Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Drahí poslucháči podcastu Reči o živote, vesmíre a vôbec,

presne rok po krste knihy Hackni sa sme pokrstili aj moju novú knihu Veľký reštart. Začiatkom roka 2020 som ešte nevedel, že takúto knihu bude potrebné vytvoriť. Rok 2020 ale prekvapil azda všetkých. Na druhej strane, niektorých zastihol úplne nepripravených. Iní ľudia naopak využili nové príležitosti, pomohli ľuďom okolo seba zvládnuť danú situáciu a vytvorili novú hodnotu. A o týchto ľuďoch, ktorí zvládajú neistotu je Veľký reštart.

Do akého sveta sme sa zobudili v roku 2021? Diskutujeme o tom s Pavlom Luptákom a Mariannou Sádeckou - a s vami - počas krstu tejto knihy. Krst Hackni sa prebiehal v krásnych priestoroch Paralelnej Polis, v slávnostnej atmosfére, s dobrým zvukom a obrazom na zázname. Veľký reštart sme krstili online - ja z môjho dedinského sídla, kam som odišiel pred apokalypsou dnešných dní a Pavol a Marianna sa pripojili z letiska v Lisabone. Preto kvalita zvuku a obrazu nie je najlepšia - a určite nie taká, na akú ste v tomto podcaste zvyknutí. Ale myslím, že aj to je pekný obraz doby. Spoločenské akcie sa presunuli na videokonferenčné hovory a mnoho vecí je inak.

 

Podcast: Krst knihy Veľký reštart

Podcast je záznamom z krstu knihy Veľký reštart, kde odpovedáme na vaše otázky. Diskutujeme o zavádzaní špehovacej totality čínskeho typu na Slovensku - nie ani tak o tom, že by to niekedy v budúcnosti mohlo nastať, ale o tom, ako nás štát špehuje už dnes.

Ďalej sa bavíme o produktivite, o tom, čo je vo Veľkom reštarte inak ako si myslím teraz, po strete s novou realitou. Bavíme sa o deľbe práce, biohackingu, slobode, kryptomenách a paralelnej ekonomike.

Ponorte sa do podcastu.

Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Kniha Veľký reštart

Veľký reštart je veľmi dôležitá kniha - a nie len pre krypto fanúšikov (kryptomenám sa tam dokonca ani veľmi nevenujem, s výnimkou kapitoly o paralelnej ekonomike). Vznikla preto, lebo som presvedčený, že obsahuje veľmi dôležité informácie, ktoré by mal vedieť každý človek, ktorý žije v tomto nepredvídateľnom svete.

Mnohí si myslia, že všetko je za nami, rok 2020 odišiel a teraz sa všetko vráti "do normálu". Myslím si, že nič nemôže byť ďalej od pravdy. V tomto roku čakám ešte väčší "chaos" ako v tom minulom - rok 2020 bol "tutorial" ako sa má hra hrať. V 2021 sa chaotickosť zväčší - budeme cítiť reálne silné dopady krízy, COVID-19 zďaleka nie je vyriešená otázka a do toho budú rôzne bizarné vládne experimenty - a zmeny v trhových štruktúrach.

Myslím, že je dobré, že sme rok 2020 zažili, lebo budeme naozaj pripravenejší a mnoho vecí sa zmení k lepšiemu. Ale ak niekto čaká stabilitu a to, že "všetko bude ako predtým", myslím, že sa mýli.

Veľký reštart prebieha za prítomnosti chaosu, ktorý si môžete predstaviť ako šum. A aj zo šumu sa dajú vyberať tie svetlé alebo dobré veci (tzv. upside). Je preto dôležité vedieť, kedy sa pripútať a kedy sa odpútať.

Knihu sme vydali vďaka práci Emanuela Simoesa, Marianny Sádeckej a pomoci od ľudí ako Pavol Lupták a Michal Tomek extrémne rýchlo a je veľmi aktuálna. Myslím, že čím skôr si ju prečítate, tým lepšie.

Nie je veľmi zvykom, že autor rozpráva o svojej knihe ako o niečom veľmi dôležitom, ale naozaj si myslím, že táto kniha je veľmi dôležitá v súčasnej situácii a môže zmierniť mnohé škody, ktoré spomínaný chaos napácha na majetku, životoch a šťastí.

Do konca februára 2021 mám na Veľký reštart a aj na všetko ostatné v mojom eshope zľavu, ak použijete kupón KRST.

Druhý predhovor ku knihe Veľký reštart

Tento predhovor sa do Veľkého reštartu žiaľ nedostal. Stratil sa v dátovom chaose článkov a textov, aby sme ho tesne pri vydaní znova našli. Autorom je Pavol Lupták, ktorý je aj spoluautorom dvoch kapitol Veľkého reštartu. Prečítať si ho môžete u mňa na blogu.

Sociálne siete - kam ďalej?


Prežívame cenzúru, deplatformovanie a dokonca aj koordinované vypnutie celých sociálnych sietí ako napr. Parler, ktorý v rovnakom týždni chirurgicky presne odstránila z Internetu činnost Apple, Google a Amazonu. Apple a Google ho vyhodil zo svojich obchodov s appkami a Amazon im vypol servery.

Sme rukojemníky technologických gigantov zo Silicon Valley alebo proti tomu môžeme niečo robiť? Odpoveď hľadám v blogu na túto tému.
 

Logistickí dinosauri a virálny meteorit


Zmien, ktoré počas roku 2020 je niekoľko. Pozrel som sa na zmeny v oblasti logistiky, ktoré boli brutálne. Raketovo vystrelila Zásielkovňa, vznikli nové služby brutálne rýchleho rozvozu potravín z reštaurácií - kým v minulosti som čakal na jedlo v Bratislave kľudne aj viac ako hodinu, teraz mi jedlo príde väčšinou za 20-30 minút.

Čo pochopili firmy, ktorým sa v roku 2020 darilo inovovať v logistike? Píšem v blogu.

Prečo nejasám nad tlačením peňazí – aj keď Bitcoin bude drahší – a zombie firmy

V Bitcoinových komunitách po internetoch fičia meme o tlačení peňazí.

Money Printer Go Brr Jerome Powell GIF - MoneyPrinterGoBrr JeromePowell Cash GIFs

Dôvodom je samozrejme kríza spôsobená pandémiou a snaha o záchranu ekonomiky a krachujúcich firiem. To sa samozrejme môže prejaviť na raste cien, vrátane rastu cien Bitcoinu.

Bitcoin prekonal koncom roka 2020 a začiatkom 2021 všetky doterajšie cenové rekordy.

Ale je to dôvod na oslavu?

Áno, Bitcoin bude drahší. Ale všetky tie efekty zlých štátnych peňazí sa nás budú týkať. Budú krachovať dobrí podnikatelia, ktorých produkty a služby sme využívali.

Viac o tom, prečo tlačení peňazí je zlé aj pre ľudí, ktorí už fungujú v paralelnej ekonomike v tomto blogu.

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.
 

Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.


Prajem všetko dobré,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2021 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp