Copy
PODPORA UDRŽITELNÉ DEMOKRACIE OBČANSKOU SPOLEČNOSTÍ

Přehled událostí v prioritních oblastech sítě NeoN

Newsletter č. 9/2021 (30.04. - 17.05.2021)

Milé čtenářky a milí čtenáři,

dle zprávy z unijního výzkumu Eurobarometr klesá důvěra Čechů ve vládu, zato ale roste důvěra v EU. 

Kolik obchodních společností stát vlastnil v minulém roce? A mohou tahanice kolem 3,1 mil. Kč pro Agrofert ohrozit hospodaření státu a potenciální miliardy pro Česko?

Národní plán obnovy byl během uplynulého víkendu dodatečně přidán na jednání vlády 17. 5. Jsme zvědaví, jak se MPO vypořádalo s chybně určeným podílem “zelených” opatření nebo jak uchopí potřeby vzdělávání. Podle kalkulačky IDEA totiž 20 mld. Kč v návrhu NPO na dalších 5 let nestačí pokrýt finanční ztráty budoucích příjmů současných školáků, které způsobil jeden jediný týden výluky prezenčního vzdělávání.

Do sněmovního finále se řítí stavební zákon, a proto přinášíme přehled hlavních přešlapů v jeho přípravách i doporučení nevládních organizací. Také nás zajímá, kolik zákonů k lepší transparentnosti vládnutí se doslova válí ve Sněmovně a jestli se s nimi může pohnout do voleb.

Paradoxy v mediálním prostoru: Evropská komise chce ochránit novináře (nejen) před ekonomickým tlakem. Naproti tomu se do závěrečného čtení novely zákona o střetu zájmů prodral pozměňovací návrh KSČM, který tlačí české novináře veřejnoprávních médií k tomu, aby podávali veřejná majetkové přiznání. 

Nakonec může být inspirativní podívat se na svět z evropské a globální perspektivy: probíhají veřejné konzultace k dokumentům k SDGs a spouští se Konference o budoucnosti Evropy. Z konferencí a příležitostí upozorňujeme na ty k populismu, digitalizaci anebo program pro globální inovace.

Přínosné čtení, sledování, poslech i klidný start do nového týdne Vám přejí

Káťa, Jana a Petr z Glopolisu :)

PROTICHŮDNÁ DŮVĚRA

Klesá důvěra ve vládu. Češi věří své vládě a Parlamentu nejméně ze všech obyvatel zemí EU, uvedlo zastoupení Evropské komise v ČR v národní zprávě z unijního průzkumu Eurobarometr. Podíl Čechů, kteří důvěřují své vládě meziročně klesl ze 40 na 19 % (průměrná důvěra v národní vlády a parlamenty za všechny země EU je cca 36 %).

Roste však důvěra v EU, která meziročně stoupla z 39 % na nynějších 48 %, což je sice nejvíce od r. 2013, ale Česko i nadále patří k zemím s nejnižší důvěrou v EU (průměrná důvěra v Unii za všechny země EU je 49 %). 

HOSPODAŘENÍ STÁTU

Stát má podíl ve 118 společnostech, plyne to ze Zprávy o plnění opatření vyplývajících ze Strategie vlastnické politiky státu k 31. 12. 2020, kterou zpracovalo Ministerstvo financí, a která obsahuje informace o plnění jednotlivých opatření, hodnotí jejich účelnost a celkový přínos pro zlepšení výkonu vlastnických a zakladatelských práv státu, příp. naznačuje i opatření nová. Z firem si stát k 31. 12. vzal celkem cca 12 mld. Kč (ze sekce „vztah k státnímu rozpočtu vykazuje například: ČEZ 7,658 mld., Letiště Praha 1,409 mld., MERO 451 mil., Čepro 793 mil., ČEPS 935 mil.).

Obchodní společnosti s majetkovou účastí státu a státních podniků podle resortu

Ohrozí 3,1 mil. Kč pro Agrofert budoucí miliardy pro Česko? V připravované rezoluci Evropský parlament vyzve EK k prošetření dodržování principů právního státu, neboť  ČR nebrání střetu zájmů předsedy vlády, nepostihuje ho a odmítá zjištění z auditního řízení. To může vést až k uzavření kohoutku dotací z rozpočtu EU a mimořádného fondu obnovy. Přitom právě nyní má ČR s EK uzavírat jednání o celé struktuře operačních programů, Dohodě o partnerství a Národním plánu obnovy se zásadním balíkem pro modernizaci země. 

NÁRODNÍ PLÁN OBNOVY - EKONOMIKY I VZDĚLÁNÍ?

Zpoždění a “greenwashing” Národního plánu obnovy. Vláda má 17. 5. projednat využití téměř 200 mld. Kč na obnovu a jeho předložení EK (dosud své plány předložilo 13 zemí). Vypořádání připomínek ani finální podoba NPO zatím nejsou zveřejněny. Ekologické organizace v předešlé fázi kritizovaly, že plán ani nesplňuje požadované podmínky EK na investice ve výši 37 % na ochranu klimatu. Ministerstvo zemědělství chybně vykázalo opatření za “zelené”. Organizace požadovaly přesměrovat prostředky na důležitá opatření pro obnovu krajiny pod MŽP, navýšit program Nová zelená úsporám nebo na obnovu brownfieldů. 

Restart ekonomiky či klimatické cíle nesmí ustrnout jen na tom, jak utratit peníze. Korupční rizika dekorbanizačních programů ale i NPO dle odborníků na kulatém stole Transparency Int. zvyšuje komplexnost a složitost témat a samotná aplikace řešení, kombinace nekoncepčnosti a absence odborné debaty a chybějící politická shoda na tom, že by Česko mělo být do 2050 uhlíkově neutrální. Pouhý akcent na absorpční kapacitu způsobuje, že se účelnost vytrácí. Možným řešením může být větší rozmanitost aktérů přizvaných do debaty i implementace.

Dopad pandemie na školství. SKAV vyzývá vládu, aby určila školství za skutečnou prioritu a zajistila systémové řešení pandemických problémů s využitím všech možností a moderních přístupů ke vzdělávání. Nesystémovost a vleklost při otevírání škol a institucí pracujících s dětmi a mládeží je neudržitelná. Tlak na otevírání obchodů podle skupiny MeSES může ohrozit otevírání škol. 

Náklady a výdaje ne-vzdělávání. V návrhu NPO je na příštích 5 let na vzdělávání necelých 20 mld. Kč. Dle studie IDEA přitom tato částka sotva odpovídá ztrátě na budoucích příjmech způsobené školákům a studentům jedním jediným týdnem uzávěry prezenční výuky. Online kalkulačka odhadu finančních ztrát způsobených výlukou prezenční výuky zahrnuje i dopad na budoucí příjmy do veřejných rozpočtů a srovnání s ročními výdaji na školství či na antigenní testy pro žáky.

STAVEBNÍ ZÁKON VE FINÁLE

Megaúřad pod kontrolou státu. Poslanci se již třikrát sešli, aby schválili návrh, k hlasování ale stále nedošlo kvůli zásadním výhradám demokratické opozice vůči razantní reorganizaci veřejné správy, která by dle vlády měla omezit byrokracii a urychlit rozhodování. O oddělení stavební agendy od obecního úřadu a vzniku státem řízeného orgánu který má centralizovat zájmy životního prostředí, památkové ochrany, hygieny ad, se bude rozhodovat až 26. 5. 

Závadný proces. Mezi hlavní přešlapy při přípravě zákona, které zároveň stojí za  odporem proti němu, patří: a) absence analýz, které by pojmenovaly úzká místa současného nastavení; b) výchozí návrh zpracovala pro MMR Hospodářská komora, která zastupuje mj. velké developery, a tuto přípravu i sama financovala; c) vláda se věcně nevypořádala s řadou zásadních připomínek při schvalování věcného záměru. Např. požadavek samospráv na větší kompetence v územním plánování vláda bez dalšího před rokem a půl smetla ze stolu a nyní má být do zákona vložen až skrze nedopracovaný poslanecký pozměňovací návrh. 

Další zdroje. Přehled aktérů, kteří mají zásadní výhrady je k dispozici zde, dostupný je také krátký sestřih projevů panelistů ze semináře konaného v Senátu 25. 2. 2021. Pro zájemce o detaily problematiky doporučujeme debatu (zde záznam) uspořádanou Stavebním fórem, kde problematiku návrhu představil P. Černý z Frank Bold. Výhrady Zeleného kruhu a doporučení poslancům návrh neschvalovat můžete číst zde.

ZÁKONY PRO VĚTŠÍ PRŮHLEDNOST

@masaryk_official

Zákon o ochraně oznamovatelů korupce. Návrh zákona prošel 12. 5.  na mimořádné schůzi Sněmovny 1. čtením. Neprošel ale návrh, aby byl zákon projednán zrychleně na výborech, takže ochrana tzv. whistleblowerů už do voleb Parlamentem s největší pravděpodobností neprojde.

Zákon o lobbování. Vláda návrh zákona schválila v červenci 2019, na program 1. čtení se dostal až v prosinci 2020. 13. 5. ústavně právní výbor přerušil projednávání a odložil jej na 25. 5. Tentýž den však jedná plénum Sněmovny, takže členové výboru budou dle svých slov věřit, že po schůzi bude ještě čas na setkání. 

Zákon o svobodném přístupu k informacím. Od října 2019 leží ve Sněmovně novela infozákona, jež by měla vyjasnit, které úřady a státní firmy musí občanům poskytovat informace a zavést pojistky proti zneužívání práva na informace ze strany žadatelů. Rekonstrukce státu spolu s poslanci a ministerstvem vnitra připravila opravný balíček (prošel výbory a od dubna čeká na 2. čtení), který odstraní rizika původního vládního návrhu, kdy byla definice povinných subjektů nepřesná a ochrana úředníků před šikanózními žádostmi by závažně ohrozila právo veřejnosti na informace. Zákon se však nelíbí tajným službám kvůli příp. dotazům, u nichž není jasné, zda je napsal zvědavý občan, novinář, či někdo s nekalými úmysly. Příp. změnu ale označuje za nebezpečnou spoluautor zákona O. Kužílek i proto, že by se mohla stát inspirací pro jiné složky státu (např. armádu). Odpovídání tajných služeb na dotazy je ve světě běžnou praxí.

MEDIÁLNÍ PROSTOR

Poslechněte si podcast Stošestka od Transparency Int., který se věnuje problematice dezinformací, propagandě, svobodě slova či vzdělávání ve vztahu k médiím.

Ochrana novinářů EU. V reakci na ekonomický tlak i hrozby chystá EK dle místopředsedkyně V. Jourové pro členské státy doporučení, jak podporovat nezávislou a bezpečnou práci novinářů, a závazná pravidla na ochranu svobody médií. Letos chce připravit také návrh, jež by bránil opakovaným žalobám na novináře ze strany politiků či podnikatelů, kteří se snaží znemožnit jim jejich práci.

Majetková přiznání novinářů. Nesystémový legislativní krok ohrožující nezávislost médií veřejné služby zmiňují ve společném prohlášení generální ředitelé ČRo a ČT. Blíží se totiž 3. čtení novely zákona o střetu zájmů spolu s pozměňovacím návrhem poslance J. Valenty (KSČM), jež požaduje, aby novináři veřejnoprávních médií podávali veřejná majetkové přiznání. 

Podívejte se na rozhovor s předsedou Syndikátu novinářů ČR A. Černým.

