Copy

Kubitovo čtení na víkend

Informací je mnoho, kdo má ale čas se tím vším probírat? Možná někdo od novin. Zde tedy prosím - výběr všeho, co se tento týden vyplatilo číst, sledovat nebo poslouchat podle mě, redaktora Hospodářek Jana Kubity.

- Máme za sebou další neklidný týden. Zejména kvůli vicepremiérovi Janu Hamáčkovi a Zprávám Seznamu, které napsaly, že se snažil vyměnit svoji zemi za milion Sputniků. Je to celé dost rozpačité, podivné. Zpráv je k celé věci hodně. Proto díky iRozhlasu za tenhle přehled nazvaný “11 parných dní Jana Hamáčka”.

- Těžko se z toho dělá jednoznačný závěr. Každý už jistě máme svůj. Třeba tenhle.

- Je to smutný, ale tak dobře jako před covidem se už mít nebudeme, říká pan Smutný z PwC.

- Asi tři miliony z nás prý máme imunitu proti covidu. Bohužel to není díky očkování, ale hlavně kvůli tomu, že tu boj s pandemií řídí jeden neschopný podivín a jsme mimořádně promořeni. Nicméně Seznam dal na toto téma dohromady souhrn několika studií a analýz a mně nezbývá, než ho doporučit ke čtení.

- Vláda zase měla přijít a nepřišla, naštěstí se ale našel jeden zubař, který přišel. Zde jeden pozitivní covidový příběh.

- Náš další nový ministr zdravotnictví se mi zpočátku zdál jako takový podivný pán, který je už z dob komunistické totality vnitřně nastaven tak, že aby se dostal výš, vyhoví leckomu s ledasčím. Ale zdá se, že ten pán je docela pěkný vykuk.

- Vedle cest Moskvy pana Hamáčka se nám tu odehrávají ještě jiné tragédie. Tuhle napsal Cermat.

- NASA simuluje dopad fiktivního asteroidu na Zem. Podle posledních informací míří na Šumavu.

- Máte obavy z Pirátů? Nebo znáte někoho, kdo má? Táhne mu na padesátku? Tohle je skvělý text Karla Křivana, který výborně popisuje rozporuplnost, jež sebou Piráti do naší domácí politiky přinášejí. Sám jsem v nedávné době přišel o přátelství s jedním kolegou jen proto, že jsem v komunálních volbách volil Piráty a ne nějakou jinou, “méně anarchistickou” stranu. Ten dnes už asi bývalý kamarád o Pirátech hovořil jako o neobolševicích, naivních svazácích a snažil se mi tehdy přehazovat TOP 09. Zpětně mě ta debata samozřejmě mrzela, už proto, že jsme si byli vlastně hodnotově velmi blízko. A navíc jsem tomu exaltovanému odporu vůči Pirátům nerozuměl. Je ale zjevné, že Piráti provokují mnoho lidí k prapodivným reakcím a Křivanův text je docela dobře vysvětluje. Stojí za to si přečíst.

- Vždy, když je výročí Pražského povstání, a ono zase bylo, se podívám na stránky Rozhlasu na jejich speciál. Je pořád stejně dobrý. Dlouho jsem měl tendenci tuhle událost přehlížet. Hlavně kvůli mozkové vymývačce komunistického školství. Až v hluboké dospělosti jsem zjistil, o jak velké drama ve skutečnosti šlo. Že tu například během bojů zahynuly téměř tři tisíce Čechů, což bylo zdaleka nejvíc ze všech evropských bojišť v těch dnech.

- Dlouho jsem neslyšel mluvit vojáka, dokonce generála tak civilně (ve smyslu normálně) jako v tomhle podcastu mého kolegy z Hospodářek Martina Ehla. Je to fakt zajímavé povídání s brigádním generálem Miroslave Feixem, který už téměř dva roky buduje kybernetické a informační síly české armády. Na co láká nedostatkové počítačové experty a které díly seriálu Hunger Games vám umožní pochopit armádní psychologické operace?

- Až bude pořádné teplo, vy budete sedět na nějaké zahrádce a popíjet limonádu nebo si dávat na výletě u stánku zmrzlinu a přiletí ty otravné vosy, vzpomeňte si na tenhle text. Zjistíte totiž, že budete možná odhánět něco docela užitečného.

- Český neurolog Martin Tolar se prý blíží objevu medicínského “svatého grálu”. Ve farmaceutické společnosti Alzheon, kterou v roce 2013 založil v Bostonu, vyvíjí dosud neexistující lék na Alzheimerovu chorobu. A podle českého Forbesu má velké šance. A mnozí z nás s ním. Tak držme palce.

- Režisér Jan Hřebejk si chce pořídit elektroauto. A zeptal se twitteru, co by mu tedy doporučil. Celé tohle vlákno stojí opravdu za přečtení.

- Trochu jsem se divil proč, ale Český rozhlas spouští stanici Radiožurnál Sport. A Filip Rožánek tady na Lupě nejen vysvětluje ty důvody, ale přidává i spoustu praktických informací. Asi si to občas pustím a nostalgicky vzpomenu, jak jsme s dědou v kuchyni takhle poslouchali zápasy Bohemky.

- Už ani lentilky nebudou to, co bývaly...

- A jedna legrácka, poučná samozřejmě, na konec. Před dvěma stovkami let zemřel Napoleon Bonaparte, člověk, který bez přehánění změnil svět. A Aktuálně vám ukáže, co dělal ve vašem věku? V tom mém musel do vyhnanství, takže byť jsem svět nijak zvlášť nezměnil, jsem na tom teď asi o něco lépe.

Přeji dobrý víkend, dobré čtení i poslech. Nechť vás provází Síla.
Pokud chcete můj výběr dostávat každý pátek do své pošty, klikněte SEM.

Naopak odhlásit se můžete tady

A najdete mě tady.
Sdílet Sdílet
Twítnout Twítnout
Linknout Linknout
Poslat Poslat






This email was sent to <<Váš e-mail>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Kubitovo čtení · Charkovská · Praha 10 10100 · Czech Republic

Email Marketing Powered by Mailchimp