Copy
říjen 2022 č. 8

 

Novinky ze světa sociálního podnikání

 

Pozvánky |  Video  | Podcast

Milé čtenářky, milí čtenáři,
 

v úvodu bychom vám rádi poděkovali za vaši účast na konferenci Směřování sociálního podnikání v ČR. Prezentace a konkrétní výstupy naleznete již brzy na našich stránkách. Nyní je opět prostor pro síťování a navazování kontaktů. 

V novém čísle nahlédneme pod pokličku podnikům, které se zabývají výrobou kvalitní čokolády. Přijměte pozvání do kavárny Modrý domeček, MANA čokoládovny a sociálního podniku Pralinky s příběhem.

Z našeho Adresáře vám představíme sociální podnik Agroface, který se provádí zemní a výkopové práce a také sociální farmu Šťastný domov Líšnice, která pracuje s lidmi s postižením.  


Možná jste už zaregistrovali novou aktivitu našeho projektu - podcasty. V prvním díle jste se mohli dozvědět z rozhovoru s Janou Mašínovou o nevidomých masérech. Ve druhém díle vám prozradí Lucie Mervardová jaké to je, když podnikáte v gastronomii a zaměstnáváte lidi s mentálním handicapem.  

Podcasty s podtitulem Pomáháme podnikáním - otevřené rozhovory s odvážnými ženami ve vedení sociálních podniků moderuje Miriam Vránová. Právě Miriam je novou expertkou MPSV, na kterou se můžete bezplatně obrátit. Poradí vám v oblasti budování on/off-line komunit i marketingem.

Chutnalo vám na naší konferenci občerstvení? Skvělou práci odvedl sociální podnik Modrý domeček. Jeho spoluzakladatelkou je Zuzana Dudáková, která je zároveň i naší lokální konzultantkou pro Střední Čechy. Podívejte se na videorozhovor, ve kterém hovoří o sociálním podnikání. 


Přejeme vám pevné zdraví a inspirativní čtení dalších řádků.


Lenka Pečkanová a tým projektu České sociální podnikání, MPSV

Sociální podnikání, které voní čokoládou

Pralinky, různě ochucené tabulky čokolády, lízátka, čokoládové suvenýry, firemní dárky. Z čokolády se dá vyrobit spousta zajímavých věcí a milovníci mlsání už dávno nejsou odkázáni na nabídku supermarketů. Stále více zákazníků vyhledává kvalitní čokoládu s férovým původem. Oslovili jsme tři sociální podniky, které se výrobou čokoládového potěšení zabývají. Přečtěte si jejich příběhy.
 

Zuzana Dudáková je ředitelkou spolku Náruč, který provozuje kavárnu Modrý domeček v Řevnicích. Kromě toho má i vlastní pekárnu, nabízí catering a vyrábí jedlé dárky. Včetně čokolády pod vlastní značkou ChocoLady.

Pavlína Šafusová působí jako předsedkyně sociálního družstva CEDROVATKA, které provozuje MANA čokoládovnu v Krásné Lípě. MANA vyrábí čokoládové bonbony, tabulky i sezónní speciality. Pořádá dílny a workshopy pro veřejnost a nabízí čokoládové dárky pro firemní zákazníky.

Aneta Klimentová je jednatelkou sociálního podniku 1. VALAŠSKÁ DÍLNA, který má široké spektrum aktivit. Nabízí služby pro veřejnost jako rozvoz obědů nebo úklid, provozuje šicí dílnu a v neposlední řadě vyrábí čokoládové dobroty pod značkou Pralinky s příběhem.
 

Proč jste se rozhodli zabývat se zrovna výrobou čokolády?

Z. D.: Čokoláda se nám jevila jako dobrý doplněk naší ostatní výroby. Jednak provozujeme kavárnu a také vyrábíme tzv. „jedlé dárky“ a o čokoládu projevovali naši zákazníci velký zájem.

P. Š.: V roce 2011/2012 byl na pracovním trhu nedostatek pracovních míst, vysoká nezaměstnanost a mnoho příležitostí. Miroslav Řebíček, spoluzakladatel podniku, tehdy svolal setkání lidí z regionu k brainstormingu, kde mimo jiné padlo slovo čokoláda. A toto slovo dalo další slova a návaznosti, vše potřebné jsme uvedli do pohybu a dnes slavíme 10 let existence čokoládovny MANA.

A. K.: Ve své praxi jsme se potkali s lidmi se zdravotním omezením, které bylo natolik vážné, že jim bránilo v samostatném výkonu práce. Tito lidé ovšem byli velmi schopní a hledali pracovní uplatnění v bezpečném prostředí s dohledem nadřízeného, který je v práci bude motivovat a řídit. Proto pralinkárna, krásná práce plná vůně čokolády a zároveň bezpečné prostředí pro naše kolegy.



Pokračování rozhovoru naleznete zde.

Převzato odjinud

➡️ Přečtěte si, co je nového v sociálním podniku DobroDílo,
➡️ Poslechněte si HR podcast EVOLVE! Stories, jehož hostem byla Kateřina Broža, ředitelka pro sociální oblast a rozvoj z Etincelle. Hovoří o tom, jak jsme se jako společnost posunuli a umíme zapojit handicapované kolegy do plnohodnotného pracovního procesu.
➡️ Poslechněte si rozhovor s Alenou Červenkovou ze Společnost E, která pomáhá lidem s epilepsií a provozuje sociální podnik Aranžérie.
➡️ Přečtěte si rozhovor se studentem Matějem Prokopem, který (mimo jiné) rozšířil projekt sociálního podniku Pragulic do Ostravy.
➡️ TESSEA ČR, z. s. a 1 Valašská DÍLNA sro uspořádaly ve Zlínském kraji kulatý stůl na téma "Sociální podnikání a silná partnerství v kraji." Přečtěte si, o čem se mluvilo a co dobrého z jednání vzešlo.  
➡️ Přečtěte si, co nového se chystá v Centrum Kosatec.
➡️ Přečtěte si rozhovor s Filipem Molčanem o aktivitách sociálního podniku Good Sailors.
➡️ Přečtěte si, jak se Ponožky od babičky zapojily do kampaně Plete celé Česko Časopisu Reflex.
➡️ Lidé se zrakovým postižením jako vývojáři her nebo sociální pracovníci? Podívejte se na reportáž Česká televize o tom, že nevidomí nemusí pracovat jen jako maséři nebo učitelé hudby.

Z Adresáře sociálních podniků

 
MPSV spravuje i Adresář sociálních podniků. Ten najdete na webu a je v něm zaregistrováno 180 sociálních podniků z 23 různých oborů, které dohromady zaměstnávají 4006 osob se sociálním nebo zdravotním znevýhodněním! V každém čísle našeho Zpravodaje vám některý z podniků představíme.
 

Agroface s.r.o.


Společnost Agroface s.r.o. je sociální podnik, který provádí zemní a výkopové práce moderním strojovým parkem.
 
➡️ Podnik úspěšně realizoval projekt z IROP „KOPEME ZA SEBE“. Hlavním cílem bylo vytvořit trvale udržitelná pracovní místa pro osoby znevýhodněné na trhu práce a poskytování kvalitních služeb zákazníkům v oblasti přípravných a dokončovacích prací ve stavebnictví. V rámci realizace byla nakoupena potřebná stavební technika pro sociální podnikání.

➡️ V současné době Agroface zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním znevýhodněním a přispívá tak ke snížení nezaměstnanosti v regionu Plzeňského kraje.

➡️ Svým zákazníkům nabízí provádění zemních prací, přípravné práce pro stavby, odvodnění stavenišť, zemní práce a terénní úpravy, výkopové práce. Poradí si s realizací venkovních dlažeb nebo stavbou oplocení. Doplňkovou činností je prodej briket RUF, které jsou vyráběny z měkkého dřeva bez dalších pojidel a jsou vhodné pro spalování v kotlích, krbech a v kamnech.

➡️ Agroface nechybí v Adresáři sociálních podniků.

 

Šťastný domov Líšnice z.ú.


Šťastný domov Líšnice z.ú. provozuje sociální farmu se zaměřením na chov koní, drobných hospodářských zvířat a včel. Také zde pěstují bylinky jako surovinu do voňavých polštářků, na výrobu domácích šťáv, glycerinových mýdel, různých dekorací a šperků. Cílem sociální farmy je zapojení osob s postižením do společnosti.

➡️ Babiččin statek je sezónní výletní místo, o jehož provoz se starají zaměstnanci s postižením. Zajišťují úklid, údržbu, výsadbu květin a bylin. V areálu se nachází zvířátka, naučná stezka pro děti, občerstvení, bludiště, pocitový chodník, hřiště, nafukovací trampolíny a další atrakce.

➡️ Šťastný domov Líšnice provozuje jezdecký klub, který zajišťuje výcvik jezdců a pravidelně se účastní jezdeckých závodů. Nabízí také ustájení, o koně se starají zaměstnanci chráněných dílen. V areálu je k dispozici jezdecká hala, venkovní pískové kolbiště a rozsáhlé pastviny. Šťastný domov pořádá tábory zaměřené na výuku jízdy na koni a také příměstské tábory zaměřené na hry a pobyt v přírodě.