ZAPOJENÍ OBČANŮ DO EVROPSKÉ A GLOBÁLNÍ AGENDY

SDGs - veřejná konzultace ke strategickým dokumentům, které pomohou při vytváření 2. Implementačního plánu (Strategického dokumentu) ČR 2030 (Implementačního plánu ČR 2030) a při přípravě Národního dobrovolného přezkumu Agendy 2030 na půdě OSN (poslední z r. 2017). I vy můžete k udržitelnému rozvoji přispět svým názorem, nápadem či podnětem. Podmínky účasti a registrace zde.

Nové impulzy pro evropské politiky. Dnem Evropy byla zahájena Konference o tom, jak by měla v následujících letech EU vypadat a co by měla řešit. Na digitální platformě se můžete vyjádřit i vy (Češi se zatím zajímají např. o migraci nebo o jadernou energii). Úřad vlády v ČR plánuje spuštění aktivit pro veřejnost na přelomu května a června.

„Dialog mezi občanskou společností a institucemi: ztraceni v překladu?“ je téma setkání s předními akademickými pracovníky a aktéry občanské společnosti, které bude 2. 6. v 15:00-18:00 pořádat European Civic Forum v rámci Evropské občanské akademie 2021. Podívejte se na program, zaregistrovat se můžete do 31. 5. zde.  

KONFERENCE, ŠKOLENÍ A PŘÍLEŽITOSTI

6. pražská konference o populismu, kterou pořádá Heinrich-Böll-Stiftung Prague, Goethe-Institut Prague a FSV se bude konat 17.-19. 5. Online konference se zaměří na proměny populismu od počátku pandemie: jak populistické strany a hnutí přizpůsobily krizové situaci svou rétoriku a do jaké míry se posunulo jejich vymezení vůči liberálně-demokratickým hodnotám. 

Série pěti konferencí o digitalizaci Česka, které pořádá CzechSetGo, bude zahájena 20.-21. 5. první z nich na téma eGovernment: Digitální stát jako driver inovací a růstu, zaregistrovat se můžete zde.

Efektivní online komunikace pro občanskou společnost. Přečtěte si praktického průvodce od ISFC, který obsahuje konkrétní tipy, jak jednat s novináři, navrhnout zprávu či vytvořit komunikační strategii.

Jak postupovat, pokud spolek nesplnil zákonné povinnosti ve vztahu k občanskému zákoníku? Sekretariát RVNNO spolu s předsedkyní Výboru pro legislativu a financování JUDr. L. Deverovou připravil návodný postup, který by měl pomoci řešit aktuální potřeby. Zahrnuje: 1) postup v případě, že si spolek nesplnil své povinnosti ve vztahu k občanskému zákoníku, 2) postup v případě, že statutární orgán spolku není usnášeníschopný.

Program globálního akcelerátoru 100+ podporuje sociální inovace pro udržitelné dodavatelské řetězce. Jde o výzvu pro start-upy/sociální podniky z celého světa v oblastech a) cirkulární obaly; b) chytré zemědělství; c) správcovství vody; d) klimatická akce; e) upcyklace; f) koronavirové výzvy, v níž mohou získat až 100 tis. USD, 6 měs. dálkového vzdělávání, odborné poradenství, přístup k mentoringu a partnerstvím. Přihlášky můžete podávat do 31. 5. na 100accelerator.com.

Seznam použitých zkratek:

ČT - Česká televize
ČRo - Český rozhlas
EK - Evropská komise
MMR - Ministerstvo pro místní rozvoj
MPO - Ministerstvo průmyslu a obchodu
MŠMT - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
MŽP - Ministerstvo životního prostředí
NNO - Nestátní nezisková organizace
NPO - Národní plán obnovy
RVNNO - Rada vlády pro nestátní neziskové organizace
SDGs - Cíle udržitelného rozvoje

Archiv všech předchozích čísel najdete zde.
K odběru se můžete přihlásit prostřednictvím tohoto odkazu.
Newsletter pro Vás připravuje tým Glopolis.
Kontakt: Kateřina Vrbová, vrbova@glopolis.org.

Copyright © 2021 Glopolis, o.p.s.

Want to change how you receive these emails?
You can update your preferences or unsubscribe from this list.

Email Marketing Powered by Mailchimp