Copy

Dobrodošli v tretji številki novičnika Akcijski potencial!

Skrb za možgane
Ali sta rdeče in predelano meso res škodljiva za telo? 
Kljub razpravam o utemeljenosti prehranskih smernic še vedno drži, da se je rdečemu in predelanemu mesu bolje izogibati.

O prehranskih smernicah (in rdečem mesu) 
V tem prispevku naslavljamo vprašanja, kaj prehranske smernice sploh so, na čem temeljijo in kakšna so priporočila glede uživanja rdečega in predelanega mesa.

Lahko redna uporaba umskih sposobnosti prepreči njihov upad v starosti?
S starostjo umske sposobnosti upadajo. Tega ne moremo preprečiti, lahko pa vplivamo na potek upada.
 

Uporaba tehnologije pred spanjem
Za boljšo kvaliteto spanca in splošno delovanje čez dan se spodbuja omejitev uporabe elektronskih naprav pred spanjem.
 
Možganoslovje

 

Knjižnica gostujočih predavanj

Vabilo k raziskavi COVID-19 in možgani

Kakšne so posledice okužbe s SARS-CoV-2 za možgane, šele počasi spoznavamo (in zdravaglava.si poroča tudi o tem (1,2)). Dr. Adrian Owen v kratkem videu predstavlja mednarodno raziskavo, v kateri lahko anonimno sodeluje vsakdo z aktivno ali prebolelo okužbo in pomaga zbrati podatke o vplivu okužbe na pozornost, spomin in druge kognitivne funkcije. Vabljeni ste, da povezavo posredujete drugim, ki bi bili voljni sodelovati in širiti znanost prek vseh meja.

Prihajajoči dogodki

11.2.  Mednarodni dan žensk in deklet v znanosti

Hipatija, Sophia Brahe, Laura Bassi, Ada Lovelace, Marie Skłodowska Curie in Irene Joliot-Curie, Rita Levi-Montalcini, Katherine Johnson, Rosalind Franklin, Jane Goodall … Vse našteto so imena znanstvenic, ki so s svojim revolucionarnim delom utirale pot naslednicam. Ob mednarodnem dnevu žensk v znanosti se spomnimo, da predsodki in prepreke še obstajajo, a razvoja znanosti in enakopravnosti družbe ne bodo ustavili.


Bomo nekega dne s pomočjo tehnologije presegli naše telesne in mentalne omejitve v namen stvarjenja “boljše” različice človeka? Pridružite se okrogli mizi, kjer bodo pod moderatorstvom tehnološkega novinarja Marjana Kodelje takšna in podobna vprašanja naslavljali multimedijska umetnica Valerie Wolf Gang, filozof dr. Marko Uršič in raziskovalec na področju umetne inteligence, dr. Marko Grobelnik.
21.2.  Mednarodni dan maternega jezika

Tretjino trenutno obstoječih jezikov govori manj kot 1000 ljudi, vsak drugi teden pa en jezik povsem izgine, kar krni bogastvo jezikovne in kulturne raznolikosti človeštva. Ob dnevu, ki ga je UNESCO posvetil materinščini, se spomnimo, da učenje jezika spodbuja razvoj možganov in veča kognitivno rezervo.

 
Možgani v medijih


Možgani na dlani,
vsak četrtek ob 7:35
na Prvem

Sveže iz radijske malhe radovednosti o možganih in svetovih, ki jih odpirajo:

Možganom smo s pomočjo mag. Anice Prosnik Domjan namenili velik objem, saj jim je ta v preteklem letu prevečkrat umanjkal. Nas pa je, pravi prof. dr. Maja Bresjanac, minulo leto med drugim naučilo, da obstajajo »očitne možnosti, da bolje izrabimo možganske kapacitete«.

Naša amigdala je v zadnjih mesecih res polno zaposlena, s čimer se strinja tudi doc. dr. Dejan Georgiev, ki nam je razkril cel kup zanimivosti o tej možganski strukturi.

V dveh epizodah smo se posvetili tudi vidnemu zaznavanju - z dr. Avital Hahamy smo govorili o vidnih halucinacijah pri slepih posameznikih, s prof. dr. Markom Hawlino pa o tem, kaj se dogaja, kadar nam sneži pred očmi, pa snega v resnici ni.
 

Hej, poglej!
Hej, poglej! je rubrika za predstavitev zanimivih spletnih vsebin.
Facebook
Instagram
YouTube
Spletna stran
Vse pravice pridržane © 2021 SiNAPSA, Slovensko društvo za nevroznanost.


Tukaj lahko posodobite svoje nastavitve ali se odjavite od novičnika.
 
       International Brain Research Organization - Wikipedia
Email Marketing Powered by Mailchimp