Copy
View this email in your browser
Брой: 15, април 01, 2022
Крипто икономика
И как виртуалното става все по-реално
От: Биляна Вачева

Благодарение на успеха на биткойн, криптовалутата пионер, пусната през 2008 г., много хора свързват блокчейн предимно с пари и финанси. Но използването на блокчейн е много по-широко.

Съвременните блокчейни са напълно програмируеми като компютър или смартфон. Това, което ги прави уникални, е, че позволяват на програмистите да пишат код, който може да поеме твърди ангажименти за това как ще се държи в бъдеще.

Кодът на биткойн гарантира, че може да има само 21 млн. биткойна, че участниците в мрежата не могат да харчат една и съща монета два пъти плюс множество други ангажименти, които създават доверие във валутата.

Walmart със собствена криптовалута

Реакцията на лидерите не закъсня. Най-големият частен работодател в САЩ, Walmart, разработва собствена криптовалуита и NFT също планира да влезе в метавселената. Според американската агенция за патентите и търговските марки Walmart е подала 7 заявления в края на декември 2021. От документите става ясно, че компанията планира да продава виртуални стоки, както и да създаде своя криптовалута и NFT колекция, разкри CNBC.


Бъдещето е в дигиталната икономика

Настоящата година ще покаже, че блокчейните могат да поддържат много повече приложения извън парите и финансите. През 2022 г. децентрализираните услуги ще премахнат хватката на големите технологични компании в интернет.

Клъстер от нови web3 технологии като токени ще подобри драстично дигиталната икономика на

Все по-често се появяват новини за за компании, влизаши в този сектор и създаващи нови продукти.

Такъв е случаят с Криптобанката BlockFi, която предлага кредити и депозити върху криптовалути и е стигнала до споразумение за общо 100 млн. долара, които ще заплати на американската Комисия по ценни книжа (SEC) и общо 32 щата, пише Reuters.

Споразумението е във връзка с депозитния продукт на компанията, който позволява на потребителите да вкарват свои активи, които впоследствие да бъдат отдадени на други потребители и институции.

В замяна, вкарващите парите си получават високи лихви, понякога върху криптовалути със стойност, еквивалентна на традиционни валути.

Това е първи по-сериозен удар върху т.нар. „криптобанки“, защото развиват банкова дейност чрез криптовалути, като по този начин заобикалят нуждата от банков лиценз.

Предстои BlockFi да подпише споразумение с българската компания Nexo.

БГ Еднорог
Българската финтех компания Пейхоук (Payhawk) е първият еднорог в България. Да, прочетохте правилно – еднорог. В бизнеса така се нарича стартираща компания, оценена от инвеститори на над 1 млрд. долара, пише bulgariaboulevard

Payhawk предоставя фирмени дебитни карти и платформа за управление на разходи в над 30 държави. Корпоративните карти, които създава компанията, позволяват по-голям контрол от страна на финансовите екипи върху начина, по който се изразходват средствата от служителите, и в същото време опростяват процеса на бизнес банкирането за фирмите.

Основана е през 2018 г. от двама бивши служители на „Телерик“ – Христо Борисов и Бойко Караджов. 

В началото на март 2022 г. от „Пейхоук“ обявиха, че са успели да наберат 100 млн. долара капитал, с което достигнаха пазарната оценка, превръщаща ги в компания еднорог.  Последният инвестиционен рунд е воден от щатския фонд Lightspeed Venture Partners, който влага в българската компания 50 млн. долара.

Сред инвеститорите са и фирми като Sprints Capital, Endeavor Catalyst, HubSpot Ventures и Jigsaw VC. В рунда участват и досегашните инвеститори - Greenoaks, QED Partners и Earlybird Digital East.

През миналата година Payhawk привлича инвестиции на два пъти - през април - за 20 млн. долара, а през ноември в рунд Б, воден от щатския фонд Greenoaks - за 112 млн. долара. Тогава българската компания беше оценена на 570 млн. долара.

„Ние преосмисляме как се случва бизнес банкирането за фирмите. Това значи, че всяка една компания, която използва дигитални разплащания, има нужда от продукт като нашия“, уверен е Борисов.

Днес компанията има офиси в София, Берлин, Лондон, Барселона. Предстои отваряне на офиси в Париж и Амстердам. 

Според CB Insights към март 2022 г. в света има 1057 еднорога. Oбщата им пазарна оценка надхвърля 3.5 млрд. долара. Bytedance, SpaceX, Stripe и Klarna заемат челната позиция сред еднорозите с най-висока пазарна оценка.

 Цифрите говорят:
  • - 30 хил. лева начален капитал
  • - 40 млн. лева към настоящия момент
  • - 12 - 13 хил. лева средна заплата в компанията
  • - 200 + отворени позиции
  • - 1% от талантите на пазара работят за Payhawk
  • - 70% от заетите в компанията са от България
  • - 1 млрд. долара - оценката на инвеститори към настоящия момент
Web Hot Chilli
Войната в Украйна поставя под нов риск производството на чипове, Intel със завод в Германия

Двете най-големи компании за производство на неон в Украйна - Ingas и Cryoin, затвориха заводите си заради военните действия в страната. Това поставя производството на чипове под сериозен риск, защото двете предприятия са отговорни за около половината от световните доставки на елемента. Изчисления на Reuters, проведени заедно с компанията за пазарни изследвания Techcet, показват, че между 45 и 54% от неона, нужен за лазерите, които произвеждат чипове, идва от двете украински компании.

На този фон американската технологична компания Intel планира да построи завод за чипове в Германия. Intel представи инвестиционен план на стойност около 30 млрд. долара, който цели да съкрати изоставането на Европа от Азия и САЩ в произвеждането на чипове.

Изграждането на новата фабрика би струвало над 17 млрд. долара, а идеята е в нея да се произвеждат най-модерните полупроводници. Очаква се Германия скоро да одобри милиарди евро под формата на субсидии за строежа на завода.
 
Швейцарските банки все още са привлекателни за престъпниците

Credit Suisse стана главен герой в нов скандал с мръсни пари, след като консорциум от медии съобщи, че швейцарската банка е управлявала сметки на нарушители на човешките права, измамници и бизнесмени, които са били поставени под санкции.

Миналата седмица Проектът за докладване на организираната престъпност и корупцията, в който участват 46 световни издания като The New York Times, The Guardian и Le Monde, разпространи документи, които показват сметките на 30 хил. клиенти.

New York Times съобщи, че изтеклите данни обхващат повече от 18 хил. акаунта с общо над 100 млрд. долара. По-голямата част от тези средства са или с неясен, или с престъпен произход.

Сбербанк ще бъде ликвидирана

След като преди дни ЕЦБ прецени, че регистрираната в Австрия дъщерна банка на най-голямата руска държавна институция Сбербанк е станала "проблемна или вероятно да стане проблемна", днес беше решено да се пристъпи към ликвидацията й.

Причината да се стигне до това е сериозен отлив на депозити и влошаване на ликвидността след инвазията на Русия в Украйна и предприетите санкции спрямо руските банки.

Според решението на европейския единен съвет за преструктуриране Сбербанк Европа не е от критично значение за банковата система в страната и съответно няма нужда да бъде преструктурирана.

Опасенията от началото на тази седмица са, че заради изключването на много руски банки от междунaродната платежна система Swift има риск от кибератака.

Все повече банки се притесняват от възможна координирана руска кибератака срещу платежната система Swift, твърдят източници на Financial Times.

Според банките шансът това да се случи се е увеличил драстично, след като седем руски банки бяха изключени от системата в отговор на нахлуването на Русия в Украйна.

Тоталитаризъм

В отговор на случващото се Москва заплашва западни компании с арести и изземане на активи. Според Wallstreet journal руските власти, които вече втвърдиха тона към чуждестранните компании, желаещи да се изтеглят от страната, директно заплашиха някои от тях с евентуални арести на служители или конфискация на активите им.

Руски прокурори са отправили предупреждения чрез обаждания, писма или посещения до компании от всички сектори, включително Coca Cola, McDonald’s, IBM, KFC, Pizza Hut и др.

Скрита национализация

Руските власти засилиха мерките за предотвратяване на изтичането на капитали и за подкрепа на рублата. Без да използва думата "национализация", Владимир Путин заяви, че подкрепя идеята за назначаване на "външни" администратори начело на тези компании, "за да ги предадат на тези, които искат да ги направят работещи", отбеляза Франс прес, цитирана от БТА.

Враждебното отношение на Путин се насочи и към държателите на на руски външен дълг - те ще получават плащанията си в рубли по специална сметка, а конвертирането им в друга валута ще може да става само с разрешение на правителството. Тази нова мярка, въведена с указ на президента Владимир Путин, обхваща не само държавните, но и корпоративните задължения, като е насочена предимно към "неприятелските страни", наложили санкции на Русия.

Видимата цел на подобна мярка е да ограничи отлива на капитали от страната. При блокираната възможност на централната банка да ползва валутните си резерви се произвежда срив на рублата и инфлация. А освен това така Русия може ефективно да дефлира дълга си - предвидено е плащанията да се правят по официалния курс за деня, определян от Руската централна банка, който обаче може и да се различава от пазарния. А и при спадащата рубла, ако парите на инвеститорите останат блокирани, ще се обезценяват.

Проблемът с идеята е, че трудно ще може да избегне техническия фалит по задълженията на компаниите, които решат (или бъдат принудени) да я приложат.

Вместо валута, рубли

Според официалната информация за лица от държави, които ще бъдат включени в специален списък, плащанията по дълга ще постъпват по специална сметка тип "С" в руска банка или депозитарна институция. Те ще трябва да получават разрешение от специална комисия да ги обменят в други валути. За местните лица и за тези от приятелски държави също ще важи опцията за плащане в рубли, но за тях няма да има ограничения за обръщането им.
COFEE BREAK
Едно видео, което показва как обработката на огромни количество данни помага на Луис Хамилтън да спечели състезанието. 

bloomberg.com/news/videos/2015-05-22/how-big-data-helps-lewis-hamilton-win-races
ХРАНА ЗА РАЗМИСЪЛ
Правилната мотивация е най-важна, а нашата никога не е била да станем компания за 1 млрд., за 5 млрд., за 10 млрд. , а че можем да създадем високотехнологичен конкурентен продукт от България,
Христо Борисов, основатеl на Payhawk

Криптото не е просто валута. Блокчейн приложенията ще прекроят интернет икономиката,
Крис Диксън, генерален партньор в a16z,
 
Може би трябва да започна сам да чистя къщата. Няма проблем. Навремето живях в малка стая в общежитие с четирима мъже, докато бях студент. Но след 35 години това е неочаквано,
Михаил Фридман, един от първите олигарси в Русия, чиито активи за 10 млрд. USD бяха замразени
Share Share
Share Share
Forward Forward
In partnership
ИНТЕЛИГЕТНО УПРАВЛЕНИЕ
НА ПРОЦЕСИТЕ


Софтуер за цялостно управление на
бизнесa


 
МОЖЕШ И ДА НИ СЛУШАШ:
 
Podcast
Spotify
LinkedIn
Facebook
Website
Twiitter
Instagram
CONTACT US
Авторско право©2022, Beyond Numbers Show.
Всички права запазени.