Copy
RUFSLETTER 200
 

Ahoj <<Meno>>!

Dúfam, že ťa tento list zastihol v dobrom zdraví. 

200 RuFslettrov. To nie je zlé. To vôbec nie je zlé. Rozmýšľal som, či túto edíciu nejak špeciálne osláviť, ale napokon, prečo meniť niečo, čo máme obaja radi? Je to však pekné okrúhle číslo a chcel som sa pri ňom aspoň takto pozastaviť. Amôžeme sa pustiť do ďalšej stovky.

-----

Dnes by som chcel začať prepisom asi minútovej pasáže zo stand-up vystúpenia Tom Papa: You're Doing Great:

"Tá zodpovednosť, keď máte rodinu...

Občas, neskoro v noci, keď moja žena spí, deti tiež a aj zvieratá pokojne snívajú, všetci absolútne bezstarostne. A ja stojím nahý, sám na chodbe, obalený strachom. Pretože viem, že ich životy závisia na mne. A nemôžem o tom nikomu povedať, nemôžem sa sťažovať. Musím ten stres prehltnúť a len pomaly plešivieť.

Nemôžem zobudiť dcéru o druhej hodine ráno, sadnúť si k nej na posteľ a povedať: 'Hej, zlatíčko, si hore? Hej... Máš niekedy pocit, že to nezvládneš? Máš niekedy pocit, že už takto ďalej proste nemôžeš?

Á, vlastne zabudni na to, vyspi sa. Vidíme sa pri raňajkách.'

Brutálne."

Brutálne.

Pozeral som to spoločne s manželkou. Ona sa smiala do popuku. Ja som ostal, síce s miernym úsmevom, ale zamrazený. Pretože to takmer dokonale presne popisuje situáciu, v ktorej sa bežný človek ocitá (a ešte k tomu v dnešnej dobe). Áno, jasné, aj ja. Dobre, možno nie nahý na chodbe... Ale podstata bola vystihnutá. Preto ma to tak zamrazilo.

Nechcem teraz rozoberať, či v rodine zarába muž, či žena, či je to slobodná matka alebo sa namiesto detí stará o nevládneho rodiča. Zaujíma ma iné.

Kde je miera ľudského trápenia - finančného, psychického, fyzického či iného - pri ktorej by jednotlivec ešte mal zaťať zuby, prehltnúť nepríjemný pocit, nahodiť úsmev (či aspoň bezbolestný výraz) a pokračovať v žití bez toho, aby tým zaťažoval iných? Nie preto, aby ho ľutovali, ale aby problémy, s ktorými tí druhí aj tak nič neurobia, na nich neprenášal? Či už z pocitu hrdosti, potreby ich ochrany, vedomia, že iní sú na tom ešte horšie a jeho problémy sú smiešne, či akéhokoľvek iného dôvodu? Alebo jednoducho preto, aby sa jeho blízki netrápili tak, ako on, lebo jednoducho nemusia? Kde je nakreslená čiara? A kto o nej rozhoduje?

Muži na to budú mať rozhodne iní pohľad ako ženy, prirodzene. Som muž, musím loviť, doniesť mäso k ohňu, keď ma pri tom niečo pohryzie, je to môj problém, nikoho iného.

Kdežto žena sa na to pozrie inak. Sme pár, sme spriaznené duše, chcem vedieť o tebe všetko a chcem, aby si predo mnou nemal tajnosti.

Z pohľadu muža mám prakticky len dve možnosti (pohľad ženy si netrúfam ani odhadnúť, ale rád si na túto tému prečítam akúkoľvek reakciu, čo mi pošleš do mailu; mužskú aj ženskú):
1) Zaťať zuby a vydržať. Som chlap. Možno nie som v tejto situácii mojou vinou, ale rozhodne to je moja zodpovednosť. Nebudem fňukať. Idem ďalej. Ak to znamená najbližších päť rokov potlačovaný stres, nervozitu, bolesti hlavy a skrátenie života o rok, je to súčasť môjho údelu. Mohlo byť aj horšie.

