Copy

Newsletter Migračního konsorcia:

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

společným úsilím vzniklo dlouho očekávané stanovisko Konsorcia k novému evropskému migračnímu paktu. Je spíše kritické, a to nejen s ohledem na útrapy vyššího počtu zamítnutých žadatelů, ale i na právní nejasnosti a obtížnou proveditelnost některých navrhovaných řešení. A protože k nejkontroverznějším tématům spjatým s Paktem patří problematika žadatelů o azyl, nabízíme mozaiku informací o tom, jak se aktuálně žije držitelům mezinárodní ochrany v ČR ve srovnání s jinými zeměmi EU (zejména V4) a jak uprchlíkům, kteří tu našli nový domov, pomáhají nevládní organizace.

Pomoc lidem na útěku mimo území ČR ilustruje přehled zahraničních aktivit ADRY a v obecnější rovině také aktivity Diakonie ČCE zaměřené na cíle udržitelného rozvoje.

Na duben si necháváme zprávy z pracovních skupin, dění kolem nového EU programového období pro projektové financování a také dlouho odkládané téma zdraví - covidu-19 neunikneme. 

S přáním všeho dobrého,
tým Konsorcia,

Kontakt: kellnerova@migracnikonsorcium.cz
OBSAH
1. Dokumenty a stanoviska
          Nový pakt EU o migraci a azylu aj. 
2. Situace uprchlíků a azylantů
          ČvT: data a srovnání
          SIMI: ženy na útěku
          OPU: děti na útěku 
3. Svět za humny
           Atlas of Today´s World: Syrský speciál
           ADRA: pomoc v zahraničí
           Diakonie ČCE: cíle udržitelného rozvoje 
4. Inspirace: publikace, oznámení aj.


 
KONSORCIUM VYDALO STANOVISKO K NOVÉMU MIGRAČNÍMU PAKTU EU
Stanovisko Konsorcia je výsledkem společné práce odborníků z členských organizací. Odráží zkušenosti s fungováním různých typů regulace migračních toků a jejich dopadů na jednotlivce i společnost. Stanovisko se zabývá se zejména azylovými procedurami, kde nesouhlasíme s nepřiměřeným zpřísňováním, a mechanismem sponzorovaných návratů, kde vyvstává řada právních otazníků a nejasností. Fulltext stanoviska najdete ZDE
Ačkoliv Evropská komise v dokumentu zdůrazňuje, že migrace je součástí lidské historie a jako taková může přispívat k růstu, inovacím a sociální dynamice, výsledná podoba je dosti restriktivním kompromisem a snahou vyjít vstříc pokud možno všem členským státům EU, které se shodly pouze na potřebě chránit hranice, rychleji provádět azylové řízení a efektivně navracet migranty do zemí původu.
UNHCR V ČR VYDALA PŘEKLADY VŠECH 13 SMĚRNIC K MEZINÁRODNÍ OCHRANĚ
(UNHCR Guidelines on International Protection), které společně s Příručkou UNHCR tvoří výkladový základ čl. 1 Úmluvy o právním postavení upchlíků a procesních standardů v azylových věcech. Poskytují vodítka pro rozhodování např. o žádostech s genderovým aspektem, žádostem souvisejícím s ozbrojenými konflikty, žádostem podaným dětmi anebo palestinskými uprchlíky. Směrnice jsou dostupné v online databázi Refworld ZDE
EVROPSKÉ NEVLÁDKY POŽADUJÍ KONEC OMEZOVÁNÍ A ZASTRAŠOVÁNÍ NA VNĚJŠÍCH HRANICÍCH EU. Pět let po prohlášení EU a Turecka se pod otevřený dopis adresovaný institucím EU podepsala mj. Amnesty International nebo Caritas Europe. Text je k dispozici anglicky a připravuje se česká verze.
V roce 2020 bylo v ČR podáno 1164 žádostí o azyl

Azyl získalo 42 osob (19 z Ruska)

Doplňkovou ochranu získalo 72 osob (24 ze Sýrie)

Zdroj: Souhrnná zpráva o mezinárodní ochraně za rok 2020 MV ČR

SROVNÁVACÍ ZPRÁVY O PODPOŘE UPRCHLÍKŮ V ČR A DALŠÍCH ZEMÍCH 

Reálnou situaci žadatelů o azyl a držitelů mezinárodní ochrany v zemích EU sleduje například výzkumný projekt The National Integration Evaluation Mechanism (NIEM). Průběžné zprávy nabízejí srovnání různých aspektů integrační politiky vůči uprchlíkům u vybraných evropských států, jak v teorii, tak i v praxi. Projekt poběží až do roku 2022 a účastní se ho Člověk v tísni spolu s dalšími 15 evropskými organizacemi a výzkumnými institucemi. Z již dostupných poznatků je zajímavé například relativně příznivé hodnocení České republiky ve srovnání s ostatními zeměmi V4 nebo zasazení problematiky uprchlíků do širšího kontextu dalších zranitelných a znevýhodněných skupin.