➡️ Dalšími provozy jsou šicí dílna a mýdlárna, kde jsou zaměstnané osoby s postižením mentálním a duševním. Jedná se převážně o osoby s těžším postižením, kteří mají k dispozici pracovní asistenci. V dílnách se vyrábí med, šité výrobky (hračky, potřeby do domácnosti, dekorace), mýdla. Výrobky prodává Krámek chráněných dílen v Žamberku.

➡️ Šťastný domov Líšnice má své místo v Adresáři sociálních podniků.

Podcast


Představujeme vám náš podcast "Pomáháme podnikáním".

Poslechněte si rozhovory Miriam Vránové s odvážnými ženami ve vedení sociálních podniků.


Hostem druhého dílu je Lucie Mervardová.

Lucie je dlouholetá ředitelka obecně prospěšné organizace Pohoda, která vede lidi s mentálním hendikepem k normálnímu životu, Lucie je zároveň ředitelkou sociálně prospěšné kavárny Bílá vrána v Praze, kde tito lidé pracují.
 
Co všechno se z rozhovoru dozvíte?

✅ Mohou lidi s mentálním hendikepem zvládat náročnou práci v gastronomickém odvětví?

✅ Jakou speciální přípravu potřebují?

✅ Jak se hledají pracovníci, kteří umí vést lidi s mentálním limitem k poskytování kvalitní služby?

✅ Kdo tvoří tým plus?

✅ Jak vypadá sociální podnikání v zahraničí?

✅ Jak se Lucii v praxi hodí dovednosti ke krizovému managementu?


🎧 Udělejte si pohodlí a zaposlouchejte se.

Ohlédnutí za konferencí Směřování sociálního podnikání v České republice 2022


Přečtěte si tiskovou zprávu o tom, jaká témata na konferenci zazněla a jak na budoucnost sociálního podnikání nahlíží ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Tisková zpráva

Prezentace účinkujících a konkrétní výstupy naleznete již brzy na našich stránkách.

Mezitím si pojďme připomenout atmosféru konference.

Fotogalerie konference
Fotogalerie workshopy
Fotogalerie publikum

Současně s konferencí probíhal i Jarmark sociálních podniků na Malostranském náměstí. 

Fotogalerie jarmark

Pozvánky

Týdny sociálního podnikání v Poslanecké sněmovně


V Poslanecké sněmovně stále probíhají Týdny sociálního podnikání.

Aktuálně jednáme o možnostech spolupráce. Budeme vás informovat na našem FB.

Tisková zpráva:  ➡ https://bit.ly/3UlKPSi
Program:  ➡ https://bit.ly/3QHJ0fq


Seminář pro sociální podnikatele na téma gastro sociální podnikání

Provozujete restauraci, kavárnu, bistro, penzion, bar nebo občerstvení? Pak byste neměli chybět na Semináři pro sociální podnikatele na téma gastro sociální podnikání!

Co se dozvíte:
✅ Jak úspěšně vést podnik
✅ Jak pracovat s cílovou skupinou spotřebitelů
✅ Jaké jsou nejnovější trendy v gastronomii
✅ Jak ovlivnil Covid-19 trh v ČR
✅ Jak řešit narůstající náklady na provoz a výrobu
✅ Jak si poradit s ekonomickým řízením
✅ Jak vést a motivovat zaměstnance
✅ Jak zvládnout marketingSeminářem vás provede expert na gastropodnikání František Korál.

Již v pondělí 24. 10. v Praze! 
Přihlaste se včas.

5. ročník Veletrhu sociálního podnikání v Hradci Králové




CIRI - Centrum investic, rozvoje a inovací a Královéhradecký kraj zvou na pátý ročník Veletrhu sociálního podnikání.

KDY: 3. 11. 2022
KDE: Hradec Králové
Bližší informace a přihlašování naleznete zde
 
V dopolední části proběhne řada zajímavých prezentací. Těšit se můžete například na aktuální informace o připravovaném zákonu o sociálním podnikání, možnostech financování sociálního podnikání (OPZ+), odpovědné veřejné zadávání, na informace o krajském dotačním titulu pro sociální podniky, regionálním sociálním inkubátoru, ale i na další zajímavé příspěvky.

V odpolední části se bude konat Kulatý stůl na téma spolupráce sociálních podniků a speciálních škol.

Představujeme vám naše experty

Chcete začít sociálně podnikat? Nebo již sociálně podnikáte a potřebujete pomoci? Nabízíme vám informace zdarma. Experti MPSV poskytují sociálním podnikatelům bezplatné poradenství v mnoha oblastech. 

