Copy
Nové vydanie podcastu!
Prezrite si tento e-mail vo webovom prehliadači

Drahí čitatelia newslettera,

pred pár sekundami som dopozeral live stream z misie robotickej sondy - drona - Mars Perseverance. Tento robotík veľkosti SUVčka letel na planétu Mars sedem mesiacov. Vzdialenosť 12 svetelných minút znamená, že jednosmerné oneskorenie komunikácie je 12 minút a teda podobne ako iné roboty na Marse (alebo jeho orbite) musí pristáť sám, vrátane vybratia konkrétneho miesta, navigácie a autonómnych rozhodnutí. Samozrejme, programátori mysleli na veľa vecí, ale všeličo sa mohlo pokaziť. Sonda však pristála a obsahuje aj drone-helikoptéru.

Predtým ako vám predstavím ďalší podcast by som chcel povedať niečo o dobe, v ktorej žijeme. Misie lode Dragon som sledoval "v kine". Jasné, že som nebol v skutočnom kine, ale keď si nasadíte okuliare virtuálnej reality, môžete byť v kine s inými ľuďmi a pozerať - naživo. Dokonca som si musel odsadnúť na iné miesto, lebo niekto za mnou začal hádzať po mne 🍿. Nie je to úžasné, že mám priamy prenos z obežnej dráhy vo svojich okuliaroch virtuálnej reality s minimálnym oneskorením a v HD kvalite? Toto tretie tisícročie sa mi páči...

Aj napriek zložitej pandemickej situácii sa ľudstvo hýbe ďalej - pokrok bez povolenia, o ktorom sme sa rozprávali v predchádzajúcom podcaste vidíme všade okolo nás - medicína, ekonómia, komunikácia, finančný systém, materiály, roboty, drony a taktiež využívanie možností vesmíru. Vesmír skúmame, ale aj využívame. Ak ste nevideli, pozrite si moju prednášku na festivale IXPO, kde som ukazoval, že ako bežný človek z východnej Európy som si mohol urobiť selfie mozgu (a celého tela) v MRI stroji, sekvenciu génov, či selfie zo satelitu alebo dronu. Postupom času budeme mať dostupný vysokorýchlostný internet na celom svete pomocou Starlinku a iných technológií. A časom naozaj pôjdeme na Mesiac, na Mars a ktovie kam ešte.

Odporúčam tento krátky "dokument" o pekných miestach v našej slnečnej sústave, ktoré môžeme objaviť. Ak by ste chceli popustiť uzdu fantázii, Netflix natočil pekný seriál Alien Worlds, v ktorom vďaka počítačovej animácii ukazujú, ako by mohol vyzerať život na iných planétach - v pekných súvislostiach s tým, ako sme sa vyvinuli my.

Podcast: Drony a ich využitie s Michalom Paalom


Michal Paal sa lietaniu, vesmíru a dronom venuje odkedy ho poznám - neviem ako dlho to presne je, ale je to dlho.

Drony sú už súčasťou našich životov. Tieto (lietajúce) zariadenia majú často vlastnú “inteligenciu”, majú rôzne senzory, kamery a pomáhajú nám okrem iného mapovať a rýchlejšie reagovať na zmeny okolo nás. Na čo všetko sa dajú používať a čo z toho je dobré a čo zlé?

Drony nie sú len na selfiečka a pekné videjká z dovolenky. Farmárom umožňujú identifikovať problémy na poli, prevádzkovateľom solárnych elektrární solárne panely a mnohé iné zaujímavé veci. V záhlaví newslettera vidíte fotku z 3D modelu hradu Devín, ktorý Michal so svojou firmou Drone Vision urobili. Tu si môžete modelom v nižšej kvalite (cca 10% polygónov oproti plnému modelu - aby sa to dalo relatívne rozumne uložiť na web) kľudne porotovať a pozrieť sa naň zo všetkých strán.

Drone dokáže ale aj doručovať hydroponický šalát zaplatený Bitcoinami pomocou Lightning Network (projekt urobila Paralelná Polis, Paralelní Polis a Parallel Garden). A ak pilot nevie úplne presne čo robí, dokáže v Bratislave naraziť aj do výhliadky na bratislavskom UFO-e. O tom akú chybu urobil pilot a prečo uletel drone aj mne sa tiež v podcaste rozprávame.