2) Podeliť sa s mojim trápením s partnerkou (alebo priateľom/rodičom/dieťaťom - záleží na situácii). Hoci budem otvoreným partnerom (a nebudem musieť najbližších päť rokov vyhýbavo odpovedať na otázky "Čo ti je?"), automaticky to bude znamenať okamžite akceptovať a prebrať zodpovednosť za skutočnosť, že som im do hlavy vložil trápenie, obavy, strach, stres, neistotu, stratu dôvery, niečo alebo všetko z toho. A nielen nateraz. Kedykoľvek do budúcna im bude jasné, čo ma trápi a bude to trápiť aj ich. Alebo ich bude trápiť už len to, že ja sa trápim.

Zatiaľ som na to ešte neprišiel na inú možnosť ako tieto dve nevidím. Nejde povedať "len niečo" alebo sa v polovici zastaviť.

Osobne sa však prikláňam k prvej možnosti. Každý máme svoj údel. Každého z nás niečo trápi. Najväčší hrdinovia sú tí, ktorí vyhrávajú bitky, o ktorých my nemáme ani tušenie. Či je to fér alebo nie, nie je v týchto situáciách dôležitá otázka (spoiler: väčšinou to fér nie je). Ale my sme to schytali na tanier a musíme to riešiť. Najčastejšie preto doma poviem, že ma niečo trápi, ale nechcem (alebo nie som pripravený) o tom hovoriť. Len ťažko totiž skryjem trápenie pred človekom, ktorý ma má rád. Ale stále môžem ostať slušný.

 
- Peter

 
P.S.: Počas tohto týždňa sa ma pár priateľov spýtalo, či som nerozmýšľal rozviesť tieto úvodníky formou ďalšej diskusie na platforme Clubhouse. Moja prvá otázka bola: "Čo je Clubhouse?" (vysvetlenie nižšie v časti softvér). Následne som platformu odskúšal a ten nápad sa mi zapáčil natoľko, že som si povedal, že prečo to nevyskúšať? Prinajhoršom sa to nechytí. Takže, ak máš prístup do apky Clubhouse, tak dnes o 20:45 v nej budem ďalej pokračovať s pár priateľmi (a kýmkoľvek, kto sa bude chcieť zapojiť z publika) v dnešnej téme. Rád ťa tam uvidím (nájdeš ma ako @peterrufus).

P.P.S.: Ak sa ti nepodarí zohnať do večera pozvánku, nezúfaj. Slovákom apku sprístupnili asi pred 2-3 týždňami, postupne sa to u nás rozbieha a určite sa čoskoro nájde v tvojom okolí známy, ktorý ju bude mať. Plánujem tieto RuFzhovory zorganizovať 2-3x, než sa rozhodnem, či sa z toho stane pravidelný nedeľný pokec, alebo nie.
 

STRUČNE
  • Jeff Bezos odstupuje z funkcie CEO Amazonu. (Futurism, 🇬🇧)
  • V USA predávajú prvý komerčne vytlačený 3D dom. 300 000 USD, údajne o polovicu lacnejší ako porovnateľné domovy v okolí. (3DMP, 🇬🇧)
👏🏻
  • Vietnam zažil skvelý rok pre strešnú solárnu energiu - 7,4 GW bolo nainštalovaných za menej ako 12 mesiacov. To je 25-krát viac ako v roku 2019 a viac ako polovica celej kapacity Austrálie za jediný rok. Naopak, do siete Vietnamu bolo v roku 2020 pridaných iba 1,2 GW novej kapacity uhlia, a to z projektov, ktorých plánovanie a dokončenie trvalo roky. (IEEFA, 🇬🇧)
  • Čína mala ešte šialenejší rok a viac ako zdvojnásobila svoju výrobu čistej energie v roku 2020: 72 GW vetra, 48,2 GW solárnej energie a 13,2 GW vodnej energie, čím sa nová kapacita zvýšila na viac ako 190 GW za jediný rok. Toto prevyšuje čokoľvek porovnateľné s ktoroukoľvek inou krajinou. (Bloomberg, 🇬🇧)
  • Čína tiež prijala medzník v oblasti ochrany životného prostredia, ktorý chráni rieku Yangtze, jednu z dvoch „materských riek“ v krajine. Od 1. marca budú zakázané nové a premiestňované existujúce chemické projekty v blízkosti rieky, bude obmedzená ťažba piesku a bude zakázaný všetok rybolov vrátane jej prítokov, jazier a ústia riek (v povodí Jang-c'-ťiang žije viac ako 400 miliónov ľudí). (Reuters, 🇬🇧)
  • Rozvojové banky a štáty sa zaviazali, že prispejú viac ako 14 miliárd dolármi na vysadenie Veľkého zeleného múru, ktorého cieľom je zabrániť dezertifikácii v severnej Afrike. (TheTribune, 🇬🇧)
  • Credit Suisse, ING a BNP Paribas uviedli, že prestanú poskytovať financovanie vývozu ropy z ekvádorskej oblasti Amazonu. (Bloomberg, 🇬🇧)
📊
  • WhatsApp opustili už desiatky miliónov užívateľov, Signal získal 7,5 mil, Telegram 25 mil. WA spadlo z ôsmej najsťahovanejšej apky na 23. (v UK). (SocialBarrel, 🇬🇧)
  • Apple vydalo krátke PDF vysvetľujúce ľudským spôsobom, koľko a akých dát o tebe denne zistia desiatky aplikácií. (🇬🇧)

