Copy

Analiza tla i vode pokazala - na Gregovici, Vidikovcu i Ferijalnom tlo je pogodno za poljoprivredu, no podzemne vode nisu dobre za zalijevanje

U okviru projekta “Vrt(AKT)ivizam” predstavnici/e Grupe za urbane vrtove Zelene Istre obavili su terensku posjetu budućoj lokaciji projekta urbanih vrtova i društvenog vrta na Gregovici te još dvjema lokacijama u Puli - Ferijalnom i Vidikovcu (podno šumice Drenovica, prema zoni OŠ Vidikovac). Lokaciju na Gregovici je za projekt urbanih i prvog društvenog vrta odabrao sam Grad Pula, kako je to potvrđeno na tribini koja se u okviru kampanje “Vrati vrt u grad” održala u Circolu početkom studenog 2020. U zonama Ferijalnog i Vidikovca već tradicionalno postoje urbani vrtovi te stoga Grupa za urbane vrtove predlaže da ostanu lokacije namijenjene urbanim vrtovima, odnosno postanu lokacijama budućih pulskih društvenih vrtova.

Na svim lokacijama uzeti su uzorci tla, dok su na dvjema lokacijama uzeti i uzorci vode iz obližnjih bunara te su poslani na analizu u jednu privatnu tvrtku, odnosno Zavod za javno zdravstvo Istarske županije. O rezultatima analize više pročitajte na webu Zelene Istre!

Primjedbe Zelene Istre na prijedlog pulske Strategije prilagodbe klimatskim promjenama

Klimatske promjene su najveći izazov s kojim će se Pula susresti u narednim desetljećima, a kao odgovor na takvu krizu Grad Pula donio je strategiju koja je u najmanju ruku nedostatna. Primjedbe na prijedlog Strategije Zelene Istre, u kojima smo se posebno osvrnuli na urbane i društvene vrtove kao dio rješenja problema klimatskih promjena pronađite ovdje.

Pionirski pothvat uključivanja građana u donošenje odluka - primjer planiranja urbanih vrtova u Puli

Radna grupa sastavljena od 15-ak građana/ki Pule, predstavnika/ca pulskih udruga i škola predala je Gradu Puli prijedloge odluka o provedbi projekta urbanih vrtova i prvog društvenog vrta na pulskoj Gregovici. Prijedlozi su nastali tijekom jedinstvenog sudioničkog procesa od 25. studenog do 23. prosinca 2020., odnosno tri online sastanka na kojima se raspravljalo o svim kriterijima i odlučivalo o njihovom uvrštavanju u tekst prijedloga. Proces je okviru kampanje “Vrati vrt u grad” i projekta “Vrt(AKT)ivizam” pokrenula Grupa za urbane vrtove Zelene Istre, nadovezujući se time na zaključke tribine i radionice na kojoj su predstavljene dobre prakse iz Rijeke i Varaždina te različiti modeli društvenih i urbanih vrtova. Na ovaj su način po prvi put u Puli prijedlozi gradskih odluka kreirani “odozdo prema gore”! Više o svemu na webu Zelene Istre.
Podijeli Podijeli
Tweetaj Tweetaj
Proslijedi prijatelju Proslijedi prijatelju
Podijeli Podijeli
Tweetaj Tweetaj
Proslijedi prijatelju Proslijedi prijatelju

Pronađite nas na društvenim mrežama

Facebook Facebook
Twitter Twitter
Instagram Instagram
YouTube YouTube
Internetska stranica Internetska stranica
Pošaljite nam e-mail Pošaljite nam e-mail

Zelena Istra je neprofitna udruga građana koja se zalaže za zaštitu okoliša i prirodnih bogatstava te društvenu pravdu. Utemeljena je 1995. godine od kada aktivno sudjeluje u izgradnji demokratskog, solidarnog i okolišno održivog društva. Među ključnim ciljevima Zelene Istre su održivi razvoj i okolišna demokracija.

 


Gajeva 3, 52100 Pula
tel/fax +385 52 506 065
e-mail: ured@zelena-istra.hr
web: www.zelena-istra.hr




Ukoliko ne želite više primati naš newsletter, kliknite u produžetku na unsubscribe from this list.
 






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Udruga Zelena Istra · Gajeva 3 · Pula 52100 · Croatia

Email Marketing Powered by Mailchimp