Copy
RUFSLETTER 195
 

Ahoj <<Meno>>!

Dúfam, že ťa tento list zastihol v dobrom zdraví. 

Uplynulému roku by sa dalo priradiť mnoho prídavných mien. Akékoľvek z nich by sme zvolili, v nejakom šialenom význame by sme zakaždým mali pravdu. Bol to totiž šialený rok. Keby som ho však musel pomenovať jedným slovom, bolo by to: poučný.

Rok 2020 ma, rovnako ako takmer každého, naučil veľa vecí. Niektoré z týchto zistení boli príjemné, iné menej. Častokrát boli tieto zistenia prekvapujúce, niekedy pozitívne, mnohokrát nie. Naučil ma mnohé o mne samotnom, mojej povahe, mojich schopnostiach či neschopnostiach. Naučil ma, že častokrát sú to drobné veci, na ktorých v živote skutočne záleží. Nie to, do ako veľkého bytu vchádzam, ale či s úsmevom.
Taktiež ma naučil, že moje ľudské kapacity (a koniec koncov aj kapacity všetkých ľudí okolo mňa) sú oveľa hlbšie, ako by som bol pred rokom odhadoval. Psychická odolnosť, trpezlivosť, prispôsobivosť, vôľa ísť ďalej napriek zlej či zhoršujúcej sa situácii... Nehovorím, že v týchto veciach boli zistenia len pozitívne. Častokrát boli najmä negatívne. Zažili sme to všetci na všetkých frontoch. Firmám (našim, či tým, v ktorých pracujeme) sa nedarí, s partnermi a deťmi trávime desiatky hodín týždenne navyše (aj s novými povinnosťami), priateľov nevídame, mnohé spôsoby odreagovania nemáme dodnes, peňazí nie je veľa, prekonávame choroby, hynú nám viac aj menej blízky ľudia. A napriek tomu sme stále tu a nesedíme v Leopoldove za ublíženie na zdraví. 
A nejde len o veľké. Nikdy predtým by som si nebol napríklad pomyslel, že ma dokážu vytočiť niektoré maličkosti. Ak sa však dostatočne zmení prostredie, nastavenie a iné premenné...


Minulý rok bol poučný nielen pre mňa, ale aj pre naše vzťahy. Na mnoho mesiacov, hoci prerušovane, nám bola odobratá možnosť len tak si sadnúť na kávu, večeru, zájsť do baru či inej ustanovizne, na ktorú sme boli s priateľmi, jednotlivo či skupinovo, zvyknutí. Posledné mesiace, keď sa k tomu pridali aj nízke teploty, tieto možnosti ešte viac obmedzili. Hoci terasy či výdajné okienka boli otvorené, tri hodiny sa meste sa človek v novembri jednoducho nedokáže prechádzať, nech je akokoľvek oblečený. A akonáhle má ľudské stretnutie vymedzený čas alebo prostredie nie je pohodlné, značne to obmedzuje aj témy, o ktorých sa dvaja ľudia/kamaráti/priatelia dokážu rozprávať. A sú to najmä témy dôležité, hlboké, či rozhovory o vzájomnej podpore a porozumení, ktoré boli v tejto dobe o to dôležitejšie. A videohovor... Je jednoducho videohovor.
Uvedené podmienky taktiež mnohým z nás vytiahli na svetlo skutočné hodnoty našich kamarátstiev, priateľstiev, partnerských  či rodinných vzťahov. Niektoré z týchto zistení boli negatívne, iné zase prekvapivo pozitívne. Až nízka kvantita ľudských interakcií ukázala mnohým z nás ich skutočnú kvalitu. Mnohé priateľstvá nestratili na hodnote alebo sa stali ešte hodnotnejšími aj napriek tomu, že sme sa za celý ten čas nevideli. Iné zase prekvapivo povstali z popola či minulosti. A naopak iným, ktorým sme prikladali obrovskú váhu, sa ukázali ako povrchné či bezcenné. V tom klišé "v núdzi poznáš priateľa" napokon voľakedy bola určite istá múdrosť.

Obe uvedené zistenia sa spájajú (alebo vychádzajú?) do (z?) ďalšieho. A síce, že nepriaznivá situácia nemení ľudí k horšiemu. Len ukazuje, akí sú v skutočnosti. Či už my samotní, alebo ľudia v našom okolí. V článku, ktorý uvádzam nižšie, je pekné prirovnanie - že rok 2020 nás všetkých resetol na továrenské nastavenia. Tí, čo predtým márnili svoj čas, ho minulý rok márnili skutočne veľkolepo. Tí, čo boli kreatívni, našli ešte kreatívnejšie spôsoby, ako sa v jednotlivých situáciách vynájsť (to platí pre jednotlivcov aj podnikateľov). Naopak tí, ktorí vždy všetko dávali za vinu iným, či nepriazni osudu nadobudli pocit, že sa proti nim minulý rok spikol celý vesmír. Optimisti sa stali optimistickejšími. Závislí ešte viac závislí. Takto by sa dalo pokračovať do nekonečna.

