Copy

OMMIK HÍRLEVÉL
2021. április

Eljött a bátorság ideje!

Legyőzzük a „sárkánt"



A MuseuMapen található kedvenc tárgyaink közé tartozik Tombácz János (1901-1974), a szegedi táj mesemondójának két rajza a szegedi Móra Ferenc Múzeum gyűjteményéből. Egyszerre megnevettetnek -és mivel a nevetés erősít testet-lelket-, erőt adnak az embert próbáló mindennapokhoz. Különösen most, amikor le kell küzdeni a sokfejű „sárkánt": a vírust, a bizonytalanságot, szeretteink hiányát. A faágon csüngő madár, „a vitéz a fán" és a csirkelábú, átlátszó ruhájú királylány olyan bájt és derűt áraszt, amire bajok idején különösen nagy szükségünk van.  



Tombácz János rajzai a MuseuMap oldalon találhatók.
 


Van Facebook oldalunk is, kövessen minket ott is!

Indulnak az MNM OMMIK webináriumok!
Múzeum Most!
A webináriumsorozat első témája: Múzeumok műemlékekben


Tudjuk, hogy webináriumból annyi van, mint égen a csillag- ha összeszámoljuk, mi is napokat- sőt, heteket- töltünk a képernyő előtt különböző webináriumokat, online konferenciákat és kerekasztal-beszélgetéseket hallgatva. De az online MuseumDigit 2020 megerősített minket abban, hogy a bezártság fizikai korlátait átlépve az online tér mennyire inspirálóan hat a közös gondolkodásra, a tudásátadásra. És mivel mindig vannak kérdések, amire mi is, a múzeumi kollégák is válaszokat szeretnének kapni, ezért úgy gondoltuk hogy az MNM OMMIK webináriumsorozatával platformot biztosítunk a múzeumi szakmát érdeklő, érintő témáknak és a kapcsolódó kérdéseknek. Meghívunk szakértőket, megosztunk jó gyakorlatokat, valamint a résztvevőket bevonva hasznosítható ismereteket is közvetítünk.
Bővebben a sorozatról az MNM OMMIK oldalán.

Ennek első része a műemlékekben működő múzeumokról szól. 
Bár nincsenek pontos adatok, valószínű, hogy az intézmények 80 százaléka valamilyen műemléki besorolásban lévő épületben kapott helyet. Gyakran a múzeumvezetők személyes kapcsolatain, talpraesettségen dől el, hogy az épületet tudják-e fejleszteni, korszerűsíteni. Milyen korlátok közé szorulnak az intézmények, milyen mankók, jó példák és praktikus tanácsok segíthetik a döntéshozatalban a múzeumigazgatókat? 

A webinárium időpontja: április 22. csütörtök, 10.00-11.30h 
Regisztrálni itt lehet.
A webinárium szakmai partnere az Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MEM-MDK), a Kiskun Múzeum és az MNM Rákóczi Múzeuma. 

A webinárium moderátora: Mészáros Márta, a Kiskun Múzeum igazgatója
Beszélgetőpartnerek: Dr. Tamás Edit, az MNM Rákóczi Múzeum igazgatója, Koppány András kutató, MEM-MDK
A Műemlékek múzeumokban c. webinárium részletes programja az MNM OMMIK oldalán

Következő webináriumok:

Európai uniós támogatási lehetőségek múzeumoknak
május 19-20., 10.00 - 12.30h

Inkluzív múzeum: esélyegyenlőség és egyenlő esélyű hozzáférés
június 10., 10.00 - 12.30h

