Copy
Fakulteta za organizacijske študije, Ulica talcev 3, 8000 Novo mesto                                           Razvijamo vašo ustvarjalnost.

E-novice (november 2023)

Letnik: 15       Številka: 9

Se sprašujete o nedavnih dogodkih na FOŠ-u? Z veseljem poročamo, da so dosežki naših kolegov dosegli odmevnost tudi izven naših okvirov. Dr. Nadia Molek je za svoje doktorsko delo prejela prestižno nagrado na XXI. natečaju, ki ga organizira Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu. Prof. dr. Boris Bukovec pa je bil nagrajen za izjemen prispevek na področju upravljanja s človeškimi viri.

Želimo vas tudi opomniti na priložnost, ki vam jo ponuja projekt HEARD. S svojim mnenjem lahko prispevate k oblikovanju kritike in postanete aktivni udeleženec v procesu spreminjanja naše prihodnosti.

Želimo vam prijetno nadaljnje branje.

Zagovor magistrske naloge

V četrtek, 26. oktobra je magistrsko nalogo z naslovom Dojemanje vplivov jedrskega objekta na okolje predstavila Mateja Tomazin. Izdelala jo je pod mentorstvom doc. dr. Milana Simončiča.
Uspešno prestana recertifikacijska presoja po standardih ISO

V mesecu oktobru smo na fakulteti uspešno prestali recertifikacijsko presojo po standardu sistema vodenja kakovosti ISO 9001 in standardu sistema vodenja varovanja informacij ISO/IEC 27001. Trije presojevalci certifikacijske hiše Bureau Veritas pri presoji našega sistema vodenja niso ugotovili neskladnosti in tako priporočili ohranitev obeh certifikatov za naslednja tri leta.

FOŠ je sistem vodenja kakovosti v poslovni proces vpeljala najprej s certifikatom ISO 9001 v letu 2011, v letu 2014 pa ga nadgradila z integrirano presojo po ISO/IEC 27001, s čimer smo postali prva fakulteta v Sloveniji z omenjenima certifikatoma. Posebej smo ponosni na dejstvo, da je naša fakulteta ena izmed 25 % organizacij, ki je uspešno opravila tudi prehod na novi standard sistema vodenja kakovosti po ISO 9001:2015. S tem smo ponovno potrdili našo zavezanost k visokim standardom kakovosti in varnosti informacij v vseh segmentih našega poslovanja.

Nagrajena doktorska disertacija

Dr. Nadia Molek je v mesecu oktobru s strani ministra Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, prejela nagrado na XXI. nagradnem natečaju Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu za diplomska, magistrska in doktorska dela, na temo Slovencev v zamejstvu in po svetu s področja izseljenstva. Prejela je nagrado za doktorsko disertacijo z naslovom "Procesi vzpostavljanja identitete Slovencev v Argentini: transnacionalne perspektive od 19. stoletja do danes (2020)".

Nagrajena doktorska disertacija je široko zastavljena analiza s področja izseljenske problematike in vključuje veliko informacij o slovenski zgodovini od naselitve do danes, ob tem pa poskuša identificirati presečni »transnacionalni prostor«, ki presega klasična dva, Slovenijo in Argentino, avtorici pa predstavlja novo identiteto obravnavane izseljeniške skupnosti. Disertacija je bila s širokim naborom podatkov v osnovi zasnovana za širše občinstvo.

Dekan FOŠ prejel priznanje
"Vzoren primer ravnanja s človeškimi viri"

Z velikim ponosom sporočamo, da je naš dekan, prof. dr. Boris Bukovec, včeraj prejel priznanje "Vzoren primer ravnanja s človeškimi viri".
Ta dosežek je priznanje njegovemu izjemnemu prispevku k razvoju visokega šolstva in povezovanjem z gospodarstvom.
Delavnica Etične smernice za uporabo CHATGPT v pedagoškem in raziskovalnem delu

6. novembra 2023 je za člane Akademskega zbora FOŠ potekala delavnica Etične smernice za uporabo CHATGPT v pedagoškem in raziskovalnem delu. Delavnica je bila osredotočena na razumevanje potencialnih etičnih izzivov in priložnosti, ki jih prestavlja uporaba umetne inteligence in konkretno tehnologije ChatGPT v pedagoškem in raziskovalnem kontekstu. Obravnavane so bile tematike akademske integritete, pomanjkanja regulative, vprašanja zasebnosti in pristranskost.
Znani rezultati Javnega razpisa za sofinanciranje izdajanja znanstvenih monografij