Hoci želaním mnohých by bolo minulý rok vymazať z kalendára, ja osobne si myslím, že by to bola veľká chyba. Ten rok nám ukázal mnoho vecí v pravom svetle. Veľa z nich bolo nelichotivých, mnoho nových, niektoré prekvapivé. Ale hlavne preň platí to, čo platí pre každú whisky, víno, jedlo, film, článok, situáciu, človeka či vzťah. A síce, že nikdy nebudeme vedieť oceniť tie dobré, kým nebudeme vedieť, ako chutia tie hrozné

 
- Peter
 

BLOG
  • Čo sa stane, keď sa stretne automobilový pretekár, ktorý môže kedykoľvek všetko stratiť, so ženou, ktorá chce prežiť čo najviac, kým všetko stratí? Fascinujúci príbeh o tom, ako dych smrti za chrbtom otvára úplne novú optiku na prí(e)beh života, ale aj jeho jednotlivé epizódy či každodenné rozhodnutia. Celá recenzia (3 min)

STRUČNE
  • V budúcnosti by iOS zariadenia mali podporovať viacero užívateľských účtov. Hodiť sa bude najmä pre iPady, ktoré sú často zdieľané v rámci rodiny (Übergizmo, 🇬🇧)
  • Elon Musk tweetol, že v minulosti ponúkol Applu predaj Tesly za 10% jej súčasnej hodnoty. (rychlofky, 🇨🇿)
  • V Afrike vstúpila do platnosti najväčšia zóna voľného obchodu na svete. (Sme, 🇸🇰)
  • 10 rokov trvajúca štúdia potvrdila, že medzi hraním násilných videohier a agresivitou nie je žiadna súvislosť.
  • Adobe Flash definitívne skončil. (rychlofky, 🇨🇿)
  • Apple si patentovalo technológiu mini obrazoviek na klávesách klávesnice. (Futurism, 🇬🇧) 
👏🏻
  • Nórsko recykluje 97% všetkých plastových fliaš (pre porovnanie, USA 30%). (IIB, 🇬🇧)
  • Angola, Kamerun, Etiópia, Nigéria a Mozambik znížili za posledných 30 rokov podiel podvyživeného obyvateľstva o polovicu. (IIB, 🇬🇧)
  • Počet pokusov o samovraždu medzi LGBT tínedžermi klesol o 14% po legalizácii manželstiev rovnakých pohlaví. (IIB, 🇬🇧)
  • Počet tehotenstiev v neplnoletosti za posledných 10 rokov v USA padol klesol o 50%. (IIB, 🇬🇧)
  • Vedecká štúdia Nature ukazuje, že len počas marca a apríla minulého roku európske lockdowny zachranili viac ako 3 milióny životov. (IIB, 🇬🇧)
📊
  • Grafická vizualizácia produkcie a spotreby energie v USA jednotlivými zdrojmi a potrebami od r. 1805 do 2019.
  • Google zverejnil najvyhľadávanejšie frázy roka. Vo svete patrí medzi top 5: coronavirus, election results, Kobe Bryant, Zoom, IPL, na Slovensku: Edupage, Koronavírus Slovensko, Bezkriedy, Voľby USA, Výsledky volieb 2020. Ďalej v prehľadoch aj domáce či zahraničné osobnosti, ako..., kedy... a iné.
  • Najlepšie zarábajúcim človekom na YouTube je 9 ročný chlapec, ktorý recenzuje hračky. Tisíce videí, zárobok, 29,5 mil. USD a 41,7 mil. sledujúcich. V článku všetkých top 10 YouTuberov. (Forbes, 🇬🇧)
  • V roku 2020 som prečítal 1 155 článkov online, vypočul si viac ako 1 588 hodín hudby a 1 619 minút podcastov, prečítal 34 kníh a zhliadol vyše 250 filmov, dokumentov alebo častí seriálov. Do RuFslettra sa pri tom dostalo priemerne iba top 8% z uvedených počtov.

