Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Dobré ráno,

přinášíme pravidelnou týdenní porci tipů, jak a kam investovat své peníze, co si pohlídat a jak na sobě pracovat. Hlavními tématy tohoto newsletteru jsou:
  1. Koruna posiluje a ukrajuje si z investic
  2. Ceny bytů rostou, nájmy ale zatím ne 
Takže jdeme na to!

Koruna zdrhla i s výnosy 


Jak si vede česká koruna?

Česká koruna je aktuálně třetí nejvíce posilující měnou v Evropě, předbíhá ji jen islandská koruna a maďarský forint. Jedno euro tak aktuálně vyjde na 25,4 koruny, což je meziročně devítiprocentní posílení. Důvodem je růst cen v české ekonomice. Inflace se v dubnu dostala mimo toleranční pásmo České národní banky, a trhy tak očekávají, že sáhne ke zvýšení sazeb. K prvnímu zvýšení by mohlo dojít už v červnu, případně v srpnu. Zvýšení sazeb vede k tomu, že se české dluhopisy nebo jiná aktiva stávají atraktivnější pro zahraniční investory, ti do nich proto investují. K tomu si ale potřebují směnit svá eura za koruny, a proto poptávají korunu, která v důsledku posiluje. Spekulanti, kteří takové chování očekávají, pak též nakupují korunu právě s výhledem na její další posílení.

Proč je důležité kurz koruny vůbec řešit?

Měnový kurz zasahuje jak do životů firem, tak domácností a investorů. Firmy se před výkyvy kurzů snaží bránit speciálními finančními produkty. Přílišné posílení koruny by pro ně jinak znamenalo ztrátu, neboť by za utržená eura v zahraničí dostaly méně korun v tuzemsku. Nákladem je pak samozřejmě i samotné zajištění, neboť ani to není zdarma. Domácnosti pak posilující korunu zpravidla kvitují, neboť to znamená zlevňování dováženého zboží a zpravidla i dovolených. Pro české investory je ovšem posilující koruna nepříjemná, neboť jim ukrajuje z výnosů zahraničních investic, pakliže se nezajistí. Když se investor rozhodl minulý rok koupit akcii za 100 eur, musel si směnit při kurzu 27,71 koruny za euro 2771 korun. Za rok mu akcie posílila o sto procent na 200 eur. Nyní chce vybrat zisk. Dle původního kurzu by měl po převodu 5542 korun, jenže kurz je nyní 25,4 koruny za euro, a tak získá 5080 korun. Za neměnného kurzu by zisk v korunách činil 2771 korun, nyní jen 2309 korun. To je pořád krásný výsledek, ale pokud by se investice zhodnotila méně, než bylo posílení koruny k euru, žádný zisk by se nekonal.

Má smysl se zajišťovat?

Tahle otázka patří k jedné z těch, která dokáže zkazit každou investiční party. Názory analytiků jsou mírně řečeno nejednotné. Dlouhodobě bude koruna vůči euru i dolaru posilovat v důsledku dohánění vyspělejších ekonomik, neboť obecně platí, že měny méně vyspělých zemí posilují vůči těm vyspělejším. Koruna vůči euru za posledních osmnáct let posílila o čtvrtinu, euro vůči norské koruně posílilo o třetinu. To k zajištění přímo vyzývá. Problém je, že nikdo neví, jak rychle a jakými výkyvy si při posilování koruna projde. Některé studie ukazují, že výsledky zajištěných a nezajištěných portfolií se nijak zásadně neliší. Někdy vychází lépe zajištěná, jindy zase ne. Měnové kurzy jsou totiž i přes nějaký dlouhodobý trend pěkně kolísavé.

V následujícím zbytku roku by podle námi oslovených analytiků měla koruna posilovat k hodnotě 25,26 koruny za euro, příští rok je cílová cena 24,8 koruny za euro. Koruna může ale klidně oslabit, neboť není jisté, že nepřijde na podzim další vlna koronaviru. Na dolar jsme se neptali, ale upřímně – při současných rizicích jsou odhady měnových kurzů spíš taková hausnumera. Například indická mutace koronaviru se Velkou Británií šíří bez ohledu na proočkovanost, časem dorazila i do Česka. Není také žádná jistota, že nepřijde další mutace, která nebude na očkování už ani nijak reagovat. Nějaká rada na závěr? Jedním z nejlepších způsobů, jak pohyby kurzu eliminovat, je proto investovat pravidelně a třeba do více měn, čímž se kurzové riziko rozloží.
Analýzu naleznete zde