ČLÁNKY
  • ⭐️ GAMESTOP. ASPOŇ NA CHVÍLI STRČIT WALL STREETU PROSTŘEDNÍK PŘED ČENICH
    Krátke a objasňujúce zhrnutie, o čom bol nedávny koordinovaný útok armády drobných investorov, ktorý obrali obrovský hedgeový fond o miliardy dolárov. (11 min)
  • Ztráta příjmu a (de)motivace k sebeizolaci a testování: analýza
    "Česká republika má jednu z nejnižších náhrad v prvních 14 dnech nemoci v OECD. Při souběhu karantén / izolací obou vydělávajících členů se k hranici chudoby propadá i rodina s dvěma mediánovými mzdami (30k). To může velké části pracujících odrazovat od testování, karantén a sebeizolace. Testováním prochází jen okolo 1/3 rizikové populace a v trasování je v průměru hlášeno okolo 0,8-1,2 kontaktů místo očekávaných 3-4 z anonymního dotazování." (9 min)
🇬🇧
  • The Pandemic Has Erased Entire Categories of Friendship
    "They’re the people on the periphery of your life—the guy who’s always at the gym at the same time as you, the barista who starts making your usual order while you’re still at the back of the line, the co-worker from another department with whom you make small talk on the elevator. They’re also people you might have never directly met, but you share something important in common—you go to the same concerts, or live in the same neighborhood and frequent the same local businesses." (12 min)
  • First Doses First, Now!
    Veľmi zaujímavé prvé štúdie, ktoré poukazujú na skutočnosť, že ak by sa prvými dávkami vakcín očkovalo čo najviac ľudí a druhá dávka dala až o tri mesiace, efekt by mohol byť oveľa signifikantnejší. (5 min)
  • It's Not Just You. A Lot Of Us Are Hitting A Pandemic Wall Right Now
    "When we experience a stressful event, our brain sends a burst of energy through our body that enables us to respond to nearby threats. Typically, the brain and body calm down and rest once the stressor is removed. Throughout the pandemic, however, we’ve been exposed to so many stressors that our system hasn’t been able to catch a break. Cortisol is just pumping through our bodies at rates we haven’t had to contend with before. Our fight-or-flight system has been totally overworked like that". (5 min)

ZAUJÍMAVOSTI
  • Dům ve skrejši v Brne a niečo podobné (ale veľkolepejšie) v Austrálii. A v Austrálií ešte jedna pekná "prímorská chatka".
  • A prerobený dom v staršej domovej zástavbe v bratislavských Vajnoroch.
  • Pekná reklama z Nového Zélandu, kde štátna hliadka "Social Observation Squad" zabraňuje ľuďom robiť populárne zábery prírody na Instagram 🙂
  • Timelapse video (40s), ako sa buduje výletná zaoceánska loď.
  • Rally je (další) nástroj pre videohovory. Nápad je však sympatický, pred sebou vidíš všetky miestnosti ako "stoly" a dokonca počuješ nezrozumiteľný rozhovor a útržky konverzácií od týchto stolov. K stolom si môžeš ľubovoľne prisadnúť alebo si vytvoriť nový.
  • Na Earth at a Cute Angle som prišiel kvôli fotkám zo satelitu, ostal kvôli zaujímavému textu. (🇬🇧, 7 min)

