Copy
Zobrazit newsletter ve vašem webovém prohlížeči
Vážení čtenáři,

pročítal jsem si průzkumy českého pracovního trhu a vyšel mi následující obrázek: 

78 procent lidí v práci zažívá často negativní pocity, například kvůli přetížení.
44 procent zaměstnanců uvádí, že zažívá na pracovišti ponižování a šikanu.
40 procent je pokles produktivity práce, pokud je zaměstnanec frustrovaný.
15 procent zaměstnanců rezignovalo a zaměstnavateli aktivně škodí.

Možná si řekneme, že zmíněná čísla budou reálně nižší, protože si zaměstnanci realitu trochu přikrášlují. Třeba to tak je, jen jde o irelevantní postřeh. O výkonu zaměstnanců rozhoduje, jak oni sami vnímají realitu, ne jaká skutečně je.

Pokud někoho práce frustruje, měl by ji změnit. Opět rada k ničemu. Když je člověk frustrovaný, rezignovaný, těžko v sobě najde ještě energii rekvalifikovat se, najít si lepší práci. Potřebuje zkrátka oddych, čas na sebrání sil. A to nejde bez finanční rezervy.

Když se podíváme do experimentálního šetření Českého statistického úřadu, zjistíme, že úspory tvoří reálně jen nejbohatší domácnosti. Než prozradím pointu, zkusme si položit otázku, jestli zde nevězí vysvětlení české blbé nálady včetně politických implikací.

Osobně už několik let pracuji na tom, abych se do zmíněného stavu bezmoci nedostal. Udržuji si takovou rezervu, která mi zajišťuje, že když budu bez práce, dokážu z ní žít při současných výdajích i několik let. Finanční svoboda vám ale dává i morální svobodu.

Můžete říkat, co si opravdu myslíte, aniž byste museli zvažovat, zda tím ohrozíte své postavení v práci, zdroj příjmu. Jakmile zjistíte, že vám práce nic nedává, můžete říct šéfovi adios. Sbalit se a vypadnout třeba na cestu kolem světa.

Vše, co jsem popsal, stojí v podstatě v základech myšlenky hnutí FIRE, které v Česku získává na popularitě. Cíl se liší oproti mému třeba v tom, že investor chce dosáhnout statusu rentiéra nebo si dovolit pracovat jen dva dny v týdnu. 

Není to ale zadarmo, potřebujete pevnou vůli, řád, disciplínu, konzistentnost. Vyzpovídali jsme proto pro plánovaný říjnový speciál několik lidí, kteří jsou finanční svobodě a statusu rentiéra už velmi blízko nebo ho dosáhli, a to zpravidla před věkem 40 let. 

Většina zpovědí se do speciálu, který vyjde 24. října, nevešla, což je škoda. A tak vám nabízím první ochutnávku zde v newsletteru. Zároveň bych vás rád pozval na investiční konferenci, kterou pořádáme 7. listopadu od 16 hodin na Výstavišti v Pavilonu Bohemia v Praze.

Jde o uzavřenou akci, kde se po vyslechnutí panelových diskusí můžete setkat s předními českými investory. V panelech vystoupí například Milan Kratina, Martin Burda nebo Ladislav Sekerka. Pro veřejnost je k dispozici jen 30 vstupenek. S kódem ode mě to navíc budete mít o pětinu levnější (kód: PENÍZEHN).

Hovory s rentiéry

Všichni vyznavači hnutí FIRE dostali stejné nebo mírně odlišné otázky. Níže najdete kompilát odpovědí na některé z nich. Téměř vždy bylo možné najít podobné styčné plochy a základní principy. Nejde tedy o odpovědi jednoho konkrétního člověka. 

Proč jste se na dráhu FIRE vydali?

V tomto případě jsou motivy poměrně různorodé. Pro jednoho zpovídaného byly motivací děti, neboť si přál, aby s nimi mohl trávit co nejvíce svého času. Mezi spouštěče patří ale i méně radostné okamžiky, jako je smrt blízkého člověka, kdy si dotyčný uvědomil hodnotu času a peněz. Někdo se rozhodl vydat na cestu k rentiérství tak, že se s kamarádem hecli v hospodě. A jiní chtěli získat svobodu dělat práci, která naplňuje, ale je špatně placená.

Jaká pravidla je potřeba dodržovat?

Na prvním místě všichni uvádí maximalizaci příjmů a vyhnutí se jevu, kterému se říká hédonistická adaptace, tedy uvyknutí si na vyšší životní standard. V dnešní době lze prý rozházet v podstatě jakýkoliv příjem. Druhým pravidlem je proto zbytečně neutrácet. A třetím je samozřejmě pravidelné investování na měsíční bázi. Ke všemu zmíněnému pak člověk potřebuje především disciplínu. A čím dřív začne, tím samozřejmě lépe.