Výnosy z nájmů se vypařily


V minulém týdnu jsme v redakci už poněkolikáté pocítili, jak složité je dobrat se k nějakým alespoň trochu relevantním číslům z trhu nemovitostí. I když dostanete na podnose celý dataset, vždy je v metodice nějaké ale. Máme tak k dispozici data od firem Re/Max a Bezrealitky, která jsou ale logicky vychýlená směrem k velkým městům. Když nám poskytují údaje za celé kraje, jsou proto čísla nadhodnocená. Pak máme celý dataset od firmy Reas vytažený z katastrálních úřadů a do toho nová čísla od firmy Deloitte. Katastrální data sice postihují všechny prodeje a nákupy majetků, jsou v nich ale i takzvané podpultové prodeje mezi rodinami nebo známými. Čísla jsou proto zase spíš podhodnocená. Nejhorší je, že rozdíly mezi jednotlivými datasety jsou často propastné. Pouze v Praze a Brně se lze dobrat konsenzuálních čísel, což je dáno velikostí trhu v daných městech.

S jistotou lze říci následující:

Ceny bytů nadále rostou, i když růst zpomaluje + ceny nájmů jsou významně nižší než před rokem = výnosnost z pronájmu klesla na historické minimum.

Investora vždy zajímá hlavně výnosnost a ta záleží na vývoji ceny bytu a také nájemného. Podle centrální banky výnosnost z pronájmů klesla na historická minima, za celou republiku zamířila ke třem procentům. Celková výnosnost se samozřejmě počítá i včetně zhodnocení majetku, odečítají se náklady, započítává se inflace.
Nic takového v tabulce výše není. Hodnoty, které zobrazuje, ukazují čistě poměr ceny nájmu za metr čtvereční vůči ceně bytu za metr čtvereční. První sloupec obsahuje inzertní data, druhý sloupec data z katastru. V obou případech vstupují do výpočtu inzertní data za nájmy. Všechna čísla jsou za první čtvrtletí letošního roku. Třetí sloupec postihuje rozdíl mezi oběma metodikami a dle něho je i tabulka seřazena. Pokud výnosnost z pronájmů prudce klesá, pak obzvlášť nízká rentabilita bude dle tabulky v Praze a Liberci. Investor by se tak měl podívat po jiných městech nebo čekat, že začnou nájmy v Praze a dalších městech se stlačenými výnosy výrazně podražovat. Není to naivní předpoklad, s přílivem turistů lze očekávat růst cen nájmů. V prvním čtvrtletí jsou meziročně níž za republiku o pět procent, za Prahu o deset.
Analýzu naleznete zde

Co se bude tento týden dít?

Úterý přinese zhoršení v německém zpracovatelském průmyslu, zároveň by ale měla též za květen klesnout tamní nezaměstnanost. Netrpělivě se čeká na čísla ohledně květnové inflace v eurozóně, odhaduje se meziroční zrychlení za květen na 1,9 procenta. Promluví britští centrální bankéři. Zoom zveřejní výsledky.

Středa bude na ekonomické události chudá, za zmínku stojí snad jen německé dubnové prodeje v maloobchodu. Čeká se meziroční i meziměsíční pokles.

Čtvrtek přinese za USA výsledky ohledně nálady v ekonomice mezi manažery s výjimkou zpracovatelského průmyslu. Čeká se květnové zlepšení.

Pátek bude výjimečně docela záživný, neboť vystoupí jak šéf americké centrální banky, tak šéfka Evropské centrální banky. Vyjdou čísla za květnovou nezaměstnanost. Výsledky zveřejní Broadcom a Slack. 

Co stojí za to neminout?

Pokud investujete nebo chcete investovat do etherea, určitě si přečtěte text o jeho zakladateli, jenž se rozhodl oslabit mocné a bohaté.

Pokud investujete do nemovitostí, značnou část nákladů představují rekonstrukce – a ty jsou letos velmi drahé. Chybí totiž řemeslníci.

Pěkný článek jednoho z analytiků J&T Banky o tom, jestli už korekce přišla, nebo teprve bude, a do čeho investuje.

V eurozóně to skřípe. Němci mají z inflace skoro panickou hrůzu a už by chtěli vidět úrokové sazby nahoře, kvůli jižanům to ale udělat nelze.

Vypadá to, že se možná vrací pumpování peněz do takzvaných meme akcií. Tak kdo má chuť si vsadit sportku, může to zkusit.
Přeji vám krásný týden.

         David Busta         

 

Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.

Facebook Twitter 


 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, IHNED.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@ihned.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel toho newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.ihned.cz.