Copy
 PODPORA DEMOKRACIE A UDRŽITELNOSTI OBČANSKOU SPOLEČNOSTÍ V ŠIRŠÍM KONTEXTU

Newsletter číslo 13/2020 (25.8. - 14.9.2020)

Demokratické principy a právní stát

Druhá vlna je tu. Ačkoliv počet pozitivně testovaných roste skoro nejrychleji v Evropě a reprodukční číslo přesahuje 1,4, i v Praze se podíl pacientů s příznaky drží jen kolem 11% a podíl pacientů 65+ kolem 7%. Od 14.9. se zmírnila pravidla pro karanténu, další opatření by už neměla být plošná, ale vede se spor o dostatečnou kapacitu nemocnic (MZd vs. R. Prymula). 

Pouze 3 protikorupční změny prosadila vláda za 3 roky, a to pod tlakem občanské společnosti. V reakci na propad ČR v hodnocení Rady Evropy chce R. Vondráček vyzvat předsedy sněmovních klubů ke spolupráci při přijetí novely pro transparentnější soudy, zákona o lobbování a etického kodexu poslanců. Politici stále mohou stihnout přijmout 10 klíčových zákonů, které jsou již v různé fázi legislativního kolečka a do budoucna mohou pomoci ušetřit stamiliardy.

Vláda tlačí Stavební zákon do parlamentu. Překvapivě sjednocená skupina poslanců Pirátů, ODS, STAN, TOP 09, a KDU-ČSL volá po jeho stažení a je připravena zákon předělat ze stejných důvodů jako Zelený kruh. Nedotažená norma hrozí vyrazit obyvatelstvu z ruky zbraně proti nevhodným stavbám za humny, kabinet má však na jejím prosazení evidentní zájem. Skrze centralizaci stavebního řízení by mj. dostal možnost přímo zasahovat do územních plánů měst a prosazovat v nich projekty veřejné i soukromé.

Hrad už se o platy soudit nebude. Ve sporu o právo na tyto informace už Hrad nebude podávat kasační stížnost a  do 17.9. pošle informace o tom, na jaké platy a odměny si v letech 2016 a 2017 přišli zaměstnanci, včetně kancléře V. Mynáře, mluvčího J. Ovčáčka a dalších ředitelů odborů. I Nejvyšší správní soud případ označil za „učebnicovou situaci, kdy by mělo převážit právo na poskytnutí informací“.

Noví radní vystrkují drápy. 26.8. se po měsíci sešla Rada ČT. Novým radním ČT poprvé čelili moderátor pořadu Reportéři ČT M. Wollner nebo šéf zpravodajství Z. Šámal. Radní Z. Šarapatka chce nechat právně prověřit chování své nové kolegyně H. Lipovské, která se do probírání Wollnera zapojila způsobem, který je podle Šarapatky v rozporu se zákonem. Nováčci se také netají tím, že se jim nelíbí současné řízení televize a její provoz. Kvůli fotografii moderátora ČRo L. X. Veselého s šéfem ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti T. Vandasem přišla na Radu ČRo stížnost z akademické půdy, poslali ji pedagogové z Univerzity Palackého. Hlubší debatu o vlastních nedostatcích podle nich potřebují všechna česká veřejnoprávní média, i kdyby to krátkodobě nahrálo jejich kritikům. 

Nový Rating si posvítil na média. Nadační fond nezávislé žurnalistiky zveřejnil hodnocení 10 tištěných deníků a 30 zpravodajských webů. Záměrem tzv. Ratingu je kromě pomoci novinářům odvádět profesionálnější práci také zvyšování mediální gramotnosti čtenářů. Kritéria jako komu noviny patří, může čtenář kontaktovat redakci či upozorňuje médium na konflikt zájmů také pomáhají firmám snadněji a zodpovědněji zadávat reklamy. Závažným pochybením je často záměrně nejednoznačné označování placených článků. 

Konec “Rafajů” v Česku? Prezident M. Zeman se sejde s šéfem ÚOHS P. Rafajem a rozhodne o jeho odvolání. Protikorupční organizace přinášejí souhrn důvodů, proč by měl být odvolán. Nový předseda ÚOHS by pak podle nich měl být vybrán na základě otevřeného výběrového řízení a ÚOHS musí projít zásadní reformou.

