Copy

Draga podpornica, dragi podpornik Focusa,

sestavine nekaterih naših najljubših jedi so pridelane na račun gozdov in drugih ekosistemov. 
S tem, kar jemo v Evropi, uničujemo gozdove in savane po vsem svetu. Evropski državljani smo med največjimi porabniki izdelkov iz sestavin, ki izvirajo iz območij, kjer so zaradi njihove pridelave uničili gozd. Najbolj problematična sta netrajnostno pridelano palmovo olje, ki ga najdemo v vsaj polovici izdelkov v povprečnem evropskem supermarketu, in soja, ki se uporablja za krmo rejnih živali, ki jih jemo (ali pijemo njihovo mleko) v Evropi.
Svetovni gozdovi potrebujejo našo pomoč! Izgubljamo jih alarmantno hitro: vsaki 2 sekundi izgine za nogometno igrišče gozda. To je v manj časa kot traja, da žogo brcnemo z enega konca igrišča na drugega. Če stopnjo hitrosti izgube gozda prenesemo na slovensko pokrajino, vsakih 7 minut izgine za Blejsko jezero (145 hektarov) gozda
 

In prav zdaj imamo priložnost, da to spremenimo. Priložnost, da vplivamo in da je naš glas slišan. Pridruži se gibanju #Together4Forests in sporoči ministru za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jožetu Podgoršku*, da ti ni vseeno, ter zahtevaj spremembe takoj!
Tvoja podpora je ključnega pomena! Pomagaj zaščititi svetovne gozdove in ostale dragocene ekosisteme.
Klikni spodaj in pošlji pismo ministru Podgoršku ter zahtevaj naj kot predstavnik Slovenije podpre ambiciozno zakonodajo na tem področju!
 
Klikni in piši ministru!
Iskrena hvala za tvojo podporo in pomoč!

Nina,
vodja projekta na področju deforestacije

* Vlade držav članic EU trenutno razpravljajo o novi zakonodaji, s katero bi lahko zmanjšali vpliv potrošnje v EU na okolje in kršitve človekovih pravic po vsem svetu. Stališče do predloga zakonodaje bo v Sloveniji pripravilo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Ko bo uredba stopila v veljavo, bo prepovedala uvoz in izvoz določenih vrst blaga, ki so povezani z deforestacijo (krčenjem) in degradacijo gozdov: govedine, kakava, kave, palmovega olja, soje in lesa in izdelkov iz tega blaga v in iz Evropske unije. 

Predlog ni popoln, ima kar nekaj pomanjkljivosti, ki jih je treba odpraviti, vendar je dober začetek. Zdaj so na potezi vlade držav članic EU, ki lahko zakon izboljšajo ali oslabijo, preden bo dokončno sprejet. V prihodnjih tednih bo potekala vrsta odločilnih razprav med nacionalnimi ministri - pozivamo jih, naj zavzamejo napredno stališče in na pogajanjih podprejo ambiciozen zakon.

Če te zanima več o povezavi naše potrošnjo z deforestacijo po svetu, klikni tukaj.
Facebook
Twitter
Website
LinkedIn
Copyright © 2021 Focus, društvo za sonaraven razvoj. Vse pravice pridržane.

To sporočilo ste prejeli, ker ste član_ica društva Focus ali pa ste se prijavili na Focusove e-novice.
Če ne želite več prejemati naših obvestil in e-novic, se lahko kadarkoli odjavite s klikom na dnu.

Naši kontaktni podatki:
Focus, društvo za sonaraven razvoj
Maurerjeva 7 / Trubarjeva 50
1000 Ljubljana
+386 (0)1 515 40 80
info@focus.si

Tukaj se lahko odjavite.