Copy

Zpravodaj S knížkou do života 1/2021

Knihovny, knihovnice a knihovníci jsou nezdolní. Pokud máme v cestě překážku, přeskočíme ji nebo ji podlezeme, prostě si s ní poradíme. Za poslední rok si postupně k našim čtenářům hledáme nové cestičky a prošlapáváme ty ozkoušené. Půjčujeme knihy přes výdejní okna, akce přesouváme do virtuálního prostoru a knihy doporučujeme po telefonu, mailu... Stále tu jsme pro čtenáře, i pro ty nejmenší. Zahájili jsme předávání pokračujících sad projektu, které jsou určené dětem od tří let. Pracujeme na nových metodikách pro knihovníky a ano, opět je tu i pravidelný zpravodaj. V prvním čísle letošního roku se podíváme na výsledky dotazníku zpětné vazby za rok 2020. podíváme se na některé aktivity knihoven ve virtuálním světě a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na knihy. 

Na obsahu zpravodaje se můžete podílet i vy, budeme rádi, pokud nám budete během celého roku průběžně zasílat své zkušenosti a příklady z dobré praxe na e-mail projektu:
sknizkoudozivota@gmail.com. Vaše příspěvky následně zveřejníme zde ve zpravodaji, případně na facebookové stránce projektu nebo na jeho webu.
Děkujeme a těšíme se na vaši odezvu, náměty a příklady dobré praxe.

S pozdravem
Vaše redakce 
PŘÍKLADY DOBRÉ PRAXE

Virtuální komunikace knihoven

V posledním roce knihovny musely část své činnosti přesunout do virtuálního světa. Některé knihovny se zaměřily spíše na starší čtenáře, jiné knihovny naopak tvořily online programy pro děti. Veškeré tyto činnosti se nám zdají zajímavé a inspirativní. 
Jak už jste mnozí poznali, vytváření programu, který bude umístěn online, je mnohdy náročnější než tvorba klasické akce. Nejen že pociťujeme absenci diváků, které často zapojujeme do aktivit, ale také se do přípravy více zapojila elektronika a práce u počítače. Vyvstává také otázka, zda dělat akce pro děti, když vlastně chceme, aby čas na počítači, mobilu, apod. omezovaly. Také nesmíme zapomínat na
Autorský zákon
Věříme, že veškeré akce, které knihovny vytvářejí pro online prostor jsou autorskoprávně ošetřeny a díky aktivitě Zlaty Houškové jsme se v posledních dnech o těchto aktivitách mohli dozvědět více v e-konferenci Andersen.
Protože je velmi těžké vybrat pouze pár příkladů, rozhodli jsme se raději pro malé připomenutí. Pokud vám unikly příspěvky Zlaty Houškové v e-konferenci Andersen, můžete se podívat do
archivu konference a příspěvky si tam přečíst. V případě, že vás některá z činností zaujme, doporučujeme kontaktovat přímo danou knihovnu a zeptat se na zkušenosti s realizací.
OHLASY

Ohlasy odborníků (a zároveň rodičů)

Raný věk dítěte je obdobím velkého rozvoje. Již nikdy v průběhu ontogeneze jedince nebude dynamika ve všech směrech tak veliká. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších a současně také o jednu z nejcitlivějších životních etap. A právě rodič je ten, který může vývoj do velké míry u dítěte stimulovat, svým správným přístupem akcelerovat nebo naopak také stagnovat.
Z vlastního pohledu logopeda, ale také z pohledu maminky dvou dětí si stále více uvědomuji, jak významnou a nezastupitelnou roli kniha v životě dítěte zaujímá. Logoped rozvíjí komunikaci, zaměřuje se na úpravu nesprávné výslovnosti, orientuje se na gramatiku, větnou stavbu i pragmatiku. A právě kniha podporuje rozvoj uvedených oblastí, je nezbytnou výbavou logopedického pracoviště a důležitým pomocníkem. Kniha je nástrojem rozvoje představivosti, paměti, komunikace i kreativity. Společná četba posiluje vazbu mezi rodičem a dítětem, podporuje sdílení a zlepšuje pozornost.
Projekt Bookstart / S knížkou do života je unikátní svým zaměřením cíleným na rozvoj čtenářské gramotnosti, který je směřován již do raného a mladšího školního věku. Velmi mě zaujaly sady, které rodiče získávají jako vstup do projektu. Klíčové jsou ale pravidelné akce knihoven, kontakty s rodiči, vzájemné sdílení a tím motivování ke společné aktivitě s knížkou. Tento projekt vnímám jako velice dobře propracovaný.
Z vlastní nejen odborné zkušenosti pociťuji fakt, že čím dál méně času děti tráví čtením či prohlížením knih. Tato aktivita je bohužel často nahrazována sledováním televize nebo tabletu. Z tohoto důvodu velice oceňuji aktivity směřované na osvětu a podporu čtení.