V založništvu FOŠ bodo do konca leta izšle štiri znanstvene monografije, za katere smo pridobili sofinanciranje s strani Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS (ARIS), in sicer:
  • Mirko Markič, Suzana Žula: Menedžment raznolikosti v izbranih gospodarskih družbah
  • Maja Pucelj et al.: Analiza stanja na področju računalništva v oblaku v poklicnem izobraževanju
  • Boris Bukovec et al.: Modelne rešitve za izboljšanje kakovosti dela
  • Mari Božič, Annmarie Gorenc Zoran: Organizacijska energija sveta delavcev in odnosi z menedžmentom.

FOŠ na obisku v Rijeki
 

V zadnjih izdihljajih oktobra sta se naši sodelavki Nadia in Urška odpravili na Erasmus+ mobilnost v Veleučilište u Rijeki.

Njun obisk se je začel v sredo, 26. oktobra, ko sta se srečali z Erasmus+ koordinatorko Martino Sudac. Na srečanju sta ji predstavili predlog, da Foš povabi študente iz Velerija na izmenjave in na vpis v naš doktorski program. Prav tako sta iz projektne pisarne ponudili več možnosti za sodelovanje pri projektih in objave v naših revijah RUO in IP.
 
Naslednji dan sta nadaljevali z delovnim srečanjem z Marico Lanša, vodjo študentske pisarne, kjer je Urška vodila razpravo o delu s študenti. Skupaj so iskale načine za poenostavitev procesov in strategije za privabljanje novih študentov v času, ko visokošolske ustanove beležijo nižji vpis.

Poleg formalnih sestankov sta se posvetili tudi razpravam o možnostih za učenje in izpopolnjevanje naših predavateljev v Rijeki. Njun obisk pa ni bil le delovne narave; izkoristili sta tudi priložnost za raziskovanje Rijeke, kjer sta okusili lokalne tradicionalne jedi in se potopili v izboljšanje jezikovnih spretnosti v hrvaščini in angleščini.
 
Upamo, da bo to sodelovanje obrodilo sadove v obliki novih programov, izmenjav in projektov, ki bodo koristili tako našim študentom kot tudi akademski skupnosti kot celoti.

Erasmus Days 2023

V mesecu oktobru smo na FOŠ doživeli nepozaben večer na našem bowling brucovanju. Zbrali smo se v sproščenem in veseljem okolju, kjer so keglji padali en za drugim, smeh in dobra volja pa sta se širila med vsemi prisotnimi. A večer ni bil samo o sproščanju in zabavi; izkazal se je tudi kot odlična priložnost za izobraževanje.

Med podiranjem kegljev smo namreč imeli priložnost obnoviti in razširiti svoje znanje o Erasmus+ programu. Za tiste, ki še ne veste, Erasmus+ je fantastična priložnost, ki študentom in učiteljem ponuja priložnost za izobraževanje, usposabljanje, in delo v tujini. To ne pomeni le izboljšanja vaših jezikovnih spretnosti, ampak tudi priložnost za razvoj mehkih veščin, mreženje in seveda, spoznavanje novih kultur.

Zakaj je to pomembno? Ker živimo v globaliziranem svetu, kjer so izkušnje in znanje iz tujine neprecenljivi. Erasmus+ odpira vrata novim izkušnjam, priložnostim in osebnemu ter profesionalnemu razvoju.
Več o Erasmus+ priložnostih TUKAJ.
Projektni partnerji A-CCT uspešno izvedli mednarodno srečanje na Nizozemskem

V okviru inovativnega Erasmus+ projekta A-CCT, ki se osredotoča na integracijo oblačnih tehnologij v poklicno izobraževanje in usposabljanje, so se projektni partnerji zbrali na mednarodnem srečanju, ki je potekalo 9. in 10. oktobra 2023 na Nizozemskem. Glavna tema sestanka je bila pregled in diskusija o strokovnih monografijah iz oblačnega računalništva.

Poglobljen pregled strokovnih monografij
Partnerji projekta so se posvetili temeljitemu pregledu pripravljenih monografij, ki predstavljajo ključne ugotovitve in napredke v oblačnem računalništvu. Te monografije so plod skupnih prizadevanj in znanja, ki bo služilo kot temelj za nadaljnje izobraževanje na tem hitro razvijajočem se področju.

