Copy
View this email in your browser
ZPRAVODAJ                                            DUBEN 2021

Vážení čtenáři,


pohodové Velikonoce vám přeje celá redakce HIS Voice. Vzhledem k přetrvávajícím omezením živého kulturního života se náš Zpravodaj nyní z měsíčníku stal občasníkem, rád ale využívám příležitosti, abych vás seznámil s tím, co jsme pro vás v uplynulém čase připravili a co chystáme.

Matěj Kratochvíl dumá, jak námi manipuluje hudba ve zdánlivě neutrálních videoreportážích a filmových dokumentech. Upozorňuje na album, které pro „litevský HIS“ sestavil náš někdejší redakční kolega Vítězslav Mikeš, varuje před nebezpečím kýče v angažovaném umění, byť by byl záměr sebebohulibější, a vypráví, jak maestrové italské filmové hudby Ennio Morricone a Bruno Nicolai založili hudební banku pro méně solventní filmové produkce.

Jozef Cseres si v karanténě užívá listování reedicí Houbařské knížky Johna Cage, jinde zase připomíná setkání Cage se Sun Ra. K obšírné reflexi jej přiměla nová kniha Boba Ostertaga nejen o bezdrátově zasíťovaném světě.

Boris Klepal hraje pexeso s Orchestrem BERG, raduje se z kreativní dlouhověkosti Györgye Kutrága a Friedricha Cerhy a nahlíží do Hyperkrychle Soni Vetché.

Jan Hocek nabízí zamyšlení a playlist pro všechny, kdo považují stromy zejména za překážku při automobilovém provozu a při výstavbě, předkládá Malého průvodce velkým světem spirituálního jazzu (John Coltrane má v San Franciscu dokonce církev) a slaví dvě dekády košického vydavatelství Hevhetia.

Pavel Zelinka upozorňuje na nová alba Stanislava Abraháma, Miky Vainia i Williama Basinského.

Jan Faix, připomínáme, opět sestavil seznam toho, co „jinohudebního“ u nás povycházelo v loňském roce. Nejste na něm a měli byste? Ozvěte se, ať jsme komplet!

Petr Ferenc vzpomíná na devadesátkové kouzlo Stereolab a přibližuje jejich aktuální comeback a albové reedice, kontempluje roli, kterou na české nezávislé scéně sehrál Vlastimil Marek, připomíná dožitá (Peter Brötzmann) i nedožitá (Mejla Hlavsa) kulatá jubilea a truchlí za „pařížským sefardským muezzinem“ Ghédaliou Tazartésem.

A blízká budoucnost? Ta přinese obsáhlý profil maďarského bubeníka Balázse Pándiho, jenž se v posledních letech etabloval coby hvězdný sideman nejrůznějších noiseových, noise rockových a jiných „power-avantgardních“ hvězd. Pavla Jonssonová vyzpovídala amerického kulturního badatele a našeho někdejšího spolupracovníka Trevera Hagena – řeč je samozřejmě o Treverově knize Living in a Merry Ghetto, jež se snaží postihnout sociologické aspekty androšské každodennosti a v rámci terénního výzkumu si vyžádala hektolitry piva. A když jsme u androše, i v dubnu si připomeneme jedno jubileum, totiž sedmdesátiny Pavla Zajíčka. Konečně, skladatele Martina Smolku vyzpovídali dva mladší komponisté – Ian Mikyska a Adrián Demoč – a vyšel jim z toho netradiční poetický slovník.

V dubnu také uplyne pět let od chvíle, kdy jsme začali vysílat Kardiostimulátor. V posledních vydáních zazněl Pavel Zemek Novák, jemuž jsme vydali CD, Thurston Moore, The Underflow, Nick Cave s Warrenem Ellisem, Louis Andriessen, Irena a Vojtěch Havlovi a leccos dalšího.

Inspirativní poslech a čtení a na ně navázané zážitky a světonázorové kotrmelce i osifikace, jak je komu dáno, Vám přeje

Petr Ferenc
šéfredaktor
A pokud byste si chtěli číst dál, všechna starší čísla HIS Voice jsou zdarma k mání v našem online archivu
Copyright © 2021 Hudební informační středisko, All rights reserved.


unsubscribe from this list    update subscription preferences 

Email Marketing Powered by Mailchimp