Copy
SZAKMAI HÍREK, JÓ GYAKORLATOK, ÉRDEKESSÉGEK A TELEPÜLÉS- ÉS TERÜLETFEJLESZTÉS VILÁGÁBÓL A MEXA CÉGCSOPORT TOLLÁBÓL
HOL VAGYTOK ENERGIAKÖZÖSSÉGEK?

Ahogy 2022. október 2-i cikkünkben (Tudja, mi az az Energiaközösség? - URBAN21 (blog.hu) ) is beszámoltunk róla az energiaközösségek az energiafelhasználás hatékonyságának növelésével és a megújuló energiaforrások alkalmazásával kiváló lehetőséget kínálnának Magyarország számára is a karbonsemlegességünk, illetve az energiafüggetlenségünk eléréséhez. A fenti cikk megjelenése óta eltelt kicsit több mint 1 évben ennek ellenére mégsem lett minden városban energiaközösség. Vajon mi ennek az oka?

TOVÁBB
TUDJA, MI AZ AZ ENERGIAKÖZÖSSÉG?

2022-ben elért minket az energiaválság. Mivel 2022. augusztusától a rezsicsökkentés részletszabályainak átalakításával a kormány a Magyar Közlöny 130. számában a 281/2022. rendelettel egészítette ki a veszélyhelyzet ideje alatt az egyetemes szolgáltatásra jogosultak körének meghatározásáról szóló 217/2022. Kormányrendelet rendelkezéseiben foglaltakat egyszeriben hirtelen és nagymértékben emelkedtek a szolgáltatások díjai, húsbavágó lett mindenki számára, hogy megvizsgálja hogyan tud a rezsiszámlán megtakarítást elérni és emellett akár függetlenedni is a változékony piacoktól. Kézenfekvő megoldás lehet a megújuló energiaforrások felé fordulni. Ugyanakkor rengeteg esetben nem megoldható ennek a gyakorlati kivitelezése. A szegénységben élő réteg nem teheti meg, hogy egyik napról a másikra nagyobb beruházást eszközöljön. Vannak ingatlanok, amik gépészetileg és/vagy építészetileg nem alkalmasak pl. napelem vagy hőszivattyúk elhelyezésére. De a műemléki épületek jogi szabályozása sem teszi ezt lehetővé. A társasházban élők lehetőségei pedig nem csak saját, hanem szomszédaik akaratától és anyagi helyzetétől is nagymértékben függ. Az ilyen és ehhez hasonló esetekre is megoldást kínálhat az energiaközösség!

TOVÁBB
MEGÉRKEZETT TALLINN, A 2023-AS EURÓPAI ZÖLD FŐVÁROS ZÖLD IRÁNYTŰJE

Az Európa Zöld Fővárosa évében Tallinn "Rohekompass" (Zöld Iránytű) néven interaktív online platformot hozott létre a www.rohekompass.ee címen, ahol az emberek felmérhetik környezeti magatartásukat, és kötelezettséget vállalhatnak környezetbarátabb szokások elfogadására. A Rohekompass segítségével négy különböző kategóriában (energia, közlekedés, házi kert és fogyasztás) térképezhetjük fel zöld viselkedésünket.

TOVÁBB
ÚJ MEGOLDÁSOK A POLGÁROK ÉLETÉNEK JAVÍTÁSÁRA EURÓPA HATÁROKON ÁTNYÚLÓ RÉGIÓIBAN
Az új javaslat értelmében az uniós országoknak határokon átnyúló koordinációs pontokat kell létrehozniuk. Ha valaki határokon átnyúló problémát jelent, ez az új szolgáltatás összeköti őt az illetékes nemzeti hatóságokkal. A koordinációs pontok és nemzeti hatóságok együtt dolgozhatnak a gyakorlati megoldás megtalálásán, a végleges döntést ugyanakkor továbbra is az adott EU-országok mondják ki az alkalmazott megoldásokkal kapcsolatban. A Bizottság a bevált gyakorlatok megosztása érdekében hálózatot is létrehoz ezekből a koordinációs pontokból.
TOVÁBB
JOGSZABÁLY A MESTERSÉGES INTELLIGENCIÁRÓL: A TANÁCS ÉS A PARLAMENT MEGÁLLAPODÁSRA JUTOTT A VILÁG ELSŐ MESTERSÉGESINTELLIGENCIA-SZABÁLYAIRÓL
Háromnapos maratoni tárgyalásokat követően a Tanács elnöksége és az Európai Parlament tárgyalói ideiglenes megállapodásra jutottak a mesterséges intelligenciára (MI) vonatkozó harmonizált szabályokról szóló javaslattal kapcsolatban. A rendelettervezet célja biztosítani, hogy az európai piacon forgalomba hozott és használt mesterségesintelligencia-rendszerek biztonságosak legyenek, és tiszteletben tartsák az alapvető jogokat és az uniós értékeket. A mértföldkőnek számító javaslat célja továbbá ösztönözni a mesterséges intelligenciára irányuló beruházásokat és innovációt Európában.
TOVÁBB
NAVRACSICS TIBOR: KULCSSZEREPET KAPNAK AZ ÖNKORMÁNYZATOK AZ ÚJ MINISZTÉRIUMBAN

„A fejlesztéspolitikát új területi dimenzióval lehet megerősíteni azzal, hogy az önkormányzatok január elsejétől átkerülnek a Belügyminisztériumtól az újonnan megalakuló Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztériumhoz” – mondta Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter az InfoRádióban.

TOVÁBB
FELSZABADÍTOTTÁK AZ UNIÓS FORRÁSOK EGY RÉSZÉT

Az Európai Bizottság friss döntése szerint 10,2 milliárd euróhoz juthat hozzá Magyarország a visszatartott uniós forrásokból. Csaknem 10 millió magyar sikere, hogy a bizottság felszabadította az uniós források egy részét – erről Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter beszélt a döntés után a sajtóban, felvázolva: ez a több mint 10 milliárd eurót érintő döntés közel 4000 milliárd forintról szól.

TOVÁBB
AZ EU TANÁCSA ÉS AZ EURÓPAI PARLAMENT MEGÁLLAPODÁSA AZ ÉPÜLETEK ENERGIAHATÉKONYSÁGÁRÓL SZÓLÓ IRÁNYELV FELÜLVIZSGÁLATÁRÓL

A Európai Tanács és az Európai  Parlament ideiglenes politikai megállapodásra jutott az épületek energiahatékonyságáról szóló irányelv felülvizsgálatát célzó javaslatról. A felülvizsgált irányelv új és ambiciózusabb energiahatékonysági követelményeket határoz meg az EU-ban található új és felújított épületekre vonatkozóan. A felülvizsgálat fő célkitűzése, hogy 2030-ra minden új épület kibocsátásmentes épület legyen, 2050-re pedig a meglévő épületállományt kibocsátásmentes épületekké alakítsák át.

TOVÁBB
Ugrás a weboldalra
Email
Instagram
Facebook
Spotify
Copyright © 2022 MEXA Group, Minden jog fenntartva.


E-mail címünk:
newsletter@mexanews.hu

Honlapjaink:
www.exante.hu
www.megakom.hu
www.exactproject.hu


Amennyiben nem szeretne több hírlevelet kapni, leiratkozáshoz kattintson ide