PhDr. Alena Hlavinková, Ph.D.

Univerzita Palackého v Olomouci, Pedagogická fakulta
odborný asistent Ústavu speciálněpedagogických studií
Zaměření: Logopedie, problematika poruch autistického spektra
INFORMUJEME

Záštita ministra kultury

Máme radost, že se s vámi můžeme podělit o informaci, že nad 4. ročníkem projektu S knížkou do života / Bookstart převzal záštitu ministr kultury PhDr. Lubomír Zaorálek.

Průzkum Čtenářství v době pandemie

Národní knihovna ČR ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu ČR a společností Nielsen Admosphere provedla ve dnech 5. až 10. 2. 2021 průzkum Čtenářství v době pandemie. Průzkum zkoumal vliv pandemie na mediální aktivity, čtenářství, získávání knih a knihovny. Tiskovou zprávu a prezentace z tiskové konference najdete na zde.

Nová metodická příručka

Národní knihovna ČR vydala metodickou příručku pro práci knihoven s dětmi ve věku 3-6 let Projekt S knížkou do života a čtenářská gramotnost.
Základem příručky ke druhé etapě projektu je stať PhDr. Veroniky Laufkové, Ph.D. Do publikace přispěly scénáři programů pro děti ve věku 3-6 let Markéta Dubnová z Knihovny města Hradce Králové, Mgr. Hana Hellebrantová, Mgr. Marta Malchárková a Mgr. Pavla Řehová z Knihovny města Ostravy a Jana Roškotová z Městské knihovny Sedlčany. Úvod napsala a publikaci sestavila Mgr. Zlata Houšková (SKIP).
Publikace vyšla ve spolupráci se Svazem knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP) a její vydání podpořilo Ministerstvo kultury České republiky. Je distribuována prostřednictvím krajských knihoven.

Dříve publikované metodiky naleznete stejně jako tuto na webu projektu v části Pro knihovny – Inspirace a tipy.
Nová metodika ke stažení zde.

(Do)objednávky sad pro rok 2021

Doobjednávky sad můžete provést prostřednictvím registračního formuláře na webu projektu.
Pokud jste to minulý rok nestihli, máte možnost si ještě do vyčerpání zásob doobjednat:

  • sady pro 0-3 roky – kufříky s novým leporelem, metodickým kalendářem pro rodiče a seznamem doporučených knížek pro nejmenší,
  • sady pro 3-6 let – baťůžky s pohádkovou knížkou, pexetriem, komiksovým sešitem, kartičkou audiotéky, seznamem doporučených knížek a her, ukázkovým č. čas. Puntík.

Cena 1 setu je 80 Kč. Lze objednávat po 10 ks. Podmínkou je členství knihovny ve SKIP ČR, který projekt významně dotuje, a respektování pravidel projektu.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na emailu: objednavkybookstart@knihovnahk.cz.       

Zpětná vazba za rok 2020

Začátkem ledna 2021 jsme všem knihovnám zapojeným do projektu rozeslali odkaz na online dotazník zpětné vazby za rok 2020. Odkaz byl poslán i prostřednictvím konference Andersen. Termín vyplnění dotazníku byl stanoven na konce ledna.
Co si budeme povídat, pandemie zasáhla i do termínů a odpovědi se občas zdržely. Situaci chápeme a dotazník stále přijímá odpovědi, pokud jste ho zatím nevyplnili, prosíme, vyplňte ho. V případě, že máte s vyplněním problém, napište nám na mail sknizkoudozivota@gmail.com.