Pokud máte o jejich služby zájem, kontaktujte paní Šárku Vokálovou, email: sarka.vokalova@mpsv.cz, tel: 770 116 519.

S čím vám může konzultant sociálního podnikání pomoci?

✅ poskytuje konzultace v oblasti sociálního podnikání budoucím nebo současným zaměstnavatelům
✅ seznamuje zájemce s praktickým chodem sociálního podniku a sdílí své zkušenosti
✅ poskytuje informace k založení sociálního podniku a k podnikatelským záměrům
✅ předává kontakty na relevantní subjekty v regionu
✅ informuje o možnostech společensky odpovědného zadávání veřejných zakázek ve vztahu k sociálnímu podnikání

Seznam všech expertů MPSV

Miriam Vránová


Kdo není on-line, jako by nebyl. Chcete se zorientovat ve světě sociálních sítí? Seznamte se s expertkou na budování on/off-line komunit a obsahový marketing Miriam Vránovou, která je novou tváří mezi experty MPSV.

Jaká témata můžete s Miriam konzultovat?

✅ Sociální sítě – nedílná součást komunikace.
✅ Jak využít chování lidí na sociálních sítích k užitku podnikání.
✅ Kdo o nás má vědět a proč? Obsahový marketing v online prostředí.
✅ Efektivní a krizová komunikace v on-line komunitě.
✅ Jednotná vizuální komunikace. Tvorba cenově dostupných vizuálů nejen na sociální sítě.
✅ (Ne)výhody sociálních sítí – LinkedIn, Twitter, Instagram, Facebook a YouTube.
✅ Budování značky pomocí storytellingu.
 
Miriam Vránová se více než 15 let zabývá komunikací a medializací veřejně prospěšných témat (PR), společenskou odpovědností (CSR) a vzděláváním dospělých. Autorsky i realizačně se podílí na PR strategiích a kampaních na podporu neziskových veřejně prospěšných organizací. Jako lektorka komunikace, prezentace a medializace působí v programech podporující občansky aktivní a sociálně podnikavé lidi, přednáší na Cambridge Business School a Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.

Chcete se zlepšit v on-line komunikaci? Ozvěte se.
Nebo si pusťte podcast Pomáháme podnikáním, který Miriam Vránová moderuje.
Kontakt:

Mobil: +420 730 517 835
E-mail: miriam.vranova@seznam.cz 

Místo výkonu konzultace a dojezdnost: 

Celá ČR

Video

Zuzana Dudáková

Konzultantka pro Střední Čechy
Sociální podnikání je pro ni velkou láskou a vášní. Zuzana Dudáková je ředitelkou spolku Náruč, z.s., který poskytuje sociální služby a chráněná pracovní místa lidem s mentálním postižením a duševním onemocněním. Spoluzaložila sociální firmu Modrý domeček v Řevnicích, která provozuje kavárnu pekárnu a cateringové služby. Zuzana Dudáková je aktivní v Tematické síti pro sociální ekonomiku TESSEA ČR, z. s.

S čím vám může poradit?

✅ jak přetransformovat sociální služby na sociální podnikání
✅ jakým způsobem vybírat zaměstnance
✅ personalistika sociálního podniku
✅ budování komunity
✅ jak hovořit se stakeholdery
✅ propagace sociálního podnikání
V rámci projektu Podpora sociálního podnikání v České republice působí Zuzana Dudáková jako lokální konzultantka MPSV pro Střední Čechy. Zájemcům o sociální podnikání i fungujícím sociálním podnikům poskytuje konzultace zdarma.

Kontakt:

Mgr. Zuzana Dudáková
Mobil: +420 602 603 257
E-mail: zuzana@os-naruc.cz

Místo konzultace: 

Řevnice, Praha

Důkazem toho, že Zuzana Dudáková je člověk na svém místě, je fakt, že její někdejší studentky dnes úspěšně vedou vlastní sociální podniky. Podívejte se na video a seznamte se blíž.

Rozhovor se Zuzanou Dudákovou na téma sociální podnikání
Facebook
YouTube
Website
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Oddělení národní soustavy povolání
Projekt Podpora sociálního podnikání v ČR pokračuje
Kontaktní osoba: Lenka Pečkanová, lenka.peckanova@ceske-socialni-podnikani.cz
Karlovo náměstí 1, Praha 2

Zpravodaj vzniká v rámci projektu MPSV ČR, Podpora sociálního podnikání v ČR, reg. č. CZ.03.2.60/0.0/0.0/15_016/0006098
Nechcete už dostávat naše e-maily?
Můžete změnit své nastavení or nebo odhlásit svůj odběr.

Email Marketing Powered by Mailchimp