Wo shi Taiwan ren (Jsem Tchajwancem)
aneb speciální shrnutí senátní cesty na Tchajwan

Cesta M. Vystrčila na Tchaj-wan (29.8. - 5.9.) měla podle předsedy Senátu prokázat zájem Česka o spolupráci se všemi demokratickými zeměmi bez ohledu na to, zda si to někdo přeje nebo ne. Cestu podpořila sedmdesátka politiků z EU, USA, Kanady, Austrálie a dalších zemí. Server francouzského rozhlasu RFI ji označil za "mimořádně symbolickou". Návštěvu české delegace ostře kritizuje Čína a ministr zahraničí Wang I prohlásil, že za ni M. Vystrčil “zaplatí vysokou cenu”. České ministerstvo zahraničí si v reakci na to předvolalo čínského velvyslance v ČR, stejný krok učinil také Peking. Po výhružkách se Česka zastalo hned několik spojenců, zatímco Hrad kope za druhou stranu barikády. Prezident M. Zeman už nebude zvát předsedu Senátu na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice, misi senátní delegace označil za "klukovskou provokaci". V superlativech mluví o tchajwanské misi zástupci všech 36 firem, kteří M. Vystrčila doprovázeli, absolvovali zde 260 schůzek. Tamní ministr zahraničí uvedl, že Česko se může stát bránou tchajwanských investic. Čína naopak zakáže vstup na své území všem členům delegace a nedovolí vstoupit na svůj trh českým firmám, jejichž zástupci v delegaci byli.

Občanský sektor a udržitelný rozvoj 

Společně za podporu Bělorusů. České nevládní organizace v otevřeném dopise společně vyzvaly europoslance k sankcím a podpoře běloruské občanské společnosti. Ministr T. Petříček se 10.9. setkal se členem běloruské opoziční koordinační rady P. Latuškem. Odsoudil zákroky policie proti demonstrantům, podpořil demokratická práva občanů a oznámil rozhodnutí vlády o podpoře humanitárních a občanských aktivit v Bělorusku. 

Nominace do EHVS se zadrhla. Nominace premiérova vlivného poradce J. Ungermana do klíčového evropského výboru podle Evropské komise nesplňuje potřebné předpoklady, vyplývá to z neveřejného dokumentu Komise, který má k dispozici Radiožurnál. Ungermana si vláda v čele s A. Babišem prosadila navzdory doporučení RVNNO, která do výboru zvolila jiné kandidáty. Stejně tak se komise pozastavuje nad jménem J. Dubravské, kterou rovněž neziskový sektor nedoporučil. Ta byla navržena Agrární komorou, jež s ní ale později spolupráci ukončila.

Faul na inkluzi. MŠMT připravilo, bez širší odborné diskuse, kontroverzní vyhlášku, která zužuje skupiny dětí mající nárok zejména na asistenta pedagoga. Nově by ho neměly např. děti s poruchami učení nebo tělesným postižením a celkově skupiny, kterým dříve pomáhala téměř třetina všech asistentů. Ministerstvo školství vidí tyto výdaje jako neefektivně investované. Proti se ohradil ČOSIV a Učitelská platforma

Podívejte se na diskusi ministra školství R. Plagy a prezidenta Asociace ředitelů základních škol M. Černého v Otázkách Václava Moravce.

Doučovat děti, které v karanténě zůstaly pozadu, budou jako součást stávajících praxí studenti bakalářského studia zaměřeného na vzdělávání. Umožní to nová platforma, kterou inicioval Člověk v tísni, do níž se zapojilo 8 vysokých škol. Národní pedagogický institut připravil web s názvem Zapojmevšechny.cz, kde mohou základní školy nahlásit své požadavky na doučování.

ČRA má nového ředitele. Ministr zahraničních věcí T. Petříček jmenoval k 1.9. nového ředitele České rozvojové agentury J. Slívu, který přichází z  Evropské investiční banky. Jeho hlavní vizí je plné zapojení české rozvojové spolupráce do evropských projektů a větší provázanost s rozvojovými trendy na celosvětové i evropské úrovni. 

Nový Migrační pakt EU byl plánován na jaro a pak pravidelně odsouván. Podle současného harmonogramu by konečné znění mělo být zveřejněno až po dohodnutí víceletého finančního rámce EU pro příští programové období a pokoronavirové pomoci, tedy snad někdy na podzim. Evropská komise vydala k paktu tzv. roadmap a vyzvala evropskou veřejnost k připomínkování, několika body přispělo také Migrační konsorcium.

Hlas LGBTQ. 9.9. se na Staroměstském náměstí v Praze sešli aktivisté na protest proti přístupu katolické církve k LGBTQ menšinám či klimatické krizi. „V době, kdy se konzervativní autority světa ohánějí náboženstvím a národem, snaží se omezovat práva žen, navracejí je na ‚jejich místo‘ mimo rozhodovací procesy a znásilňují celou zemi, chceme vrátit spiritualitě její vlastní hlas,“ uvedli pořadatelé happeningu.

Jádro: ano, či ne? Výzkumy veřejného mínění doposud signalizovaly, že Češi podporují jako zdroj elektřiny jádro. Tato šetření si ale zadávala společnost ČEZ. Naopak podle nejnovějšího výzkumu, který zpracovala agentura Fokus pro Hnutí Duha, fandí jádru už jen 39 % lidí. Místo toho stále více uznávají obnovitelné zdroje, hlavně vodní elektrárny.