ČLÁNKY
🇬🇧

ZAUJÍMAVOSTI
  • How China Broke the World's Recycling je 20 minútový (dobrý) dokument o tom, ako vyzerala recyklácia predtým, než Čína zakázala dovoz plastu do svojej krajiny a ako to vyzerá teraz. A aké jednoduché bolo položiť tým celý svet na lopatky (hoci samotná myšlienka recyklácie nikdy nebola dlhodobo udržateľná).
  • Najlepšie dizajny knižných obalov roku 2020.
  • Keď si traja roboti Boston Dynamics nacvičia spoločnú choreografiu (3 min)
  • Zobrazovacie plochy v architektúre. Zábradlia schodiska, ploty mostov, obrubníky, všetko doposiaľ nevyužité plochy pre vhodné pre citlivú digitalizáciu (navigácia v priestore, zobrazovanie odchodov autobusov). Výborné koncepty toho, čo nás možno onedlho čaká.
  • Unikátny písací stroj s 1 172 japonskými znakmi namiesto štandardnej abecedy. (1 min)
  • Naj virálne videá roku 2020. (14 min)
  • Kvadruplegik krája a konzumuje jedlo pomocou dvoch bionických rúk. (2 min)
  • Volkswagen zverejnil koncept robota nabíjajúceho elektrovozidlá. (1 min)
  • Ako vznikol tzv. Diablov advokát? 
    Myšlienka Diablovho advokáta pochádza od pápeža Sixta V., ktorý túto rolu ustanovil v roku 1587. Títo advocates Diaboli boli zodpovední za vystupovanie proti kandidátom na vysvätenie. Ako píše Don Moore v knihe Dokonale sebavedomí: „Aby sa zabránilo akýmkoľvek unáhleným rozhodnutiam ... je jeho povinnosťou navrhnúť prirodzené vysvetlenia údajných zázrakov a dokonca predložiť ľudské a sebecké motívy pre skutky, ktoré sa považovali za hrdinské cnosti.“ Za prvých 396 rokov od vynálezu tohto výrazu katolícka cirkev vyhlásila za svätcov 330 nových svätých - v priemere menej ako jedného ročne.

HARDVÉR A SOFTVÉR
  • Stránka How Bad is Your Spotify? analyzuje tvoje hudobné návyky a poriadne ťa za nich zotrie 🙂 V pozadí je algoritmus od dátových mágov z Pudding-u.
  • Belkin Duratek je údajne najlepší lightning kábel v pomere odolnosť/cena. (22,7€)
  • Tento rok budeme znova svedkami mnohých vesmírnych udalostí. Tu je sumár National Geographic a tu Českej astronomickej spoločnosti.

MÉDIÁ
  • What We Started (CSFD 84%, IMDB 7,1) je dokument o vzniku elektronickej hudby, sledujúci jeho najstaršiu (Carl Cox) a najmladšiu (Martin Garrix) celebritu. Okrem toho v ňom vystúpi v rámci rozhovorov mnoho iných hviezd, ako napr. David Guetta, Ed Sheeran, Tiësto, Paul Oakenfold, Afrojack a iní.
  • The Gentlemen (CSFD 86%, IMDB 7,8) je film napísaný a režírovaný Guy-om Ritchie-m, nabitý hviezdami (Matthew McConaughey, Colin Farrell, Hugh Grant...). Hovorí o modernom londýnskom podsvetí pestovania marihuany. Žánrovo veľmi ťažko zaradiť - má prvky akcie, krimi či čierneho humoru. Výborná oddychovka. 
  • Skladba týždňa: La Damnation de Faust, Part III, Scene 1: "Merci, doux crépuscule!" (Spotify, TyTrubka)
  • Peaceful Choir (Spotify, 8,5 hod.) je skvelý playlist plný chorálového spevu, ideálny na kreatívnu prácu. Nejde však o ťažkopádne barokové chorály či dramatické výňatky z opier, kostolov či taliančiny, ale príjemné skladby založené na kráse ľudského hlasu.
Zdieľanie niečoho, čo si užívaš, je jednou z najštedrejších vecí, ktoré môžeš urobiť. Osobe, ktorej to pošleš, odovzdáš novú skúsenosť a hodnotu, ktorú si ty sám dostal. A osoba, ktorej prácu zdieľaš, dostane možnosť predstaviť sa novému publiku.
A tebe sa dostane to zadosťučinenie, že potešíš obe strany.
 
Vidíš tento email prvýkrát a chcel by si ho dostávať každý týždeň?
Odoberať !
Máš nápad či informáciu, ktorú by si chcel vidieť v ďalšom RuFslettri? Alebo sa ti niečo nepáči? Pošli mi mail!

Omylom si vymazal jeden z predchádzajúcich RuFslettrov? Tu je archív všetkých RuFslettrov.

Nepáči sa ti tento newsletter? Zmeň svoje nastavenia alebo zruš jeho odber.


Zásady ochrany osobných údajov
Copyright ©Peter Rúfus 2021, www.peterrufus.com, Všetky práva vyhradené.






This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Peter Rúfus · Listová 4 · Bratislava 82105 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp