě. Na blogu Czexpats si s ní můžete přečíst starší rozhovor

  • Tým Jiřího Frimla (IST Austria) publikoval v Nature studii, která popsala molekulární mechanismy řídící rychlé změny v růstu kořenů rostlin.

  • Laboratoř Martina Jínka (University of Zurich) má na kontě další velký objev v oblasti CRISPR. V Nature popsali, jak fungují s CRISPR asociované transpozóny, což má velký potenciál v budoucnu usnadnit editování genomů.

  • V Nature publikoval i tým Petra Čejky. Více o jejich výzkumu DNA oprav se dozvíte ze záznamu přednášky, kterou Petr Čejka přednesl na švýcarské konferenci #SCSM21.

Zveme na zajímavou diskuzi. Více informací.

Pro aktuální novinky a úspěchy českých vědců a vědkyň doporučujeme sledovat náš Twitter @czexpats a nově také LinkedIn.

Vědě zdar! 
Tým Czexpats in Science
Twitter
Facebook
YouTube
LinkedIn
www.czexpats.org
info@czexpatsinscience.cz






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Czexpats in Science · 5. května · Kladno 272 01 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp