Copy

Dobrodošli v novičniku Akcijski potencial!

Hvala za zaupanje, ki ste nam ga izkazali s prijavo na novičnik! 

Poimenovali smo ga po mehanizmu hitrega prenosa informacij v živčevju in z željo, da z njim bralce spodbudimo k izrabi znanstvenih spoznanj in lastnega potenciala v prid zdravja možganov. Zato bomo ob izboru vsebin s spletišča zdravaglava.si v novičniku predstavljali tudi aktivnosti drugih posameznikov in ustanov, s katerimi nas druži isti cilj: izraba znanja za krepitev zdravega duha v zdravi glavi!

Skrb za možgane
Vpliv umovadbe na umske sposobnosti starejših
Raziskovanje učinkovitih ukrepov, ki bi upočasnili starostni upad umskih sposobnosti, je zelo aktualno. Kaj kažejo raziskave?

 
Uživanje fruktoze in tveganje za srčno-žilne bolezni
Vsakodnevno uživanje sladkanih pijač povečuje dejavnike tveganja za razvoj srčno-žilnih bolezni pri mladih odraslih.
Zazibaj se v spanec
Zibanje postelje lahko ugodno vpliva na delovanje možganov med spanjem, izboljša spanec in spomin.
 
Možganoslovje

Knjižnica gostujočih predavanj

Gibanje, možgani in telo
Posnetek predavanja prof. dr. Aleša Blinca, predstojnika Kliničnega oddelka za žilne bolezni UKC Ljubljana o učinkih telesne dejavnosti na zdravje, ki ga je predstavil za program Zdrav duh v zdravi glavi 21. oktobra 2020.

Prihajajoči dogodki

1.12. Svetovni dan boja proti AIDS-u 

Medtem ko pandemija SARS-CoV-2 okupira pozornost javnosti, sta (virus) HIV in AIDS odrinjena v ozadje. A kot kažejo podatki ZN o naraščanju tveganega spolnega vedenja in sočasne raziskave o vlogi možganov v vzdrževanju zalog virusa HIV v telesu bolnikov, bi morali za preprečevanje AIDS-a narediti še veliko. 
9.12. ob 18:00 - Telo, ki ga (n)imam

Študentje Kognitivne znanosti in podmladek SiNAPSE, Slovenskega društva za nevroznanost, vas vabijo, da se jim pridružite na okrogli mizi, kjer bodo razpravljali o povezavi med umom in telesom z nevrologom prof. dr. Zvezdanom Pirtoškom, filozofinjo prof. dr. Olgo Markič in multimedijsko umetnico dr. Mašo Jazbec.
10.12. Svetovni dan človekovih pravic 

Splošne deklaracije človekovih pravic med temeljne človekove pravice uvrščajo tudi pravico do zdravja. Poleg prizadevanj za družbene razmere, ki vsem omogočajo uresničevanje te pravice, moramo izboljšati tudi dostopnost znanstveno podprtih informacij o tem, kako lahko najbolje skrbimo za lastno zdravje.
 
Možgani v medijih


Možgani na dlani,
vsak četrtek ob 7:35
na Prvem

Sveže iz radijske malhe radovednosti o možganih in svetovih, ki jih odpirajo:

Možgansko tkivo po smrti človeka hitro propade, zato arheološke najdbe ne omogočajo vpogleda v možgane naših prednikov. Prisluhnite izjavi vulkanologa prof. Guida Giordana, ki opisuje pomen nedavnega odkritja osteklenelih možganov antičnega človeka, ki je umrl v izbruhu Vezuva leta 79.

Znate v mislih naslikati domišljijske podobe? Kot toliko možganskih lastnosti, tudi sposobnost vizualizacije idej ni samoumevna, česar se zavedajo predvsem tisti, ki so zanjo prikrajšani. O tem stanju - afantaziji - nam je pripovedoval prof. dr Zvezdan Pirtošek.

Zakaj ob bolečini krik ali kletvica lahko pomagata in zakaj njun protibolečinski učinek ni neomejen?  V svet bolečine in vokalizacije smo zapluli z dr. Heleno Jamnik.

Hej, poglej!
Hej, poglej! je rubrika za predstavitev zanimivih spletnih vsebin.
Spoznajte projekt o skrbi za zdravje možganov, ki je namenjen otrokom. Z uporabo priročnih materialov lahko najmlajšim pomagamo osvojiti vedenje, ki je v prid zdravju možganov. Avtorji projekta: Globalni inštitut za zdravje možganov in Alzheimerjeva zveza.
VAŠE MNENJE O AKCIJSKEM POTENCIALU
Facebook
Instagram
YouTube
Spletna stran
Vse pravice pridržane © 2020 SiNAPSA, Slovensko društvo za nevroznanost.


Tukaj lahko posodobite svoje nastavitve ali se odjavite od novičnika.
       International Brain Research Organization - Wikipedia
Email Marketing Powered by Mailchimp