Copy
SZAKMAI HÍREK, JÓ GYAKORLATOK, ÉRDEKESSÉGEK A TELEPÜLÉS- ÉS TERÜLETFEJLESZTÉS VILÁGÁBÓL A MEXA CÉGCSOPORT TOLLÁBÓL
KÖRFORGÁSOS GAZDÁLKODÁS A VÁROSOKBAN

A TINLAB projekt keretében a Helyi fejlesztések, jó kormányzás tematikus fórum legutóbbi alkalmával egy olyan innovatív jó gyakorlat került bemutatásra, amely a településvezetőknek hivatott segíteni a körforgásos gazdaságra való átállásban. A kifejlesztett eszköz megfelel azoknak a követelményeknek, amelyek az innovatív megoldásokat helyszíntől függetlenül, helyi sajátosságok figyelembevételével is alkalmazhatóvá teszi, mérhető és a módszertanilag jól leírható. Cikkünkben ezúttal a Körforgásos modell elvű települési önértékelő és tervező eszközt mutatjuk be Dr. Németh Kornél, a Pannon Egyetem docensének és a projekt vezető kutatójának előadása alapján.

TOVÁBB
AZ EGYÜTTMŰKÖDÉS ÉS A REMÉNY MISKOLCI SZIGETEI

Miskolcon régóta jelen van a szegénység, amely a szakemberek szerint a lakosság egyre nagyobb részét érinti. Az ellene való küzdelem egyik esélye a leszakadó városrészek rehabilitációja, az ott élők integrációja. A problémával való szembenézés és a helyiek aktív részvételével kidolgozandó lehetséges megoldások érdekében a város egyetlen közép-európai pályázóként támogatást nyert el az Európai Uniótól. A “Miskolc legyen mindenkié” mottójú 4IM projekt célja, hogy lehetőséget teremtsen a leszakadó városrészek fejlesztésére, a területen élők munkaerőpiaci visszatalálásának segítésére. A terveknek két városrész lakosságával vágtak neki. Bár mind a Tetemvár mind a Bábonyibérc egykor dicsőbb napokat is látott településrészek, az önkormányzat törekvése alapján mára a város apró reményszigetei lettek.

TOVÁBB
A LEADER PROGRAM A KÖZÖS AGRÁRPOLITIKA STRATÉGIAI TERV KERETEIN BELÜL FOLYTATÓDIK

A LEADER program a vidékfejlesztési támogatáspolitika egyik tartópilléreként hosszú évek óta szolgálja a vidéki Magyarország fejlődését. A Vidékfejlesztési Program lezárásához közeledve a 2014-ben kezdődött jelenlegi LEADER program is zárul, de helyét átveszi a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terven alapuló új kezdeményezés.

