Copy

Biuletyn Informacyjny URBACT
nr VI/2021

Facebook
Twitter
Website
Email
W numerze:
W jaki sposób URBACT angażuje się w rozwój miejskich systemów zrównoważonej żywności? Jak w skrócie wyglądała historia transferu Dobrej Praktyki URBACT w Radlinie? Jak rozumiemy w URBACT Zintegrowany Rozwój Miejski? W jaki sposób URBACT wspiera rozwój strategii zamówień publicznych w miastach? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w numerze Biuletynu nr VI/2021.

Miejskie systemy zrównoważonej żywności - zobacz co URBACT pokazał na szczycie ziemi COP26 w Glasgow! 

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/sustainable-food-systems-towards-cop26

 

Żywność to jednej z kluczowych obszarów tematycznych URBACT w 2021 roku - omówienie ekspertki programowej Marcelline Bonneau.


Rok 2021 był w URBACT “rokiem żywności”: promowano demokracje żywnościową i suwerenność żywieniową, nawiązując do inicjatywy dobrej praktyki miejskiej URBACT Mouans-Sartoux (Francja) i Sieci Transferu URBACT BioCanteens (z miastami partnerskimi w Belgii, Bułgarii i Grecji, Włochy, Portugalia i Rumunia).
 
URBACT wspiera regularne działania sieci wokół tematów związanych z żywnością, a także stworzyło specjalną stronę internetową Kompendium Wiedzy URBACT  poświęconą miejskim systemom zrównoważonej żywności - wszystko w celu wspierania miast w ich przechodzeniu na bardziej zrównoważone systemy żywnościowe!

Wysiłki te mają również na celu budowanie energii i zaangażowania w realizację Glasgow Food and Climate Declaration (Deklaracji na rzecz Żywności i Klimatu z Glasgow) - opracowanej przez koalicję samorządów lokalnych, agencji ONZ i organizacji pozarządowych w porozumieniu z władzami miejskimi i regionalnymi - która została oficjalnie zainaugurowana podczas 26. Konferencji klimatycznej ONZ (COP26) w listopadzie 2021 r. Zachęcamy miasta do podpisania deklaracji!
 

Budowanie bardziej zrównoważonych systemów żywnościowych


Dzisiejsze systemy żywnościowe odpowiadają za 21-37% wszystkich gazów cieplarnianych (GHG). Są główną przyczyną degradacji środowiska i znacząco przyczyniają się do nierówności społeczno-ekonomicznych i zdrowotnych. W związku z tym, zrównoważone systemy żywnościowe na całym świecie muszą opierać się na dostępie do zdrowej diety i odżywiania dla wszystkich, agroekologii i rolnictwie regeneracyjnym, gospodarce o obiegu zamkniętym oraz zapewnieniu odpowiedniego źródła utrzymania.

Osiągnięcie tych systemów i sprostanie aktualnym wyzwaniom wymaga przyjęcia podejścia do systemów żywnościowych, które uwzględnia zakres i złożoność interakcji w ramach systemów żywnościowych. Miasta i regiony już teraz przodują w tworzeniu pionierskich zintegrowanych polityk i strategii żywnościowych, aby stymulować pozytywne zmiany systemu żywnościowego na poziomie lokalnym, w tym:
  • programy ograniczania marnotrawienia żywności;
  • zamawianie zdrowej i zrównoważonej żywności do stołówek publicznych;
  • publiczne kampanie zachęcające do zmiany zachowań w kierunku zdrowej diety, w tym ograniczenia przemysłowego spożycia mięsa i nabiału;
  • tworzenie miejskich ogrodów, parków rolniczych, inkubatorów, regionalnych centrów żywności i targowisk;
  • ramy wspierające krótkie łańcuchy dostaw oraz inicjatywy na rzecz gospodarki społecznej i solidarnej;
  • wzmocnienie planów rozwoju agroekologicznego;
  • zintegrowane planowanie terytorialne i miejskie w zakresie żywności;
  • wzmacnianie powiązań między miastem a wsią, oraz...
  • rozwój okręgów wolnych od pestycydów i GMO, okręgów biologicznych i regionów ekologicznych.

Glasgow Food Declaration - zapraszamy wszystkie miasta do podpisania!


W listopadzie 2021 r. przedstawiciele rządów z prawie 200 krajów spotkało się w Glasgow na COP26, najważniejszym szczycie klimatycznym od czasu porozumienia paryskiego. Szczyt stanął przed monumentalnym zadaniem wypełnienia luki między obecnymi zobowiązaniami krajów w zakresie klimatu a znaczącą transformacją potrzebną do stawienia czoła sytuacjom kryzysowym związanym z klimatem i przyrodą.