Doba NEuhelná. Přesně před rokem se poprvé sešla vládou sestavená Uhelná komise, která má vládě doporučit tempo útlumu a termín úplného konce využívání uhlí v Česku. Za uplynulý rok však rychlost úpadku uhelné ekonomiky překonala rychlost její práce. Vlivem růstu ceny emisní povolenky a nároků na ochranu zdraví před znečištěním se rentabilita těžby a spalování uhlí povážlivě zhoršuje. Např. Sokolovská uhelná narychlo přechází v elektrárně Vřesová na zemní plyn a plánuje opustit uhlí během pár let, přestože má zásoby pro těžbu do roku 2040.

Pozor na financování terorismu skrze NNO. V souvislosti s hrozbou terorismu byly ve světě zaznamenány případy zneužití nestátních neziskových organizací k financování terorismu. V Česku obecně nejsou tzv. povinnými osobami podle zákona č. 253/2008 Sb., přesto mohou být vystaveny riziku zneužití. Finanční analytický úřad uvádí stručnou informaci pro NNO s cílem napomoci ke zmírnění jejich zranitelnosti vůči případnému zneužití.

Evropská unie a mezinárodní souvislosti

Slovenský soud osvobodil M. Kočnera a A. Zsuzsovou. Specializovaný trestní soud vynesl dlouho očekávaný rozsudek v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. K velké nelibosti slovenské veřejnosti i mnoha politiků rozhodl, že pochybný podnikatel a jeho pomocnice, kteří si měli podle obžaloby vraždu objednat, jsou nevinní. Jejich podíl na vraždě se podle soudu dostatečně neprokázal.

Mezinárodní demonstrace proti těžbě uhlí. Demonstranti z Česka, Polska i Německa se u Hrádku nad Nisou na Liberecku zapojili do klidného protestu proti rozšiřování příhraničního polského dolu Turów. Obávají se ztráty vody i nepříznivého vlivu na klima. Česká republika chce věc předložit unijnímu soudu, v současné době dokončuje žalobu.

Růst čínského vlivu v Maďarsku. Chemická společnost Wanhua plánuje v Maďarsku investovat 853,8 milionu eur, oznámil ministr zahraničí Péter Szijjártó. Zároveň dojde k rozšíření spolupráce národních bank těchto dvou zemí. Čínská rozvojová banka se má stát již čtvrtou čínskou bankou, která otevře v Maďarsku pobočku. Šéf diplomacie na tradičním setkání s velvyslanci nato vyhlásil, že maďarská zahraniční politika se zaměřuje především na prosazování ekonomických zájmů.

Za univerzitu! Tisíce osob utvořilo lidský řetěz táhnoucí se od budapešťské umělecké univerzity, která je stále pod blokádou studentů, až po budovu parlamentu. Lidé protestují proti tomu, co mnozí vnímají jako pokus o omezení akademické svobody instituce. Kvůli ztrátě autonomie odešlo celé vedení univerzity.

Debata o právním státu v Polsku. Evropský parlament bude debatovat o stavu vlády práva v Polsku. Tématem bude nejen kontroverzní justiční reforma, ale také LGBT-free zóny založené v některých polských regionech.

Nepřátelský režim. Polský premiér Mateusz Morawiecki označil Rusko v souvislosti s otravou Alexeje Navalného za nepřátelský režim. „Gruzie 2008. Krym a Donbas od 2014. Salisbury 2018. Berlín 2019. Navalnyj 2020. Kolik dalších upozornění potřebujeme, abychom si konečně uvědomili, že máme co dělat s nepřátelským režimem?" uvedl na Twitteru.

Nord Stream 2 jako trest za Navalného? Ruská federace se v posledních týdnech stává čím dál ostřejším trnem v oku EU i jejích členských zemí. Sami Němci, kteří označovali svůj klíčový projekt za čistě komerční, ho začínají kvůli otravě Navalného přehodnocovat.

Brexitová NEdohoda. 9.9. zveřejnila britská vláda návrh zákona o vnitřním trhu, který podle tamních médií umožňuje kabinetu ignorovat části závazné brexitové dohody. EU vzápětí vyzvala Spojené království, aby z kontroverzního návrhu zákona vypustila pasáže porušující právně závaznou brexitovou dohodu. Vláda v Londýně však na normě o vnitřním trhu nehodlá nic měnit, což opět komplikuje probíhající rozhovory o budoucích vztazích mezi EU a VB.

EU pomáhá migrantům. 10 zemí EU si mezi sebe rozdělí čtyři sta nezletilých migrantů z řeckého uprchlického tábora Moria, 11.9. to uvedl německý ministr vnitra H. Seehofer. Německo stále ještě jedná s dalšími unijními státy, které by se mohly k přesidlovacímu projektu připojit, informovala agentura DPA. Český premiér A. Babiš před odletem na summit předsedů vlád zemí V4 do Polska uvedl, že takovou aktuální informaci nemá.

Předchozí čísla 

Všechna dosavadní čísla newsletteru NeoN jsou k dispozici v PDF formátu zde.

Přímý odběr a Vaše vstupy

Kontakt: Kateřina Vrbová, vrbova@glopolis.org

Děkujeme za Váš zájem, podporu a zpětnou vazbu!

Tým Glopolis

Copyright © 2020 Glopolis, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp