Copy
Това е бюлетинът на Red Paper Plane - програми за деца, родители и учители, базирани на дизайн мислене.
Вижте този имейл в браузъра
Weekly Wonders
от Цвети Камова

идва всеки уикенд.

Здравейте, всички!

Това е Weekly Wonders с избрани от мен текстове, линкове и интересни неща, които да споделите с децата у дома или в клас. Идва всяки уикенд, директно в пощата ви.

Ето ги моите пет фаворита за тази седмица:
 
1. Ледени звуци. Тази зима си имахме едно любимо ново занимание - да се пързаляме по замръзнало езеро и да правим най-различни звуци с ледената повърхност. Тези звуци са невероятно магически, сякаш от лазер и всеки път си учуден как едно малко хвърлено камъче по леда, може да създаде такава музика. И ние хвърляхме, пързаляхме се, после пак хвърляхме и после пак се пързаляхме. И после топъл чай. А ето това се случва, когато хвърлиш ледено парче в много дълбоко изкопана дупка в леда в Арктика. И отново с по-малко парче, защото е супер готино, нали :) А ако си норвежец, математик и кънкьор, правиш изследвания на звуковите вълни и се пързаляш по тънък черен лед, за да ги записваш, става още по-забавно. А ако живееш в Аляска, можеш редовно да си хвърляш камъчета, защото често всичко е замръзнало и да експериментираш. Този страхотен лазерен звук се дължи на честотите на звуковата вълна, която създаваме с удара на камъка по леда - те пътуват с различна бързина по замръзналата повърхност. Ако искате да научите защо, тук е обяснено добре, включително и как са направили звука на лазерните оръжия от Междузвездни войни :) Включете си субтитрите (колелце > субтитри > авто-генерирани-български).

2. Над водата. Из моретата и океаните ни все още бродят пиратски кораби. Да, не се шегувам. Те вече не търсят съкровища и пиратите не са с дървен крак и папагал на рамото, но дори и днес страдаме от техните набези. Имаме и много бракониери, които незаконно ловуват из водите. Кралските военноморски сили са намерили интересно решение, с което да оборудват своите войски и така да се справят по-добре с пиратстването. И то се казва...

3. Светлината. След лед и вода, дойде време и за светлина. Но не каква да е, а улична. Знаете ли, след като разгледах тези снимки, се замислих, че рядко поглеждам към уличните лампи. Даже преди малко отидох до прозореца, за да видя какви са всъщност на нашата улица. Мисля си, че сега ще ги поглеждам по-често. А как изглеждат вашите улични лампи?

4. Из въздуха. Гледаме ги птиците и си мислим, че винаги са летели така из небето, нали? Всъщност, откакто ни има нас, хората, те са си летели, да. Но, преди нас, по времето още на динозаврите, птиците първо са ходили - били са динозаври. След това са се образували нещо като пера, след това нещо като крила, след това за кратко са могли да се вдигат във въздуха, след това краката им са се отслабили за бягане и така милиони години, докато стигнем до малкото врабче, което кълве трохички на тротоара и литва в момента, в който го погледнеш. Най-забележителното според мен в цялата история е, че врабчето някога е било динозавър :) Ето една весела, но малко трудна (за мен) игра, в която трябва да еволюирате динозавъра до днешно птиче, като преминете през всички етапи на развитието  му.

5. Голям ден. Два пъти в годината в света хората се събират на птиче "състезание", за да наблюдават най-много птици в рамките на 24 часа. Освен забавно, то е и много важно за опознаването и опазването на птиците. Някои участници излизат още в 12 вечерта, за да чуят нощните видове (бухали, сови, кукумявки), след това гледат през целия ден и до 12 вечерта (който издържи), за да направят най-много видени или чути видове птици. Това състезание, в което победителят нищо не печели ("Даже и бонбонче?", както попита Ани), а всички държави по света участват, се нарича Global Big Day - и беше вчера. В 5:30 моите момчета Георги и Сони тръгнаха да катерят из Рила, за да отбележат високопланинските видове. Откриха няколко много редки, сред които трипръст кълвач и врабчова кукумявка. Финалните резултати ще станат ясни към средата на седмицата, но засега България е на 3-то място в Европа с 241 вида - пред нас са само Испания с 308 и Франция с 256. Браво на всички!

Весел уикенд! И се пазете!

Цвети
Искате да разглеждате още интересни неща от бюлетина? Ето линк към произволен брой.
Някой ви препрати този имейл?
Регистрирайте се тук, за да го получавате и вие всяка събота.
Цвети Камова е създател на Red Paper Plane. Тя адаптира метода за креативност и решаване на проблеми "дизайн мислене", като създава готови проекти (мисии) за директно прилагане у дома с децата, както и в клас от учителя. Те се играят в семейства из целия свят и се правят от повече от повече от 330 учителя с 6500 деца в 90 учебни заведения в 45 населени места в страната. Майка е на две прекрасни деца, има куче и коте у дома, обича да пътува и ценѝ много времето със семейството си.
🌿
Желаете да опитате нещо различно за вас и детето ви? Опитайте семейната ни програма "Дизайн откриватели" за деца 4-10 г.
🌼
Искате да развивате уменията на децата в клас? Кандидатствайте за програмата ни "Дизайн шампиони" за учебна среда.
Website
Facebook
Twitter
Instagram
Medium
© 2021 Red Paper Plane, всички права запазени. 

Получавате този имейл, защото сте се абонирали за нашия мейлинг лист от сайта на Red Paper Plane. Можете да промените настройките или да прекратите абонамента си.