Copy
View this email in your browser
ZPRAVODAJ                                            ŘÍJEN 2020

Obsah:

  • Vážení čtenáři
  • Co bylo? Co je? Co bude?
  • Hudební 3
  • Kam zamířit v říjnu?
  • Soutěž

Vážení čtenáři,


s mírným zpožděním se hlásí říjnový Zpravodaj HIS Voice. Snad díky tomu, že v běžném, živém hudebním provozu nyní nevíme dne ani hodiny (a někteří promotéři trnou při představě nemožnosti utratit státní podporu), jsme v redakci bilancovali a zamýšleli se nad rolí a podobou našeho online magazínu. Dnešní Zpravodaj šetří pozvánkami, o to více se ale soustředí na rekapitulaci materiálů, které jsme vám přinesli po prázdninách. Rádi vám tímto způsobem připomeneme to, čím jsme se na našich stránkách zabývali, a stejně rádi budeme za vaše ohlasy.

Na koncertech se asi jen tak neuvidíme, soustřeďme se tedy na jiná místa možných setkávání s hudbou. Nabízejí se galerijní prostory. Jozef Cseres v dnes vydaném Hermově uchu srovnává dvé inspirací ptačím zpěvem – australské kompozice Hollis Taylorové pro komorní ansámbl a výtvarné záznamy Olgy Karlíkové, jež lze ještě měsíc vidět v pražském Museu Kampa.

Další pozoruhodnou výstavou, pevně ukotvenou ve světě hudby a zvuku, jsou Přítvory a jiná havěť Petra Válka, která se z Brna a Opavy přestěhovala do Pardubic. Válkovo velké dílo z myriády drobných součástek se rodí v ústraní moravských hor a zdá se, že jediným imperativem je zde odhodlání tvůrce. Pro Válkovu činnost jako by neexistovaly překážky v podobě nedostupnosti zdrojů, lidí, platforem. Pokud umění opravdu znamená učit člověka žít, ukazuje Válkovo důsledné DIY mapu mnohem univerzálnější, než je ta pro aktuální kulturní koronakličkovanou.

Příjemné čtení a na ně navázané hudební zážitky

Petr Ferenc
šéfredaktor

Co bylo? Co je? Co bude?


Mluví k vám robot? Září jsme zahájili obsáhlým rozhovorem Jana Hocka s českým syntetizérovým mágem Alexanderem Goldscheiderem

Hibiki, hibiki, vzhmoť! Šimon Kořený se vypravil na ostravskou přehlídku nové opery a takhle NODO slyšel a viděl. Boris Klepal navázal rozborem jedné z uvedených oper – ano, té od Marka Keprta.

O Kamenech zmizelých a boskovické židovské čtvrti píše Jan Hocek v jednašedesátém díle Zápisků melomanových.

„Žijeme v polycentrickém světě plurality a časových anomálií, kde je jistá pouze nejistota a v němž číst Deleuze s Guattarim a poslouchat Mortona Feldmana je smysluplnější než se probírat plejádami vyprázdněných repetic,“ tvrdí Jozef Cseres v recenzi feldmanovské knihy Petra Zvěřiny.

Jan Faix má ve své recenzi zato, že „norská superskupina Jaga Jazzist novou deskou ujišťuje, že je nás stále schopna překvapit způsoby, jak hluboce lze zhodnotit současný tok inspirací napříč hudebními žánry.“

Na audiovizuální vystoupení, které pro libeňskou synagogu připravil Matouš Hejl, se vydal Matěj Kratochvíl.

„Evropa po dešti, nic jiného nám nezbylo,“ tesknil na svém sólovém albu Blaine L. Reininger z Tuxedomoon a Petr Ferenc si u příležitosti reedice tento třicet let starý titul rád připomenul.

„Po sedmi letech budou tóny dis‘, ais‘, e“ nahrazeny tóny gis, e‘ a tím se promění nejdelší koncert historie,“ vábí Matěj Kratochvíl ve Videích na víkend.

A v Kardiostimulátoru (v září s pořadovými čísly 112 a 113) jsme vám v září pouštěli třeba Mahana Esfahaniho, Bérangere Maximin, Eivinda Apnesetha, Opening Performance Orchestra, Jona Hassella či dvojici Jan Faix / Pavel Hrubý.

V říjnu se lze těšit mimo jiné na článek věnovaný Petru Kotíkovi u příležitosti půlstoletí jeho ansámblu SEM či na Partituru a provedení na téma Jiří Kadeřábek.

Hudební 3


V říjnu obnovujeme činnost našeho prostoru pro koncerty a jiná setkávání mezi Kampou a Petřínem. V Hudební 3 se 14. října představí projekt Rite of Springs: „Svěcení jara? Těžko. Už vzhledem k datu. Jaro je dávno pryč. A se Stravinským to nemá nic společného. Svěcení pramenů? Leda inspirace. Jinak ani náhodou. Studánky nebývají čisté. Svěcení pružin? Bingo. Sólový projekt Alexe Švamberka Rite of Springs stojí jen na využití pružin. Ty jsou jedinými zdroji zvuku. A některé jsou laditelné, takže výšku tónu lze i měnit. A všechny mají snímače, některé dokonce kytarové, takže si lze pohrát se zvukem. Prostě old school industriál v minimalistické podobě do dnešních dnů nepřejících velkým setupům. Zbytek je klasika – looper, delay a reverb. Samozřejmě pružinový.“ Začínáme o půl osmé večer, vstup volný.

www.hudebni3.cz 
 

Kam zamířit v říjnu?


Dnes vážnohudebně a s přáním, aby akce proběhly, když se jich teď tolik přesouvá a ruší.

11.-15. října se koná Hudební fórum Hradec Králové, na nějž jsme již lákali zde

Pod názvem Prolínání uvede sdružení Konvergence 19. 10. v žižkovském Atriu koncert se skladbami Pavla Zemka Nováka, Jevgenije Iršaie, Soni Vetché, Ondřeje Štochla a Tomáše Pálky.

Tentýž večer láká orchestr Berg do Českého muzea hudby na tři kusy polské hudby. Na programu jsou Agata Zubel, Tadeusz WieleckPawel Mykietyn.

V říjnu začne a do začátku listopadu se natáhne festival MusicOlomouc s komorními i orchestrálními díly. O lístky soutěžíme níže.

V rámci cyklu Krása dneška uvede 23. 10. PKF – Prague Philharmonia koncert s hudbou Petra Kotíka a Rudolfa Komorouse.

Soutěž


Tentokrát mohou dva z vás získat po dvou vstupenkách na zahajovací koncert festivalu MusicOlomouc; koná se 15. října 2020 v olomoucké Redutě. Stačí odpovědět na otázku Z jakých zemí pochází autoři skladeb, které zazní na zahajovacím koncertě festivalu MusicOlomouc? A poslat nám odpověď, a to do 12. října na adresu info@hisvoice.cz.
A pokud byste si chtěli číst dál, všechna starší čísla HIS Voice jsou zdarma k mání v našem online archivu
Copyright © 2020 Hudební informační středisko, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences 

Email Marketing Powered by Mailchimp