Copy
 březen 2022 č. 1

 

Novinky ze světa sociálního podnikání


Pozvánky  |  Video

Milé čtenářky, milí čtenáři,

Díváte se na první číslo newsletteru České sociální podnikání. Každý měsíc vám touto formou budeme přinášet články, rozhovory nebo pozvánky na zajímavé události.

Chtěli bychom, aby náš newsletter sloužil jako platforma, kde můžete sdílet své pozitivní i jiné zkušenosti, nebo navrhovat témata, o kterých je potřeba mluvit.  

Pokud máte chuť nám cokoliv sdělit, neváhejte a napište.

A co se dočtete v našem pilotním vydání?

Představíme vám projekt Ponožky od babičky sociálního podniku Elpida a sociální podnik Ekovysočina. Další sociální podniky s netypickým předmětem činnosti najdete s záložce Video.  A poděkovat bychom chtěli sociálním podnikům, které se rozhodly pomoci Ukrajině.

Dále bychom vás rádi seznámili s expertkou MPSV Petrou Benešovou a pozvali vás na zajímavé semináře. Naučíte se lépe využívat eventy nebo vám prozradíme, jak zaujmout novináře a dostat se do médií. Pokud podnikáte v oblasti gastronomie, tak máme seminář přesně pro vás. Více se dozvíte v záložce Pozvánky.

Přejeme vám pevné zdraví a inspirativní čtení dalších řádků.

Lenka Pečkanová a tým projektu České sociální podnikání, MPSV

Nohy v teple a radost v srdci aneb jak ponožky pomáhají


Pletařky z projektu Ponožky od babičky najdete po celé republice. Vyrábějí designové ponožky, vedou kurzy a když to nejde jinak, klidně se potkají i ve virtuálním prostoru. Ponožky jejich zákazníci hrdě nosí po světě a ještě se s nimi fotí. O sociálním podniku Ponožky od babičky jsem si povídala s Broňou Hilliovou. Říká, že jejich ponožky zahřejí hned dvakrát -  u nohou a u srdce.
 

Vaše babičky pletařky bourají stereotypy o seniorech. Jak se to stalo?

Nabízíme sice tradiční a ruční produkt, ale to neznamená, že musí být nudný. Potřebujeme mít prodejné zboží. Zjišťujeme tedy, co funguje, mapujeme potřeby zákazníků, sledujeme trh a hlavně se učíme od sebe navzájem. Je to neustálý proces. Je za tím spousta práce a úsilí mnoha lidí.

Takže na začátku to bylo jinak?

Projekt Ponožky od babičky vznikal postupně. Chtěli jsme najít produkt, který by mohli vyrábět naši klienti a jehož prodejem bychom pomohli financovat naše centrum, které nabízí služby pro seniory. Zkusili jsme šít tašky, háčkovat a plést různé peněženky, pouzdra na brýle apod. Největší zájem ale vzbudily ponožky.

Kolik ponožek vám projde ročně pod rukama?

Tak 10 000 až 15 000 párů. Naše pletařky by zvládly i více, jsou čím dál zručnější. Vše ale závisí na odbytu, nemáme skladovací prostory, tohle množství je pro nás optimální.

Můžete nám popsat celý proces od klubíčka až po zákazníka?

Přízi dostáváme darem a posíláme jí našim pletařkám, kterých je v současné době více než 200. Jakmile je hotovo více párů, pošle pletařka zásilku k nám do Elpidy. Tady ji zkontrolujeme, roztřídíme podle velikostí, zabalíme a pošleme zákazníkovi. Ponožky balíme do papírové etikety, na kterou vepíšeme jméno jejich autorky. Na našem webu pak podle něj může zákazník vyhledat tu “svoji babičku” a její příběh.

Zákazník nejčastěji nakupuje ponožky přes náš e-shop. Tam si může vybrat ze dvou kategorií - recyklované a limitované. Rozdíl je mezi nimi v tom, že u limitovaných víte, co kupujete, zatímco u recyklovaných na vás bude v balíčku čekat překvapení.
 

Pokračování rozhovoru naleznete zde.

