Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

nečekal jsem, že bude mít u vás portfolio tracker až tak velký úspěch. Z vašich anketních odpovědí mi vyšlo, že chcete, aby uměl navíc dobře pracovat s dividendami a pak zobrazovat historickou výkonnost. Na obojím už pracuji a příští týden byste se mohli dočkat nové, vylepšené verze, která zmíněné bude zvládat. Takže se máte na co těšit.

Jinak vychází nový díl podcastu MoneyPenny s filozofujícím miliardářem Václavem Dejčmarem. Ptali jsme se ho, kde v tomto světě vidí příležitosti ke zbohatnutí, proč vůdčí úloha firem jako Apple tu nebude napořád a odkud vzejdou nové giganty.

Poslali jste relativně hodně otázek k danění investic, domluvím proto experta, který vám na vše potřebné odpoví. Můžete se klidně ptát ještě teď. Otázky čtenářů tohoto newsletteru budou mít přednost, takže se na ně určitě dostane.

Dnešní témata:
  • Není nad stabilní dividendy
  • Koruna nám pěkně zdivočela

Dividendová aristokracie


Zájem o investování po Vánocích, alespoň co se tak ptám brokerů, opět rychle narůstá a myslím si, že další impulz tomu dá lednová inflace, pokud se dostane na dvojciferné číslo. V současné turbulentní době by měl mít zejména začátečník v portfoliu určitě nějaké stabilní firmy, kde je nižší riziko, že se hned na začátku spálí. 

Kde ale takové firmy hledat?

Zřídil jsem si účet na serveru Sure Dividend, který je známý bohatou neustále aktualizovanou databází stabilních firem, které dlouhodobě vyplácí dividendy. Když se stovkami datových setů proberete, určitě nějaký ten akciový diamant najdete. Bohužel teda přístup není zrovna levný, plný vás vyjde na 20 tisíc korun ročně, nicméně máte možnost si za údaje na své kartě vyzkoušet týdenní přístup zdarma (nezapomeňte si v nastavení vypnout automatickou platbu). K základnímu seznamu stabilních dividendových akcií se ale dostanete zdarma kdykoliv výměnou za e-mail.

Co přesně se tam dá najít?

Soustředil jsem se na dividendové aristokraty a dividendové krále, to je smetánka mezi americkými dividendovými firmami. Aristokraté se rekrutují z indexu S&P 500, musí patřit mezi firmy s vyšší tržní kapitalizací a zároveň minimálně 25 let kontinuálně zvyšovat výplatu dividendy. V případě králů jsou nároky přísnější, zároveň ale nemusí jít nutně o firmy ze zmíněného indexu. V databázi pak najdete analýzy jednotlivých firem včetně všech běžných i speciálně vytvořených klíčových ukazatelů.

Jak jsem při pátrání postupoval?

Klíčová pro mě byla délka výplaty dividend, výše dividendy nebo speciální rating poukazující na udržitelnost výplaty dividendy. Zároveň jsem pátral po aristokratech, jejichž cena je podhodnocená – tohle je hodně subjektivní, protože do výpočtu vchází názor konkrétního analytika. Nicméně v Sure Dividend, jak jsem vypozoroval, mají poměrně obezřetnostní přístup, nemalují si u firem vzdušné zámky. Následně mě také zajímalo, jaký rating mají firmy na Motley Fool a zdali je o ně zájem mezi nejbohatšími lidmi světa.

Co všechno jsem tedy našel?

Jako nejzajímavější aristokrat mi vyšla společnost 3M, která se zabývá výrobou desítek tisíc produktů od lepidel po stomatologické výrobky. Firma působící v šedesáti zemích světa už 63 let pravidelně navyšuje výplatu dividendy. Poslední rok je firma ve středu zájmu investičních es a přikupují ji i při cenách u 200 dolarů za kus. Akcie se nyní obchoduje za 179 dolarů a dividendový výnos činí 3,3 procenta. Opět opakuji, neříkám nikomu, že si ji má jít koupit, ale že možná může stát za pozornost a hlubší analýzu.

Nic víc mě tam už nezaujalo?

Pátrání v jejich databázích je na hodiny času, tudíž jsem provedl teprve první sběr. Mám ale v plánu se určitě podívat na akcie poradenské firmy T. Rowe Price Group, která též splňuje mé výše zmíněné podmínky. Pořád mi přijde zajímavý Walmart nebo tabáková Universal Corporation, byť kouření je na ústupu. Když vezmu v úvahu konkrétně portfolio Warrena Buffetta, tak on drží třeba zajímavého zdravotnického aristokrata Abbvie. Možná se tak některá z firem objeví v rámci rozšíření portfolio trackeru v dividendovém portfoliu.
Více se dočtete zde

Krocení šílené koruny


Pokud jste nakoukli do portfolio trackeru, určitě jste si všimli toho, že jeden den je v plusu deset tisíc korun a druhý den klidně ve stejně vysoké ztrátě. Primárním důvodem přitom není nijak zvlášť kolísavý vývoj akcií, ale zdivočelá koruna.

Co se to děje s korunou?

Od prosince česká měna posílila vůči euru o pět procent a vůči dolaru ještě o něco více. Celkově se nachází na desetiletých maximech, a to český investor nechce slyšet. Pokud americké akcie přidají pět procent a koruna posílí proti dolaru také o pět procent, investor nic nevydělal. Proto je často diskutovaným tématem zajištění investic proti měnovému riziku. Zároveň je to jedno z nejvíce polarizujících témat.

Co si o tom myslí odborníci?

Polovina vám řekne, že zajišťovat se minimálně dlouhodobě nemá pro drobného investora moc smysl, neboť nejde o úplně triviální proceduru a je spojená samozřejmě s náklady. Odkážou vás třeba i na studie, které ukazují, že reálně je to jedno. Jiní vám ale řeknou, že v aktuální situaci, která tu je, by se nezajistil jen blázen. A to z toho důvodu, že náklady zajištění se odvíjí od úrokových diferenciálů v daných ekonomikách. Pokud máte v Česku vyšší úrokové sazby než v eurozóně, tak jsou koruny žádané, protože u nich třeba banky mohou prostým uložením u ČNB inkasovat dnes už pěkné úroky.

Jak aktuálně zajištění funguje?

Když to vezmeme čistě prakticky, tak asi nejjednodušší zajištění pro drobného investora je takzvaný forwardový prodej měny investovaného aktiva. Jde o to, že se domluvíte s brokerem nebo bankou a vytvoříte kontrakt, který stanovuje, že po uplynutí určité doby vám protistrana vyplatí za vaše eura nebo dolary koruny v daném forwardovém kurzu. Třeba forwardový kurz na jeden rok u eura je 25,6 koruny. Aktuální kurz přitom činí 24,4 koruny za euro. Když se zajistíte, dokonce na tom vyděláte, protože dostanete za rok za euro víc korun než nyní. Důvodem je zmíněný úrokový diferenciál.

Jaké jsou v tom háčky a náklady?

Samotný kontrakt něco stojí, takže se můžete setkat s konkrétním poplatkem nebo poplatkem v podobě takzvaného spreadu, jinak řečeno dostanete horší kurz koruny k euru nebo dolaru. Navíc po vás bude broker chtít zástavu. Může to být pět, deset nebo i více procent z objemu, který chcete zajistit. Dobrou zprávou je, že kolaterálem mohou být často i právě třeba akcie v eurech, nikoli nutně hotovost. Pokud je ale nutná hotovost, pak máte náklad v podobě ušlého úroku. A nakonec nákladem také může být potenciální zisk, který by vznikl, pokud by ve skutečnosti koruna vůči dolaru nebo euru za sjednané období výrazně oslabila.

Jaká je praxe mezi drobnými investory?

Většina se nezajišťuje, třeba proto, že dané kontrakty jsou na omezenou dobu a je potřeba se o ně starat, a také vnímají zajištění jako svým způsobem spekulaci. Pokročilí investoři se ale zajišťují i mezi retailem. Kromě forwardů někteří využívají i opce. Hodně čtenářů tohoto newsletteru má účet u platformy Portu a ta zajišťuje automaticky s tím, že loni zajištění přineslo dodatečný výnos jeho klientům kolem dvou procent. Svým způsobem lze ale brát jako zajištění také expozice portfolia vůči vícero měnám.
Více uvidíte ve videu

Co se řeší?

Koná se Světové ekonomické fórum v Davosu. Účastníci vnímají jako největší brzkou hrozbu změny klimatu, naopak prasknutí akciové bubliny nebo dluhové krizi nepřikládají nijak vysokou pravděpodobnost.

Investoři ve velkém prodávají dluhopisy, čímž tlačí jejich výnos nahoru. Americký desetiletý už se vyhoupl na 1,8 procenta a dá se čekat proražení hranice dvou procent. Tím také rostou reálné (po odečtení inflace) výnosy.

Důvodem je rychle se měnící postoj centrálních bank, kdy u té americké už se začíná očekávat i čtyřnásobné zvýšení sazeb v tomto roce. A zdá se, že více jestřábí začínají být i bankéři v eurozóně.

Ve výsledku tak poklesl objem dluhopisů se záporným nominálním výnosem ve světové ekonomice pod 10 bilionů dolarů. Brzy se zřejmě na kladné hodnoty dostane i německý desetiletý dluhopis.

Rostoucí výnosy dluhopisů zpravidla nesvědčí ztrátovým firmám a nejsou dobrým prostředím ani pro zlato.

Začala výsledková sezona a prvními vlaštovkami jsou hospodářské výsledky bank, které byly solidní, ale stejně investory neuspokojily. Bojí se totiž, že jim hodně porostou mzdové náklady a zároveň silná konkurence v podobě fintechových firem.

Tento týden zveřejní výsledky Goldman Sachs, Bank of America a Morgan Stanley. Mimo banky se k velkým firmám přidá i Netflix nebo dividendový aristokrat Procter & Gamble.

Co neminout?

  • Pokud hledáte dobrý zdroj dat zdarma, tak využijte Nasdaq Data Link a jejich databázi (já rád používám přístup přes R nebo Python, umí ale i Excel).
  • Investorplace je stránka, která se zaměřuje na texty o dividendových akciích.
Mějte se hezky!
 

Kniha oprav a připomínek 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel tohoto newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.