Jak jste poskládali své portfolio?

K mému překvapení jsou portfolia dotázaných různorodá. Společné mají, že nejčastěji obsahují akcie, nemovitosti a dluhopisy, a čím blíže jsou statusu rentiéra, tím větší podíl tvoří v portfoliích nemovitosti a dluhopisy na úrok akcií. Dotázaný, kterému chybí do rentiérství pět let, má 70 procent v akciích a zbytek hlavně v dluhopisech. Další, jenž dosáhne cíle příští rok, má většinu peněz v nemovitostech, dluhopisech a až poté akciích.

S jakými výnosy dotázaní počítají?

Všichni mají při plánování společný konzervativní přístup. Počítají s ročním zhodnocením portfolia mezi třemi a pěti procenty nad inflací. Opět platí, že čím blíž rentiérství, tím nižší mají dotázání očekávání, což odpovídá skladbě portfolia. Co se pak týče procentuální výše odkládaných příjmů na investice, pohybuje se od jedné poloviny až k třem čtvrtinám běžných příjmů. Při takových výších investic lze rentiérství dosáhnout v horizontu 10 až 15 let.

Lze se vydat na cestu FIRE s dětmi?

Je potřeba počítat s tím, že bude trvat déle, ale je to možné. Jeden z dotázaných uvádí, že jeho dvě děti sice znamenají přítěž v podobě zvýšených výdajů, na druhou stranu, rodina má dva příjmy, dělí se o výdaje a těží z úspor z rozsahu. Potřebné je pak ale s dětmi celý koncept dobře komunikovat, aby byly připravené na standardní pracovní život. Mezi zahraniční blogery, kteří odešli do penze i s dětmi, patří třeba The Dividend Guy
Více se dozvíte zde

Co se děje na trzích

Zajímavé drama se odehrává na dluhopisovém trhu, kde americké desetileté obligace nesly v jednu chvíli vyšší výnos než české. Situace už se lehce narovnala, přesto si americký cenný papír koupíte s výnosem 4,8 procenta a český s výnosem 4,9 procenta.

Momentálně panuje narativ, že za prudkým růstem výnosů, a tedy propadem cen amerických dluhopisů stojí procitnutí investorů, že se mění paradigma na finančních trzích. Doby nízkých sazeb a kvantitativního uvolňování jsou pryč a dluh začíná mít svou váhu.

Jinak řečeno, investoři začali řešit, jak moc je která ekonomika zadlužená. V současnosti náklady na obsluhu amerického dluhu činí 14 procent celkových výdajů federálního rozpočtu. Prudký růst výnosů zdražuje financování v celé ekonomice.

Podle námi oslovených analytiků proto nemusí být špatným tahem vsadit si na pokles dluhopisových výnosů, který by měl prý přijít, až se současná hysterie na trzích uklidní. Mimochodem, historicky zažívají americké obligace nejhorší tři roky od 19. století. 

Českou ekonomiku pak provází spekulace, kdy začnou klesat úrokové sazby. Z posledního zasedání rady vyplývá, že první pokles by mohl přijít už na konci roku. Z diskusí v radě lze očekávat, že o pohybu sazeb rozhodne vývoj kurzu koruny a růst mezd.

 

Co neminout

Přeji vám hezký týden
 
David

Kniha oprav a připomínek 👉 zde. Investiční kniha 👉 zde.
Portfolio tracker 👉 zde. Investiční skupina 👉 zde.
Upozorňujeme, že nejde o investiční rady. O vašich konkrétních investicích a finanční situaci je vždy  vhodné se poradit s odborníkem.
         

 
Copyright © 2021 Economia, a.s.
Hospodářské noviny, HN.cz – All rights reserved.
Kontakt: Hospodářské noviny, Pernerova 673/47, 186 00 Praha 8, Česká republika
E-mail: redakce@hn.cz

Infolinka: 233 071 197
Zpravodaj dostáváte na základě přihlášení k odběru nebo jako předplatitel Hospodářských novin.
Nejste pravidelný odběratel tohoto newsletteru? Můžete se jím stát ZDE
Pro odhlášení odběru klikněte ZDE.

Archiv zpravodaje můžete otevřít ve webovém prohlížeči.
Nastavení zpravodaje
Ochrana osobních údajů


Chtěli byste si přečíst více našich článků? Předplaťte si HN na predplatne.hn.cz.