Ponorte sa do podcastu.
Podcast si môžete pozrieť aj ako video, stačí kliknúť.

Úvaha o zodpovednosti a úlohe vlády v našich životoch

Tento text sa nehodí úplne na blog, ale ako drobná úvaha na Facebooku a v newsletteri je fajn. Poslednou dobou dosť rozmýšľam nad tým, aká je naša úloha v pandémii a jej zvládaní. Teda "poslednou dobou".... je o tom skoro celý Veľký reštart. Ale stále nachádzam iné uhly pohľadu alebo iné formulácie.

Šíri sa nám tu na jednej strane mindset "vláda je neschopná riešiť pandémiu" (bohužiaľ je to tak, dokonca ešte aj na medzinárodné štandardy je to katastrofa - zvyknem hovoriť, že týmto ľuďom by som nedal riadiť ani sieť benzíniek, nie to ešte štát v čase pandémie). Na druhej strane je tu mindset "ja nenavrhujem riešenia, lebo nie som odborník". Myslím, že je to obrovská chyba.
 
Prečo? Pretože každý z nás musí robiť v živote rozhodnutia. A teda riešenia treba hľadať už len preto, že nie sme hlúpe drony, ktoré riadia politici cez svoje rozhodnutia, ale súčasná situácia sa týka nás všetkých. Teda nie sme programovaní zákonmi, ale sami konáme, na základe toho, čo považujeme za dobré, prínosné a podobne.
 
Robíme rozhodnutia typu či ideme k babke a dedkovi na nedeľný obed, či ideme fyzicky do práce, aké riziko tolerujeme, či suplementujeme vitamíny a podobne.
 
"Nenavrhujem riešenia lebo nie som odborník" je najhorší možný prístup, ktorým odovzdávame zodpovednosť za svoj život do rúk politikov, ktorí by akože mali počúvať tých odborníkov. Lenže tie riešenia musíme nájsť, aj keď len sami pre seba. Žiadny odborník nám nedokáže povedať, či je lepšie ísť do práce alebo podať výpoveď, lebo máme starú mamu o ktorú sa staráme a doniesť hnusobu z práce by ju mohlo stáť život alebo či naopak musíme do tej práce chodiť, lebo máme deti, ktoré treba nakŕmiť.

Preto hovorím o tom, že to, čo nám môžu priniesť odborníci sú síce čiastkové informácie (kto je riziková skupina, ako dobre funguje FFP3 respirátor, či je dobré dávať vitamin D, či sa oplatí platiť nájom v reštaurácii alebo to zabaliť a otvoriť novú neskôr,...), ale komplexné vyhodnotenie a vybratie riešenia za nás nikto neurobí.
 
A od toho už je teda len jeden krok k tomu prestať riešiť vládu. Áno, sú to amatéri, nezvládajú to. Lenže nestačí povedať si to a čakať - možno na inú vládu - pretože rozhodnutia musíme robiť dnes, nie keď niekto odstúpi a nahradí ho niekto lepší.

Čiže: čo je cieľ? Začneme žiť svoj život keď budú nové voľby, odstúpi minister zdravotníctva, vymení sa pandemická komisia? Alebo ho žijeme už dnes...

 
Odporúčam všetkým prepnúť sa zo stavu "nenavrhujem riešenia, nie som odborník" do myšlienkového nastavenia "nikto ma nepríde zachrániť, preto sa musím rozhodovať sám, aby som mohol byť spokojný so svojím životom vrámci mojich možností a vzhľadom na situáciu".

Ak ale nevieme vybrať ani politikov (tých inak v skutočnosti nevyberáme), ako vieme, ktorí odborníci dodajú správne vstupy do nášho rozhodovania?
S odborníkmi je však jednoduchšie ako s politikmi, pretože v skutočnosti nepotrebujeme vybrať jedného. Dokonca nepotrebujeme ani určiť, ktorý odborník hovorí pravdu.
 
Príklad: odborník A tvrdí že vírus bol vyrobený v labáku, odborník B tvrdí že je prírodný.
 