EKOVYSOČINA spolupracuje s přírodou

Spojit ochranu krajiny a přírody s vytvářením pracovních příležitostí pro znevýhodněné osoby se podařilo sociálnímu podniku EKOVYSOČINA s.r.o. V jeho čele stojí Marek Holemář, původní kvalifikací sociální pracovník a adiktolog. Po studiu pracoval 15 let v různých sociálních službách a službách zaměstnanosti, většinu doby na manažerských pozicích. Poté se živil psaním a realizací různých projektů především z evropských strukturálních fondů. Tato práce jej přivedla do neziskovky Chaloupky o.p.s, která se zabývá environmentální výchovou a vzděláváním. Zde spolu s Jozefem Zeťkem před 6 roky založili EKOVYSOČINU. „Pracuji jako jednatel společnosti, její projektový a finanční manažer, stavební a investiční technik, obchodní zástupce, marketér a příležitostně také jako zahradník, řidič, bagrista, pilař nebo truhlář. Protože v EKOVYSOČINĚ si zakládáme na tom, že práce by měla být pestrá,“ vyjmenovává s úsměvem všechny své nynější profese Marek Holemář.

Pokračování rozhovoru naleznete zde.

Chcete také sdílet příběh vaše sociálního podniku? Máte zkušenost se stáží v sociálním podniku?

OZVĚTE SE NÁM

ČSOB otevírá grant pro sociální podniky START !T SOCIAL - 2022


Tento grantový program podpoří 10 sociálních podniků,
mezi něž bude rozděleno až 1 300 000 Kč. 
Uzávěrka přihlášek je 15. dubna 2022.

Informace a registrace žádosti naleznete zde.

Využijte možnosti stáže v sociálním podniku


MPSV nabízí možnost stáže ve vámi vybraném sociálním podniku. 
Smyslem stáží je:
  • přenos informací o fungování sociálních podniků
  • zvýšení kompetencí pro založení nebo řízení sociálních podniků
  • poskytnutí reálného vhledu do sociálního podnikání
  • navazování kontaktů/síťování
Více informací najdete zde.
 

Pomoc Ukrajině


I sociální podniky se zapojují do aktivit, které poskytují finanční nebo materiální pomoc Ukrajině. Děkujeme!

🇺🇦 Sociální podnik Lemanta přebudoval svůj sklad na školičku pro ukrajinské děti.

🇺🇦 BISTRO u dvou přátel a SKOK do života se starají o ukrajinskou pěstounskou rodinu - maminku se 7 dětmi.

🇺🇦 Domov sv. Anežky zorganizoval sbírku pro Ukrajinu. Na pomoc obětem války se podařilo vybrat přes 20 tisíc korun

🇺🇦 Sociální podnik FOVY pomáhá válečným uprchlíkům. Bistro Čistá duše vaří pro čtyři ukrajinské rodiny. Ve spolupráci s havlíčkobrodským Úřadem práce nabízí FOVY ukrajinským uprchlíkům pracovní uplatnění v několika svých provozech.

🇺🇦 V sociálním podniku Naše Café - Silně návyková kavárna pečou výborné buchty a koláče. Každé ráno je vozí do olomouckého Centra pro uprchlíky.

🇺🇦 Mýdlárna Koukol se zapojila do pomoci Ukrajině prodejem speciální edice mýdel. Výtěžek poputuje organizaci Člověk v tísni.

🇺🇦 Sociální podnik Snopek Biokosmetika věnuje 5 % z obratu e-shopu na pomoc Ukrajině.

🇺🇦 V Neratově (Bärnwald) připravili ubytování pro 12 uprchlíků.

🇺🇦 Kavárna Bílá vrána uspořádala materiální sbírku na pomoc vesnici jménem Bitlia.

🇺🇦 Bistro Café Therapy připravilo akci boršč pro Ukrajinu.

🇺🇦 Dobročinný second hand Fashion for help přispěl částkou 20 000 Kč.

🇺🇦 Ponožky od babičky draží ponožky v designu ukrajinské vlajky. 

🇺🇦 Pojízdná kavárna KlubkoCafé z Berouna věnuje 5 Kč z prodeje každého pečiva z jejich pekárny.

🇺🇦 Kavárna Mezi řádky, Bistro Mezi řádky - Magistrát, Bistro Mezi řádky - FFUKPekařství U Dvou rohlíků a Kavárna Bez konce v Kladně nabízejí tradiční ukrajinské bubliky. Výtěžek z jejich prodeje putuje na pomoc ukrajinským rodinám zasaženým válkou.

Grant pro neziskovky pomáhající uprchlíkům z Ukrajiny

 

Na pomoc uprchlíkům nyní mohou sociální podniky zažádat o prostředky z Krizového grantu Ukrajina, který vyhlásila Nadace ČEZ.
V administrativně zjednodušeném procesu mohou získat až 50 tisíc korun.

Více informací naleznete zde.

Moravskoslezský kraj podporuje sociální podniky

V rámci Programu na podporu aktivit sociálního podnikání v Moravskoslezském kraji na rok 2022 mohou podniky zažádat o dotaci až do výše 600 000 Kč. 
Termín podání žádostí je 4. 4. - 8. 4. 2022.

Zájemci se mohou přihlásit na seminář pro žadatele, který se uskuteční 23. 3. 2022.

Bližší informace na webu.

Pozvánky

Březnové semináře pro sociální podnikatele


Inspirujte se a vzdělávejte na seminářích, které pořádá MPSV v rámci projektu Podpora sociálního podnikání v ČR.
Semináře jsou určeny pro neziskový sektor a sociální podniky a nejsou zpoplatněné.

 23. 3. 2022

Efektivní eventy

   28. 3. 2022

Gastro sociální podnikání

  30. 3. 2022

Tisková zpráva - jak zaujmout

Představujeme vám naše experty

Experti MPSV poskytují sociálním podnikatelům bezplatné poradenství v mnoha oblastech. Pokud máte o jejich služby zájem, kontaktujte paní Šárku Vokálovou, email: sarka.vokalova@mpsv.cz, tel: 770 116 519.

Seznam všech expertů MPSV


 


Petra Benešová působí jako expertka pro oblast marketingu, obchodu a personalistiky. Vede celou řadu školení a webinářů, pomáhá sociálním podnikům a motivuje je. Můžete ji potkat tento měsíc na seminářích, kde vás naučí pořádat eventy tak, aby byly efektivní a poradí, jak zaujmout svou tiskovou zprávou novináře.


"Vše co jsem dělala, jsem dělala ráda, vše mě někam posunulo a mělo to smysl. Proto v tom pokračuji a baví mě to.“

Oblasti specializace: definice vize, strategie podniku a její kroky k naplnitelnosti, HR marketing - strategie, personální poradenství, role a kompetence zaměstnanců ve firmě, marketing a obchodní dovednosti.

Místo výkonu konzultace a dojezdnost:
Celá ČR

Kontakt:
+420 732 784 854
consulting.benesova@gmail.com

Petra Benešová má sociálně právní vzdělání a celý svůj profesní život se věnuje především práci s lidmi. Je specialistkou na HR marketing – péče o zaměstnance, benefity, firemní kulturu, vize a strategie firem a motivaci zaměstnanců. Zabývá se komunikací, která je základem jakékoliv práce, ale také běžného života.
Specializuje se na oblasti zdravotnictví, retailu a neziskovou sféru. Za dobu své kariery prošla posty od středního po vyšší management. Nyní úročí své dlouholeté zkušenosti nejen v personalistice, marketingu, ale také obchodu a předává je svým klientům. Jednoduše řečeno znovuoživuje stávající a tvoří nové díky silným, stabilizovaným a motivovaným pracovním skupinám.
Lidé jsou to nejcennější, co firmy mohou mít. K čemu je Vám zlaté vejce na zlatém podnosu, když nemáte toho správného člověka, který jej dokáže zhodnotit, nabídnout, prodat. Více na Linkedin nebo zde.

Video

Podívejte se na rozhovor, ve kterém se mj. dozvíte, jak Petra Benešová vidí budoucnost sociálního podnikání u nás nebo s kým by sociální podniky měly komunikovat, aby byly úspěšné.
V oblasti sociálního podnikání můžete narazit i na netradiční obory. Podívejte se jak se k sociálnímu podnikání dostali v Pivovaru Chříč, poznejte zvířecí krematorium Pet Heaven, seznamte se také dvěma aktivními sociálními podniky z Brněnska Myjomi a Sales24.
Facebook
YouTube
Website
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Oddělení národní soustavy povolání
Projekt Podpora sociálního podnikání v ČR pokračuje
Kontaktní osoba: Lenka Pečkanová, lenka.peckanova@ceske-socialni-podnikani.cz
Karlovo náměstí 1, Praha 2

Zpravodaj vzniká v rámci projektu MPSV ČR, Podpora sociálního podnikání v ČR, reg. č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_016/0006098
Nechcete už dostávat naše e-maily?
Můžete změnit své nastavení or nebo odhlásit svůj odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp