Copy
SZAKMAI HÍREK, JÓ GYAKORLATOK, ÉRDEKESSÉGEK A TELEPÜLÉS- ÉS TERÜLETFEJLESZTÉS VILÁGÁBÓL A MEXA CÉGCSOPORT TOLLÁBÓL
A SZEGÉNYSÉG NEM CSUPÁN PÉNZKÉRDÉS

A szegénységgel kapcsolatos hazai kihívások számos települést érintenek. Miskolc vezetése 2021-ben a várost érintő problémák valódi mélységével való szembenézést választva a helyiekkel közösen kezdeményezte a problémák beazonosítását a korszerű és hatékony válaszok megtalálása érdekében. A “Miskolc a MI helyünk” gondolatára épülő társadalmi innovációs tervükre az EU Közép-Európában egyetlenként adott támogatást. A különleges településfejlesztési törekvésről Varga Andreát, Miskolc humán szolgáltatásokért felelős alpolgármesterét kérdeztük.

TOVÁBB
HELYI KÖZÖSSÉGI JÓ GYAKORLATOK ÉS A RÉSZVÉTEL KÉRDÉSEI

2023. december 6-án tartottuk a Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium (TINLAB) keretein belül a Helyi fejlesztések, jó kormányzás tematikus fórum következő ülését. Ezen alkalommal a helyi közösségek fejlesztésének aktuális kérdéseit feszegettük. Más fórum alkalmainkhoz képest annyi különbséggel, hogy most kutatási oldalról vizsgáltuk meg ezt a témakört. A válaszok kiderítéséhez két előadót is meghívtunk, akik más-más kutatási területen dolgoznak, de mindkettőnél a középpontban a közösségek és az ember áll.

TOVÁBB
JÖNNEK AZ UNIÓS FORRÁSOK A FENNTARTHATÓ ZÖLD KÖZLEKEDÉS FEJLESZTÉSÉRE

A transzeurópai közlekedési hálózat egyes magyarországi szakaszainak fejlesztése, továbbá az elektromos autóbuszos, valamint a városi és a városkörnyéki kötött pályás közlekedés kaphat lendületet az európai uniós támogatások felhasználásával. Több, az energetikához is kapcsolódó, de a fenntartható zöldközlekedés irányába mutató beruházáshoz is nyerhető támogatás a Magyarország helyreállítási és ellenálló-képességi tervéhez kapcsolódó pályázati rendszerben.

TOVÁBB
AZ EU RÉSZVÉTELE A COP28 ÉGHAJLATVÁLTOZÁSI KONFERENCIÁN
Dubajban került megrendezésre az ENSZ 28. éghajlatváltozási konferenciája (COP28), ahol Az EU szorgalmazta a globális éghajlatvédelmi cselekvések jelentős mértékű felgyorsítását, hogy megvalósítható legyen az 1,5°C-os célkitűzés (összhangban a Párizsi Megállapodással), továbbá együttműködött a hasonlóan gondolkodó partnerekkel a COP28 sikerének garantálásáért. Az Európai Unió az alábbi linken olvasható kötelezettségvállalásokat és intézkedéseket jelentette be:
TOVÁBB
MEGNYITOTTÁK, AZTÁN GYORSAN EL IS ZÁRTÁK A BRÜSSZELI PÉNZCSAPOKAT
A múlt év utolsó és az új év első napjaiban összesen több mint 1,2 milliárd eurós uniós forrás érkezett Magyarországra. Ez mintegy 470 milliárd forintot jelent, amely még mindig csak a töredéke a Magyarországot megillető uniós büdzsének. Először 779,5 millió euró (300 milliárd forint) érkezett a helyreállítási forrásokból, aztán pedig 445 millió eurót (170 milliárd forintot) utaltak a 2021-2027-es uniós költségvetési időszak keretéből. Varga Mihály pénzügyminiszter hozzátette, hogy ebből 240 millió euró az Integrált Közlekedésfejlesztési Operatív Program Plusz, 205 millió euró a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz fejlesztéseit segíti.
TOVÁBB
IDÉN IS FOLYTATÓDIK A MAGYAR FALU PROGRAM

Idén is folytatódik a Magyar Falu Program, mert a nemzeti kormány számára a vidék érték, a vidéki emberek pedig partnerek – jelentette ki a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos. Továbbá azt is hozzátette, hogy a programnak köszönhetően növekszik a magyar falvak népessége, minden ötezer fő alatti település előbbre tudott lépni a program révén, a kistelepülésekre juttatott kormányzati támogatás mértéke pedig meghaladta az ezermilliárd forintot.

TOVÁBB
MAGYARORSZÁG JÓ ADOTTSÁGOKKAL RENDELKEZIK A SZÉLENERGIA-TERMELÉSHEZ

A szél- és a napenergia Európában és világszerte is a jövőbeni energiaigényünk kielégítésének kulcsfontosságú megújuló energiaforrásai. Míg a napenergia kis- és nagyméretű alkalmazása is folyamatosan és széles körben növekszik Európában, addig a szélenergia-fejlesztések földrajzilag sokkal heterogénebb képet mutatnak. Különösen Európa délkeleti részén – nevezetesen Bulgáriában, Magyarországon és Romániában – a tényleges fejlesztések messze elmaradtak a korábbi várakozásoktól. A European Climate Foundation által támogatott kutatási projekt célja az volt, hogy rávilágítson a szélenergiában rejlő lehetőségekre Bulgáriában, Romániában és Magyarországon. Az Austrian Institute of Technology GIS-alapú elemzést végzett a magyarországi szélenergia-termelés technikai potenciáljáról, majd a REKK az EPMM modell segítségével becsülte meg a különböző szélenergia-kapacitások gazdasági hatásait.

TOVÁBB
MEGJELENT A KÖRNYEZETVÉDELMI SZOLGÁLTATÓK ÉS GYÁRTÓK SZÖVETSÉGE ZÖLDGAZDASÁG 23/24 TANULMÁNYKÖTETE

A Zöldgazdaság2023 című tanulmány a KSZGYSZ tagvállalati gyakorlati tapasztalatok alapján ad helyzetképet az ágazat jelenlegi tevékenységéről, hazai és nemzetközi eredményeiről, problémáiról és konstruktív módon számba veszi az elkövetkező időszak lehetőségeit is. A kötetből a mindennapi munkában is használható tudás szerezhető a zöldgazdaságot érintő és formáló változásokról, innovatív megoldásokról, hazai és nemzetközi trendekről.

TOVÁBB
Ugrás a weboldalra
Email
Instagram
Facebook
Spotify
Copyright © 2022 MEXA Group, Minden jog fenntartva.


E-mail címünk:
newsletter@mexanews.hu

Honlapjaink:
www.exante.hu
www.megakom.hu
www.exactproject.hu


Amennyiben nem szeretne több hírlevelet kapni, leiratkozáshoz kattintson ide