TOVÁBB
AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI KÖZIGAZGATÁSI TÉRSÉG MEGERŐSÍTÉSÉRŐL, A KÖZIGAZGATÁS KORSZERŰSÍTÉSÉRŐL ÉS HATÉKONYABBÁ TÉTELÉRŐL
A Bizottság új közleményt fogadott el az európai közigazgatási térség megerősítéséről (ComPAct), amely konkrét intézkedéseket javasol annak elősegítésére, hogy a közigazgatási szervek egész Európában megfeleljenek a polgárok és a vállalkozások igényeinek. A ComPAct a Bizottság legelső olyan átfogó intézkedéscsomagja, amely a nemzeti közigazgatások korszerűsítésének támogatására és az országaik közötti együttműködés megerősítésére irányul annak érdekében, hogy azok együttesen tudják kezelni a közös kihívásokat.
TOVÁBB
NEMZETI ELEKTRONIKUS KÖZIGAZGATÁSI STRATÉGIA 2022-2030 ÉS DIGITÁLIS ÉVTIZED 2030 NEMZETI STRATÉGIAI ÜTEMTERV
A 2023. január 8-án hatályba lépett Digitális évtized 2030 szakpolitikai program létrehozásáról szóló (EU) 2022/2481 határozat egyértelmű irányt és mérhető mutatókat jelöl ki az Unió digitális átalakulásának 2030-ig elérendő céljai tekintetében, melyek eléréséhez strukturált együttműködésre ösztönzi az Unió szerveit és a tagállamokat, valamint meghatározza a célok teljesítésének nyomon követését. A Határozat értelmében Magyarországnak is össze kell állítania azt a nemzeti stratégiai ütemtervet, ami az uniós szinten meghatározott, 2030-ig elérendő, minden tagállam, az Európai Parlament, a Tanács és az Európai Bizottság által közösen elfogadott célok eléréséhez szükséges szakpolitikákat, intézkedéseket, és a célok eléréséhez tervezett megvalósítási pályákat tartalmazza, azok ütemezésével.
TOVÁBB
A BIZOTTSÁG ÜDVÖZLI AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS KÖZÖTT A TERMÉSZET HELYREÁLLÍTÁSÁRÓL SZÓLÓ JOGSZABÁLYRÓL LÉTREJÖTT MEGÁLLAPODÁST
Az uniós tagállamokban történőelfogadását és alkalmazását követően a jogszabály kulcsfontosságú hozzájárulást jelent majd a klímasemlegesség 2050-ig történő eléréséhez, valamint Európa felkészültségének és rezilienciájának növeléséhez az éghajlatváltozás hatásaival szemben. A jogszabály segíteni fogja az EU-t és tagállamait abban, hogy teljesítsék a biológiai sokféleségre vonatkozó kunming-montréali globális biodiverzitás-megőrzési keretstratégia keretében 2022 decemberében a biológiai sokféleségről szóló COP15-ben vállalt helyreállítási célt.
TOVÁBB
MEGJELENT A KÖZÖSSÉGVEZÉRELT HELYI FEJLESZTÉSEK (CLLD) KIADVÁNY

A közösségvezérelt helyi fejlesztések (Community Led Local Development, CLLD) az Európai Bizottság harminc évre visszatekintő kezdeményezésének, a LEADER programnak a városi megvalósítási formája. CLLD keretében a települési önkormányzatok, a helyi vállalkozások és a helyi civil szervezetek által alkotott akciócsoportok közösen fogalmazzák meg a helyi közösségi fejlesztési stratégiájukat. A CLLD eszközt a 2014-2020-as programozási ciklusban a strukturális alapok tematikus célkitűzései közül a társadalmi befogadás előmozdítása és a szegénység elleni küzdelem, vagy a foglalkoztatás és a munkavállalói mobilitás ösztönzésére irányuló célkitűzés megvalósítása érdekében alkalmazhatták az arra jogosult városok. A kiadványban bemutatjuk a CLLD eszköz megvalósítását.

TOVÁBB
MEGHÍVÓ AZ "ÚJ UTAKON" CÍMŰ TÁRSADALMI INNOVÁCIÓS KONFERENCIÁRA

A Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő együttműködésében kerül megszervezésre 2023. november 28-án az Új utakon című társadalmi innovációs konferencia. Részletek a linken:

TOVÁBB
KÍSÉRLETI FEJLESZTŐK/TÁRSADALMI INNOVÁTOROK JELENTKEZÉSÉT VÁRJUK

A Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB) tagjaként a Hálózat a Regionális Fejlesztésért Alapítvány kísérleti fejlesztő / társadalmi innovátor munkakört hirdet társadalmi innovációs ügyek megoldása iránt elkötelezett személyek számára. Részletek az alábbi linken:

TOVÁBB
Ugrás a weboldalra
Email
Instagram
Facebook
Spotify
Copyright © 2022 MEXA Group, Minden jog fenntartva.


E-mail címünk:
newsletter@mexanews.hu

Honlapjaink:
www.exante.hu
www.megakom.hu
www.exactproject.hu


Amennyiben nem szeretne több hírlevelet kapni, leiratkozáshoz kattintson ide