Dopad na môj život? Prakticky nulový, takže názor nemusím mať žiadny, ak nejaký chcem, tak Occamova a Hanlonova britva hovorí že B je pravdepodobnejšie a A potrebuje "extraordinary evidence".
 
Ďalší príklad: odborník A vraví, že rúška nechránia, odborník B že FFP3 respirátory výrazne pomáhajú (mimochodom, tieto tvrdenia si ani neodporujú, ale dajme tomu, že je marec 2020 a nevieme to vyhodnotiť). Aj napriek zákazu predaja zoženiem FFP3 respirátor, aj keď neviem vyhodnotiť kto má pravdu. Správať sa ako keby mal pravdu odborník B je pre mňa lepšie a čakám na ďalšie dáta.
 
Ani v jednom z týchto prípadov som nemusel rozhodnúť o odborníkovi, tí mi len povedali možnosti. Dokonca ani nemusím určiť ktorá je správna, iba ktoré správanie má najlepší dopad bez ohľadu na to, čo je pravda.
Samozrejme keď je možností viac a konanie z nich vyplývajúce je protichodné, tak sa to komplikuje. Ale nehľadáme nutne pravdu ani správneho odborníka, ale správnu reakciu.

V diskusii mi ľudia samozrejme napísali, že ich rozhodnutia boli naozaj ťažké - chodiť do práce s možnosťou nakaziť rodinu, ktorá je v rizikovej skupine alebo nemať z čoho platiť hypotéku? Tu by som podotkol, že hypotéka tiež nie je jediná možnosť (dá sa aj predať byt a ísť do lacnejšieho nájmu alebo niečo podobné) - a rozhodnutie zobrať si hypotéku, ktorú viem splácať iba ak ani na mesiac neprídem o prácu, bolo tiež rozhodnutie, ktoré som urobil. To už teraz nezmením, ale nedostal som sa do tejto situácie zhodou náhod, ale na základe svojich minulých rozhodnutí. Tie už nezmením, ale je dobré sa na tieto rozhodnutia pozrieť, uvedomiť si, čo sa stalo a myslieť na to, keď robím takéto dôležité rozhodnutia aj neskôr v živote.

Jedno je isté - minister zdravotníctva za nás nedokáže žiť život. Môže nám niečo zakázať. Môže zohnať vakcínu alebo to spackať (a ešte zabrániť ich kúpe na trhu). Môže spackať menežment zdravotníctva. Ale my rozhodujeme o tom ako sa chránime, či robíme preventívne opatrenia, či sa presťahujeme do inej krajiny alebo množstvo iných možností. Problém je len v jednom - sú to veci, ktoré sme nikdy doteraz nemuseli riešiť. A preto sa bojíme. A keď sa bojíme, je jednoduchšie povedať si "však oni to nejak vyriešia, snáď by nás nenechali trpieť, to nie je populárne". Lenže oni tiež nevedia. Tiež v tejto situácii neboli. Neexistuje "najlepšie, dlhodobo overené" riešenie.

To neznamená, že musíme naštudovať rýchlokurz medicíny, aby sme sa vedeli rozhodovať. Stačí nájsť nutné minimum na to, aby sme robili dobré rozhodnutia. Ani nemusíme vedieť "pravdu".

Odporúčanie na článok o vzdelávaní

Hosť predchádzajúceho vydania podcastu Róbert Chovanculiak napísal skvelý článok - vydanie svojho newslettera - o tom, aké sú alternatívne možnosti financovania školstva. A je to celé v jeho duchu - nepozerá sa na to, čo by teoreticky mohlo fungovať, ale čo ľudia už robia. Odporúčam prečítať.

Inak o vzdelávaní sme sa s Robom rozprávali aj v jednej z prvých epizód môjho podcastu.

Predchádzajúce vydania podcastu


Ak ste nepočuli predchádzajúce vydania, ponorte sa do nich, myslím, že sa mnohí z vás niečo zaujímavé dozviete.
 

Teším sa na prípadnú interakciu s vami. Napríklad vo Facebook skupine tohto podcastu.


Prajem všetko dobré,

   Juraj.
Instagram
https://www.facebook.com/jurbed
Twitter
Website
GitHub
LinkedIn
Copyright © 2021 Juraj Bednar, All rights reserved.


Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list

Email Marketing Powered by Mailchimp