Výsledky dotazníku Zpětná vazba za rok 2020

Dotazník zpětné vazby zatím vyplnilo 179 knihoven, případně poboček knihoven, které byly v roce 2020 zapojeny do projektu S knížkou do života. Děkujeme za vaše odpovědi a komentáře v závěru dotazníku. Vaše reakce jsou pro nás důležité nejen jako zpětná vazba, ale také jako cenný zdroj informací, které vedou ke zlepšení projektu. Mnohdy jsou nejen nám inspirací a motivací. Děkujeme.

Vzhledem k množství odpovědí se budeme dotazníku věnovat i následujícím čísle Zpravodaje S knížkou do života. V tomto čísle se podíváme na reakce knihoven na několik otázek a poskytneme alespoň krátkou reakci na některé komentáře.

Na otázku
Musí se účastníci na akci předem přihlásit? odpovědělo 114 knihoven, že přihlášení nevyžadují. O zavedení přihlašování na akce uvažuje 16 knihoven. Registraci na akci vyžaduje 49 knihoven.

Otázka Co se vám během akcí osvědčilo? Na co máte kladné ohlasy?  má spoustu odpovědí. Často je zmiňováno scénické čtení a pohybové aktivity. V době pandemie byly kladně hodnoceny akce pořádané venku. Dobré ohlasy má také zapojení hudební složky, ideálně i se zapojením dětí do hraní/muzicírování. Některé knihovny si chválí menší počet účastníků na akci. Najdou se i opačné názory. Některým knihovnám se osvědčilo mít pevný hodinový program, jiné knihovny ocenily rozvolněnější pojetí akce. 
Ve výčtu činností, u nichž mají knihovny kladné ohlasy nebo se jim během akcí osvědčily, budeme pokračovat i v následujícím čísle Zpravodaje S knížkou do života.


Na otázku S jakými překážkami/problémy se potýkáte v rámci projektu? uvedla o trochu více než polovina knihoven (96 knihoven, 53,6 %), že se s překážkami nesetkala. Knihovny, které odpověděly, že se potýkají s překážkami, uvedly, že řeší problém s financováním nákupu sad, s prostorem knihovny i s časovými možnostmi. Mezi překážkami byl samozřejmě jmenován i Covid-19. Zmiňován je i nezájem rodičů zejména menších dětí o organizované aktivity. Některé knihovny však řeší i problém s velkým zájmem rodičů. S účastí na akcích je spojen i další zmiňovaný problém, a to proměnlivá účast. Rodiče se přihlásí a nedojdou, na další akci přijdou, ale nepřihlásí se. Jednou má knihovna plno a podruhé na akci nikdo nepřijde.

Níže sdílíme některé 
komentáře uvedené v dotazníku. V závorce na ně naleznete krátkou reakci.

  • Sada, která obsahovala kartonovou složku se nedala zavřít a obsah se vysypával. (Zmiňované sady byly distribuovány s informací, že si je knihovny mají slepit.)
  • Sady jsou rok od roku hezčí. (Souhlasíme, sady jsou opravdu povedené.)
  • Je škoda, že se neuskutečnilo setkání pro zapojené knihovny, které bylo plánováno a vše narušila pandemie. (Také nás to mrzí. Snad se brzy najde příležitost pro setkání, ať už virtuální nebo osobní. Kdykoli nám můžete napsat.)
  • Díky pandemii jsme hledali novou formu setkávání skupin Bookstartu. Bookstart jsme převedli prozatím do online světa. Od rodičů máme pozitivní zpětnou vazbu. Nadále chystáme osobní setkávání, až nouzový stav pomine. (Jsme rádi, že vás rodiče následovali i do virtuálního světa. Stejně jako vy a ostatní knihovny doufáme, že nám situace dovolí návrat k osobním setkáním a akcím v knihovnách.)
  • Sady by mohly obsahovat také třeba originální dětskou kartičku, kam by se jen vepsalo jméno a dal kód. (Poukaz, případně průkaz do knihovny, si do sady může přidat knihovna podle svých potřeb. Použít může vlastní grafiku nebo nás může kontaktovat. Rádi poradíme.)
  • Líbily by se mi odolné záložky do knih pro děti, kde by byly stručné informace o Bookstartu. (Pracujeme na informační brožurce o projektu, kterou budete moci poskytnout rodičům, ale i zřizovatelům a potencionálním sponzorům.)
  • Pandemie způsobila, že zájem o četbu u dětí klesá. Rodiče se s dětmi bojí chodit do knihoven. Ztráta čtenářských návyků a pravidelnosti návštěv. Knihovna již není místem k setkávání, trávení volného času, pobyt v prostorách je omezen, což děti odrazuje. (Současná situace bohužel není lehká pro nikoho. Věříme, že se k nám rodiče i s dětmi vrátí a najdou do knihoven cestu i noví čtenáři. Zatím mohou knihovny alespoň část činnosti přesunout do virtuálního prostředí, poskytovat čtenářům tipy na knihy, ať už formou seznamů novinek nebo doporučení podle různých kritérií (žánr, věk, jazyk originálu apod.)
  • Díky pandemii se zlepšila komunikace mezi námi a účastníky Bookstartu. Sady jsou čím dál tím víc obsáhlejší a lepší. (Jsme rádi, že se vám sady líbí a že se vám daří komunikace se čtenáři zapojenými do projektu.)
  • Díky pandemii bohužel zaniklo v naší knihovně informační centrum, ale protože všechno zlé, je pro něco dobré, došlo díky k tomu k možnosti rozšíření oddělení pro děti a mládež o jednu místnost. Také jsme získali více času pro přestavbu dětského oddělení. Co se týče obsahu sad, tak s tím jsme spokojeny. Ale líbila by se nám i možnost, abychom každý rok mohli stávajícím účastníkům nabídnout nové knižní tipy (např. jak je nyní aktuální brožura Knížky pro společné čtení). (Děkujeme za nápad. Seznam se snažíme doplňovat a obměňovat. Podobné brožurky s tipy na knihy můžete pro své čtenáře vytvořit i přímo v knihovně. Výhodou takové brožury by byla možnost doplnění informací o umístění knihy ve fondu.
  • Uvítaly bychom v sadách právě něco, z čeho děti mohou tvořit. (Děkujeme za nápad. Již zvažujeme možnosti.)
V příštím čísle budeme s reakcemi na komentáře z dotazníku pokračovat.
TIPY PRO VÁS

Radek Malý – Na procházce ve vlaku (Běžíliška, 2019)

Hravé leporelo o cestování vlakem se stránkami ve tvaru vagónků a mašinek. Rýmovaný příběh o dětech, které se během cesty za pratetou vydají na průzkum vlaku, seznámí čtenáře se vším, co s cestováním ve vlaku souvisí od nákupu jízdenek až po jídelní vůz.
 

Ferdinand Krch – Běží liška k Táboru (SNDK, 1957)

Kniha, kterou mnozí známe z dětství. Je plná krásných, jemných ilustrací a klasických dětských říkanek. Díky kvalitnímu zpracování se najde v dobrém stavu v mnohých knihovnách. 

Jakub Plachý – Je ráno (Baobab, 2019)

Je ráno a Slunci se nechce vstávat. Přemůže se? Protáhne se? Nasnídá se? Půjde do práce? Co všechno musí slunce (nebo děti?) udělat, aby se konečně probudilo... Je toho tolik a na nic by se nemělo zapomenout, protože jinak se může stát že, vstane(te) levou nohou a na ten náš velký svět bude(te) koukat jen přimhouřenýma očima. A to by byla škoda. 
 

Karina Schaapman – Dům myšek: Přístav (Meander, 2020)

Nejnovější dobrodružství Sama a Julie, kteří tentokrát zamíří do přístavu a zúčastní se závodu loděk. Myšky jdou do přístavu navštívit dědu námořníka. Během přístavního týdne připlouvají lodě z dalekých krajin s úrodou. Na oslavu se v přístavu koná veliký závod loděk. Strejda Jan naučí Sama a Julii, jak si postavit loď z prken a starých lahví. Zdá se, že se loďka pěkně drží na hladině, ale během závodu se najednou začne všechno kazit! Naštěstí se Julie nikdy nevzdává a Sam dokáže vyřešit jakýkoliv problém. Ale mají ještě šanci zvítězit?
 
Copyright © 2018 Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR
        

E-mail projektu S knížkou do života / Bookstart:
sknizkoudozivota@gmail.com

Tento zpravodaj vám byl zaslán, protože jste se zapojili do projektu S knížkou do života / Bookstart nebo jste se přihlásili k jeho odběru. 
Zde můžete aktualizovat své údaje nebo odhlásit odběr zpravodaje.

 






This email was sent to <<E-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
S knížkou do života · Česká republika · Česká republika 00000 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp