Copy
View this email in your browser

Éghajlatváltozás 180°


Öko- és egészségtudatos hírlevél


Társadalomtudományi Kutatóközpont
 

 

Közvélemény-kutatás

 
A lelki egészségünk nagyobb mértékben romlott, mint a fizikai, viszont sokat tehetünk magunk az egészségi állapotunk javulásáért. Többek között ez derült ki abból a közvélemény-kutatásból, amit a klímaváltozás, az egészség(ügy) és a Covid-19 járvány hatásainak megítélésével kapcsolatban 2021. végén végeztünk. A kutatás legérdekesebb eredményeit témakörönként mutatjuk be Hírlevelünk következő számaiban.

Kattintson a folytatásért!
 
 
Az általános egészségi állapot jellemzése
 

 

1.  Hisznek az emberek a természetes gyógymódokban?

 
A 90-es évek elején még új társadalmi jelenség volt Magyarországon a természetes gyógymódok iránti felerősödő társadalmi érdeklődés, azóta azonban nagyot fejlődött a világ. Az elmúlt évtizedekben számos olyan természeti esemény és társadalmi változás történt, amely indokolttá tette a terület átfogó egészségszociológiai szempontú vizsgálatát. Antal Z. László „Egészségszociológia holisztikus megközelítésben” című könyve éppen ezért egy hiánypótló kötet, amely több tanulmányban is foglalkozik a természetes gyógymódok gyógyításban betöltött szerepével és a társadalmi támogatottságuk változásával.

Kattintson a folytatásért!
 



 
 

2. Párizs küzdelme a halálos hőhullámok ellen

 

Újabb tervekre van szükség a hőhullámok közegészségügyi kockázatainak csökkentése érdekében Párizsban. A 2003-as hőhullám különösen végzetes volt a francia fővárosban, a többlethalálozási arány akkor 142 %-ra nőtt. Az esemény óta sokat tett a város a hőhullámok közegészségügyi kockázatainak csökkentése érdekében, most azonban újabb terveket kell készíteni az alkalmazkodáshoz. A 21. század végére ugyanis a párizsi átlaghőmérséklet legalább 2 °C-kal fog emelkedni, a párizsiak pedig évente 10-25 32 °C feletti napot fognak átélni.
 

 


 

 

3. Klímaszkepticizmus az egyetemeken

 
Tudva azt, hogy az egyetemek a klímaváltozással kapcsolatos gondolkodás és cselekvés alakításában világszerte meghatározó szerepet játszanak, meglepő az a kutatási eredmény, amely szerint számos egyetem nem tekinti feladatának, hogy a klímaváltozás negatív hatásainak enyhítéséhez hozzájáruljon sem az oktatási feladatok, sem az intézményi működés vonatkozásában. A világ különböző régióiban működő egyetemek témához való viszonyulását már a válaszadási hajlandóság is sejteti: a kutatás kérdőívére válaszadó 237 egyetem csaknem fele (43%) Európában található.
 

 

 

4. Készülj! 170 javaslatot fogalmazott meg egészségügyi intézményeknek a WHO a klímaváltozás kezelésére

 
Az egészségügyi ellátórendszer nemcsak gyógyít, de jelentősen növeli a légkörben az üvegház hatású gázok mennyiségét és működése során más környezeti elemekre (levegő, víz, talaj stb.) is negatív hatást gyakorolhat. Az Éghajlatváltozás és egészség jelentés Kézikönyvében javaslatokat fogalmaz meg az egészségügyi intézmények számára, hogyan alakítsák környezetüket, hogy ellenálljanak az éghajlatváltozás kihívásainak és egyben környezeti szempontból is fenntarható módon működjenek. A javaslatok jelentős része a sok esetben hasonló jelleggel működő, helyenként átfedést mutató szociális szolgáltatások, intézmények esetében is alkalmazhatóak.

 
 
 

5.  A Civil Rádió közreműködése 

 
A Civil Rádió közreműködésével időről-időre beszámolhatunk az Éghajlatváltozás és egészség projekt eredményeiről. A 117 perc című magazinműsorban január 13-án Ferencz Zoltánnal készített interjú meghallgatható az alábbi linken:

 


 
 
F O L L O W on F A C E B O O K F O L L O W on F A C E B O O K
Az „Éghajlatváltozás 180°"
Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézet
„Éghajlatváltozás és egészség”
programjának a hírlevele.

 
A program vezetői: Antal Z. László, Ferencz Zoltán, Dr. Páldy Anna. A kezdeményezés támogatója az Emberi Erőforrások Minisztériuma

Hírlevelünkben kétheti rendszerességgel mutatjuk be az „Éghajlatváltozás és egészség” jelentés legfontosabb megállapításait és az azóta született legújabb hazai és nemzetközi eredményeket.
Copyright © *|2021|*
© Társadalomtudományi Kutatóközpont
Minden jog fenntartva!

 

Email: *eghajlatkonyv@tk.hu*
 


Éghajlatváltozás 180° hírlevél feliratkozás!

 






This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Eghajlathirlevel · Budapest · Budapest, Koezep-Magyarorszag 1097 · Hungary