Opierając się na tym rozmachu i jednocząc najbardziej perspektywiczne podmioty rządowe w celu stworzenia potrzebnych nam zmian, Glasgow Food and Climate Declaration jest potężnym zobowiązaniem władz lokalnych i regionalnych do przyspieszenia rozwoju zintegrowanych polityk żywnościowych i wezwać rządy krajowe i instytucje międzynarodowe do działania.
URBACT jest partnerem tego procesu i zapraszamy wszystkie miasta do jej podpisania!

Glasgow Food Declaration opiera się na wcześniejszych pracach Światowego Forum Miejskiego w Medellin, Paktu na rzecz miejskiej Polityki Żywnościowej w Mediolanie, miasta C40 i innych, w celu wprowadzenia transformacji systemów żywnościowych na COP26 jako zintegrowane rozwiązanie problemu zagrożenia klimatycznego. Obiecuje przynieść dodatkowe korzyści w zakresie bioróżnorodności, regeneracji ekosystemów, obiegu zamkniętego, dostępu do zrównoważonej i zdrowej diety dla wszystkich oraz stworzenia odpornych źródeł utrzymania dla pracowników rolnych i pracowników sektora spożywczego.
 

Mouans-Sartoux - miasto przodujące w demokracji i niezależności żywnościowej


Mouans-Sartoux jest dobrą praktyką URBACT ze swoimi w stu procentach ekologicznymi stołówkami szkolnymi i będące koordynatorem zakończonej już sieci BioCanteens. Od dziesięcioleci aktywnie zajmuje się kwestiami zintegrowanych, zrównoważonych miejskich systemów żywnościowych i stanowi przykład dla miast, jak wdrożyć projekty i działania, które sprawiają, że lokalne systemy żywnościowe są bardziej odporne i zrównoważone.

W szczególności Mouans-Sartoux zdecydowanie popiera demokrację żywnościową i niezależność żywieniową, a także uczynienie z żywności wyjątku od wielu standardowych zasad dotyczących zamówień publicznych.

23 marca 2021 r. Mouans-Sartoux zorganizowało wydarzenie, na którym zaproszono miasta i ekspertów do Przyłączenia się do ruchu europejskich miast zaangażowanych na rzecz demokracji i suwerenności żywnościowej”. To zaproszenie do wyruszenia w podróż, w kierunku realizacji celów COP26 i przyszłych celów - prowadzoną na doświadczeniach miast, które już wdrożyły takie rozwiązania.
 
Podczas wydarzenia Mouans-Sartoux przedstawiło niektóre ze swoich projektów, które konkretnie przyczyniają się do realizacji Glasgow Food Declaration i wyjaśniają rolę krajowych sieci miast jako kluczowej dźwigni dla miast do angażowania się w podobny sposób. URBACT z dumą wspierało to wydarzenie!
 

URBACT ma wszystko w jednym miejscu


Strona Kompendium wiedzy o żywności URBACT jest ciągle aktualizowana o nowe przykłady i praktyki z miast europejskich, które mogą wesprzeć Wasze miasto w przejściu na zrównoważony system żywnościowy.
Ta strona w dużym stopniu opiera się na wiedzy i doświadczeniu siedmiu sieci miast, które od 2013 r. otrzymały wsparcie w ramach programu URBACT, aby współpracować w szczególności w zakresie zrównoważonej żywności i rolnictwa miejskiego:
  • Food Corridors - wzmacnianie wiejskich i miejskich połączeń żywnościowych w regionach europejskich
  • BioCanteens - zapewnienie dystrybucji zrównoważonych posiłków szkolnych jako dźwigni w kierunku zintegrowanego lokalnego podejścia rolno-spożywczego
  • RU:RBAN - transfer rzymskiego modelu zarządzania miejskimi ogrodami
  • BeePathNet - wzbogacenie miejskiej dżungli o pszczoły
  • Sustainable Food in Urban Communities - rozwój niskoemisyjnych i zasobooszczędnych miejskich systemów żywnościowych
  • Agri-Urban - przemyślenie produkcji rolno-spożywczej w małych i średnich miastach
  • Diet for a Green Planet - zajęcie się wpływem systemów żywnościowych na środowisko
Odwiedzajcie stronę Kompendium wiedzy o żywności i śledźcie jej regularne aktualizacje, aby utorować sobie własną drogę w kierunku bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego!

