Copy

Dobrodošli v četrti številki novičnika Akcijski potencial!

Skrb za možgane
Lahko z jemanjem vitaminov B zavarujemo svoje možgane v starosti?
Trenutno ne moremo trditi, da jemanje vitaminov B v obliki prehranskih dopolnil zmanjša tveganje za upad miselnih sposobnosti.
Redna telovadba zmanjšuje tveganje za razvoj demence in izboljšuje umske sposobnosti
Zmerna aerobna vadba lahko izboljša kognitivno delovanje in kakovost spanca ter omili simptome depresije.
Likovno ustvarjanje spreminja možgane
Ustvarjanje vizualnih podob spodbuja funkcijsko povezanost med možganskimi predeli, ki so udeleženi pri uspešnem spopadanju s stresom.
Spanje v mladostništvu
Z odraščanjem se čas spanja navadno krajša, kar lahko hitro privede do dolgotrajnega pomanjkanja spanca. Slednji vpliva na razvoj mladostniških možganov in obratno.
Možganoslovje

Knjižnica gostujočih predavanj

Zakaj spimo?
Posnetek predavanja o spanju izr. prof. dr. Leje Dolenc Grošelj, dr. med., specialistke nevrologije in klinične nevrofiziologinje, evropske strokovnjakinje za medicino spanja, vodje Centra za motnje spanja na Inštitutu za klinično nevrofiziologijo Nevrološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani, ki ga je predstavila v okviru programa krepitve in varovanja zdravja Zdrav duh v zdravi glavi 21. oktobra 2020.
 

Prihajajoči dogodki


Naše življenje se odvija v prepletu odnosov, ki jih ustvarjamo z drugimi in sami s seboj. Zadnje leto nas je še dodatno opomnilo, kako pomembni so odnosi za ohranjanje duševnega in telesnega blagostanja.

Organizacijska skupina Tedna možganov, ki deluje pod okriljem SiNAPSE, slovenskega društva za nevroznanost, je pripravila teden zanimivih predavanj, delavnic in filmskih projekcij na temo odnosov. 

Dogodek bo v celoti potekal preko spleta, vsebine pa bodo brezplačne in namenjene vsem, ki jih zanimajo možgani.

Za več informacij spremljajte SiNAPSINO spletno stran ali FB stran. Lepo vabljeni!

19.3. Svetovni dan spanja

Letošnji moto Svetovnega dneva spanja je "Urejeno spanje, zdrava prihodnost". Pomanjkanje spanja ima lahko neprijetne ali celo življenje ogrožajoče posledice, zato ni odveč priporočilo, da po najboljših močeh poskrbimo, da spimo dovolj in dobro. Če imamo težave s spanjem, je najbolje poiskati strokovno pomoč.


 
Možgani v medijih


Možgani na dlani,
vsak četrtek ob 7:35
na Prvem

Sveže iz radijske malhe radovednosti o možganih in svetovih, ki jih odpirajo:

Štiri februarske epizode Možganov na dlani so zaokrožile mini serijo V omrežjih zvoka, s katero se je oddaja priključila multidisciplinarnemu projektu B-AIR. Prof. dr. Daniel Müllensiefen nam je najprej pojasnil, kako glasba in jezik rasteta skupaj z nami ter kako se oblikujejo prvi zvočni spomini, med katere često sodijo tudi uspavanke ali »prvi jezik za možgane«, ki smo jih raziskovali z dr. Anito Collins.

Zakaj je dojemanje glasbe v marsičem odvisno tudi od okolja oziroma kulture, v kateri živimo, je pojasnil dr. Brian Rabinovitz, v zadnji epizodi serije pa smo se s prof. dr. Ireno Hočevar Boltežar in mag. Matejem Jevniškom lotili raziskovanja povezav med možgani in glasilkami.

Hej, poglej!
Hej, poglej! je rubrika za predstavitev zanimivih spletnih vsebin.
Tone-Deafness Test

Na Univerzi Harvard med drugim proučujejo tudi um. V Laboratoriju za glasbo raziskujejo, kako ljudje osmišljajo glasbo, ki jo slišijo. V približno 10 minut dolgem poskusu se bo najprej predvajalo nekaj zvokov, nato pa morate odgovoriti na vprašanja o tem, kar slišite. Preizkusite!
COVID-19 in možgani

Učinkov okužbe z novim koronavirusom na možgane še ne poznamo. Dr. Adrian Owen predstavlja mednarodno raziskavo, v kateri lahko anonimno sodeluje vsakdo z aktivno ali preboljeno okužbo in pomaga zbrati podatke o vplivu okužbe na pozornost, spomin in druge kognitivne funkcije.
Facebook
Instagram
YouTube
Spletna stran
Vse pravice pridržane © 2021 SiNAPSA, Slovensko društvo za nevroznanost.


Tukaj lahko posodobite svoje nastavitve ali se odjavite od novičnika.
 
       International Brain Research Organization - Wikipedia
Email Marketing Powered by Mailchimp