Zprávy ke stažení:

V Česku žije zhruba 2000 uprchlíků, kteří tu získali mezinárodní ochranu, na Slovensku jen asi 400. Obě země disponují nástroji, kterými jim pomáhají zajistit bydlení, v Česku je ale tento systém rozvinutější. Integrační politiky v obou státech nicméně stále trpí řadou nedostatků. Situace uprchlíků rovněž odráží systémové problémy podpory bydlení v obou státech. 
TZ ke Srovnání ČR a Slovenska v podpoře bydlení pro držitele mzn. ochrany
ŽENY NA ÚTĚKU
Tématu žen a genderové problematiky se dlouhodobě věnuje Sdružení pro integraci a migraci, mj. prostřednictvím blogu Migrantky bez vrásek a newsletteru Ženy v migraci. Z novějších výstupů vybíráme:
  • GENDEROVĚ PODMÍNĚNÉ NÁSILÍ NEKONČÍ NA EVROPSKÉ HRANICI Genderově podmíněné násilí může být důvodem, proč se některé ženy rozhodly opustit svou rodnou zemi. Překračování hranic a používání služby převaděčů však pro ně představuje další riziko. A v ohrožení se často ocitají i v cílové zemi. Tyto ženy bývají mimořádně zranitelné - často nemají dost peněz, někdy jim chybí doklady a nedisponují potřebnými sociálními sítěmi a podporou z domova. V důsledku napadání mají často psychické potíže. O svých problémech většinou nemluví a zřejmě jen okolo 10% z nich se obrací na policii. Průzkumy potvrzují, že jednou ze základních součástí azylového řízení by měla být včasná psychologická pomoc. Více informací najdete v poradenské příručce (anglicky) a v článku ZDE
  • ŽENY MIGRANTKY ČASTO PROVÁZÍ POCIT VYKOŘENĚNÍ A NEPATŘIČNOSTI. Možnostem uměleckého ztvárnění těchto pocitů se věnuje rozhlasová diskuse k výstavě Zapouzdření umělkyně Ilany Salamy Ortar. Účastnice v ní probírají specifika ženského prožívání migrace, uprchlictví, opouštění domova a nakládání se vzpomínkami. Více ZDE (ArtCafe ČRo, 16.1.2021)
  • MÉDIAFatima: Mé dětství v zemi, kde se nehledělo na integraci Autorce bylo deset, když začala s prací „tlumočnice“. Byla jediná, na koho se rodina i známí mohli obrátit, přestože se sama učila češtinu teprve chvíli. Dnes už by dětství „dospěláckými věcmi“ netrávila. Díky interkulturním pracovníkům. (Deník Referendum, 1. 2. 2021)
  • INSPIRACE: Jak nevládky pomáhají ženám uprchlicím ve Velké Británii
Vykořenění, cizost a jinakost v životě a v umění žen migrantek.
Zdroj: ČRo ArtCafe
DĚTI NA ÚTĚKU
  • UNHCR VYHLAŠUJE SOUTĚŽ PRO ŠIKOVNÉ STUDENTY Z ŘAD UPRCHLÍKŮ. Slavnostní vyhlášení proběhne u příležitosti dne uprchlíků, v červnu 2021. Děti a dospívající, kteří mají vynikající studijní výsledky i navzdory ztíženým podmínkám při distanční výuce je možné nominovat na adrese: steflova@unhcr.org
  • OPU HLEDÁ HOSTITELSKÉ RODINY PRO NEZLETILÉ UPRCHLÍKY. V roce 2020 přišlo do ČR 66 dětí cizinců bez rodičů a všechny jsou umísťované do ústavní péče. OPU proto realizuje třicetiměsíční projekt na podporu hostitelské péče pro děti cizince bez rodin. Účast v projektu obnáší pravidelné setkávání s nezletilým cizincem při volnočasových aktivitách a posléze i u hostitelů doma, vzájemné poznávání, sdílení, obohacování, nová přátelství, společné trávení volného času, učení se jazyku i nové kultuře. Děti tak mají možnost trávit čas v rodinném prostředí, zapojovat se do každodenního života běžné domácnosti a zvládat lépe složité začátky v nové zemi. Více o zkušenostech hostitelských rodin najdete v rozhovoru zde.
Hlásit se mohou rodiny, jednotlivci či partnerské dvojice, české či smíšené, s místem bydliště v Praze. OPU zájemce proškolí a zajistí kontinuální profesionální podporu. Více informací získáte též na adrese: olga.dzulajova@opu.czstepanka.stehlikova@opu.cz
VÁLKA V SÝRII ANI PO 10 LETECH NEKONČÍ, POMÁHAT MÁ SMYSL
Konflikt v Sýrii vypukl před 10 lety. Z domovů vyhnal více než třináct milionů lidí. Stovky tisíc připravil o život. Přes dva miliony školáků kvůli válce nemohou chodit do školy. V zemi bylo provedeno nejméně téměř 700 útoků na vzdělávací zařízení a jejich pracovníky. Zájem médií přitom v posledním roce značně opadl. podrobné a ucelené informace nabízí Atlas of Todays World: Syrský speciál