HARDVÉR A SOFTVÉR
  • Clubhouse (zatiaľ len pre iPhone a na pozvánky) je nová úspešná "sociálna sieť", ktorá ale nie je štandardnou sociálnou sieťou. Najjednoduchšie by sa dala zhrnúť ako "live podcasty". Alebo prednášky. Máš miestnosť, v nej moderátora, spíkrov a publikum. Tí hovoria na zvolenú tému a (väčšinou) po vymedzený čas, publikum sa ich môže pýtať, ale nemusí. Nenahráva sa to. Nie sú tam správy ani statusy. Čiže akoby jeden obrovský workshop. Prednášky sú vopred naplánované, takže vidíš, čo kedy sa odohrá, kto bude hovoriť, na akú tému. Je tam hromada známych ľudí. Minule som sa napríklad pripojil do miestnosti, kde Michal Meško (CEO Martinus) sa rozprával s Michalom Trubanom. V publiku boli ľudia ako CEO AeroMobilu, vedúci marketér Zásielkovne, digitálny riaditeľ Markízy, CEO refresher.sk, poslanec NR SR, Jakub Ptačin a podobne. Najväčšou pridanou hodnotou je, že človek môže zadarmo počúvať profesionála z "fachu" a dozvedieť sa zaujímavé veci. Navyše tým, že to nie je vopred naplánované ako podcast, dochádza k často vtipným situáciám či rozhovor sa zvrtne iným zaujímavým smerom. Samotný rozhovor tak nepôsobí škrobene, ale skôr ako príjemná diskusia za okrúhlym stolom. Najprv sa otvárajú len malé krajiny - apka má preto zatiaľ len 6 mil. užívateľov a exponenciálne rastie, ale už je nasťahovanejšou v Japonsku, Česku a na Slovensku.
  • Ebo je smart zvieratko pre tvoju mačku 🙂 HD kamera, laser, nabíjacia stanica, senzory, mobilná počítadlo krokov, apka... 208 €
  • Recenzia po dvojmesačnom teste Mac Mini a MacBook Air s novým čipom M1. (🇬🇧) 

MÉDIÁ
  • Jaromír Nohavica predvčerom vyhodil na Youtube novú verziu svojej skladby "Mně snad jebne". Covidovú :)
  • Tom Papa: You're Doing Great! (CSFD 66%, IMDB 7,2) je príjemný stand-up na tému životné trápenie, deti, partnerský život. Dobrá oddychovka nielen preto, že sa nehovorí o aktuálnej situácii či politike. Tom Papa má aj starší stand-up z roku 2011: Live in the New York (CSFD 72%, IMDB 7,2), ktorý je na podobné témy a ešte lepší.
  • Pesnička týždňa: Aamon - Stockholm Noir (Spotify, YouTube)
  • Každý týždeň pravidelne aktualizujem náš spoločný Spotify playlist o hudobné kúsky z rôznych žánrov. Playlist sa mení na týždennej báze, s každým RuFslettrom sa v ňom objaví iná várka skladieb. Nemusíš sa ale báť, že by tie predchádzajúce zmizli, tie nájdeš v hromadnom playliste všetkých RuFslettrov.
Zdieľanie niečoho, čo si užívaš, je jednou z najštedrejších vecí, ktoré môžeš urobiť. Osobe, ktorej to pošleš, odovzdáš novú skúsenosť a hodnotu, ktorú si ty sám dostal. A osoba, ktorej prácu zdieľaš, dostane možnosť predstaviť sa novému publiku.
A tebe sa dostane to zadosťučinenie, že potešíš obe strany.
 
Vidíš tento email prvýkrát a chcel by si ho dostávať každý týždeň?
Odoberať !






This email was sent to <<E-mailová adresa>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Peter Rúfus · Listová 4 · Bratislava 82105 · Slovakia

Email Marketing Powered by Mailchimp