Dogovor o pilotnem usposabljanju
Sestanek je bil tudi priložnost za finalizacijo nadgradenj e-platforme za učenje, ki bo služila kot interaktivno orodje za študente in učitelje. Poleg tega so partnerji določili korake za izvedbo pilotiranja projektnih rezultatov, ki bodo vključevali testiranje in učenje preko e-platforme, s čimer se bo zagotovila praktična uporaba pridobljenega znanja.
Za več informacij o projektu A-CCT, vas vabimo, da spremljate naše e-novice, obiščete našo spletno stran in spremljate naše socialne medije.
 
Projekt HEARD: Oblikovanje odzivov na prihodnje epidemije z mislijo na enakost in demokracijo

V zadnjem tednu oktobra je naša fakulteta gostila mednarodno priznane strokovnjake na tematsko obarvani skupinski razpravi, ki je osvetlila ključne vidike pandemičnega odzivanja skozi enakost spolov in demokracije. "Sooblikovanje načinov za učinkovit in pravičen odziv na prihodnje epidemije" ni bil le naslov dogodka, ampak je postavil temelje za poglobljeno razumevanje vpliva covida-19 na demokratično razpravo, uživanje temeljnih pravic in življenje žensk.

Udeleženci iz različnih evropskih držav so prispevali k mozaiku strokovnih mnenj, ki so poudarila potrebo po multidisciplinarnem pristopu in mednarodnem sodelovanju. Razprava je razkrila, kako je pandemija preizkusila naše javne komunikacijske strategije in izpostavila pomen verodostojnosti strokovnjakov ter usklajenosti z globalnimi organizacijami. Naše skupne ugotovitve kažejo pot proti prilagojenim, hitrim in vključujočim odzivom na prihodnje podobne situacije.

Upamo, da bo ta razprava poleg izmenjave mnenj pripomogla tudi k premišljenemu ukrepanju. Vabimo vas, da odkrijete več o naših ugotovitvah in načrtovanih korakih projekta HEARD na naši spletni strani.

Pridružite se nam v dialogu, ki ne le osvetljuje, ampak tudi aktivno oblikuje našo skupno prihodnost. Zdaj je vaša priložnost, da se vas sliši. Bodite glas kritike in glas sprememb za našo skupno boljšo prihodnost!
Ali ste že slišali za gamifikacijo?

Vabimo vas na znanstveno konferenco z naslovom "Innovations in Language Education: Exploring Gamification and Beyond", ki bo potekala v okviru Erasmus+ projekta "A New Approach in English Education: Gamification".
Glavne značilnosti konference:
  • Strokovna predavanja: Pridobite vpogled od strokovnjakov na področju digitalne didaktike, informacijske in digitalne pismenosti ter gamifikacije.
  • Projekt Gamification: Spoznajte rezultate projekta, ki učiteljem omogoča integracijo tehnologije v poučevanje angleščine s pomočjo #IKT, kar predstavlja nov pristop k poučevanju. Metode so uporabne v različnih predmetnih področjih.
Kdaj? 10. november 2023, od 13:30 do 15:30 (CET)
Kje? Višja ekonomska šola Novo mesto, učilnica 1 & Microsoft Teams (HIBRIDNO)
Registrirajte se TUKAJ. Registracija je odprta do 9. novembra 2023. Konferenca bo potekala v angleškem jeziku.

Ne zamudite priložnosti za razširitev svojih pedagoških orodij in metod!
Copyright © 2023 Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu.
 
FOŠ e-novice izdaja vodstvo Fakultete za organizacijske študije v Novem mestu praviloma vsak mesec. S FOŠ e-novicami želimo izboljšati informiranje članov akademskega zbora in vseh ostalih notranjih in zunanjih sodelavcev fakultete. Prejemniki FOŠ e-novic so vsi člani akademskega zbora, študenti in ostali posamezniki, ki so izrazili pripravljenost za sodelovanje s fakulteto. 
 
Urednica: Vesna Grabnar
 
Naš elektronski naslov:
info@fos-unm.si

Ne želite prejemati naših novic?
Lahko posodobite svoje nastavitve ali se odjavite s seznama.






This email was sent to <<Elektronski naslov>>
why did I get this?    unsubscribe from this list    update subscription preferences
Fakulteta za organizacijske študije v Novem mestu · Ulica talcev 3 · Novo Mesto 8000 · Slovenia

Email Marketing Powered by Mailchimp