Copy
Loe seda uudiskirja veebibrauseris
Tere, hea lugeja!

Juba nädal aega tunnistab terve maailm Ukraina sündmuste kulgu suure ärevusega. Aga on näha ka ilminguid, mis tekitavad lootust.

Sõjategevuse lähedal elavad inimesed seisavad silmitsi paljude pikaaegsete probleemidega nagu vaesus, töötus, hävinud infrastruktuur ning sotsiaalteenuste, esmatähtsate kaupade, transpordi ja esmatasandi tervishoiuteenuste nappus. Sõjal on hävitav mõju hariduse kättesaadavusele kõikidel tasemetel. Lisaks on tänapäevastes uuringutes varasemast rohkem tähelepanu loomade ja keskkonna suurtele kannatustele sõjas. 

Sõda suurendab patriarhaalse süsteemi ebavõrdsust, sest pärast sõda kannavad relvastatud konfliktide tagajärjel ebaproportsionaalselt suurt koormat naised ja marginaliseeritud grupid. See sõda – nagu iga sõda – seab paljud naised, rändetaustaga inimesed ja LGBT+ kogukonna haavatavasse lukorda.

Sõda toob endaga kaasa mitte ainult vägivalla pommide ja rakettide näol, vaid ka seksuaalse vägivalla: ajalugu näitab, et sõja ajal suureneb vägistamise oht kordades. Uuringud on täheldanud ka inimkaubanduse, ellujäämise nimel pakutavate seksuaalteenuste, seksuaalse vägivalla ja HIV-puhangute kasvu, mis on seotud ümberasustamise ja sõjaväelise kohaloluga. Sõda teeb inimesed katki. 

Samas on sõjale vastu hakanud Venemaa avalikkus, teiste seas tavalised inimesed, aktivistid, Moskva teatrite juhid ja töötajad, teadlased ja teadusajakirjanikud ning filmitegijad. Protestida on tõeliselt ohtlik, sest üle Venemaa toimuvatel sõjavastastel demonstratsioonidel on arreteeritud tuhandeid inimesi ligi viiekümnes linnas ning kultuuri- ja avaliku elu tegelastele on antud korraldus sõjateemat mitte kommenteerida. Ka Valgevenes astuvad inimesed sõja vastu välja.

Venemaa LGBT+ organisatsioonid teevad koostööd Ukraina omadega, et LGBT+ põgenikke Ukrainast lahkumisel aidata. Ukraina kodanikuühiskonna organisatsioonid avaldasid esmaspäeval, 28. veebruaril Kiievi deklaratsiooni, kus palutakse abi põgenike abistamiseks Ukrainas ning sõjakurjategijate kohtu ette viimist.

Reedel, 25. veebruaril avaldas Venemaa ühinenud feministide sõjavastane vastupanugrupp Telegrami grupis manifesti, mis on nüüdseks tõlgitud ka inglise keelde ja mida on laialt levitatud. Manifestis ütleb rühmitus, et “sõda tähendab vägivalda, vaesust, sunnitud ümberasumist, katkiseid ilma tulevikuta elusid, ebastabiilsust ja ebaturvalisust. […] Nendel ja paljudel muudel põhjustel peavad Venemaa feministid ja kõik inimesed, kes jagavad feministlikke väärtusi, võtma tugeva seisukoha selle sõja vastu, mille meie riigi juhtkond on vallandanud.” 

Loe lähemalt toimetuse veerust...
Sel aastal teeme koostööd EKA tundengi Brit Kikasega, kes illustreerib toimetuse veergu, mis jõuab ka uudiskirja. Veeru lugemiseks klõpsa pildile!
Tegutse!
Solidaarne Naistepäev kogub annetusi nii vähekindlustatud naistele ja tüdrukutele kui Ukraina naistele. Oodatud on nii hügieenitarbeid kui rahalised annetused.
Toeta Ukraina organisatsioone otse!
Feministeerium on kolinud! Ootame sind nüüd külla korrus allpool – Telliskivi 60a/3 majas, 3. korrusel.
t
Facebook
Instagram
Toimetuse veeru on kirjutanud Feministeeriumi kollektiiv
Uudiskirja on kokku pannud Kaimai Kuldkepp ja toimetanud Aet Kuusik

© MTÜ Oma Tuba, kõik õigused kaitstud 

Te saite selle e-maili, kuna olete Feministeeriumi uudiskirja tellijate hulgas.
Halda eelistusi või lahku listist.

Võta ühendust info@feministeerium.ee
Postiaadress: Telliskivi 60a/3, 10412, Tallinn






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Feministeerium · Telliskivi 60a/3 · Tallinn 10412 · Estonia