Marcelline Bonneau
Systemy żywnościowe w sercu działań klimatycznych na COP26: 
Glasgow Food & Climate Declaration
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

Transfer Story śląskiego miasta Radlin

Artykuł źródłowy: 
https://urbact.eu/transfer-story-city-radlin-poland-silesia-region

 

Radlin to gmina miejska w powiecie wodzisławskim, położona w województwie śląskim, zamieszkana przez 17 759 osób, co stanowi 11 % ludności powiatu wodzisławskiego.


Radlin jako miasto przemysłowe jest częścią Aglomeracji Rybnickiej w centrum Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Jednym z kluczowych wyzwań dla Miasta Radlin jest sytuacja demograficzna. Niepokojącym zjawiskiem jest zmiana liczby mieszkańców w poszczególnych grupach wiekowych. W latach 2009-2019 liczba osób w wieku poprodukcyjnym w Radlinie wzrosła o 28%, przy jednoczesnym spadku o ponad 7% liczby osób w wieku produkcyjnym.
 
Dlatego też przystąpiliśmy do projektu Volunteering Cities.


 

Nasza wyprawa...

 
Mamy dwa stare i zrujnowane domy, które zamierzamy przekształcić w dwa domy mieszkalne: 
 
Burza mózgów oraz wizyta miasta dobrej praktyki Antienou...
 
 
Konsultacje z ekspertem wiodącym i naszą Lokalną Grupą URBACT
 
I po dwóch latach nasze wielkie marzenie się spełniło. Mieliśmy wielką wizję i z pomocą naszych przyjaciół z projektu Volunteering Cities i funduszy UE mamy to
 
Świetlica dla 40 dzieci i Centrum Usług Społecznych
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

ZINTEGROWANY ROZWÓJ

 

https://urbact.eu/integration

Stosowanie "zintegrowanego” podejścia jest konieczne, byśmy uznali politykę miejską za skuteczną, ale może być różnie definiowane przez różne osoby. Nie jest też w praktyce powszechnie stosowane przez europejskie miasta. Na przeszkodzie stoi wiele barier - w tym silosowość wydziałów, które znajdziemy w strukturze każdego urzędu miasta.

 
Zintegrowany rozwój miejski w programie URBACT obejmuje: 
  • Integrację pionową, definiowaną jako "współpraca pomiędzy wszystkimi szczeblami władzy i lokalnymi podmiotami”
  • Integrację poziomą, rozumianą jako "współpraca pomiędzy różnymi obszarami polityki i wydziałami miasta".
  • Integrację terytorialną, oznaczającą "współpracę pomiędzy sąsiadującymi gminami"; oraz
  • Utrzymanie równowagi pomiędzy inwestycjami "twardymi" (fizycznymi) i "miękkimi" (społecznymi).
  

Podpisana w 2007 roku Karta Lipska była jednym z pierwszych dokumentów promujących zintegrowane podejście do rozwoju miejskiego. Prawie 13 lat później wielu wciąż ma trudności ze zrozumieniem, jak tak naprawdę ma to wyglądać w praktyce.
 
Podczas trzeciego Miejskiego Laboratorium URBACT przedstawiono szereg przykładów miast, które eksperymentują z nowymi zintegrowanymi podejściami, kwestionując prymat celów ekonomicznych i dążenia do wzrostu za wszelką cenę. Miasta te opracowują lokalne rozwiązania w celu odpowiedzi na jedne z największych wyzwań krajowych i unijnych, takich jak zapewnienie niedrogich mieszkania, integracja i poprawa warunków dla migrantów lub zapewnienie równość płci, które mają ogromny potencjał transferu.
 
URBACT przeprowadził niedawno szczegółowe badania mające na celu sprawdzenie, co zintegrowane planowanie działań oznacza w praktyce.
 

Wnioski z miejskich laboratoriów URBACT

 

Miejskie laboratorium URBACT o integracji

 
Raport jest trzecim z serii poświęconej pierwotnym zasadom Karty Lipskiej >>>>.
  
       
 
 
 
 
Analiza URBACT o zintegrowanych planów działania
 
 
 
Opracowanie przedstawia przykłady miast działających w ten sposób rozsianych po całej Europie oraz przedstawia praktyczne wskazówki jak można je naśladować >>>
 
 
 
Miasta równe płciowo
 
 
 
Miasta równe płciowo projekt łączący miasta, naukowców i organizacje partnerskie, takie jak CEMR, w celu zbadania przyczyn strukturalnych i politycznych nierówności płciowej w miastach >>>
 
 
 
Walka z ubóstwem
 
 
URBACT współpracuje z Partnerstwem na rzecz Ubóstwa Miejskiego w ramach Agendy Miejskiej UE nad Lokalnym Paktem - dokumentem politycznym wzywającym do wdrożenia nowego podejścia do walki z ubóstwem w miastach >>>
 
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share

STRATEGICZNE ZAMÓWIENIA PUBLICZNE  


https://urbact.eu/procurement

Kupowanie lepszej przyszłości


Czym są zamówienia publiczne?


Zamówienia publiczne to proces wykorzystywany przez gminy i inne instytucje do zakupu towarów, usług i robót budowlanych, które umożliwiają im realizacje działań.
 
W URBACT traktujemy zamówienia publiczne jako dźwignię o charakterze strategicznym, z której miasta mogą skorzystać, by sprostać wyzwaniom ekonomicznym, społecznym i środowiskowym, przed którymi stoją.
 
Uważamy, że zamówienia publiczne mogą być wykorzystane do tworzenia miejsc pracy i uruchomienia praktyk zawodowych, skupionych na rozwoju umiejętności pracowników i redukcji emisji dwutlenku węgla. Nazywamy to strategicznymi zamówieniami publicznymi.
 
Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej o wpływie Covid-19 na praktyki zamówień publicznych w Europie.
 

W jaki sposób URBACT wspiera rozwój strategii zamówień publicznych w miastach?


Od 2015 r. prace sieci PROCURE torują drogę kolejnym miastom URBACT pragnącym usprawnić swoje procedury zamówień publicznych. Dzięki pracom sieci dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że zamówienia publiczne należy postrzegać jako cykl. Nazwaliśmy ten proces "cyklem zamówień".
 
W 2018 r. sieć transferu Making Spend Matter rozpoczęła w siedmiu miastach prace nad przeniesieniem Analizy Wydatków (narzędzie ekonometryczne stosowanego w projekcie), która jest jednym z kluczowych elementów cyklu.
 
Od 2017 roku URBACT i miasto Preston wnoszą wkład do Partnerstwa Agendy Miejskiej na rzecz Zamówień Publicznych forsując wizję zamówień publicznych jako strategicznej siły napędowej, która może pomóc władzom miejskim odpowiedzieć na wyzwania, z którymi mają do czynienia, czy to społeczne, ekonomiczne czy środowiskowe.
 

Kurs online URBACT o temat strategicznych zamówieniach publicznych

 

Informacje o kursie

Opierając się na działaniach miast uczestniczących w sieciach Procure i Making Spend Matter, URBACT opracował bezpłatny kurs online, oferując miastom wiedzę i narzędzia wymagane by włączyć kryteria społeczne i środowiskowe do procesu zamówień publicznych oraz do ogólnego rozwoju zamówień strategicznych.
 

Dla kogo jest ten kurs?

To bezpłatne szkolenie online skierowane jest do każdego, kto jest zainteresowany zamówieniami publicznymi i zmianą sposobu ich przeprowadzania w miastach. Możecie być burmistrzem, politykiem, urzędnikiem państwowym pracującym w dziale strategii lub zamówień publicznych lub w dziale rozwoju miejskiego i gospodarczego, lub kimś zupełnie innym, chętnym do uczenia się, ten kurs jest dla Was!
 

Struktura kursu

Pierwszy "cykl szkoleniowy" kursu online URBACT okazał się wielkim sukcesem! Zarejestrowało się na niego ponad 600 uczestników z ponad 40 krajów i 150 miast z całego świata.
 
Kurs składa się z siedmiu modułów szkoleniowych i towarzyszących im miejskich studiów przypadków obejmujących cykl zamówień publicznych. Wszystko jest dostępne za jednym kliknięciem przycisku poniżej!
 
 
 
Chcesz dołączyć do społeczności zajmującej się rozwojem zamówień publicznych? Zapisz się do naszego kwartalnego biuletynu, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i informacje o wydarzeniach związanych z zamówieniami strategicznymi!


 
Share Share
Tweet Tweet
Forward Forward
Share Share
Miejskie lekcje z pandemii

Czego nauczyliśmy się z reakcji obszarów miejskich na pandemię wirusa Covid-19? Natychmiastowe "interwencje taktyczne" w sposobie wykorzystania przestrzeni publicznej.

Pandemia wywróciła świat do góry nogami. Lokalne gminy znalazły się nagle w osobliwej i trudnej sytuacji: w obliczu bezprecedensowego poziomu i nowych form problemów społecznych i gospodarczych na poziomie lokalnym; ale coraz bardziej podporządkowane wyższym szczeblom ich administracji krajowej.
 