Humanitární organizace už 10 let poskytují v Sýrii potraviny, hygienické balíčky, pomáhají zajistit vzdělávání, lékařskou péči, podporují zemědělství i vznik pracovních míst v regionu. Pomoci se tak každý měsíc dostane stovkám tisíc Syřanů.
VIDEO: výročí, které nikdo nechce slavit...
Zdroj: Charita ČR

ADRA: POMOC V ZAHRANIČÍ

ADRA pracuje v Sýrii již několik let, a to zejména při vytváření podmínek pro návrat uprchlíků (obnova bydlenípouličního osvětleníkanalizace) a při obnově školní infrastruktury, která byla až ze 40% zničena či poškozena.  

ADRA pracuje také v sousedním Libanonu, kam od roku 2011 uprchlo přes 1,5 milionu Syřanů hledajících bezpečný úkryt. Tím byl však na zemi s pouhými 4,5 miliony obyvatel vytvořen obrovský ekonomický i sociální tlak. Výsledkem je kritický nedostatek pitné vody, sanitace i infrastruktury pro místní i příchozí obyvatele. ADRA se zde proto zaměřuje na stavbu vodojemů a vrtů pro zajištění vody uprchlickým i místním komunitám. 

Informace o aktuálních projektech organizace ADRA na Blízkém východě najdete na webových stránkách a na Facebooku.
POZN.: v době, kdy vychází tento Newsletter, spouští Adra.cz nové webové stránky - může se stát, že budou dočasně špatně dostupné. 

 

„ADRA nám opravila školu, vymalovala učebny veselými barvami a dala nám židle. Teď už je to tu mnohem hezčí,“ desetiletý Muhammad, Sýrie

„ADRA nám vrátila důstojnost a soukromí. Díky projektu máme čistou vodu na pití, můžeme se umýt a chodit na záchod jako lidé,“ 
Ramah, uprchlický tábor v Taraye, Libanon 

DIAKONIE ČCE (STŘEDISKO HUMANITÁRNÍ A ROZVOJOVÉ SPOLUPRÁCE): KAMPAŇ ZA UDRŽITELNÝ ROZVOJ

NEČEKEJME, JEDNEJME! Návod, jak zapojit veřejnost do naplňování Cílů udržitelného rozvoje.
Výzva obsahuje návody, užitečné tipy a příklady dobré praxe. Hlavním mottem je nenechat nikoho stranou! Více viz projekt DEAR: Tváře migrace.

KAMPAŇ "PÁLÍ VÁS TO"? se věnuje tématům migrace a udržitelného rozvoje. Součástí budou zajímavé workshopy, besedy, diskuze, přednášky a další akce. Je na co se těšit!

Máte rádi chilli? Máme pro vás příběh jednoho farmáře z Kambodži, který chilli pěstuje.
Diakonie v Kambodži  dlouhodobě působí a podporuje lokální farmáře, aby dokázali zareagovat na měnící se klima.
Řízení integrace migrantů v České republice: Monitorovací zpráva o plnění Agendy 2030 v souvislosti s migrací

Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE vydala monitorovací zprávu, která hodnotí migrační situaci v České republice z hlediska Cílů udržitelného rozvoje, kterých má být dosaženo do roku 2030. K hlavním zásadám Agendy 2030 patří heslo „Nenechat nikoho stranou“ a řada cílů se týká migrace nebo mobility, např:

  • usnadňovat řízenou, bezpečnou, legální a zodpovědnou migraci,
  • rozšířit počet mezinárodních stipendijních programů,
  • chránit práva a podporovat bezpečné a stabilní pracovní podmínky migrantů, nebo
  • snížit náklady na převody remitencí migrantů do zemí původu
Dosažený pokrok shrnuje dokument Progres v plnění Cílů udržitelného rozvoje souvisejících s migrací v České republice
Imigranti v České republice stále více žádají o povolení k trvalému pobytu, což potvrzuje jejich motivaci setrvat v zemi. Úspěšná integrace imigrantů a jejich dětí je zásadní pro sociální soudržnost a přispívá k lepšímu přijímání migrace ve společnosti v budoucnu. Je proto důležité posilovat integraci cizinců a zabezpečit přístup k základním veřejným službám v oblasti vzdělávání a zdravotní péče; zaměstnanost a ochranu práv pracovníků; prosazování rovnosti žen a mužů; ochranu proti diskriminaci; zamezení xenofobnímu násilí; a dostupnost informací.
Zdroj: M. Guzi. Závěr Monitorovací zprávy
Řízení integrace migrantů v České republice

PODCASTKLÁRA BOUMOVÁ O MIGRACI, AZYLU, UPRCHLÍCÍCH A CHARITĚ
na pozvání Liberálního institutu v podcastu Co je slyšet a co není slyšet zde

ŠKOLENÍ: V ONLINU JAKO RYBA VE VODĚ 
Online školení pro organizace i jednotlivce, kteří se zabývají tématy udržitelného rozvoje či migrace. Pořádá Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE pod vedením Petry Vymětalíkové. Dozvíte se například, jak přesunout svoje aktivity z offline prostředí do onlinu, či jak být v online prostředí více efektivní. Školení se koná 24. dubna, je zdarma a můžete se na něj přihlásit pomocí formuláře, který naleznete ZDE. Kapacita školení je 6 účastníků.
 
BROŽURA: VÍTEJTE V ČESKÉ REPUBLICE DOPLŇUJE ADAPTAČNĚ INTEGRAČNÍ KURZY. Publikace je určená pro nově příchozí cizince a obsahuje základní informace o České republice, o právech a povinnostech cizinců, legálním pobytu, zaměstnání, podnikání, bydlení, zdravotnictví apod. Brožura doplňuje adaptačně-integrační kurz Vítejte v České republice, který je od 1.1. 2021 pro vybrané skupiny cizinců povinný.

BULLETIN SLOVO ZNOVU VYCHÁZÍ
Najdete v něm informace o cizincích, rozhovory se zajímavými osobnostmi, tematická čísla, reportáže, komentáře. Chcete-li se o své zážitky, zkušenosti a vědomosti podělit se čtenáři, pište na slovo_bulletin@centrum.cz 

PŘÍRUČKA: MENTORING V OBLASTI INTEGRACE CIZINCŮ. Publikace si klade za cíl ukázat benefity i rizika mentoringu a zároveň představit inspirativní příklady z praxe českých i zahraničních organizací a institucí. Mentoring jako integrační nástroj by do budoucna nemusel být svázán pouze s činností neziskových organizací či školských zařízení, ale mohl by se stát součástí státních integračních programů či podpůrnou aktivitou integrace realizovanou městskými částmi. Vydává Materterra ve spoupráci s MHMP.
LIBERÁLNÍ INSTITUT VYDÁ PROMIGRAČNÍ KOMIKS "OTEVŘENÉ HRANICE"
Peníze na publikaci byla vybrány v crowdfundingové kampani, kniha vyjde v létě a v plánu je série doprovodných aktivit a diskusí na téma migrace. Kontakt: hana.hubackova@libinst.cz
Záznam webináře s autory knihy Otevřené hranice" (únor, 2021)
Facebook
Twitter
Náš web
Kontaktujte nás
Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty

Havlíčkovo náměstí 2
130 00 Praha 3 – Žižkov

info@konsorcium-nno.cz

Podpořte nás   Náš web   Kontakt

Přejete si ukončit odběr tohoto newsletteru?

 






This email was sent to <<Email Address>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty · Baranova 1026/33 · Praha 3 130 00 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp