Copy

Březen 2021

Novinky z DIVIZNY

Vážený čtenáři,

z hlediska historie střediska ekologické výchovy má DIVIZNA v roce 2021 dvacáté narozeniny. Jsou to kulatiny a zároveň důkaz, že  zaujímá v oblasti vzdělávání významný časový úsek, který by se dal přirovnat ke vstupu do dospělosti v lidském věku. „Dospělák“ má za sebou porodní bolesti, dětské nemoci i období hledání a nalezení šťastné symbiózy se zoologickou zahradou. To, že je DIVIZNA dospělá, neznamená, že usne na vavřínech uchlácholena zájmem škol i vesměs kladným hodnocením pedagogů.

Změna je život! Tak nějak by mohlo vypadat ohlédnutí za uplynulým rokem, neboť po obdobích „klidných vod“, kdy kromě mateřské dovolené zůstávala diviznovská sestava lektorek a lektorů prakticky neměnná, došlo k výrazné změně osazenstva. Odešly tři lektorky a nastoupili dva lektoři, takže poprvé v její historii tvoří zastoupení mužů a žen téměř vyrovnané skóre. Na začátku loňského kalendářního roku to vypadalo jako skvělá možnost výzvy, zkusit některé zaběhnuté věci prezentovat jinak. Nabízelo se dobrodružství, pro které nám na DIVIZNĚ nechybí odvaha, ale pak přišla první koronavirová krize, která zavřela zoo i všechny školy a znemožnila nejen výuku programů, ale i pořádání všech dalších akcí. V jarních měsících, které jsou pro obsazenost DIVIZNY stěžejní, tak učebna zela prázdnotou a množství realizovaných programů a seminářů výrazně pokleslo. S rukama v klíně tu však nikdo neseděl! Využili jsme nepřítomnost dětí a vytvořili dva zcela nové výukové programy, které se objevily v nabídce služeb pro školní rok 2020/2021. Mezi nimi zmiňme ty, které vznikly po delší době pro areál zoologické zahrady. Jsou to Zvířetika pro žáky druhého stupně a 7 divů zoo pro stupeň první. Cílem obou programů je představit zoo jako místo k zajímavé formě výuky od biologie po matematiku… S nadějí a velkou chutí jsme začali v září nový školní rok, který poznamenala druhá vlna koronavirové krize, a do prosince 2020 stačil proběhnout jen zlomek programů. Nouzový stav, kdy nikdo nevěděl, jak dlouho potrvá. Bylo a je to opět období neveselé, které ale nabízí prostor pro sebevzdělávání a zkrášlování prostředí. S blížícím se jarem přichází naděje. A tak u DIVIZNY září nový plot, který spolu s lektory vyhlíží žáky a studenty v roce 2021…

Zuzana Šafaříková

Další novinky z DIVIZNY

S mlokem lehkým krokem - nová QR prožitková stezka

Víte, jak si povídají čolci? Co se lidé naučili od koček? S mlokem lehkým krokemA umí vlastně kuny plavat? Na tyto a mnoho dalších fascinujících otázek odpovídají stanoviště nové QR stezky S mlokem lehkým krokem, kterou jsme připravili v okolí lesního koupaliště v Lidových sadech. Každé stanoviště obsahuje nějakou přírodovědnou zajímavost a na ní navazuje úkol. Zavede nás i na cestičky, kterými se běžně nechodí a o to větší přírodovědné zajímavosti leckdy skrývají. Žáci stezku mohou absolvovat i v době koronaviru a kromě poznání jim přinese i pobyt na čerstvém vzduchu. Doporučujeme ji pro žáky od deseti let. Všechny náležitosti ke stezce najdete na divizna.zooliberec.cz.

Mohlo by se zdát, že jsme se s vytvořením stezky termínově vzhledem k aktuálnímu lockdownu příliš netrefili, ale výbornou zprávou je, že celá stezka je sice v přírodě zároveň však na území města. Prozatím si ji tak mohou projít minimálně všichni liberečtí :-).

Další ročník Specializačního studia

Vážení pedagogové,
pokud vše půjde, jak má, budeme v novém školním roce opět otvírat nový ročník Specializačního studia pro školní koordinátory environmentální výchovy z Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje, zaměřený na pedagogy ZŠ a SŠ včetně gymnázií.
 
Studium je určeno pedagogům, jejichž kvalifikace odpovídá požadavkům § 6 zákona č. 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících a kteří jsou, nebo mají zájem být pověřeni výkonem funkce koordinátora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) ve školském zařízení.
 
Specializační studium je realizováno prezenční formou a zahrnuje 250 hodin přímé výuky.
 
Cílem specializačního studia je vybavit účastníky znalostmi, dovednostmi a motivací potřebnými k realizaci efektivní environmentální výchovy, resp. vzdělávání pro udržitelný rozvoj tak, aby získané znalosti a dovednosti mohli účinně aplikovat ve své praxi školního koordinátora EVVO.
 
Máte-li o toto studium zájem (i nezávazně), napište si o bližší informace: novakova@zooliberec.cz

Máme pro Vás v hledáčku

Venkovní aktivity v muzejním parku

Muzeum dětemProtože je muzeum kvůli nepříznivé epidemiologické situaci stále zavřené, připravili pracovníci muzea pro rodiče s dětmi alespoň venkovní aktivity v muzejním parku.
Do poloviny března se tam potkáte s pohádkovým muzejním hlídačem – kocourkem Pacourkem. Vydejte se zjistit, jaké kočičárny si na vás vymyslel!
V druhé polovině měsíce pak v parku najdete aktivity věnované lidové podobě oslav svátků jara. Jaké k nim patří symboly a zvyky si tam můžete hravou formou zjišťovat až do Velikonoc!

Další muzejní tipy na volný čas s dětmi najdete na webových stránkách muzea nebo ve speciální facebookové skupině Muzeum hrou.

Geostezka "Příběh liberecké žuly"

Technická univerzita v Liberci připravila pro širokou veřejnost naučnou stezku po stopách kamene, který je v Liberci k vidění snad na každém rohu. Vydejte se od Severočeského muzea na pohodovou vycházku po virtuálních zastaveních na geostezka.fp.tul.cz - nebo si vyberte sami jako neotřelý cíl výletu některou z místních geoturistických zajímavostí (mapa: geozajimavosti.pdf).

Tvorba geostezky „Příběh liberecké žuly“ byla podpořena z projektu „Geodiverzita v rámci města: percepce, funkce, potenciál“, reg. č. TL02000219. Poskytovatelem podpory je Technologická agentura České republiky: www.tacr.cz.

Okno do zoo světa

Gekon modrý (Lygodactylus williamsi)

V tropickém pavilonu Zoo Liberec se brzy zabydlí nový drobný modrý ještěr - gekon modrý. Jedná se o endemický druh vyskytující se v několika izolovaných fragmentech lesa ve východní Tanzanii. Obývá tropické nížinné lesy, kde je vázán na dřevinu pandán s dostatečně dlouhými listy. Žije pouze na této dřevině v keřovém patru lesa 2 - 5 m vysoko. Vyznačuje se výrazným pohlavním dimorfismem ve zbarvení. Samci jsou teritoriální a obvykle žijí na jednom stromě s 1 nebo více samicemi a jejich mláďaty.

I přes zákaz lovu a vývozu jsou gekoni stále ohroženi nezákonným lovem pro nelegální obchod. Dalším nebezpečím je pro ně ztráta životního prostředí v důsledku odlesňování a rozšíření invazivní dřeviny cedru španělského. Jsou vedeni v Červeném seznamu ohrožených druhů jako kriticky ohrožený druh.

Jedním z míst v Tanzanii, kde se gekon modrý vyskytuje, je rezervace Kimboza. Tato rezervace je vlivem odlesňování omezena na nevelkou oblast lesa (4 km2). I přes malou rozlohu se jedná o místo s vysokou biologickou rozmanitostí a důležitý zdroj vody. Stala se významným územím, kde se přistoupilo k ochraně gekona modrého in situ, tj. v původním místě. Hlavním cílem je ochrana habitatu gekona modrého za podpory místních komunit. Od konce roku 2020 je do projektu zapojená i Zoo Liberec.
Gekon modrý

Orlosup bradatý (Gypaetus barbatus)

K mnoha úspěchům liberecké zoo patří i chov orlosupů bradatých.
V současné době jsou v  Zoo Liberec dva chovné páry tohoto druhu. Starší pár tvoří samec Pišta, narozený v Moskvě roce 1985 o šest let mladší samice Božena. Jsou spolu již víc jak dvacet let. Druhý, mladší pár, tvoří samec z Rakouska a samice, která se vylíhla v Zoo Liberec Pištovi a Boženě v roce 2011,  jako jejich čtrnácté mládě. Oba chovné páry orlosupů můžete vidět ve voliérách v dolní části zoo.

V roce 1986 se Zoologická zahrada Liberec zapojila do projektu navracení orlosupa bradatého do volné přírody. Náš chovný pár, Pišta s Boženou, pravidelně odchová mláďata a převážná část z těchto mláďat je vypouštěna do volné přírody. Jejich první mládě bylo vypuštěno ve francouzských Alpách.

Druhý náš chovný pár, ačkoliv je na orlosupí poměry ještě relativně mladý, začal již též odchovávat mláďata a od roku 2019 byla tato mláďata zařazena do reintrodukčního projektu na záchranu svého druhu ve volné přírodě.

Místa, kam se Zoo Liberec podařilo mláďata orlosupů navrátit, jsou: španělská Andalusie, italské Alpy, rakouské Alpy a švýcarské Alpy. Všechno jsou to oblasti, na které dohlížejí ochránci přírody – národní parky, chráněné krajinné oblasti, přírodní rezervace. Je tak jistota, že ptáci budou v přirozeném a přitom bezpečném prostředí.

Ekotipy

Do práce na koleDo práce na kole

I letos startuje výzva Do práce na kole. Zapojením můžete přispět nejen k snížení své ekologické stopy, ale také ke zlepšení svého zdraví a občerstvení své mysly. Podrobnější informace o této každoroční celonárodní výzvě naleznete zde.

Zero waste - společně proti zbytečnému odpadu

Zero Waste neboli v překladu "nulový odpad" je životní styl usilující o eliminaci produkce odpadu každodenní spotřeby. Vyžaduje nejen od firem převzetí zodpovědnosti za své výrobky a celý jejich výrobní proces, ale také od spotřebitelů převzetí zodpovědnosti za své nákupy a nakládání s odpadem.

Dnes by se mohlo zdát, že tříděním odpadu a recyklací děláme to nejlepší pro planetu. Bohužel, není tomu tak. Žádný materiál nelze recyklovat do nekonečna, nemluvě o vysoké energetické náročnosti tohoto procesu. Recyklace je pouze řešení důsledků problému, a co hůř, často se stává omluvou pro naši spotřebu a produkci dalšího odpadu. 

Eshop Zero Wejst vznikl za účelem poskytnutí pomoci domácnostem, které by se chtěly cestou postupného snižování produkce odpadu vydat, ale neví jak.Zero Wejst

Převzato z: www.zerowejst.cz.  

Hodina Země

2Hodina Země7. 3. od 20.30 do 21.30 proběhne Hodina Země. Jedná se o každoroční mezinárodní akci zavedenou Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, kdy cílem organizátorů bylo atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než 2 miliony lidí. Během let se tato úspěšná akce rozšířila do celého světa a koná se vždy poslední sobotu v měsíci březnu. Od roku 2010 se koná i v České republice. Více na: hodinazeme.cz

Diviznový mix

Co je nového v Ekoškole?Ekoškola online

Během ledna proběhl úspěšný audit v ZŠ Dubá a škola tak obhájila svůj titul Zelená škola. Gratulujeme! :-)

Vzhledem k tomu, že jak v samotné výuce, tak i při realizaci programu Ekoškola na školách je nyní třeba překonávat mnohé výzvy, začala Ekoškola vydávat online tipy. Jednoduché aktivity je možné předat přímo dětem, které si je vyzkouší sami ve svých domovech bez nutnosti sedět u počítače. Tipy pro Ekoškolu na distanční výuce najdete na webu Ekoškoly, nebo na Facebooku.

Může hmyz ovlivňovat klima?

To je jen řečnická otázka. Nejen že může, ale rozhodně to i dělá. Jak vysvětluje český biolog Jan Šobotník: „Pokud by termiti nerozkládali odumřelé dřevo, tak by obsah CO2 v atmosféře byl výrazně nižší než ten, jak ho máme, a teplota na Zemi by byla o několik stupňů nižší.“ Vidí tak termity vedle člověka jako nejdůležitější živočišný druh mající globální dopad. Celý rozhovor lze slyšet zde.


Hmyz ale může mít vliv na klima i trochu oklikou a v měřítcích, která si možná teď ještě nedovedeme úplně představit. S rostoucí lidskou populací a potřebou ji nasytit, případně i poptávkou po západním stylu stravování je chov hovězího dobytka stále na vzestupu. Přitom krávy jsou pro Zemi větší ekologickou zátěží než všechna auta na světě. Doprava má na svědomí asi čtrnáct procent emisí skleníkových plynů, zato produkce hovězího až o několik procent navíc. Spolu s vysvětlením, jak se vědci snaží využít genetiku skotu nebo úpravy krmiva směrem k menší produkci metanu to připomíná pořad České televize Horizont zde.


Neexistuje ale nějaká jednodušší cesta, jak získávat proteiny a současně nezatěžovat planetu?
O tom, že zemědělství a produkce potravin má na klima silný vliv se přesvědčili i vědci z projektu Drawdown (drawdown = nadčerpání, okamžik, kdy se do atmosféry bude uvolňovat méně uhlíku, než kolik ho bude ukládáno). Pokusili se vyčíslit, jaký potenciál ve snížení CO2 by měly různé oblasti lidské činnosti. Výsledkem je seznam 100 řešení ke zvládnutí globálního oteplování seřazených sestupně dle významu, který jeden z autorů Chad Frischmann, komentuje následovně: „Uvažujeme – li o řešení klimatu, často myslíme na výrobu elektřiny. Uvažujeme o obnovitelné energii jako nejdůležitějším souboru řešení a je nesmírně důležitý, ale při prvním pohledu na seznam si všimneme, že jen prvních 5 z horních 20 se týká elektřiny. Co nás překvapilo je, že se 8 z horních 20 řešení týká potravinového systému. Dopad jídla na klima může překvapit mnoho lidí, ale tyto výsledky ukazují, že rozhodnutí, které o potravinách děláme každý den, o potravinách, které produkujeme, kupujeme a konzumujeme, jsou možná těmi nejdůležitějšími příspěvky, kterými jednotlivec může přispět k odvrácení globálního oteplování.“ Celé video je možné shlédnout zde.

V duchu předchozích odstavců tedy nepřekvapí, že mezi 5 projektů, které se dostaly v kategorii změna klimatu do finále cen SDGs 2020 (17 cílů přijatých všemi státy OSN, které mají řešit globální sociální, ekonomické i environmentální problémy do roku 2030) je i projekt společnosti SENS Foods CZ s.r.o.  Jejich cílem je produkovat udržitelný hmyzí (v tomto případě cvrččí) protein. Jak to vypadá? V Sens postavili největší farmu cvrčků na světě, kde cvrčky chovají. Životní cyklus od vajíčka po dospělce trvá 30 dní. Dbají i na humánní usmrcení a zpracování cvrčků. Výsledný produkt je pak ze 70 % cvrččí protein srovnatelný s nejkvalitnějším hovězím, 20 % tuk (více omega-3 a omega-6 než má losos), 5 % chitin, mikroživiny. Prodává se ve formě cvrččí mouky nebo v různých výrobcích typu proteinových tyčinek. Do cen SDGs se dostal díky tomu, že ve srovnání s hovězím masem potřebuje na stejnou produkci 2 000× méně vody, 15× méně půdy a 12× méně krmiva. Více o firmě zde: https://damesens.cz/.

Brožuru výsledků všech kategorií SDGs 2020 plnou inspirativních nápadů naleznete zde.

Využití cvrčků jako potraviny zní možná trochu divoce, ale jak k tématu poznamenává český biolog a kněz Marek Vácha v pořadu Českého rozhlasu Leonardo plus: „Všechno je v hlavě. Indové se na nás koukají skrz prsty, protože jíme hovězí, Židé a muslimové, že jíme vepřové. Asiaté si říkají, co jsme to za lidi, když konzumujeme něco tak krásného jako králíci. Hmyz je nepochybně nevyužitý zdroj proteinů a je jednoduché ho pěstovat. Ekologicky to dává obrovský smysl, protože je to velmi laciné.“ 

Celý pořad zaměřený na hmyz nejen z pohledu možné potraviny budoucnosti je k poslechu zde.

Kdo ví, třeba jednou dokážou i cvrčci ovlivnit klima Země a zastíní i ty tolik úspěšné termity.

Dobrá zpráva

Češi jsou mistři v čištění vody

 „V současné době je kontaminace vod velký problém, ať už mluvíme o vodě odpadní, užitkové nebo pitné. Vody mohou obsahovat například patogenní mikroorganismy, typicky sinice u povrchových vod, splašková voda zase může být kontaminována zbytky léčiv nebo estrogeny z antikoncepce. Čistírny odpadních vod využívají biologický proces čištění a ten ne všechno zvládne odbourat,“ nastínil problém Pavel Rudolf z Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Novou technologii CaviPlasma, která už nejen v laboratorním, ale i průmyslovém měřítku dokáže vodu dočišťovat, již chrání český patent. S jejím využitím se počítá v čistírnách odpadních vod, v technologiích prádelen například pro nemocnice, kde se předpokládá infekční kontaminace, v provozech vyrábějících farmaka a pesticidy, kde mohou rozkládat kontaminaci ve výrobě a recyklovat značné objemy vod a všude tam, kde je potřeba snížit kontaminaci tak, aby splnila možnost vypouštět odpadní vody do kanalizací.

Jak to celé fyzikálně funguje, najdete např. zde.
Děkujeme, že jste dočetli až sem :-)
Website
Copyright © 2021 SEV DIVIZNA, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp