Copy
View this email in your browser


Michael Gindl

Új termelő a Lees Brothers kínálatában

NÉZZD MEG A WEBOLDALUNK IS!
Alsó-Ausztriában járunk, Weinvertel régióban, ahol nagy hagyománya van a borkészítésnek, már a 14. századból fennmaradtak dokumentációk a helyi szőlőültetvényekről. 
A Gindl család is hosszú évtizedek óta, pontosabban 1807 óta él itt és végez mezőgazdasági munkát: növényekkel, állattenyésztéssel, erdőgazdálkodással és borral foglalkoznak. 
Michael 1983-ban született, mezőgazdasági középiskolát végzett és nagyapja korai halála miatt csöppent 19 évesen a borászat életébe. Ekkor még Michael édesanyja irányította a teljes gazdaságot, édesapja élelmiszer-felügyelőként dolgozott, így 2002-ben Michael-re az a feladat hárult, hogy a család 6-dik generációs tagjaként felügyelje a családi vállalkozás borászati ágazatát.

Elég korán, már 2004 környékén rájött arra, hogy szeretné folytatni azokat a módszereket, melyben már nagyapja is hitt: több időt hagyni a pincében zajló folyamatoknak és az alacsony beavatkozás elvén készíteni a borokat.
Michael ezzel egyidőben kezdett el orientálódni a biodinamikus módszerek felé és fokozott erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a gazdaság minél önellátóbb legyen; ma a teljes gazdaság Demeter tanúsítvánnyal rendelkezik. 
Michael 10 hektáron csak szőlőt termeszt, emellett a Gindl farm egy dinamikus közösség: 34 skót felföldi szarvasmarha, akiket 2012 óta tenyésztenek, és a nóri lovak (Nanu, Otti és Waldi) egész évben együtt dolgoznak vele a szőlőskertekben. A 15 breton törpebirka segít a természetes sorköztakarót kordában tartani, ők igen gyakoriak a biodinamikus szőlőültetvényekben, mivel elég kicsik ahhoz, hogy tevékenységükkel a szőlőben ne tegyenek kárt . Továbbá csirkék, kecskék, sertések színesítik a farm élettét, no meg persze néhány kutya is, akik közül Alin az, aki Michaelt rendszeresen elkíséri a szőlőbe is.
A szőlőt kézzel szüretelik, nagyon kíméletesen préselik és spontán erjesztik. Mint sok más természetes borász, ő sem hisz a hőmérséklet-szabályozásban. 
„A lehető legkevesebbet próbálok tenni - valójában semmit! A borok nagyon sokáig maradnak seprőn, és csak röviddel a palackozás előtt kapnak kis mennyiség ként, ha szükséges. Célom, hogy a jövőben több fahordót és kevesebb acéltartályt használjak."
 
Saját mező- és erdőgazdálkodási munkája lehetővé teszi, hogy a lehető legjobban megközelítse a biodinamikus, holisztikus gazdaság ideálját. Még a pincéjében lévő hordók is saját erdeiből származó akácból és tölgyből készülnek.
2010-ben visszavettem az összes bérbe adott szántóföldünket. Jelenleg a gabona mennyisége túl kicsi a hatékony kereskedelmi hasznosításhoz, ráadásul egy traktoros el tudja végezni a munkát, így én pedig kipróbálhatok néhány különlegességet, például most einkorn búzával próbálkozom, ami a saját sör alapja lesz."
 
Michael kezdetben főleg narancsborokra összpontosított, ami nagyrészt annak is betudható, hogy a szőlő önmagában nem volt elég erős, így a bor stabilizálásához tanninokra és seprőre volt szükség. Most már egyre kevesebb a héjon készült tétel.  Az elkövetkező években többet szeretne összpontosítani a talajra és a régi szőlőfajtákra. A traktoros munkát minél inkább mellőzné, helyette a munkafolyamatot kizárólag lovakkal végezné.

„Amikor először próbálsz bort készíteni, azok nincsenek egyensúlyban és furcsák- időbe telik, míg megtalálod a hangod. De ha időt szánsz rá, és így jó munkát végzel, a szőlőfajta és a talaj visszaköszön a borban. Nem szeretném, hogy amikor az emberek megkóstolják a boromat, azt mondják: „Ó, milyen természetes.” Szeretném, ha azt mondanák: „Ó, milyen jó ez a bor, ráadásul kén nélkül!”.
 
A Grüner Veltliner, a Riesling, a Weissburgunder, a Zweigelt és a Cabernet Sauvignon főleg agyag, lösz és homokkő talajokról származik. Michael megőrzött egy 45 év körüli ültetvényt is, melyről a "Sol", egy Grüner Veltliner, Pinot Gris fehér cuvée készül.  A név Hohenruppersdorf legrégebbi szőlőültetvényének 14. századi nevéből származik. Az egyedi, a címkéken lovakat ábrázoló Weissburgunder és Riesling tételei, a hátasok által a szőlő között végzett munkát örökíti meg.
 
Amint azt a címkéken szereplő képek alapján sejteni lehetett, sok borát a farmján található állatokról nevezi el. Ott van Bessie és Bubbles (a két szarvasmarhája), Sodalis (a lova) és Buteo, a vad és szabad madár, akárcsak a róla elnevezett bor. Egyik kedvencünk Michael borai közül a Flora – savanykás, friss, ugyanakkor virágos bor, festett címkével, amely a tavaszt ábrázolja a szőlőben.
.
Facebook
Website
Email
https://www.instagram.com/leesbrothers/
Copyright © 2021 Lees Brothers, All rights reserved.