Wiele zmian, które miały miejsce wiosną 2020 r., zostało zatem wprowadzonych w wyjątkowych warunkach, określanych w wielu przypadkach jako "pop-up" lub środki tymczasowe. Metody podejmowania decyzji miejskich były bliższe "urbanistyce taktycznej" niż zwykłemu sposobowi planowania miejskiego - nie było możliwe organizowanie długich debat radnych, ani zasięganie opinii większych grup mieszkańców.
 
W świetle ograniczonych kompetencji gmin w czasie kryzysu, najbardziej widoczne interwencje zostały wdrożone w zakresie wykorzystania przestrzeni publicznej. W celu "zdemokratyzowania" dostępu do ulic, tj. dania większych szans aktywnym sposobom poruszania się, stosunkowo powszechną praktyką miast stało się wyznaczanie nowych ścieżek rowerowych, najpierw tymczasowo, ale z potencjałem utrzymania ich na stałe.
 

Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim:
https://www.blog.urbact.eu/2021/01/urban-lessons-from-the-pandemic/
Sprawmy, by równość płci znalazła się w centrum procesu odbudowy dla lepszej przyszłości

Sprawmy, by równość płci znalazła się w centrum procesu odbudowy dla lepszej przyszłości

Ekspert URBACT, Sally Kneeshaw, przedstawia nam swoje zalecenia dotyczące tego, w jaki sposób równość płci powinna stać się kluczowym elementem odbudowy miast po pandemii Covid.
 
Trzy lata temu, w Międzynarodowym Dniu Kobiet (IWD), URBACT opublikował raport Gender Equal Cities, aby podkreślić, co można zrobić na poziomie lokalnym, aby zmniejszyć nierówności związane z płcią. Dwa lata temu opublikowaliśmy artykuł na temat wpływu Covid-19 na płeć. W zeszłym roku uczciliśmy ten dzień (8 marca 2021 r.) poprzez rozpoczęcie procesu patrzenia w przyszłość i pokazanie, w jaki sposób nasze rozumienie Równych Miast pod kątem Płci może być użytecznym źródłem informacji na temat odnowy Covid w miastach w całej Europie.
 
Niniejszy artykuł przedstawia szereg konkretnych sugerowanych działań, które miasta mogą podjąć, aby upewnić się, że odbudowa po pandemii stawia w centrum uwagi potrzeby kobiet i dziewcząt, w oparciu o lekcje i wiedzę opracowane przez URBACT i jego partnerów.


Zapraszamy do lektury artykułu w języku angielskim:
https://urbact.eu/gender-equality-building-back-better
“Po pierwsze mieszkanie": jak dwa miasta URBACT w Belgii wdrażają prawo do mieszkania  

Dowiedz się, jak dwa belgijskie miasta walczą z bezdomnością w ramach sieci URBACT ROOF.

Partnerzy w ROOF, we współpracy z innymi Sieciami URBACT, od początku 2020-go roku, wnoszą swoje doświadczenia do wspólnej inicjatywy UIA i URBACT "Miasta zaangażowane w prawo do mieszkania". W tym artykule Zoé Lejeune z belgijskiego Krajowego Punktu URBACT opowiada nam o tym, jak prawo do mieszkania zostało wdrożone w Liège i Gandawie.

Zapraszamy do lektury w języku angielskim: 
https://urbact.eu/housing-first-how-two-urbact-cities-belgium-implement-right-housing

Tłumaczenie i redakcja biuletynu:
Aldo Vargas-Tetmajer – koordynacja
Karol Bury
Przemysław Antkowiak
URBACT to europejski program wymiany doświadczeń i wyników badań, promujący zrównoważony rozwój miast.

URBACT umożliwia miastom współpracę na rzecz opracowywania rozwiązań głównych problemów miast, podkreślając rolę, jaką odgrywają miasta w stawianiu czoła coraz bardziej kompleksowym problemom społecznym. Program pomaga miastom w szukaniu rozwiązań pragmatycznych, nowych i zrównoważonych oraz integrujących aspekty gospodarcze, społeczne i środowiskowe.

URBACT umożliwia miastom wymianę przykładów dobrej praktyki i wniosków z wdrażania projektów w środowiskach wszelkiego rodzaju fachowców, zaangażowanych do realizacji polityki miejskiej w całej Europie.

W programie URBACT uczestniczy 550 miast, 29 krajów i 7.000 aktywistów.

urbact.eu/urbact-polska
www.urbact.pl
Copyright © 2022 Krajowy Punkt URBACT, All rights reserved.


usuń subskrypcje    ustawienia subskrybcji

Email Marketing Powered by Mailchimp