Copy
View this email in your browser
Krásný dobrý den.
Tento týden můžeme slavit. U nás doma proto, že máme konečně nové jističe a zase nám v zásuvkách běží elektřina, v celé zemi proto, že máme už třicet let internet. Tedy ne všichni, ale před třiceti lety se parta geeků z ČVUT poprvé oficiálně připojila k internetu. Je to hezký symbol, i když testy připojení do akademické sítě, která propojovala univerzity a výzkumné instituce, proběhly už dříve.
 
U prvního připojení k internetu a u jeho rozvoje v původní vědecké formě stál Jiří Gruntorád, který teprve loni předal otěže Cesnetu. I bez něj bychom dnes měli internet, samozřejmě. Komercionalizace světové sítě by si nás našla. Díky panu Grutorádovi a jeho týmu máme ale jednu z nejlepších vědeckých sítí na světě a vědce a inženýry, kteří se jen nevezou, ale pomáhají určovat budoucí tvář internetu.
 
O historii českého internetu a rozdílech mezi komerčními internetovými službami a vědeckými sítěmi, které stále tvoří srdce internetu, jsme si před rokem s panem Gruntorádem povídali a k výročí českého internetu rozhovor nabízíme odemčený.
 
Historie internetu je zajímavá, přece jen se v ní mluví o tajných projektech americké armády, nukleární válce a dalších napínavých bodech a některé věci z ní se dají přenést i do budoucnosti. Snaha prosadit decentralizovaný Web3 a metaverzum totiž má svůj obraz v historii. A ta ukázala, že komerce a centralizace vyhrává, protože většina uživatelů je pohodlná a nezajímá se o to, jak věci fungují. A „metaverzum“ jsme tu měli už mockrát.  
 
O tom, jak je metaverzum jen nové slovo pro starou bačkoru, píše pro MIT Technology Review Genevieve Bellová, antropoložka, která osmnáct let pracovala v Intelu a nyní řídí kybernetickou fakultu Australské národní univerzity v Canbeře. V našem rozhovoru na veletrhu CES jsme se před lety bavili o technologiích v autech a hlasových asistentech, a i to bylo fajn.
 
Abychom jen nevzpomínali, máme tu i aktuální dění. Apple upraví fungování svých sledovacích zařízení AirTag, aby o něco více omezil možnosti zneužívání technologie, která má chránit klíče, mazlíčky a další cennosti před ztracením. Apple v podstatě okopíroval koncept společnosti Tile, která v klidu fungovala devět let a nyní Apple žaluje u EK kvůli zneužití monopolního postavení.
 
Rozdíl mezi AirTagy a Tile je v tom, že AirTagy je snadné skutečně sledovat, neustále, na dálku, a to díky síti stovek milionů iPhonů mezi lidmi, které průběžně sledují okolí a sdílí s Applem informace o všech sledovacích zařízeních ve svém okolí. Smysl této sledovací sítě je chvályhodný. Když ztratíte klíče nebo vám uteče kočka, dozvíte se, kde jsou. Stačí, aby kolem prošel kdokoliv s iPhonem a připojením k internetu. Tile má podobnou funkci, ale mnohem méně uživatelů a tato funkce není součástí operačního systému, takže nefunguje tak dobře, i když ztracené klíče jsem díky Tile už jednou našel a od té doby neztratil.
 
Problém s AirTagy je ale v tom, že fungují až příliš dobře a malá část uživatelů je používá nelegálně – ke sledování vozů vytipovaných ke krádeži, ke sledování nevěrných nebo zneužívaných partnerů, nad nimiž chce mít násilník kontrolu. A protože jde o Apple a rozšířenou technologii, která poutá pozornost, staly se AirTagy terčem kritiky podobně jako střelné zbraně.
 
Apple na rozdíl od výrobců zbraní neříká, že všechno je na zodpovědnosti jedinců, a zavádí nové funkce, které mají oběti stalkování chránit. Už dříve Apple začal uživatelům hlásit, když jejich pohyb kopíruje cizí AirTag, nyní upraví svůj algoritmus, aby potenciální oběť sledování varoval dříve. Zároveň Apple umožní potenciálním obětem stalkingu vybaveným novými iPhony od verze 11 najít cizí AirTag s přesností na tři centimetry – vyhledávání AirTagu je jinak dostupné pouze jeho majitelům. Apple také upraví zvuk, který vydávají AirTagy, když je uživatel hledá, aby oběti sledování mohly sledovací zařízení snáze najít.
 
Apple rovněž při prvním nastavení AirTagů zobrazí upozornění, že sledování jiných lidí a jejich majetku bez souhlasu je trestným činem. Spolupracuje přitom s policií na odhalování stalkerů díky propojení AirTagů s uživatelskými účty Apple ID.
 
Dobré je připomenout, že Apple prodal miliony sledovacích zařízení a procento zneužití je mizivé, stejně jako procento zneužití kuchyňských nožů k vraždám.
 
U bezpečnosti ještě můžeme chvilku zůstat. Microsoft začal konečně automaticky blokovat spouštění maker v Excelu a dalších čtyřech aplikacích rodiny Microsoft Office u souborů stažených z internetu. Makra jsou sice skvělý nástroj, když s nimi umíte, ale také jsou populární mezi kybernetickými zločinci, kteří skrze makra útočí na slabiny v aplikacích či operačním systému.
 
Vinná réva zabezpečená proti špačkům je také dobrá zpráva a nový systém vyvíjený na VUT v Brně by měl pomoci – špačky má plašit cíleně, ne pravidelnou střelbou, ale mimo jiné zvuky dravců spuštěnými ve chvíli, kdy optický systém rozpozná přílet hejna. Celý řídicí systém se dá napájet sluneční energií, takže ho lze nasadit i na odlehlých vinicích. Zájem už mají údajně i francouzští vinaři.
 
Pokud chcete ještě jednu dobrou krátkou zprávu, tady je: I v Česku budou ve službě HBO Max dostupné filmy ze studií, která patří Sony, tedy včetně Spider-Mana nebo nového Uncharted, inspirovaného stejnojmennou herní sérií pro PlayStation. HBO Max přijde do Česka 8. března, tedy za necelý měsíc.
Samsung tento týden představil nové telefony, o kterých uteklo všechno kromě toho nejdůležitějšího: Samsung k nim nabídne hned pět verzí Androidu. Android 12 je nainstalovaný, další čtyři dostanou uživatelé, až je Google vyrobí. A rodina telefonů S22 není jediná, vliv to navíc bude mít i na konkurenci.
 
Manažerský počítač s váhou pod 1,5 kilogramu s dvanáctihodinovou výdrží, na kterém jde hrát i nejnovější hry? Aceru se povedlo spojit dva rozdílné světy v počítači Swift X. I nenápadný notebook může někdy překvapit. (odemčeno)
Velká radost na konec. Český výrobce audiosoustav AQ nám poslal na test první kousek nového modelu Canto 3, který si troufá i na legendární Bowers & Wilkins řady 700 nebo na Sonus Faber nejen zvukem, ale i elegancí a kvalitou materiálů.

 Facebook Twitter 


Copyright © 2022 Economia - Newslettery, All rights reserved.