A sorozat programja és további infók az MNM OMMIK oldalán
Regisztrálok a Múzeumok műemlékekben című webináriumra
Ingyenes online képzés:
Gyűjteményi nyilvántartások és gyűjteménykezelés képzés 1-2.
Az EMMI Múzeumi Főosztálya az MNM OMMIK ingyenes és online képzést indít
 „Gyűjteményi nyilvántartások és gyűjteménykezelés képzés 1-2.” címmel. A  programra jelentkezők megismerhetik  a gyűjteménykezelés, nyilvántartás, digitalizálás és a hozzáférés korszerű muzeológiai módszertanát, és tájékozódhatnak a követendő irányelvekről.
Az országos múzeumok és országos szakmúzeumok munkatársai az alábbi turnusra jelentkezhetnek:
2021. május 5., 9.00-13.00 – Digitális nyilvántartás és gyűjteményi auditálás
2021. május 12., 9.00-13.00 – Gyűjteményezési sarokpontok 

Jelentkezési határidő: április 26. hétfő
Regisztrálni személyenként az alábbi űrlap kitöltésével lehet:
https://docs.google.com/forms/d/1bJr9xMo7OUK2ZutCZkIYl4W8VxfCZQdnFwm1bcSQEkA/edit

A képzéssel kapcsolatos kérdés esetén kérjük, forduljanak Kómár Évához, 
az MNM OMMIK digitalizálási csoportvezetőhöz: komar.eva@hnm.hu

A képzés elvégzése minden, gyűjteménnyel foglalkozó múzeumi kolléga 
(muzeológus, gyűjteménykezelő, adattáros, digitalizálással foglalkozó munkatárs) számára kötelező. A részvételi kötelezettség független attól, hogy az intézmény tervezi-e a közeljövőben az auditálást vagy esetleg már rendelkezik auditált gyűjteményekkel. A képzés más időpontban történő elvégzésére nincs lehetőség.
Hírek, amikre felkaptuk a fejünket

Hogyan élik meg a COVID-korszakot a világ tekintélyes nagy múzeumai? A Louvre, a Vatikán Múzeum, a British Museum, az Ermitázs, a Victoria & Albert Museum, az Universcience, a Prado, a Rijksmuseum, a Pinacoteca di Brera és a Centre Pompidou vezetői, illetve vezető munkatársai beszélgettek több mint két órán át (!) az ICOM online találkozóján. Aki lemaradt róla, a videó hamarosan elérhető lesz itt


Az amszterdami Rijksmuseum legtekintélyesebb termében, melynek fő helyén Rembrandt Éjjeli őrjárata látható, ezentúl helyet kapnak azok a festőnők is, akiket a művészettörténet méltatlanul mellőzött, bár tehetségük alapján mindenképp érdemesek lennének az utókor elismerésére. A múzeum 1885-ös megnyitása óta ez az első alkalom, hogy festőnők munkáit is bemutassák itt. Ennek első lépéseként Judith Leyster (c. 1600–1660), Rachel Ruysch (1664–1750), és Gesina ter Borch (1633–1690) festményeit láthatja majd az újranyitás után a közönség.

A londoni National Gallery  előrukkolt az első, mobiltelefonra szabott kiállításával. Egy 16. századi németalföldi remekmű, Jan Gossaert festményét nézheti meg a művészetkedvelő mobilos közönség olyan részletességgel, hogy még a kis Jézus lábujjait is hatalmasra nagyíthatjuk. A képhez hang is dukál: Boldizsár király hangjára írott verseit Theresa Lola költő olvassa fel. Az alkalmazás itt tölthető le.

A NEMO interaktív térképet készített az európai múzeumok újranyitásáról, kiegészítve azzal, hogy milyen szabályzással, milyen helyzetből indulnak újra. Magyarország ebből sajnos -újra- kimarad.
… 

A közösségi média 1) nem jelenti azt, hogy a tartalmaink rögtön virálisan terjednek majd, 2) önmagában nem garancia arra, hogy sokszínűbbé válik a közönségünk, 3) nem merül ki annyiban, hogy egy jó dumás fiatal kolléga kell hozzá, 4)  nem kevésbé fontos, mint a hagyományos marketingeszközeink és ugyanúgy stratégia kell hozzá - állítja Georgina Brooke. Az elmúlt időszakban több közhelyet és elcsépelt igazságot hallottunk többek között a közösségi médiáról, mint valaha, ezért különösen üdvös, ha valaki őszintén elmondja, mi az, ami működik, mi az, ami nem a közösségi médiában. 

A hét gondolata: egy kreatív megoldás még nem innováció
Fotó: Paweł Czerwiński, Unsplash
„A mostani stratégiák és tervek gyakran a már régóta ismert modellek újraszerkesztett változatai, ez pedig az innováció ellentéte- azt feltételezi, hogy elég a már meglévő modellt módosítani, ahelyett, hogy visszatérnénk a kezdeti, kiindulásnál vallott elveinkre"- írja jelentésében az angol Audience Agency. Mit jelent a kreativitás és az innováció a múzeumban? Cikkünkből megtudhatja az ommik.hu oldalon.
Ingyenes digitális tréning kis és közepes múzeumok számára

DigiTraining: ingyenes digitális kompetenciafejlesztés és menedzsment tréning kis és közepes múzeumok számára 

Az ingyenes, DigiTraining program ingyenes képzést indít európai kis- és közepes méretű múzeumok munkatársai számára, hogy megszerezzék a hatékony működéshez szükséges digitális készségeket és menedzsment ismereteket.
Hatvan múzeumot választanak ki, melyek munkatársai költségmentesen részt vesznek a projekt képzéseiben, melyet a francia, dán, belga, görög és portugál konzorcium tagjainak tapasztalt szakemberei tartanak. A kiválasztott pályázók személyre szabott mentorálásban, segítségben is részesülnek, valamint támogatást kapnak az igényeikhez és küldetésükhöz igazított digitális szolgáltatások sikeres kialakításában.
A képzés angol nyelvű.

Jelentkezési határidő: május 31.
További információ: http://digitraining-heritage.eu

Pályázatok

Kiírták az NKA idei pályázatait múzeumok számára

Az NKA Múzeumok kollégiuma kiírta idei évre szóló pályázatait múzeumi műtárgyak szerzeményezése, állományvédelem, restaurálás, állományvédelmi, restaurálási tevékenységhez szükséges szakmai anyagok és eszközök beszerzése, valamint múzeumi évkönyvek közzététele témában.
A pályázók köre: hazai, muzeális intézményi működési engedéllyel rendelkező, országos múzeum, országos szakmúzeum, megyei hatókörű városi múzeum, területi múzeum, tematikus múzeum.
A pályázatokat az NKA portálján keresztül 2021. május 5-én éjfélig lehet benyújtani.
További információ: https://nka.hu/muzeumok-210505/#2
Az OMMIK közvetít a nemzetközi és a hazai múzeumi világ között: információkat nyújtunk a nemzetközi trendekről, jó gyakorlatokról, a külföldi érdeklődőknek pedig átfogó képet adunk a hazai intézményrendszerről.
Szakmai szolgáltatásaink:
MuzeumStat – a magyar múzeumok komplex adatbázisa
MuseuMap – a múzeumi ágazat aggregációs portálja
MuseuMapGallery- ahol a kultúra új ruhát kap
MuseumDigit – a régió kiemelt szakmai konferenciája
MuseumLearning – a múzeumi szakma e-learning képzési rendszere
MúzeumiSpektrum – a gyűjteménykezelési folyamatok tudástára
Múzeum Most: kövessen minket Facebookon is!
Twitter
Hírek és trendek a múzeumok világából
Írjon nekünk!
Copyright © MNM OMMIK

Kérdése van? Írjon nekünk: ommik@mnm.hu
Ha még nem iratkozott fel hírlevelünkre, regisztráljon az oldalon! Ha tetszett, küldje tovább!
Megváltoztatná a profilját?  Itt tudja frissíteni adatait vagy leiratkozni a listáról.






This email was sent to <<Email cím>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
museology · Magyar utca 40 · Budapest, BUD 1053 · Hungary

Email Marketing Powered by Mailchimp